Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Komendantūros: trumpai ir aiškiai – kas ir kaip?

Karas Ukrainoje kiekvieną paskatino pagalvoti – kas būtų, jeigu būtų? Apie savo vaidmenį šalies gynyboje, veiksmus ir užduotis, susimąsto dauguma, nepriklausomai nuo amžiaus, socialinės padėties ar kitų veiksnių. Nors būdų prisidėti prie krašto gynybos jau yra ne vienas, per daug jų vargu ar gali būti. Gegužės 1-ąją Lietuvos krašto apsaugos ministerija (KAM) pranešė ir apie dar vieną – pakvietė piliečius registruotis į komendantūras. Nors norą pareiškusių jau yra per tūkstantį, daliai visuomenės vis dar kyla klausimų. Taigi – komendantūra: trumpai ir aiškiai – kas tai?
Trijų Baltijos valstybių vėliavų pakėlimo ceremonija
Lietuvos vėliava / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Komendantūra – jungtis

KAM Gynybos štabo atstovas mjr. Donatas Suchockis naująjį būdą įsilieti į šalies gynybos struktūrą paprastai vadina jungtimi tarp ginkluotųjų pajėgų ir savivaldos: „Jei kalbėtume paprastai, tai komendantūra yra jungtis tarp Lietuvos kariuomenės, arba ginkluotųjų pajėgų, poreikių organizuoti arba vykdyti gynybą ir savivaldybių resursų racionalaus paskirstymo.

Kitos užduotys, kurios dar keliamos komendantūrai, tai – išlaikyti savivaldos tęstinumą, užtikrinti tam tikrų objektų apsaugą, kontroliuoti tam tikras teritorijas, užkirsti kelią diversijoms, kriminogeninėms veikloms ir pan. Šios visos veiklos apima labai paprastą dalyką – tai jungtis tarp kariuomenės poreikių, manevro laisvės ir savivaldos veiklos tęstinumo.“

Suprasti akimirksniu

  • Registruotis į komendantūrą gali ir vyrai, ir moterys;
  • Registracija vyksta nuo 2024 m. gegužės 1 d. iki rugpjūčio 31 d.
  • Komendantinių vienetų rengimas vyksta taikos metu, bet aktyvuojamas – tik paskelbus karinę padėtį.

Kitaip tariant, pasak D.Suchockio, spektras yra platus – ne tik, kad savivaldoje gebėtų veikti administracija, bet ir ūkis joje, taip pat, kiek įmanoma, kad būtų užtikrinamas saugumas, humanitariniai ir būtinieji poreikiai. Žinoma, šioje situacijoje daug atsakomybės tenka pačioms savivaldybėms, VRM vienetams, bet komendantūra yra papildomas koordinacinis pajėgumas, kuris karo padėties atveju padėtų spręsti, suvaldyti situaciją.

Komendantinis vienetas yra karo komendanto instrumentinis vienetas, kuris turėtų padėti jam įgyvendinti keliamas užduotis – galbūt padėti sustiprinti policijos veiklą, įgyvendinti laisvių apribojimus, komendanto valandas, taip pat organizuoti savivaldybės, savo, energetikos ar kokių nors pavojingų objektų apsaugą, sąrašas gali būti ir platus, ir siauras – priklausomai nuo savivaldybės specifikos.

„Taigi mes kviečiame piliečius registruotis į komendantinius vienetus, kurie apims paminėtų veiklų spektrus. Beje, labai svarbu suprasti vieną labai svarbų dalyką – komendantūros įgauna galias tik paskelbus karo padėtį. Taikos metu, bent jau pagal dabartinę teisinę bazę, nėra užduočių, kuriuos galėtų atlikti komendantiniai vienetai. Jie gali egzistuoti taikos metu, bet tada tai yra labiau treniravimasis“, – kalbėjo majoras.

Komendantūras dar būtų galima pavadinti ir užnugario sistema - parama Lietuvos kariuomenei karo atveju, kur Lietuvos piliečiai galės pritaikyti savo įgūdžius, padės užtikrinti valstybei gyvybiškai svarbias funkcijas, prisidės prie saugios aplinkos kūrimo ir vienys regioną gintis nuo priešo.

Labai svarbu suprasti vieną dalyką– komendantūros įgauna galias tik paskelbus karo padėtį.

Kas neturėtų registruotis?

Į komendantūras nebūtų priimti tie, kurie paskirti į aktyvųjį kariuomenės personalo rezervą, atlieka tikrąją karo tarnybą ar neatitinka kariams keliamų bendrųjų reikalavimų (pilietybė, teistumas, veiksnumas). Pažymėtina, kad tarnybos rezerve (komendantūroje) atlikimas neatleidžia nuo šaukimo į privalomąją pradinę karo tarnybą tų, kurie nėra įgiję pagrindinio karinio parengtumo.

Kokius vaidmenis žmonės, prisijungę prie karo komendantūrų, turės atlikti?

Karo atveju piliečiai, įtraukti į komendantūrų sąrašus ir įgiję karinių įgūdžių, padės ginti savo miestelį ar rajoną, saugos gyvenamojoje aplinkoje esančius svarbius objektus.

Komendantiniams vienetams priklausantys asmenys rūpinsis svarbių objektų jų mieste ar rajone apsauga, įrenginės ir saugos kontrolės postus, užtikrins komendanto valandos laikymosi taisykles, dalyvaus turto rekvizicijos procese, stebės aplinką, kovos su nelegaliomis ginkluotomis grupėmis ar atliks kitas, Lietuvos kariuomenės pavestas užduotis.

Registruotis gali visi

Į komendantūras gali užsirašyti visi patriotiškai nusiteikę piliečiai, tikino Gynybos štabo atstovas – tiek vyrai, tiek moterys. Svarbu pabrėžti, kad į tarnybą komendantūroje žmonės bus priimti pagal individualias savybes, patirtį, parengimą ir turimą kvalifikaciją bei tinkamumą pareigoms, į kurias planuojama skirti. Tiesa, kalbant apie medicininius reikalavimus, numatoma nustatyti žemesnius reikalavimus sveikatos būklei nei karių, o juos tikrins Karinės sveikatos priežiūros įstaigos.

„Mes matome, kad šiuo metu yra didelė noro dalyvauti šalies gynyboje banga. Komendantūra tinka visiems, kas dėl kokių nors priežasčių nenori išbandyti šauktinių tarnybos, jaunesniųjų karininkų vadų mokymų, stoti į karo akademiją, pasirašyti profesinę karo sutartį ar eiti į karius savanorius.

Tų būdų prisijungti yra begalė, o tai yra dar vienas – tarnyba rezerve komendantinio vienete sudėtyje. Ji yra mažiau intensyvi, mokymų nėra tiek daug. O dėl įgūdžių – ko reikia iš tų žmonių? Kaip jau minėjau, užduočių spektras iš tiesų labai platus, todėl specifinių įgūdžių nėra nurodyta, juos padiktuotų situacija“, – kalbėjo pašnekovas.

Vis tik vieną niuansą LK Gynybos štabo atstovas paminėjo – Seimo nariai, savivaldybių administracijos darbuotojai, gydytojai ar kitų profesijų, kurios priklauso civiliniam mobilizacijos personalo rezervui, atstovai neturėtų tikėtis, kad taps komendantūros dalimi, nes jie yra jau pasirašę sutartis – kitaip tariant, karo metu jie tiesiog bus kitur. Tiesa, reikėtų paminėti, kad registracija į komendantūras neatleidžia ir nuo šaukimo tarnybos.

L. Yarmoshenko nuotr. Lietuvos vėliava
L. Yarmoshenko nuotr. Lietuvos vėliava

„Bet lieka dar labai platus spektras ir didelė dalis visuomenės, kuriai tai gali būti galimybė atrasti savo vaidmenį šalies gynybos sistemoje. Norintys gali teikti paraiškas į komendantūras iki rugpjūčio 31 d., po registracijos pabaigos karo prievolės specialistai atliks tam tikrą analizę, sudėlios pagal regionus, pagal gyvenamąją vietą, priskirs į tam tikrą komendantūrą ir apie tai informuos.“

Moterys komendantūrų klausimu net skatinamos, nes jos didžiąja dalimi nepatenka į tas kitas rezervo kategorijas, todėl norinčioms tai tikrai puiki galimybė prisijungti prie krašto gynybos sistemos.

Piliečiai, norintys prisidėti prie valstybės gynybos ir įgyti karinių įgūdžių, registruotis galės artimiausiame Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos padalinyje. Registracija į taikos meto komendantinius vienetus vyksta nuo 2024 m. gegužės 1 dienos ir tęsis iki rugpjūčio 31 dienos. Planuojama, kad jau šių metų spalio mėnesį karo komendantūrų taikos metu komendantiniuose vienetuose bus pradėtas karinis rengimas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius