Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 10 20, 10:42

Klasėse mokosi 99 proc. mokinių, testuojasi – pusė: valdžia apsispręs dėl ilgesnių atostogų

99 proc. ugdytinių šiuo metu mokosi kontaktiniu būdu ir tik 1 proc. yra izoliacijoje dėl koronaviruso, teigia Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Julius Lukošius. Prevenciškai testuojasi vidutiniškai apie 48 proc. šalies mokinių. Įvesti privalomo testavimo, pasak švietimo, mokslo ir sporto ministrės Jurgitos Šiugždidienės, neplanuojama, tačiau, siekiant išvengti užsikrėtimų augimo, trečiadienį ketinama priimti sprendimą dėl ilgesnių moksleivių atostogų.
Jurgita Šiugždinienė
Jurgita Šiugždinienė / Luko Balandžio / 15min nuotr.

COVID-19 situaciją mokyklose ir planuojamus sprendimus kancleris J.Lukošius ir ministrė J.Šiugždinienė trečiadienį pristatė Seimo Švietimo ir mokslo komiteto posėdyje.

Apsispręs trečiadienį

Ministrė tikino, jog dėl mokinių rudens atostogų ilginimo apsispręs trečiadienį.

„Artėja Vėlinės. Mes visi žinome, kas vyksta Vėlinių metu, kiek turime judėjimo, bendravimo, svarstome prailginimą. Sprendimas bus priimtas šiandien ir galvojame, kad tai vienas iš galimų variantų prailginti, kad po švenčių galėtume atsipūsti ir neatnešti į mokyklą pandemijos“, – kalbėjo ji.

Mes visi žinome, kas vyksta Vėlinių metu, kiek turime judėjimo, bendravimo, svarstome prailginimą.

Pasak ministrės, atostogos reikalingos tam, kad nereikėtų grįžti prie nuotolinio mokymo.

„Matome, kas nutiko Latvijoje. Yra užsidarymas trims savaitėms ir nuotolinis. Norime išvengti nuotolinio visais galimais būdais, todėl tam tikros saugumo priemonės, tam tikras atotrūkis, kad neišplėtotume viruso dar labiau, galimai būtų naudingas“, – komentavo ji.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Pamoka
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Pamoka

Mokinių atostogas planuojama ilginti savaite – jos tęstųsi nuo lapkričio 3 dienos iki lapkričio 12 dienos imtinai.

Tokiu atveju pradinukų tėvams tektų padėti užtikrinti jų priežiūrą.

„Sukame galvą, ką daryti, nes pradinukai yra pradinukai, bandome spręsti šį klausimą“, – tikino J.Šiugždinienė.

Prevenciškai tiriasi pusė

Šiuo metu 99 proc. mokinių ugdymo įstaigose mokosi kontaktiniu būdu, o 1 proc. nesimoko, nes izoliuojasi, teigė J.Lukošius.

„Nesimoko dėl to, kad papuolė į tuos protrūkius, kurių šiandien yra 590. Dėl to jiems tenka izoliuotis namuose, į mokyklą eiti negali“, – pasakojo jis.

Kanclerio teigimu, apie 48 proc. mokinių šiuo metu prevenciškai testuojasi dėl COVID-19, net jei neturi ligos simptomų.

Dėl to, anot jo, „natūralu, kad daug pagaunam ir sergančių“.

Komiteto narė, „darbietė“ Ieva Kačinskaitė-Urbonienė pažymėjo, jog besitestuojančių mokinių ne tiek ir daug, ir pasiteiravo ministrės, ar neplanuojama testavimo padaryti privalomu.

Nenori, kad nukentėtų vaikai

J.Šiugždinienė atsakė, kad ne, ir apgailestavo, kad tėvai nesutinka, jog jų vaikams būtų atliekami koronaviruso testai.

„Čia turbūt yra tėvų klausimas. Labai gaila, kad tėvai neleidžia vaikams testuotis dėl neaiškių priežasčių, nes testavimo būdai yra paprasti – ir kaupiniai, ir greitieji antigenai.

Mes visais būdais skatiname testuotis, bet kol kas tikrai nediskutuojame, kad testavimas būtų privalomas ir tik su testu vaikas galėtų būti mokykloje. Vaikai neturėtų kentėti dėl savo tėvų sprendimų“, – aiškino ministrė.

Vaikai neturėtų kentėti dėl savo tėvų sprendimų.

Be to, jos vertinimu, įvedus privalomą testavimą, dalis mokinių liktų namuose ir reikėtų grįžti ne prie tokio kokybiško nuotolinio mokymo.

„Jau pavasarį matėme, ką reiškia privalomas testavimas. Reiškia, kad dalis mokinių yra ne klasėje, o namuose. Reiškia, kad mokytojai turi dirbti dvigubą darbą, nes dalis jų jungiasi nuotoliu, dalis – klasėje, labai sudėtingėja ugdymo procesas ir ugdymas vaikams, kurie yra namuose, tikrai nėra kokybiškas. Todėl, mūsų nuomone, mums svarbiausias vaikas“, – kalbėjo J.Šiugždinienė.

Naujas tyrimų būdas

Ministrė nesutiko, kad besitestuojančių mokinių yra per mažai:

„Testavimo apimtys po truputėlį auga. Tai, kad mes vidutiniškai turime apie 50 proc. besitestuojančių mokyklose, yra didelės apimtys. Tai yra pakankamos apimtys <...> siekiant sugaudyti pandeminius atvejus.“

Arno Strumilos / 15min nuotr./Jurgita Šiugždinienė
Arno Strumilos / 15min nuotr./Jurgita Šiugždinienė

Pasak J.Šiugždinienės, artimiausiu metu atsiras naujas testavimo būdas, kurį ji pavadino „čiulpinuku“.

Jis kol kas nenaudojamas, nes, pasak kanclerio, sudėtinga įsigyti kokybiškus testus.

Statistikos departamento duomenimis, ugdymo įstaigose yra beveik 600 aktyvių koronaviruso protrūkių. Tai – daugiau nei pusė visų protrūkių šalyje.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min