Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti
2023 03 25

Laimo ligos bakterijai – jau 60 tūkst. metų ir jos niekas nesukūrė kaip bioginklo

Naujam gyvenimui prikelta jau ne kartą apšnekėta teorija, kad Laimo liga buvo sukurta kaip biologinis ginklas ir tariamai atkeliavo iš JAV laboratorijos. Ji paplito prieš keletą metų, kai šiuos nuogąstavimus savo knygoje bandė patvirtinti viena mokslininkė. Nėra jokio pagrindo manyti, kad Laimo liga „pabėgo“ iš laboratorijos ar buvo panaudota kaip biologinis ginklas.
Teorija, kad Laimo liga buvo sukurta kaip bioginklas, jau seniai paneigta
Teorija, kad Laimo liga buvo sukurta kaip bioginklas, jau seniai paneigta / Ekrano nuotr. iš paranormal.lt

Neseniai tekstas apie tai pasirodė tinklalapyje paranormal.lt. Jame rašoma, neva Laimo liga buvo sukurta JAV vyriausybės kaip biologinis ginklas.

Pateikiama informacija paimta iš disinformationchronicle.substack.com, kur vasarį pasirodė rašinys pavadinimu „Daug anksčiau, nei kilo įtarimų dėl nutekėjimo iš laboratorijos, vyriausybiniai mokslininkai žaidė su vabalais, kad jie taptų mirtingesni“.

Lietuviškame tekste teigiama, esą atliktas tyrimas pateikė nerimą keliančias išvadas apie slaptą federalinės vyriausybės biologinio ginklo programą.

Tariamai buvo atliekamos manipuliacijos su patogenais (ligos sukėlėjais), be to jis atskleidė, kad Laimo ligą sukeliantys organizmai galimai buvo sukurti laboratorijoje.

Kas sąmokslo teoriją sukūrė?

Abiejuose straipsniuose kaip tokios versijos autorė cituojama Stanfordo universiteto mokslininkė Kris Newby. 2020 m. ji išleido knygą „Įkandimas: Slapta Laimo ligos ir biologinių ginklų istorija“, kurioje ir aptaria šią teoriją.

Knygoje cituojamas šveicarų kilmės mokslininkas Willis Burgdorferis, atradęs Laimo ligos sukėlėją. Rašoma, kad jis teigė, jog Laimo ligos epidemija buvo nepavykęs karinis eksperimentas.

Ekrano nuotr. iš paranormal.lt/Teorija, kad Laimo liga buvo sukurta kaip bioginklas, jau seniai paneigta
Ekrano nuotr. iš paranormal.lt/Teorija, kad Laimo liga buvo sukurta kaip bioginklas, jau seniai paneigta

2014 m. miręs mokslininkas, teigiama knygoje, dirbo prie biologinio ginklo JAV kariuomenėje ir pasakojo, kad jam buvo pavesta veisti blusas, erkes, uodus, kitus kraują siurbiančius vabzdžius bei užkrėsti juos ligas sukeliančiais patogenais.

Taip pat rašoma, kad buvo vykdomos programos, kurių metu užkrėstos erkės ir kiti vabzdžiai buvo paleidžiami iš oro, o neužkrėsti vabalai – tiesiai į gyvenamąsias vietoves, siekiant nustatyti, kaip jie plinta. Tokia schema esą galėjo nenusisekti ir septintajame dešimtmetyje lemti Laimo ligos protrūkį JAV.

Pati K.Newby yra teigusi, kad negali galutinai susieti Laimo ligos su JAV kariuomenės bioginklo tyrimais. „Dabar negaliu sujungti visų šių taškų“, – pripažino ji.

„Mano teorija yra tokia, kad tai buvo genetiškai sukurta riketsija (bakterija), bet, kaip žurnalistė, negaliu to įrodyti“, – sakė mokslininkė.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Erkių instaliacijos
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Erkių instaliacijos

K.Newby yra ir dokumentinio filmo Po mūsų oda (angl. „Under Our Skin“) autorė. Paranormal.lt, kaip ir šio filmo puslapyje IMDB, rašoma, kad jis buvo nominuotas „Oskaro“ apdovanojimui, tačiau filmo tarp 2008 m., kuomet buvo išleistas, kandidatų negalima rasti.

Verta paminėti, kad Paranormal.lt paskelbtame straipsnyje autorė K.Newby vadinama ir Krisu Newby. Tai tik parodo, kad autorius neatliko net menkiausios paieškos, norėdamas įsitikinti skelbiamos informacijos patikimumu, o veikiau tiesiog aklai nukopijavo kitame straipsnyje pateikiamą informaciją ir išvertė automatine vertimo programa.

Bakterijoms – bent 60 tūkst. metų

Sąmokslo teorija, kad Laimo liga – biologinis ginklas, yra gana sena.

Iš tiesų erkės gali pernešti tokias ligas, kaip Laimo ligą, ir teoriškai galėtų būti panaudotos kaip biologinis ginklas. Kai kurie kariniai tyrimai buvo skirti tokioms galimybėms ištirti.

Viena pirmųjų vietų, kur užfiksuota Laimo ligos epidemija, buvo Long Ailende netoli karinės „Plum Island“ laboratorijos. Dėl to ir pradėjo sklisti tokios teorijos.

Tačiau kariuomenė nei atsitiktinai, nei netyčia jokio Laimo ligos sukėlėjo iš laboratorijos nepaleido. Tai, kad būtent šioje vietovėje vėliau buvo padarytas atradimas, atskleidžiantis Laimo ligos sukėlėjus, yra tik sutapimas. Mat, kai mokslininkai galiausiai išsiaiškino, ko reikia ieškoti, Laimo ligos spirochetų buvo rasta erkėse iš Konektikuto, Naujojo Džersio ir Kalifornijos.

Dar 2019 m. JAV Kongresas nurodė Pentagonui atskleisti, ar buvo atliekami eksperimentai su ligas pernešančiais vabzdžiais ir ar jie buvo paleisti į aplinką, atsitiktinai ar netyčia. Šią pataisą priimti iš tiesų paskatino ir minėta K.Newby knyga bei joje keliami kaltinimai.

Dauguma ekspertų po šios pataisos teigė skeptiškai vertinantys bet kokį ryšį tarp JAV karinių biologinių ginklų tyrimų ir Laimo ligos protrūkio.

Montanos valstijos universiteto entomologijos profesorius Robertas Petersonas teigė: „Erkės ir Laimo liga būtų labai keistas pasirinkimas kaip tyčinis biologinis ginklas, nes su erkėmis sunku dirbti, jos neturi sparnų, o Laimo liga vargu ar sumažintų jėgą.“

Vida Press nuotr./Erkė
Vida Press nuotr./Erkė

Vajomingo universiteto gamtos ir humanitarinių mokslų dėstytojas Jeffrey’is Lockwoodas pažymėjo, kad tai yra menkai paremtas kaltinimas:

„Laimo ligos pavertimas ginklu, pasitelkiant erkes, tiesiog neturi didelės prasmės. Kita vertus, atvirai kalbant, JAV karinių ginklų kūrimas ne visada buvo prasmingas.“

Dešimtmečius prieš nustatant pirmus Laimo ligos atvejus Jungtinėse Valstijose, kuomet mokslininkai galėjo ja manipuliuoti ar panaudoti kaip ginklą, šią ligą sukelianti bakterija jau gyveno laukinėje gamtoje. Tai įrodo atlikti tyrimai (čia, čia).

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Erkių instaliacijos
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Erkių instaliacijos

Nors dar XX a. pradžioje Europoje gydytojai aprašė Laimo ligos atvejus, pati liga dar nebuvo atrasta. Dėl karo mokslininkai negalėjo manipuliuoti šia liga, nes paprasčiausiai nežinojo, kas tai yra. Tik 1981 m. minėtas entomologas W.Burgdorferis atrado Laimo ligos sukėlėją.

Jeilio visuomenės sveikatos mokyklos vadovaujama tyrėjų grupė nustatė, kad Laimo ligos bakterija Šiaurės Amerikoje yra labai sena ir miškuose galimai randama mažiausiai 60 tūkst. metų. Tai yra gerokai anksčiau, nei liga pirmą kartą aprašyta.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Skrydžio režimu: atviras „Gurtam“ vadovo interviu su Benediktu Vanagu
Reklama
Kokias tvoras ir kodėl šiemet renkasi namų savininkai?
Reklama
Daugiau Pliusų sporto entuziastams:„Gym+“ vėl plečiasi
Reklama
„Teleloto“ naujienos ne tik tarp vedėjų: nuo šiol laimės visi studijos žaidėjai