Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 12d. 22:20

Komunikacijos specialistė: sovietai makabriškai siekė įrodyti, kad partizanai buvo banditai

Žemaičių apygardos Kardo rinktinės partizanai
Lietuvos ypatingojo archyvo nuotr. / Lietuvos partizanai

Rusų sąjungos į Klaipėdos tarybą deleguoto Viačeslavo Titovo išpuolis prieš partizanų vadą Adolfą Ramanauską-Vanagą, esą jis atsakingas už aštuonių tūkstančių taikių žmonių nužudymą, nes tą pripažino sovietų Lietuvos Aukščiausiasis Teismas prieš pusšimtį metų, iškart sujudino Rusijos propagandos mašiną. „Sputinkas“, Rubaltic.ru, Kremliaus kontroliuojami televizijos kanalai turėjo ką pakomentuoti.

Žydų bendrijų federacijos departamento vadovas Boruchas Gorinas apgailestavo: užuot dorai atsakius į klausimą, pradedamos politinės intrigėlės ir represijos prieš žmones, kurie stengiasi apie tai kalbėti.

Rusijos Pabaltijo tyrimų asociacijos prezidentas Nikolajus Meževičius kėlė klausimą dėl grėsmės V.Titovo gyvybei. Buvo tokių rašytojų, kuriems pasirodė, jog aukštindami pokario partizanus, galime net nužudyti tokius garbius žmones kaip Modestas Paulauskas ir Arvydas Sabonis, nes jie žaidė Sovietų Sąjungos rinktinėse.

Pasirodo, tema tokia reikšminga, kad savo vertinimą pateikė Rusijos užsienio reikalų ministerija. Jos atstovė Marija Zacharova, išvadino A.Ramanauską-Vanagą banditų gaujos vadeiva, o štai V.Titovas, išdrįso apie tai prabilti ir dabar yra tiesiog ujamas. Apie tai LRT TELEVIZIJOS laidoje „Savaitė“ – Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento vyriausioji specialistė Auksė Ūsienė.

– Pokario partizanai ir jų vadai – tokia visiškai nenauja ir, galima sakyti, išvystyta Rusijos propagandistų tema, bet dabar ir V.Titovo pareiškimas, ar galima būtų jį susieti su tuo, kad yra surasti A.Ramanausko-Vanago palaikai ir kad netrukus, numatyta data, kada jie bus perlaidoti?

– Apskritai, visas puolimas, koks vykdomas prieš A.Ramanauską-Vanagą ir prieš kitus partizanus, tai, be abejo, susiję su tuo, kad šiais metais mes švenčiame A.Ramanausko-Vanago šimtmetį ir su tuo, kad rasti jo palaikai.

Dar susiečiau tą išpuolį su noru pakabinti A.Ramanausko-Vanago atminimo lentą ten, kur jis mokėsi. Bet tikrai, mūsų nuomone, tai nesibaigs šiandien, rytoj, po savaitės, greičiausiai, mes turėsime tuos išpuolius iki laidotuvių ar net ilgiau – iki metų pabaigos.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Viačeslavas Titovas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Viačeslavas Titovas

– Bet Lietuvoje irgi galima surasti žmonių, ypač vyresnio amžiaus, kurie irgi tikina, kad tarp partizanų buvo banditų, netgi kai kurie sako, kad visi jie ten banditai. Iš kur ateina tas toks sukurtas įvaizdis?

– Tai ir atėjo iš tos didelės propagandos mašinos tas įvaizdis juodinti partizanus, nes sovietų represinės struktūros ir propagandos mašina to ir siekė, parodyti partizanus banditais. Buvo įjungta manipuliacinė technika, taip makabriškai veikė, kad dalis visuomenės patikėjo.

– Ką jūs turite galvoje, sakydama manipuliacinė technika ir makabriškas veikimas?

– Kalbėsiu tokiais pavyzdžiais. Majoro A.Sokolovo, atvykusio iš Ukrainos į Lietuvą slopinti partizaninio karo, baudėjų būriai, specialiųjų agentų būriai, kurie persirengdavo partizanais ir darydavo nusikaltimus. Jie ne tik žudė partizanus, iškviesdavo juos, kaip tikri partizanai, į susitikimus, bet jie šaudydavo ir visus civilius liudininkus. Jeigu kažkokiuose namuose pas partizanų rėmėjus įvykdavo toks susitikimas, liudininkai būdavo iššaudomi, nesvarbu tai moterys, senutės, vaikai. Jie netgi šaudydavo kartais sovietinius aktyvistus, palaikančius sovietų valdžią.

Partizanai.org nuotr./A.Ramanauskas-Vanagas su dukra Aukse 1953 m.
Partizanai.org nuotr./A.Ramanauskas-Vanagas su dukra Aukse 1953 m.

– Savus, kitaip sakant?

– Savus, kad įtikintų visuomenę, jog jie tikri partizanai. Archyvuose pilna tokių dokumentų. Kita dalis – vidaus agentai. A.Sokolovo buvo smogikai, o kita dalis – vidaus agentai, tai reiškia perverbuoti partizanai šantažu, grasinimais, bauginimais, netgi kankinimais. Perverbuoti arba suimti, legalizavęsi ir tada vėl infiltruojami į partizanų gretas, ir kartais vykdydavo net civilių žmonių žudynės partizanų vardu, su partizanų uniformomis. Partizanai nežinojo, kad jis agentas, jis jau ne partizanas, jis – agentas smogikas, šiuo atveju – vidaus agentas smogikas.

Aš žinau savo krašto porą atvejų, kai dvi civilių šeimos... Vienos tai toks mini genocidas buvo įvykdytas, 17 asmenų iššaudyta buvo buvusio partizano Uolos, kuris turėjo slapyvardį Kurok. Jam buvo tokia užduotis – iššaudyti, ir Sovietų Sąjungos specialiųjų tarnybų (MGB) dokumentai tai atskleidžia, Lietuvos ypatingajam archyve yra, tai net knygose aprašyta - klasikinis atvejis.

Ataskaitos rašomos MGB, kad įvykdyta operacija, išvažiuoja stribai, kurie pavadinami liaudies gynėjais, įsivaizduokite – čia banditai sušaudė, o mes tai liaudies gynėjai, mes jus giname. Ir žmonės iš tikrųjų su prakeiksmais ant partizanų, nes jie nežino, kad čia ne partizanas šaudė, o kad jis jau yra agentas.

Labai gerai yra žinoma fotografija Juozo Lukšos-Daumanto, kurioje MGB šalia jo įklijuoja du perverbuotus partizanus – vienas suimtas, kitas gal net žuvęs – ir paleidžia per partizanus, kad įtikintų, jog jie irgi partizanai, kad „išeitų į kažkokį ryšį“. Tai tokios manipuliacinės technikos, bet didžiausia buvo baimė, kad įbaugintų visuomenę, pažiūrėkite jie banditai.

– Čia buvo Lietuvoje tokia praktika, čia buvo Lietuvos NKVD darbuotojų ar sovietinių represinių struktūrų sumanymas, ar čia ateina iš kažkur toliau, gilesnes šaknis turi ir jau patikrintas metodas buvo Lietuvoje naudojamas?

– Taip, jūs visiškai teisi, tai yra patikrintas metodas. Tai Sovietų Sąjunga vykdė jau Vidurinėje Azijoje trečiajame dešimtmetyje, kai persirengdavo vietiniais gyventojais ir vykdydavo civilių gyventojų žudynes. Tai jie pakartojo Vakarų Ukrainoje po karo. Baltijos šalys nebuvo išimtis.

Apskritai, sovietiniuose metoduose figūruoja nieko naujo neišgalvojimas, jeigu jau kažkas pavyko. Ar mes imsime propagandą, ar kažkokius veiksmus, šiuo atveju žudynes – jie pritaiko tuos metodus ir kitur. Toks pavyzdys būtų ir su Sausio 13-ąja, kai pas mus sakė „savi šaudė į savus“, ir vėliau jie tą sėkmingai bando pritaikyti Ukrainoje, kad Maidane „savi šaudė į savus“. Čia lygiai taip pat su partizanais.

– Dabar tai, ką suka jau dabartinės Rusijos propaganda ir pasakoja apie partizanus-banditus, tai tikėtina, kad jie žino, kaip iš tiesų vyko?

– Be abejo, jie žino. Žinote, tai buvo taip slapta, kad net vietiniai apskričių MVD vadovai nežinodavo, tai ateidavo iš viršaus, iš pačio Kremliaus tokie nurodymai. Tai, be abejo, jie savo čekistinius metodus žino. Būtų juokinga, jeigu jie nežinotų, bet žinote, melagiai visada meluoja į akis žiūrėdami ir nemirksi.

Tikrieji banditai tai ir buvo tie stribai, NKVD ir MKB darbuotojai, kurie partizanų kūnus išmesdavo gatvėse, aikštėse, juos kankino, jiems badė akis, kitaip tyčiojosi, atvesdavo artimuosius ir neleisdavo jų apverkti, negalėdavai net atpažinti savo artimojo, nes ir tave nusives, suims, kankins, neleisdavo jų palaidoti artimiesiems, užkasdavo net „stribynų“ kiemuose, ir vėliau vaikščiodavo ant tų kūnų. Tai čia yra banditizmas, čia yra terorizmas. Ir mūsų visuomenė aiškiai atskyrė, kas yra partizanas, kas – banditas, nes partizanams dainas kūrė, apie stribus dainų nebuvo.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Patvirtinta: sulaikyti A.Paleckis, V.Ivanovas ir dar daugiau asmenų, galbūt šnipinėjusių Rusijos naudai

Gazas

15min studijoje – Dakare debiutuojantis Arūnas Gelažninkas ir komandos vadovas

Aktualu

Į Klaipėdos merus kandidatuojantis E.Masiulis: „Tie skersvėjai sudavė didelį smūgį“

Verslas

Absoliutus lošimų reklamos draudimas stumtų žiniasklaidą į nuostolius – Seime ieškoma sutarimo

Gyvenimas

Gudauskų sodyba per šventes virsta Kalėdų pasaka: užsiplieskia tūkstančiai lempučių

Verslas

Audrys Antanaitis: angliški įmonių pavadinimai sumažintų motyvaciją lietuvių kalbai

Vardai

Išrinkite įspūdingiausias 2018 metų garsių žmonių vestuves

„Eurolygos diena“: turkai prieš „Žalgirį“ mojuoja nauju koziriu (2/3)

Aktualu

Vėl meluoja: D.Trumpas buvo suraitęs parašą po dokumentu dėl dangoraižio Maskvoje projekto

Aktualu

Nelaimė restorane Kaune: puode užsidegus riebalams nukentėjo ir į ligoninę pristatyti du kinai

Verslas

Urėdų Kalėdos: vadovų puotos kaina – 338 eurai už asmenį

Vardai

Bankrutuojančios „Small Planet Airlines“ akcininkas Vytautas Kaikaris skiriasi su žmona Greta Vaitkute

Pasaulis kišenėje

Vytaras Radzevičius nerekomenduoja į Aliaską keliauti jauniems

Aktualu

Alisa Miniotaitė: Santykis – tai mūsų buveinė

Vardai

Kalėdinė Radistų dovana: nauja daina ir Niujorke su Egle Andreikaite nufilmuotas vaizdo klipas

Aktualu

Mikroinsultą patyrusį Seimo narį R.Šarknicką pirmiausia gydė aspirinu

Maistas

Šventiniam stalui – keptas kalakutas, žąsis, antis, o gal višta: didysis receptų rinkinys

Verslas

„Topo Centras“ tapo „Žalgirio“ esporto komandos pagrindiniu partneriu

Verslas

Estijoje sulaikyta 10 asmenų dėl įtarimų plovus pinigus per „Danske Bank“ filialą

Verslas

ES sutarė uždrausti naudoti daugumą vienkartinių plastikinių gaminių

Naujienos

Aktualu

Pirmadienį 15min studijoje – apie organų donorystę Lietuvoje: kodėl mažėja transplantacijų?

Sportas

Britai triumfavo paskutinėje rungtyje ir aplenkė Lenkiją medalių įskaitoje

Vardai

Jazzu apie UNICEF misiją Etiopijoje: „Į Afriką važiuojame tam, kad atskleistume kraupią realybę“

24sek

Vilniaus „Rytas“ nutraukė sutartį su australu Benu Madgenu

Gyvenimas

Dietologė apie mitybos įtaką smegenims: koks maistas gerina nuotaiką ir padeda susikaupti

Sportas

32 metus nepajudinamas ir tolimas it miražas J.Schulto rekordas: ar A.Gudžiui jis pasiekiamas?

Sportas

C.Ronaldo pelnė pirmąjį įvartį vilkėdamas „Juventus“ marškinėlius

Maistas

Gurmaniški mėsainiai namuose: šefas siūlo išmėginti netikėtą lietuvišką ingredientą

Aktualu

Graikijos Eubojos saloje įsiplieskus dideliam gaisrui, evakuotos dvi gyvenvietės

Aktualu

Kanadoje per aviacijos šventę nukritus lėktuvui sužaloti penki žmonės

Aktualu

Lietuvių geriausiųjų europarlamentarų 100-uke nėra, prasčiausiai įvertintas V.Tomaševskis

Verslas

Prabangiausiems Palangos viešbučiams nebepakanka žvaigždučių: imasi gydyti mineraliniais vandenimis

Aktualu

Pasvalio rajone susidūrė trys automobiliai: du žmones vadavo ugniagesiai

Vardai

Jogailos ir Indrės Morkūnų dukros krikštynos: grįžo į bažnyčią, kurioje susituokė prieš 3 metus

Aktualu

Vilniuje į ligoninę pristatytas perdurtas ir sumuštas vyras: sužalojo keturi draugai

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. rugpjūčio 6 – 12 d.)

Aktualu

Pratybų Joniškio r. metu Krašto apsaugos savanoris nesuvaldė keturračio: sužalota moteris

Sportas

Erą po Arsene'o Wengero „Arsenal“ pradėjo pralaimėjimu Anglijos čempionams

Aktualu

„Nuodėmingąjį vaisių“ cidoniją plačiai naudojo ir LDK aristokratija

Kultūra

15min rekomenduoja: kokių renginių nepraleisti kitą savaitę?

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min