Dabar populiaru
Publikuota: 2010 balandžio 7d. 06:47

Kur dingsta apelsino saldumas?

Vaisių tikrinimas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Vaisių tikrinimas

Vaisių ir daržovių pirkėjams Lietuvoje, ypač ne vasaros sezono metu, tenka dažnai nusivilti savo pirkiniais. Prekybininkai tikina itin besirūpinantys vaisių ir daržovių kokybe, o tiekėjai ragina pirkėjus parduotuvėje renkantis gamtos dovanas mažiau kreipti dėmesio į išvaizdą.

Didžiųjų prekybos tinklų atstovai pripažįsta, jog pasitaiko blogos kokybės produktų, nors tikina skundų dėl to sulaukiantys retai. Esą kokybę garantuoja ne tik aukšti Europos Sąjungos reikalavimai, bet ir kruopšti pačių pardavėjų kontrolė.  

Tačiau ir kokybės reikalavimus atitinkantys vaisiai nebūtinai patenkina pirkėją – vaisiai dažnai būna neprinokę, sugenda per dieną arba nuvilia jų skonis, pavyzdžiui, trūksta saldumo. 

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, pernai buvo gauti 144 vartotojų skundai dėl vaisių ir daržovių, o pagrįstais nustatyti 35 proc. Per pirmąjį šių metų ketvirtį jau gauti 64 skundai, pagrįstų per šį laikotarpį buvo apie 30 proc. Jei tendencija nesikeis – bendras skundų skaičius per metus gali būti dvigubai didesnis nei pernai.  

Daržovių ir vaisių kokybė priklauso nuo daugybės faktorių: šalies, kurioje jie išauginti, derliaus ypatumų, rūšies, klimato, transportavimo sąlygų ir pan. „Dažniausiai buvo gaunami skundai dėl citrusinių vaisių – mandarinai, apelsinai buvo su pašaliniu kvapu, netinkamo skonio, – sakė VMVT Veterinarijos sanitarijos ir maisto skyriaus vyriausiasis specialistas Francas Komarovskis. – Mandarinai su pašaliniu kvapu buvo įvežti iš Italijos. Daugiau nei 63 tonos šių mandarinų buvo grąžintos tiekėjui.“   

„Mandarinai su pašaliniu kvapu buvo įvežti iš Italijos. 63 147 kg šių  mandarinų buvo išimti iš prekybos ir gražinti tiekėjui“,  – pasakojo VMVT atstovas F.Komarovski.

„Daržovių ir vaisių kokybė priklauso nuo daugybės faktorių: šalies, kurioje jie išauginti, derliaus ypatumų, rūšies, klimato, transportavimo sąlygų ir pan. Tarkime, jei šalta žiema, bendra vaisių ir daržovių kokybė būna šiek tiek prastesnė. Tačiau bendrai vertinant, kokybė pastaruoju metu tikrai nėra suprastėjusi“, – tvirtino UAB „Maxima LT“ atstovė ryšiams su visuomene Renata Saulytė.

Esą neretai pirkėjai nekokybiškomis palaiko daržoves ar vaisius dėl kitokių nei įprasta savybių. „Tarkime, ar mandarinai lengvai, ar sunkiai lupasi priklauso ne nuo jų kokybės, bet nuo vaisių rūšies. Skirtingos vaisių rūšys pasižymi skirtingu skoniu ir savybėmis: dydžiu, saldumu ar rūgštumu, sultingumu, lengviau ar sunkiau lupasi ir pan. Tai, kad prekiaujama rūšimi kita nei pirkėjas mėgsta, dažniau vartojama vaisių ar daržovių rūšimi, dar nereiškia, kad jie yra nekokybiški“,  – pažymėjo „Maxima LT“ atstovė.

IKI atstovas ryšiams su visuomene Valdas Lopeta pridėjo, kad vaisių saldumas, rūgštumas ir kitos savybės gali priklausyti nuo vaisiaus rūšies bei sezono: „Pavyzdžiui, mandarinų skonis šiuo metu yra kitoks, negu prieš Kalėdas, tačiau jų kokybė dėl to nenukenčia.“

Vežami neprinokę

Tačiau ir kokybės reikalavimus atitinkantys vaisiai nebūtinai patenkina pirkėją – dažnai jie būna neprinokę, nuvilia jų skonis, pavyzdžiui, trūksta saldumo.

Pasak gydytojos dietologės Aušros Jauniškytės, vaisių saldumą lemia jų sunokimo laipsnis nuskynimo laikotarpiu: „Pavyzdžiui, tam, kad vaisius  iš tolimų šalių – Pietų Amerikos, Tolimųjų Rytų šalių, Afrikos ir taip toliau – atgabentų į mūsų šalį sveikus, jie neretai yra surenkami prieš jiems sunokstant.“

Tuo tarpu vaisius ir daržoves importuojančios bendrovės „Vilniaus augma“ direktorius Vygandas Panumis tikino, jog Lietuvoje valgomi tos pačios kokybės vaisiai kaip kitose toje pačioje geografinėje zonoje esančiose šalyse. Esą į visas tolimesnes keliones tie patys vaisiai išvažiuoja dar neprinokę, o, tarkime, bananai privalo būti transportuojami visiškai žali. „Augintojai neaugina vaisių specialiai kuriai nors šaliai. Pavyzdžiui, bananai apskritai perkami aukcionuose“,  – sakė jis.

„Pagal prekybos standartus, vaisiai privalo būti prinokę, bet jie turi būti tiek subrendę ir prinokę, kad jie nenukentėtų vežant, tvarkant ir į prekybos vietą būtų pristatyti tinkamos būklės. Todėl pasitaiko atvejų, kad prekyboje būna ne pilnai prinokę vaisiai“, – aiškino  VMVT atstovas  F.Komarovski.

Pasak specialisto, vaisių, daržovių skonis, cukringumas, sultingumas priklauso nuo jų auginimo vietos. „Pavyzdžiui, vaisiai iš Pietų Afrikos, Izraelio ir kitų šalių yra saldesni ir skanesni nei atvežti iš Italijos, Moldovos ar kitų šalių. Tai pat vaisiai yra skirtingų veislių ir rūšių, kurie vieni nuo kitų labai skiriasi savo skoniu,“ – pastebėjo specialistas. Taip pat jis akcentavo, kad krenta ilgai saugyklose laikomų vaisių ir daržovių kokybė, jos vysta, praranda būdingas skonio savybes.

Per daug dėmesio išvaizdai

UAB „Rimi Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Jovita Bagdonaitė priminė seną tiesą: kokybiški produktai paprastai kainuoja šiek tiek daugiau. „Renkantis reiktų atkreipti dėmesį į pirma klase pažymėtus vaisus ir daržoves, taip pat išvaizdą. Dažnai verta, įsigijus pirmos ir antros klasės tą patį vaisių ar daržovę, palyginti jų savybes ir išsirinkti geriausią pagal kainos ir kokybės santykį“,  – siūlė ji.

Lietuviai perka akimis – jie labiausiai vertina vaisiaus ar daržovės išvaizdą.Nemažą dalį parduodamų vaisių ir daržovių Lietuvoje sudaro būtent II rūšies – žemiausios klasės vaisiai ir daržovės. Dar rečiau galima aptikti aukščiausios – Ekstra – klasės augalų.

„Maxima LT“ prekybos centre, priklausomai nuo laikotarpio, II klasės vaisiai ir daržovės sudaro apie 50 – 60 proc. „Reikalavimai I klasės vaisiams ir daržovėms Lietuvoje itin griežti, todėl neretai net jei į mūsų sandėlius atkeliauja I klasės vaisiai ar daržovės, juos parduodame kaip II klasės vien todėl, kad nenusižengtume reikalavimams, o vaisių ar daržovių kainos bei kokybės santykis būtų optimalus. Turguje daržovių ar vaisių klasė dažniausiai apskritai nenurodoma ir pirkėjas gali  apie tai spręsti tik pagal vaisių ar daržovių išvaizdą“,  – pastebėjo R.Saulytė.

„Tarkime, jeigu pirkėjas savitarnoje renkasi jam labiausiai patinkantį vaisių, net nenorėdamas gali jį šiek tiek įspausti, o tuomet vaisius jau nebeatitiks I klasės standartų reikalavimų, todėl vaisius iš karto taps antros klasės“, – sakė V.Lopeta.  

Tuo tarpu tiekėjų atstovas V.Panumis pabrėžė, jog parduotuvėse būna ir aukštos klasės vaisių bei daržovių, tačiau dėl savo pasirinkimo kalti ir patys pirkėjai.

„Lietuviai perka akimis – jie labiausiai vertina vaisiaus ar daržovės išvaizdą. Todėl ir perkami avokadai – kieti kaip akmenys, bananai – žali kaip medis. Toje pačioje Italijoje svarbu, kad pomidoras būtų prisirpęs, skanus, o ne jo forma“,  – kalbėjo pašnekovas. 

V.Panumis svarstė, jog padaryta klaidų formuojant pirkėjų įgūdžius. Galbūt trūksta ir informacijos prekybos vietose, kur prekės būtų aprašytos plačiau: informuojama apie vaisiaus ar daržovės rūšį, saldumą, dydžio standartus, kilmės šalį, ar šiuo metu ten yra derliaus sezonas, ir t.t. Tiesa, jis čia pat sudvejojo, ar tai pirkėjams būtų įdomu. „Kita vertus, nėra taip blogai. Iš pažįstamų, kaimynų  teko girdėti, kaip žmonės, pavyzdžiui, laukia apelsinų iš Egipto derliaus sezono“,  – minėjo V.Panumis. Jis nesiryžo rekomenduoti, kokie vaisiai ir daržovės bus geriausios kokybės balandžio mėnesį, mat kiekvienas žmogus turi savo skonį. Tačiau jis akcentavo, kad jau prasidėjo daržovių sezonas pačioje Europos Sąjungoje. Todėl į prekyvietes pateks šių metų, nesandėliuotas derlius.

Mažiausiai kokybės – gatvės prekyvietėse

Bendrais VMVT duomenimis, pastaruoju metu Lietuvoje parduodamų vaisių ir daržovių kokybiniai rodikliai gerėja. Kasmet nustatoma mažiau vaisių ir daržovių kokybės pažeidimų: 2006 metais nekokybiškas buvo kas šeštas patikrintas produktas, pernai – tik kas devintas.

Tarnyba tikrina vaisius ir daržoves dėl kokybės ir ženklinimo pažeidimų. 2009 metais VMVT patikrino 235 t šių prekių mažmeninės prekybos įmonėse.  Nustatytų kokybės reikalavimų  neatitiko 27,1 t. (11, 5 proc.) 38 proc. tikrintų vaisių ir daržovių sudarė auginti Lietuvoje.  Tik 6,4 proc. jų neatitiko reikalavimų.

Didžiuosiuose prekybos centruose ir vidutinėse parduotuvėse prekybos standartų neatitiko apie 10 proc. vaisių ir daržovių, turgavietėse – 11,1 proc.  Gatvės prekybos vietose neatitiko 22,4 proc. patikrintų vaisių ir daržovių. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Įstatymas su paslėpta mina: G.Kirkilo partija gali negauti pinigų, kuriais jau džiaugiasi

Interviu 24sek

Linas Kleiza – apie D.Gudelio žingsnį, A.Blanco šantažą, „Ryto“ bėdas ir pinigus

Aktualu

Orai.lt: virš Lietuvos įsitvirtins šalta oro masė

Lapkričio TOP 13: knygų antplūdis artėjant šventėms.

Aktualu

Žemės ūkio ministerijos darbuotojai šimtmetį atšventė su šokiais ir alkoholiu

Vardai

„Atspėk, kas dėžėje“ premjera: tokių Monikų dar nematėte – iš baimės net drebėjo rankos

Aktualu

Reitingų viršūnėse – Ingridos Šimonytės šuolis

Erikos istorija

Aktualu

Avarijoje prie Balėnų kaimo aštuonmetį mirtinai sužalojo Mažeikių tarybos narys Sigitas Kaktys

Aktualu

Kaip Vakarų lyderiai, patys to nesuvokdami, padeda Vladimirui Putinui

Gazas

Renkame „Tautos automobilį 2019“: nauja „Kia Ceed“ šypsena

Aktualu

Šiaurės Korėja išbandė naują modernų taktinį ginklą

Aktualu

Suprasti akimirksniu: 15min atsako į svarbiausius klausimus apie prezidento rinkimus

Verslas

Lietuvio emigracija Suomijoje truko pusdienį: darbdavys mini „netipinę situaciją“

Aktualu

Koks „Brexito“ likimas palankiausias Didžiosios Britanijos lietuviams?

Vardai

Iglė per gimtadienį scenoje sulaukusi 4 kilogramus sveriančio S.Prūsaičio siurprizo neteko žado

24sek

K.Pangosas: apie svarbiausią Šaro pamoką, nustebinusius katalonus ir stiprų „Žalgirį“

Vardai

Internete žaibiškai pasklidusi parodija Karolinos Meschino nė kiek neįžeidė: „Nauda abipusė“

N-18 Aktualu

Lukiškių prižiūrėtojus fekalijomis apipylęs žudikas žagintojas pats tapo nukentėjusiuoju

Sportas

Tautų lyga: Kroatijos rinktinė išplėšė fantastišką pergalę prieš Ispaniją

Naujienos

Aktualu

Įstatymas su paslėpta mina: G.Kirkilo partija gali negauti pinigų, kuriais jau džiaugiasi

Interviu 24sek

Linas Kleiza – apie D.Gudelio žingsnį, A.Blanco šantažą, „Ryto“ bėdas ir pinigus

Aktualu

Šiaurės Korėja išbandė naują modernų taktinį ginklą

Aktualu

Kaip Vakarų lyderiai, patys to nesuvokdami, padeda Vladimirui Putinui

N-18 Aktualu

Lukiškių prižiūrėtojus fekalijomis apipylęs žudikas žagintojas pats tapo nukentėjusiuoju

Sportas

Tautų lyga: Kroatijos rinktinė išplėšė fantastišką pergalę prieš Ispaniją

Aktualu

Avarijos remontuojamame Panevėžio aplinkkelyje tęsiasi: į žiedo vidurį įlėkė lenkas ir latvis

24sek

Antanas Guoga apie „Ryto“ skandalus: „Praeities šešėliai persekioja klubą“

Gazas

Kodėl žmonės XIX a. taip bijojo greičio: mitai apie iškritusias gimdas ir ištirpusius kūnus

Aktualu

Theresa May atmeta galimybę rengti antrą referendumą dėl „Brexit“

Sportas

Anglijos rinktinė sutriuškino JAV ir atsisveikino su legendiniu Wayne'u Rooney

Gyvenimas

Gatvės fotografo V.Alesiaus patarimai mėgstantiems darytis asmenukes

15min eksperimentas Gazas

15min/Gazas patikrino: ką naktį mato vairuotojas, jei pėsčiasis eina su „tautine apranga“

Sportas

Stebuklo nebus – Kauno „Vytis“ antrą kartą pralaimėjo Čempionų lygoje

24sek

Eurolyga: „Real“ pratęsė pergalių seriją, „Fenerbahče“ nukovė „Olympiakos“ ekipą

Deuce

Rogeris Federeris nukovė Keviną Andersoną ir prasibrovė į ATP pusfinalį

Gazas

Renkame „Tautos automobilį 2019“: elektrinis siurprizas „Jaguar I-Pace“

Aktualu

„Lion Air“ orlaivio katastrofa: aukos šeima kelia bylą prieš „Boeing“

Gyvenimas

K.Mišinienė: „Seksualinę prievartą patiria ne tik įkalinimo ar globos įstaigose esantys vyrai“

Aktualu

„Lion Air“ katastrofa: žuvusiojo sužadėtinė vestuvinėje fotosesijoje pozavo viena

Vardai

Ypatingos

07:22
06:20

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min