Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2016 spalio 10d. 09:56

Labanakt, Darbo partija: gausiausia šalies politinė jėga neįveikė 5 proc., o jos lyderiai liko dugne

Valentinas Mazuronis
Valdo Kopūsto / 15min nuotr. / Valentinas Mazuronis
Darbo partija skelbiasi esanti gausiausia Lietuvos politinė jėga – ji vienija 23 041 narį. Tačiau spalio 18 d. sueisiančią 13 metų sukaktį Darbo partija pasitinka laidotuvių nuotaikomis. Partija neįveikė 5 proc. barjero ir nepateko į Seimą, o jos lyderiai patyrė fiasko vienmandatėse apygardose.

2003 m. spalio 18 d. įkurta Darbo partija atsidūrė politinio gyvenimo paraštėse. Daugiau nei 23 tūkst. narių vienijanti politinė jėga neįveikė net 5 proc. barjero ir daugiamandatėje apygardoje nepateko į Seimą.

Pirminiais duomenimis, už Darbo partiją balsavo beveik 58 tūkst. rinkėjų. Tai tikriausiai reiškia, kad už šią politinę jėgą nebalsavo net jos nariai, nes jei savo balsus partijai būtų atidavę 23 tūkstančiai „darbiečių“ ir bent du jų artimieji, partija jau būtų surinkusi daugiau balsų, nei gavo.

Prarasti rinkėjų balsai
Prarasti rinkėjų balsai

Fiasko patyrė ne tik partija, bet ir jos lyderiai. Partijos sąrašo lyderis Kęstutis Daukšys Alytaus apygardoje liko tik ketvirtas, po reitingavimo jį iš pirmos vietos išstūmęs Artūras Paulauskas Fabijoniškių apygardoje – tik penktas, partijos rinkimų štabo vadovas Vytautas Gapšys Šeškinės apygardoje – vos septintas, Seimo vicepirmininkas Vydas Gedvilas Dainavos apygardoje – penktas, Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė Ukmergės apygardoje liko ketvirta, Ieva Kačinskaitė-Urbonienė Naujamiesčio apygardoje – vos dešimta, po reitingavimo partijos sąraše į aštuntą vietą pakilęs Jonas Pinskus Lazdynų apygardoje liko šeštas, Gediminas Vagnorius Pietų Žemaitijos apygardoje liko šeštas.

Mažai ko tikėtis Darbo partija gali ir iš antrojo turo. Į jį pateko vos 5 partijos atstovai. Neatmestina, kad Darbo partija šiuos rinkimuose gali neiškovoti nė vieno mandato, nors po 2012 m. rinkimų turėjo 29 mandatus.

Į antrąjį turą iš pirmojo partijos dešimtuko pateko tik žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė ir Seimo narė Dangutė Mikutienė. V.Baltraitienė laimėjo pirmąjį turą Kėdainių apygardoje, surinkusi 27,27 proc. balsų. Antrame ture ji kovos su save išsikėlusiu Dariumi Kaminsku, kuris pirmame ture gavo 21,78 proc. D.Mikutienė Trakų-Vievio apygardoje po pirmojo turo užėmė antrąją vietą, surinkusi 14,28 proc. balsų. Antrame ture ji susirungs su liberalu Jonu Liesiu, gavusiu 14,64 proc. balsų.

Telšių apygardoje po pirmo turo pirmauja dabartinis Seimo narys Valentinas Bukauskas, surinkęs 32,56 proc. balsų. Antrame ture jis kausis su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovu Karoliu Martinkumi, kuris gavo 13,35 proc. balsų. V.Bukauskas rinkimų sąraše buvo šeštas, bet Darbo partijos rinkėjai jį nureitingavo į 14 vietą. Visagino-Zarasų apygardoje antra liko Olga Podolskienė, surinkusi 11,35 proc. balsų. Ji po pirmo turo smarkiai atsilieka nuo „Tvarkos ir teisingumo“ atstovo Algimanto Dumbravos, surinkusio 39,96 proc.

Molėtų-Širvintų apygardoje po pirmo turo pirmas dabartinis Seimo narys Petras Čimbaras, gavęs 26,94 proc. balsų. Bet antrame ture jo laukia atkakli kova su konservatoriumi Seimo nariu Valentinu Stundžiu, kuris surinko 24,90 proc.

Partija be lyderio

Politikos apžvalgininkai ir net patys Darbo partijos atstovai pripažįsta, kad viena didžiausių Darbo partijos problemų buvo ta, kad partija per šiuos rinkimus neturėjo tikro lyderio, reklaminio veido.

Pusantrų metų partijai vadovaujantis Europos Parlamento narys Valentinas Mazuronis po ilgų dvejonių nutarė nevesti partijos į rinkimus ir pasirinko sotesnį europarlamentaro gyvenimą. Partijai teko skubiai ieškoti naujo lyderio. Favoritu buvo laikomas Vytautas Gapšys, bet jį slėgė nuo Darbo partijos juodosios buhalterijos bylos besitęsiančios teisinės problemos, o galiausiai užgriuvo nauji įtarimai paėmus kyšį iš „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio. Partijai liko rinktis iš Seimo narių Artūro Paulausko ir Kęstučio Daukšio, nes Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė dėl nesutarimų su naująja partijos vadovybe pabrėžtinai laikėsi nuošalyje. Vedliu buvo pasirinktas K.Daukšys.

Po šio fiasko Darbo partijos vadovas V.Mazuronis leidžia suprasti, jog pasitrauks iš savo pareigų. Likimo ironija, bet partija „Tvarka ir teisingumas“, kurią V.Mazuronis paliko dėl galimybės vadovauti Darbo partijai, peržengė 5 proc. barjerą ir pateko į Seimą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tik prenumeratoriams

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Video

01:18:53
14:40
02:11

Adventur 2022

Maistas

Tik prenumeratoriams

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min