Dabar populiaru
Publikuota: 2018 vasario 22d. 13:29

Ko iš tiesų siekia liberalai, keldami kandidatą į prezidentus

Liberalų susitikimas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Liberalų susitikimas

Keldamas savo kandidatą į prezidentus Liberalų sąjūdis (LS) siekia sudaryti įspūdį, kad su partija viskas gerai, nors tolimesnis bylos nagrinėjamas šias pastangas gali paversti niekais. Be to, kandidato į prezidentus turėjimas gali atnešti reikiamų balsų Europos Parlamento rinkimuose. Taip LRT.lt teigia politologas Mažvydas Jastramskis ir politikos apžvalgininkė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė.

Savo kandidatą į prezidentus LS nariai rinksis iš dviejų politikų – europarlamentaro Petro Auštrevičiaus ir Seimo nario, buvusio Lietuvos ambasadoriaus prie UNESCO Arūno Gelūno.

„Vieną kandidatą rinksime vykdydami slaptą visuotinį elektroninį balsavimą partijos suvažiavime balandžio viduryje. Balsavimas greičiausiai vyks po kandidatų debatų. Patys skyriai organizuos elektroninių prisijungimo kodų išdalinimą skyrių nariams, o dėl galutinių techninių detalių dėl konkrečių datų valdyba spręs papildomame elektroniniame valdybos posėdyje“, – informavo LS pirmininkas Eugenijus Gentvilas.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./15min studijoje – Eugenijus Gentvilas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./15min studijoje – Eugenijus Gentvilas

Kalbėdamas su LRT.lt E. Gentvilas teigė, kad beveik du artimiausius mėnesius P. Auštrevičius ir A. Gelūnas galės agituoti partijos narius, kad šie balsuotų būtent už juos. „Kai kurie mūsiškiai sako, kad mes jau vėluojam [su kandidatais], nors aš manau, kad mes gana anksti pranešime apie savo kandidatą prezidento rinkimuose. Bet tai – į naudą, kad galime visuomenei pateikti kandidatus. Aiškaus favorito nėra, bet mes įsitikinę, kad turime turėti savo kandidatą“, – sakė LS pirmininkas.

Primename, kad pastaruosiuose dvejuose prezidento rinkimuose LS nekėlė savo partijos atstovo, o rėmė dabartinę šalies prezidentę Dalią Grybauskaitę.

Apie savo partijos kandidatą šalies vadovo rinkimuose LS praneš vieni pirmųjų – konservatoriai vidinius rinkimus, kuriuose jų kandidatą į prezidentus galės rinkti ne tik partijos nariai, bet ir visuomenė, ketina rengti spalio pabaigoje. Kitos partijos kol kas nepraneša, kada informuos visuomenę apie savo kandidatą.

Iki tol partija save menkino?

Europarlamentaras P.Auštrevičius įsitikinęs, kad partija netgi dar anksčiau turėjo informuoti visuomenę apie savo galimus kandidatus į prezidentus. „Neapsisprendimas nesuteikia pranašumų. Nesvarbu, ar kitos partijos jau apsisprendė, ar dar ne, bet 1–2 kandidatai nuolat svarstomi viešojoje erdvėje. Aš manau, kad mes net per vėlai ėmėmės šio darbo“, – LRT.lt kalbėjo P.Auštrevičius.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Petras Auštrevičius
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Petras Auštrevičius

Jo žodžiais, LS sprendimai buvusiuose prezidento rinkimuose buvo „atsitiktinio pobūdžio, susiję su dalyvavimu valdžių galiose“, tačiau partija, kuri neturi savo kandidato ir neatstovauja svarbiausioms ideologinėms nuostatoms, save menkina. „Manau, būtent tai ir turėjome gerą dešimtmetį“, – apibendrino P.Auštrevičius.

LRT.lt paklaustas, ar darbas Europos Parlamente (EP) jam netrukdys dalyvauti kovoje dėl kandidatavimo į prezidentus, atsakė: „Man nereikia grįžti į Lietuvą, nes niekada nebuvau iš jos išvykęs nei politiškai, nei emociškai. [...] Jei gausiu pasitikėjimą, aš esu pasiruošęs kandidatuoti.“

Tuo metu kitas galimas LS kandidatas į prezidentus – parlamentaras A.Gelūnas – teigia, kad tai yra puiki proga pasitikrinti partijos ir visuomenės pasitikėjimą.

„Labai daug buvo išsakyta įkalbinėjimo, pasitikėjimo ir paraginimo. Pagalvojau: jei ir nelaimėčiau, pasitikrinčiau pasitikėjimą partijos viduje, o jei tektų atstovauti partijai – tai ir tarp Lietuvos žmonių. Mano manymu, tai visada vertinga pastanga.

Kai kalbama apie aukščiausią postą, reikia išskirtinio pasitikėjimo savimi, kad galvotum, jog būsi geriausias prezidentas. Kolegų, bičiulių parodytas pasitikėjimas tikrai nepakenkia šitoje situacijoje. Čia buvo toks abipusis pasitikrinimas, ar eičiau, ar pasitikėtų. Kadangi net keturi skyriai išreiškė tokį pasitikėjimą, buvo lengviau apsispręsti“, – LRT.lt kalbėjo A.Gelūnas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Arūnas Gelūnas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Arūnas Gelūnas

Politiko teigimu, jis turi Kauno, Vilniaus, Ukmergės ir Varėnos skyrių palaikymą. „Bet neatmesčiau galimybės, kad nuvažiavęs pasikalbėti [su kitais skyriais], galėčiau mobilizuoti ir daugiau paramos“, – pridūrė politikas.

Politikos ekspertai: LS nori priminti apie save

Pasak politikos apžvalgininkės Monikos Garbačiauskaitės-Budrienės, LS turi daug didesnių problemų ir iššūkių nei prezidento rinkimai.

M.Garbačiauskaitės-Budrienės teigimu, A.Gelūnas labiau žinomas kultūrininkams ir intelektualams, o P.Auštrevičius turi didesnį politinį įdirbį ir temos, kuriomis jis pasisako, – politika, ekonomika, geopolitika – aktualios platesnei auditorijai.

„Man tai labiau panašu į norą neleisti apie save pamiršti ir sudaryti įspūdį, kad tarsi viskas su jais gerai, kelia kandidatus į prezidento rinkimus, bet visi puikiai supranta, kad artėjantis korupcijos bylos nagrinėjimas šiuos ketinimus nušluos ir nustums į antrą planą. Pirmame plane bus ne šios aktualijos.

Šis kandidatavimas į prezidentus taip pat susijęs su galimybe išsiviešinti. Tai yra atskiri politikai, kurie turi savo interesus, pavyzdžiui, P.Auštrevičius. Yra tokia kaip ir nerašyta taisyklė, kad tai gali padėti papulti į EP. Tai, manau, irgi vienas iš motyvų. Kalbant apie asmenybes, LS turėjo vieną labai stiprų kandidatą – Eligijų Masiulį, bet jis dabar niekaip nebefigūruoja ir nėra šitos partijos dalis, nors anksčiau jam buvo piešiamos puikios perspektyvos“, – LRT.lt kalbėjo M.Garbačiauskaitė-Budrienė.

Jos teigimu, A.Gelūnas labiau žinomas kultūrininkams ir intelektualams, o P.Auštrevičius turi didesnį politinį įdirbį ir temos, kuriomis jis pasisako, – politika, ekonomika, geopolitika – aktualios platesnei auditorijai. „Bet nežinau, kaip partijos nariai įvertins tai, kad P.Auštrevičius, nors prisidėjo prie Remigijaus Šimašiaus išvertimo iš partijos pirmininko posto, pats į šias pareigas kandidatuoti nepanoro“, – pridūrė politikos apžvalgininkė.

Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) politologas Mažvydas Jastramskis mano, kad LS kandidatas neturi daug šansų labai gerai pasirodyti prezidento rinkimuose. „Kandidatui, einančiam iš partinės organizacijos, yra sudėtinga. [Be to, LS kandidatui būtų] sunku laimėti ir prieš tokias partijas kaip Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Mes dabar kalbame apie ganėtinai nišinę partiją, kurios įvaizdis yra susvyravęs.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Mažvydas Jastramskis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Mažvydas Jastramskis

Priežastis [kodėl LS kandidatas dalyvaus prezidento rinkimuose] – visiškai suprantama: reikia priminti rinkėjams [apie save]. Jie turi klausimą, ar išgyvens ir [gaus] 5 proc. per kitus Seimo rinkimus. Kadangi balsavimas yra įprotis, o LS rinkėjas yra jaunas ir jo dar neturi, jiems reikia kuo daugiau progų išugdyti tą įprotį balsuoti už šitą partiją, kad konsoliduotų elektoratą. Tai vėliau leistų patekti į Seimą, nors ir surenkant nedaug balsų“, – aiškino politologas.

Be to, M.Jastramskio teigimu, kandidatas į prezidentus turėtų atnešti balsų ir partijos narių sąrašui į EP. „Pavyzdžiui, socialdemokratų kandidatas į prezidentus Zigmantas Balčytis į EP didele dalimi pateko dėl to, kad dalyvavo prezidento rinkimuose. P.Auštrevičius gali norėti kandidatuoti į prezidentus vien dėl to“, – svarstė politologas ir pridūrė, kad kiti liberalai nerodo didelio noro kandidatuoti į prezidentus.

Prezidento rinkimai Lietuvoje įvyks kitų metų gegužę.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? V.Uspaskichas: Vilniuje, kaip Telšiuose, bus nemokamas viešasis transportas, tai kainuos 15 mln. eurų

Aktualu

Rinkimai: vieni skelbia savo programas, kitas – ieško programos idėjų provincijoje

Interviu Aktualu

Buvusi Vyriausybės kanclerė M.Dargužaitė: „Jei įrašai ištrinami, tai atrodo, kad kažkas slepiama nuo visuomenės“

Aktualu

Iš Oslo į Donbasą: kodėl Ukrainos kariuomenė išspyrė su radikalais susibičiuliavusį norvegą?

Aktualu

Orai.lt: didžiausi išbandymai teks Žemaitijai

Gazas

F-1 etapas JAV: K.Raikkoneno pergalė išgelbėjo S.Vettelio garbę

Aktualu

Politologas: G.Nausėda ir V.Ušackas – labiau aristokratiški, S.Skvernelis – iš liaudies

Gyvenimas

Projekto „Pasimatuok jūrą“ įkūrėja J.Zinkevičiūtė: kodėl aklas karjeros siekimas prieštarauja moters prigimčiai

Gazas

„Fast Lap“ organizatoriai deda tašką: „Uždarome projektą“

Aktualu

P.Auštrevičius: už R.Šimašiaus dalyvavimą rinkimuose ne su partija balsavo 10 proc. Vilniaus liberalų

Vardai

Viešumo vengusi Monika Šalčiūtė – apie sunkią ligą, dėl kurios nenorėjo išeiti iš namų

Gyvenimas

Ypatinga Ievos istorija: Italijoje ištekėjusi už gruzino kuria laimę Kaune ir augina kitokią dukrą

Gazas

Įdomioji istorija: kuriuose Lietuvos miestuose tarpukariu vyko motociklų treko lenktynės

24sek

Geliantis Virginijaus Šeškaus klausimas: „Gal kitą kartą be lanko žaisime?“

N-18 Aktualu

Januliškio gyventojus sukrėtė beširdžių žiaurumas: kažkas nušovė du šeimos augintinius

24sek

„Žalgirį“ baudęs Tyleris Ennisas patyrė itin šiurpią traumą

Vardai

Apie oficialias skyrybas pranešęs Sigitas Martinavičius jau planuoja kitas vestuves – tuoksis Balyje

Gyvenimas

Pusės savo svorio atsikratė pakeitusi vieną įprotį

Pasaulis kišenėje

Diuseldorfas: ilgiausias pasaulyje baras

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. Apie pozavimą hipertikrovėje

Naujienos

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? V.Uspaskichas: Vilniuje, kaip Telšiuose, bus nemokamas viešasis transportas, tai kainuos 15 mln. eurų

Aktualu

Rinkimai: vieni skelbia savo programas, kitas – ieško programos idėjų provincijoje

24sek

Željko Obradovičius – apie neįteiktą kvietimą Šarui ir patarimą dėl kito klubo

Interviu Aktualu

Buvusi Vyriausybės kanclerė M.Dargužaitė: „Jei įrašai ištrinami, tai atrodo, kad kažkas slepiama nuo visuomenės“

Aktualu

Iš Oslo į Donbasą: kodėl Ukrainos kariuomenė išspyrė su radikalais susibičiuliavusį norvegą?

Aktualu

Orai.lt: didžiausi išbandymai teks Žemaitijai

Gazas

F-1 etapas JAV: K.Raikkoneno pergalė išgelbėjo S.Vettelio garbę

Aktualu

VRM atideda kanclerio paieškas iki kitų metų

Gyvenimas

Projekto „Pasimatuok jūrą“ įkūrėja J.Zinkevičiūtė: kodėl aklas karjeros siekimas prieštarauja moters prigimčiai

Gazas

„Fast Lap“ organizatoriai deda tašką: „Uždarome projektą“

Aktualu

P.Auštrevičius: už R.Šimašiaus dalyvavimą rinkimuose ne su partija balsavo 10 proc. Vilniaus liberalų

Vardai

Viešumo vengusi Monika Šalčiūtė – apie sunkią ligą, dėl kurios nenorėjo išeiti iš namų

Gyvenimas

Ypatinga Ievos istorija: Italijoje ištekėjusi už gruzino kuria laimę Kaune ir augina kitokią dukrą

Gazas

Įdomioji istorija: kuriuose Lietuvos miestuose tarpukariu vyko motociklų treko lenktynės

24sek

Geliantis Virginijaus Šeškaus klausimas: „Gal kitą kartą be lanko žaisime?“

24sek

„Žalgirį“ baudęs Tyleris Ennisas patyrė itin šiurpią traumą

Vardai

Apie oficialias skyrybas pranešęs Sigitas Martinavičius jau planuoja kitas vestuves – tuoksis Balyje

N-18 Aktualu

Januliškio gyventojus sukrėtė beširdžių žiaurumas: kažkas nušovė du šeimos augintinius

Aktualu

Politologas: G.Nausėda ir V.Ušackas – labiau aristokratiški, S.Skvernelis – iš liaudies

Gyvenimas

Pusės savo svorio atsikratė pakeitusi vieną įprotį

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min