Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 23d. 11:01

Koalicijos likimas pakibo ant vaiko pinigų: „socialdarbiečiai“ grasina iškovoti arba išeiti

Gediminas Kirkilas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Gediminas Kirkilas

Antradienį į Seimą atkeliavo biudžeto projektas. Dauguma koalicijos sutartyje skaičiais išreikštų dydžių jame atsispindi, tačiau – ne visi. Vargu, ar dėl to partneriai biudžeto nepalaikys, nors dėl didesnių vaiko pinigų žada kovoti – „socialdarbiečiai“ net graso palikti koaliciją.

Koalicijos sutartį liepą surašė ir pasirašė „valstiečiai“, „socialdarbiečiai“, „tvarkiečiai“ ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS). Vėliau palaikymą jai išsakė ir Seimo frakcija „Lietuvos gerovei“.

Keliai, išlaidos valdymui ir nemokamas maitinimas

Partneriai sutartyje numatė „siekti užtikrinti“ tam tikrus pokyčius. 15min nutarė sugretinti, kokie buvo tikslai ir kaip jie įgyvendinami.

 • 10 proc. didinti Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) finansavimą savivaldybėms vietinės reikšmės keliams (gatvėms) tiesti, taisyti, prižiūrėti ir saugaus eismo, krašto kelių asfaltavimui bei būklės gerinimui užtikrinti.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./ Kelias
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./ Kelias

Kol kas tiksliai neaišku, kaip keisis KPPP finansavimas, bet, Susisiekimo ministerijos duomenimis, 2020-aisiais vietinės reikšmės žvyrkeliams asfaltuoti planuojama skirti 20 mln. eurų – du kartus daugiau nei šįmet.

 • Ne mažiau kaip 15 proc. sumažinti viešojo valdymo sektoriaus valdymo išlaidas.

Lyginant 2019 ir 2020 metų išlaidas, planuojamas viešajam valdymui, jos išaugs 7,8 proc. Tiesa, išlaidų dalis nuo bendro asignavimų katilo nesikeis.

Finansų ministerijos duomenys:

2019 m. planas

2020 m. projektas

Skirtumas

Iš viso asignavimų pagal visus asignavimų valdytojus (AV), tūkst. eurų

11 705 915

12 650 134

944 219

Iš jų – valdymo išlaidos, tūkst. eurų

190 580

205 489

14 909

Visų AV valdymo išlaidų dalis, proc.

1,6

1,6

 • Nuo 2020 metų sausio įvesti nemokamą maitinimą priešmokyklinio amžiaus vaikams, nuo rugsėjo – ir pirmokams.

Nemokamus pietus nuo 2020-ųjų rugsėjo turėtų gauti 49,6 tūkst. priešmokyklinukų ir pirmokų.

Bakalauras, vaistai, alga, NPD ir parama

 • Nuo 2020 metų užtikrinti nemokamo bakalauro įvedimą.

Visuotinai nemokamas bakalauras neįmanomas, nes tai prieštarauja Konstitucijai, anksčiau pripažino švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius. Siūloma dvigubai didinti nemokamų bakalauro studijų vietų skaičių – tam Seimas po pateikimo pritarė.

 • Kad senjorams, sulaukusiems 75 ir daugiau metų, būtiniausi vaistai iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų būtų kompensuojami 100 proc.

Neįgalieji, mažas pajamas gaunantys pensininkai ir senjorai, kuriems 75 ar daugiau, kompensuojamuosius vaistus nemokamai gaus nuo kitų metų liepos – tam pritarė Seimas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Vaistai
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Vaistai
 • Kad vidutinis darbo užmokestis 2020 metais būtų 1380 eurų (bruto);

Remiantis rugsėjo ūkio raidos scenarijumi, vidutinis darbo užmokestis kitąmet turėtų augti 7,4 proc. – iki 1384 eurų.

 • Neapmokestinamo pajamų dydžio (NPD) ir valstybės remiamų pajamų dydžio didinimas.

NPD turėtų didėti nuo 300 iki 350 eurų – 50 eurų mažiau nei planuota.

Valstybės remiamos pajamos turėtų augti 3 eurais – nuo 122 iki 125 eurų. „Socialdarbiečiai“ jas siūlė didinti 12 eurų, tačiau Vyriausybė, argumentuodama ribotomis finansinėmis galimybėmis, siūlymą paragino atmesti.

Vaiko pinigai, priemokos ir GPM

 • Kad universali išmoka vaikui nuo 2020 metų sausio sudarytų 70 eurų, o priedas daugiavaikėms šeimoms, šeimoms, kurių vidutinės pajamoms vienam asmeniui per mėnesį mažesnės negu 244 eurai, – 30 eurų.

Universalią vaiko pinigų išmoką siūloma didinti iki 60 eurų – 10 eurų mažiau nei sutarta, priedą – iki 40 eurų. Seimas po pateikimo tokiai iniciatyvai pritarė.

 • 2020 metais iki 250 eurų didinti socialinio draudimo senatvės ir netekto darbingumo pensijų priemokų ribą.

Priemokų riba turėtų augti iki 256 eurų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./ Senjorai
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./ Senjorai
 • Nuo 2020 metų vienkartinę išmoką nėščioms moterims padidinti iki 250 eurų.

Būtent toks siūlymas ir buvo pristatytas Seimui – parlamentarai po pateikimo pritarė.

 • Įvesti papildomą gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą: nuo 2020 metų su darbo santykiais susijusių metinių pajamų dalį nuo 84 VDU iki 120 VDU apmokestinti 27 proc. tarifu, viršijančią dalį – 32 proc. tarifu.

Siūlymą įvesti naują GPM tarifą birželį registravo „valstiečiai“. Jam Seimas po pateikimo pritarė.

Partneriai vaiko pinigams ieškos lėšų

Greičiausiai, dauguma koalicijos tikslų virs kūnu. Tačiau vargu, ar pavyks žymiai sumažinti viešojo sektoriaus valdymo išlaidas, kyla abejonių ir dėl universalios išmokos vaikams augimo. Apie ją politikai kalba daugiausiai.

„Laikomės savo pozicijos – vaiko pinigai turi būti 70 eurų kiekvienam vaikui – tai yra esminis klausimas“, – pranešime žiniasklaidai nurodė „socialdarbiečių“ lyderis Gediminas Kirkilas.

15min jis teigė, kad koalicijos sutartyje įtvirtinti siekiai yra esmė.

„Ne tik vaiko pinigai. Ir pradinukų nemokamas maistas, ir panašiai. Tai yra koalicijos susitarimo esmė ir jo turės būti laikomasi. Jeigu Finansų ministerija nesuranda pajamų šaltinio, tai mes pasiūlysim. Todėl mes renkamės trečiadienį koalicijos taryboje, ir aš tikiuosi, kad mes surasime kompromisą“, – reiškė viltį „socialdarbiečių“ vedlys, žadėjęs laikytis tvirtai.

Jeigu Finansų ministerija nesuranda pajamų šaltinio, tai mes pasiūlysim.

Jo vadovaujama partija anksčiau išplatino viešą poziciją dėl ateities koalicijoje – esą jei nesikeis vaiko pinigų dydis, nebus sumažinta miškų kirtimo norma, įteisintas nemokamas pradinukų maitinimas, nemokamos bakalauro studijos ir teismų tarėjų institutas, „socialdarbiečiai“ priims „sprendimą dėl nedalyvavimo daugumos koalicijoje“.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vanda Kravčionok
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vanda Kravčionok

LLRA-KŠS, anot frakcijos seniūnės Vandos Kravčionok, taip pat sieks, kad sutarties būtų laikomasi.

„Taip, mes sieksim. Jūs turbūt turit omeny vaiko pinigus. Mes registruosim projektą ir sieksim, kad būtų užtikrintas tas dydis – ypač vaikų pinigai ir kitose srityse irgi“, – sakė ji ir žadėjo su koalicijos partneriais ieškoti kompromisų.

S.Skvernelis: pasiekta šiek tiek mažiau

Kalbėdamas apie kukliau nei planuota didinamus vaiko pinigus, premjeras Saulius Skvernelis pabrėžė, kad tai – tik siekis.

„Yra „siekti“, kad būtų. Tai pasiekta šiek tiek mažiau, bet yra irgi sprendimai. Mes to siekio metų eigoje taip pat neatsisakome, bet nukreipiame savo sprendimus būtent į tą sritį, kur didžiausią proveržį padarėme – šeimos, auginančios vaikus, ir šeimos, patiriančios didžiausią socialinę atskirtį. Mes manome, kad šita priemonė yra taiklesnė negu universali priemonė, kurią taikome“, – sprendimą labiau didinti vaiko pinigų priedą pagrindė jis.

Koalicijos partneriai taip pat susitarė kandidatą į Seimo pirmininko postą leisti siūlyti „socialdarbiečiams“, o atsakomybę už Krašto apsaugos ministeriją patikėti „tvarkiečiams“. Tačiau po to kai „valstiečių“ deleguotas Viktoras Pranckietis atlaikė du balsavimus dėl jo atšaukimo iš posto, o krašto apsaugos ministro pareigos, prezidento pageidavimu, paliktos eiti Raimundui Karobliui, įgyvendinti šiuos du susitarimus tapo sudėtinga.

Painiavos į daugumos darbą įnešė ir „tvarkiečių“ frakcijos Seime griūtis – bus svarstoma, ar su šia partija nutraukti koalicijos sutartį.

Komentarai: 14

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

02:11
02:21
01:38

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min