-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 01 06 /14:44

Kinija užsipuolė JAV dėl paramos Lietuvai ginče dėl Taivano

Kinija ketvirtadienį užsipuolė Jungtines Valstijas dėl jų paramos Lietuvai, įsivėlusiai į konfrontaciją su Pekinu dėl savo ryšių su Taivanu.
Taivaniečių atstovybė
Taivaniečių atstovybė / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Kinų užsienio reikalų ministerijos atstovas Wang Wenbinas pareiškė, kad Vašingtonas naudojasi Vilniumi, siekdamas „per Taivaną varžyti Kiniją“.

„JAV pusė gina klaidingą Lietuvos žingsnį sukurti „vieną Kiniją, vieną Taivaną“, taip pat mėgina suburti nedidelę kliką, pritariančią Taivano nepriklausomybės jėgoms“, – per eilinę spaudos konferenciją kalbėjo Wang Wenbinas.

Tokius pareiškimus jis padarė JAV ir Vokietijos diplomatijos vadovams trečiadienį pareiškus, jog Kinijos spaudimas Lietuvai yra nepagrįstas.

Kiniją pastaruoju metu labiausiai pykdo Lietuvos sprendimas šalyje leisti veikti Taivaniečių atstovybei, pavadinime naudojant salos vardą. Ekspertai sako, kad kinų kalba šios atstovybės pavadinimas skamba kaip Taivano atstovybė. Pekinas tame įžvelgia Taivano mėginimus veikti kaip nepriklausomai valstybei.

Kitur pasaulyje Taivano atstovybės veikia sostinės Taibėjaus vardu, nusistovėjus tarptautiniam sutarimui, kad toks pavadinimas neprieštarauja „vienos Kinijos“ politikai.

Lapkritį atvėrus atstovybę Vilniuje, Pekinas oficialiai pažemino diplomatinio atstovavimo lygį su Lietuva iki reikalų patikėtinių.

Kinijai pasiūlius Lietuvos ambasadą Pekine pavadinti Reikalų patikėtinio biuru, konsultacijoms į Vilnių atšaukta diplomatinės atstovybės vadovė, laikinoji reikalų patikėtinė Audra Čiapienė.

Pekinas laiko Taivaną dalimi savo teritorijos ir yra pažadėjęs kada nors jį susigrąžinti, prireikus – jėga.

Dėl nuolatinio Pekino spaudimo oficialių Taibėjaus diplomatinių sąjungininkų skaičius yra sumažėjęs iki vos 14, nors sala palaiko tvirtus neformalius santykius su JAV, Vokietija ir dauguma kitų galingųjų valstybių.

Wang Wenbinas taip pat sukritikavo Taivano pažadą steigti 200 mln. JAV dolerių (apie 176,7 mln. eurų) fondą investicijoms į Lietuvą ekonominiams ryšiams plėtoti, šaliai patiriant Kinijos spaudimą.

Kinų URM atstovas šį sprendimą pavadino „dolerine diplomatija“ ir pridūrė, jog „užsienio paramos Taivano nepriklausomybei prašymas gali nuvesti tik į aklavietę“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Taivaniečių atstovybė Vilniuje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Taivaniečių atstovybė Vilniuje

Lietuvos Vyriausybė yra nusprendusi steigti prekybos atstovybę Taibėjuje.

Taibėjus tvirtina esąs pasirengęs padėti Lietuvai atkurti prekybos srautus, trikdomus Kinijai neįsileidžiant kai kurių prekių.

„Pekinas yra užblokavęs daugiau kaip 120 jūrinių konteinerių, kurių vertė siekia mažiausiai 1,5 mln. eurų. Esame pasirengę juos visus paimti ir padėti Lietuvos įmonėms“, – pareiškė Taivaniečių atstovybės Lietuvoje vadovas Ericas Huangas.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas po susitikimo su savo kolege vokiete Annalena Baerbock pareiškė: „Mums kelia tiesioginį susirūpinimą Kinijos vyriausybės bandymai bauginti Lietuvą.“

A.Blinkeno teigimu, Pekinas spaudžia Europos ir Amerikos įmones gaminant produktus nebenaudoti lietuviškų komponentų, antraip grasinama uždrausti šioms bendrovėms prekiauti Kinijos rinkoje.

Mums kelia tiesioginį susirūpinimą Kinijos vyriausybės bandymai bauginti Lietuvą.

A.Baerbock savo ruožtu pažymėjo, kad „mes, europiečiai, solidarizuojamės su Lietuva“.

Kinijos URM tiesiogiai nepatvirtino, kad Lietuvos atžvilgiu įvestas draudimas prekiauti ar kitos atsakomosios priemonės, tačiau pabrėžė, jog Vilnius peržengė „raudoną liniją“.

Kinų valdančioji Komunistų partija turi plačius įgaliojimus spausti savo šalies bendroves, nesilaikančias vyriausybės politinės ir diplomatinės linijos.

JAV prekybos atstovė reiškia paramą Lietuvai

Jungtinės Valstijos remia Lietuvą, patiriančią Kinijos „ekonominę prievartą“, sako JAV prekybos atstovė Katherine Tai.

Ji sako išreiškusi palaikymą Lietuvai trečiadienį pokalbyje su užsienio reikalų ministru Gabrieliumi Landsbergiu.

„Aš išreiškiau stiprią tęstinę Jungtinių Valstijų paramą Lietuvai, susiduriančiai su Kinijos Liaudies Respublikos ekonomine prievarta“, – „Twitter“ paskyroje trečiadienį paskelbė diplomatė.

K.Tai taip pat sakė su ministru aptarusi „būdus stiprinti mūsų transatlantinę partnerystę ir mūsų bendras vertybes“.

G.Lansdbergis, padėkojo už „nuoširdų pokalbį“ ambasadorei bei išreikštą paramą ir pabrėžė, jog Lietuva toliau išliks vieninga su partneriais, kurie laikosi šių bendrų vertybių.

„Esame dėkingi už JAV įsipareigojimą dirbti kartu su Europos Sąjunga reaguojant į prievartinį diplomatinę ir ekonominį elgesį. Esame kartu kaip bendraminčiai, išlaikydami savo vertybes ir principus bet kokios prievartos akivaizdoje“, – tviteryje rašė G. Landsbergis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius