Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 26d. 20:01

Koronaviruso Baltarusijoje nebėra. Ar tikrai?

Protestuotojai Minske
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Protestuotojai Minske

Feisbuke skelbiamas vaizdo įrašas, kuriame aiškinama neva COVID-19 Baltarusijoje nebėra. Tai nėra tiesa.

„Sukelia šypsnį veide kai už ne daugiau šimto kilometrų pasienio, vat ten virusas kaip ir neegzistuoja, egzistuoja rimtesni dalykai“, – aiškina asmuo vaizdo įraše.

15min nuotr./Klaidinantis vaizdo įrašas socialiniame tinkle
15min nuotr./Klaidinantis vaizdo įrašas socialiniame tinkle

Nuo įrašo paskelbimo rugpjūčio 21 d. juo pasidalinta per 350 kartų. Pagrindinė įrašo autorių mintis suka link prielaidos, kad jei Baltarusijoje nesergama, reiškia, kad COVID-19 nėra.

„Tai man klausimas, tų pusės milijono virusas neužpuolė?“ – kalbėdami apie prieš Aliaksandrą Lukašenką nuo rugpjūčio vidurio protestuojančius žmones klausia įraše girdimi asmenys.

COVID-19 Baltarusijos neapleido

Vienintelis skelbęs, jog koronaviruso Baltarusijoje nebėra – pats A.Lukašenka likus kelioms dienoms iki rugpjūčio 9 d. vykusių prezidento rinkimų aiškinęs, kad „susidorojome su šia bėda“.

Nors sergančiųjų COVID-19 ir nuo ligos mirštančių skaičius gerokai mažesnis nei per piką birželio pradžioje, liga šalies neapleido. Baltarusijos sveikatos apsaugos ministerijos duomenis apie COVID-19 kone kiekvieną dieną skelbia ir Lietuvos žiniasklaida.

Vertinant 7 dienų slenkantį vidurkį, Baltarusijoje kasdien fiksuojama apie 150 naujų užsikrėtimo atvejų. Šis rodiklis auga kasdien nuo rugpjūčio 17 d., kuomet buvo pasiekęs mažiausią ribą nuo balandžio pradžios. Nuo balandžio 9 d. šalyje dėl COVID-19 kasdien miršta žmonės.

Tokie yra oficialūs duomenys, kurių patikimumu ne kartą abejojo nepriklausomi Baltarusijos žurnalistai. Prieštaringus duomenys skelbė ir Baltarusijos sveikatos pareigūnai.

Pavyzdžiui, Baltarusijos centrinės rinkimų komisijos vadovė Lidija Jermošina liepą skelbė, kad riboti stebėtojų skaičių prezidento rinkimų metu reikia todėl, kad šalyje – daugiau nei 41 tūkst. sergantis COVID-19. Oficialūs duomenys tądien rodė, kad sergančių keik mažiau nei 7 tūkst.

Bet kuriuo atveju, net jei Baltarusijos valdžia skelbia tyčia sumažintus duomenys, nėra teigiama, kad COVID-19 šalyje nebėra. Kitaip tariant, virusas Baltarusijoje tikrai egzistuoja.

15min nuotr./Kaip stiprinti informacinį imunitetą?
15min nuotr./Kaip stiprinti informacinį imunitetą?

Karštos savaitės

Baltarusijoje jau dvi savaites vyksta masiniai protestai prieš oficialius prezidento rinkimų rezultatus, kuriais remiantis, šeštai kadencijai su 80,1 proc. balsų buvo perrinktas Aliaksandras Lukašenka, o jo varžovė opozicijos atstovė Sviatlana Cichanouskaja esą surinko 10,12 proc. balsų.

Iš viso per protestus sulaikyta apie 7 tūkst. žmonių. Šimtai jų nukentėjo sulaikymo metu. Penki žmonės neteko gyvybių. Šiuo metu nėra informacijos, kad kieno nors iš teisėsaugos pareigūnų, panaudojusių perteklinę jėgą, atžvilgiu būtų pradėta baudžiamųjų bylų.

Nuo rugpjūčio 13-osios protestai ir streikai prasidėjo ir daugybėje Baltarusijos bendrovių.

Solidarizuojantis su pilietine Baltarusijos visuomene Lietuvoje sekmadienį organizuotas „Laisvės kelias“, kurio metu apie 50 tūkst. žmonių suformavo gyvą grandinę nuo Vilniaus iki Baltarusijos pasienio.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Komentarai: 4

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu
Ypatingos

Video

01:24
01:08:38
13:10

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min