Net 700 filmų žiūrėkite nemokamai. ŽMONĖS Cinema
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti
2019 09 01

Kinijos šachtininkas po žeme išgyveno 17 metų. Ar tikrai?

Socialiniuose tinkluose dalinamasi informacija, esą Kinijoje rastas daug metų po žeme visiškai vienas praleidęs šachtininkas. Teigiama, kad išgyventi vyrui leido maistą atstojusios žiurkės ir samanos.
Kinijos šachtininkas
Kinijos šachtininkas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Tinklalapiuose bukimevieningi.lt ir pukuotukas.com paskelbta informacija feisbuke pasidalino 600 žmonių. Nuoroda į bukimevieningi.lt tekstą įkelta socialinio tinklo grupėse ir puslapiuose „Lietuviai“, „bukimevieningi.lt“ ir „Kaimiečiai apie niekus“.

15min nuotr./Bukimevieningi.lt antraštė
15min nuotr./Bukimevieningi.lt antraštė

Abiejuose tekstuose teigiama, kad vakarų Kinijoje atvėrus 17 metų uždarytą šachtą rastas buvęs jos darbininkas, 59 metų Šung Vai. Teigiama, kad pirmus trejus metus vyras maitinosi šachtoje buvusiomis maisto atsargomis, o vėliau mito prabėgančiais graužikais.

Jei ši istorija skamba kiek neįtikinamai, taip yra todėl, kad bukimevieningi.lt ir pukuotukas.com publikavo pusės dekados senumo apgaulę.

Melą pavertė tiesa

Istorija apie kone du dešimtmečius po žeme išgyvenusį šachtininką – tapusi interneto folkloru. Faktų tikrinimo veteranai snopes.com apie šią apgavystę rašė dar 2014 m., kuomet pasakojimai apie šachtininką tik pradėjo sklisti internete. 2017 m. istoriją paneigė ir hoax-slayer.com.

15min nuotr./worldnewsdailyreport.com publikacija
15min nuotr./worldnewsdailyreport.com publikacija

Pasakojimą apie Šung Vai 2014 m. gegužę pirmą kartą publikavo netikrų naujienų portalas worldnewsdailyreport.com. Pukuotukas.com iliustruoti melui naudoja tą pačią nuotrauką, kuri pateikiama ir worldnewsdailyreport.com. Šio tinklalapio logotipe rašoma „kur faktai nė motais“.

Hoax-slayer.com teigimu, nuotraukoje matomas verkiantis vyras – buvęs japonų karo belaisvis iš Kinijos, atlikęs priverstinius darbus Antrojo pasaulinio karo metu. Nuotrauka daryta 2009 m. vykusio minėjimo metu.

Tuo metu bukimevieningi.lt publikacija straipsnį iliustruoja 2014 m. nuotrauka, kurioje matomas iš užvirtusios nelegalios aukso kasyklos Nikaragvoje išgelbėtas vyras.

Ilgiausias laikas, kurį praleido po žeme įkalinti žmonės, kur kas kuklesnis, viso labo 69 dienos. Rekordas registruotas 2010 m., kuomet sugriuvus vario ir aukso kasyklai Čilėje, 33 vyrai tapo atkirsti nuo išorinio pasaulio.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programoje, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
IKEA tvarumo ir klimato ataskaitose – išradimai iš Lietuvos
Reklama
Gyvenimiško patarimo – ne į ekspertus, o į būrėjus: sėkmės kavos tirščiuose ieško 12 proc. lietuvių
Reklama
Išskaidote investicijas? Ar žinote visas rizikas bei galimybes?
Reklama
Lietuvių sukurtas dokumentinis serialas – odė Baltijos šalių šefams
Užsisakykite 15min naujienlaiškius