Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 25d. 11:02

Lauko kavinės ant šaligatvių Vilniaus Senamiestyje: kiek vietos turi likti praeiviams?

Lauko kavinių staliukai ant Vokiečių gatvės šaligatvio
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Lauko kavinių staliukai ant Vokiečių gatvės šaligatvio

Einant siauromis Paryžiaus gatvelėmis kartais sunku nestumdyti lauko kavinėse sėdinčių žmonių, nes jų kėdės ir staliukai užima beveik visą šaligatvį. Tos kavinės nuolat pilnos žmonių, o praeiviai irgi kažkaip prisitaiko. Vilniuje lauko kavinės geru oru irgi labai mėgstamos, tačiau ir besipiktinančių, kad jos užima vos ne visą šaligatvį, netrūksta. Kokios tvarkos jų šeimininkai turi laikytis?

Kaip praeiti?

Lauko kavinių Vilniuje pastaraisiais metais gerokai padaugėjo, sėdinčių jose – irgi. Tačiau ir pasipiktinimo dalis jų sulaukia. Lietuvos pėsčiųjų asociacijos „Facebook“ paskyroje galima paskaityti pastabų, kaip vienoje ar kitoje gatvėje sunku šaligatviu praeiti, nes lauko kavinės staliukai sustatyti vos ne iki važiuojamosios kelio dalies bortelio.

Tarkim, Vilniaus gatvės kampas ties akligatviu prie Gedimino prospekto. Čia net kelios kavinės išneša savo staliukus, todėl vietos praeiti gerokai sumažėja. Tiesa, šioje vietoje nevažiuoja automobiliai, tad bent jau jų baimintis vaikštant nereikia.

Pastebima, kad Stiklių gatvėje kartais tenka prasispausti šonu, o Vokiečių gatvėje, ties plačiąja gatvės puse, ir nuo šaligatvio nulipti, jeigu einančių žmonių vienu metu susiburia daugiau. Kaip pastebi net keli asociacijos paskyroje aktyviai pasisakantys žmonės, kartais kavinės palieka vietos praeiviams per dvi ar tris šaligatvio plyteles, o kartais ir tiek pagaili.

„Pėstieji prasilenkia eidami važiuojamąja kelio dalimi, taip pat jei eina dviese ir daugiau greta, vienas šaligatviu, o likę – gatve“, – pastebi Inga.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Lauko kavinių staliukai ant Vokiečių gatvės šaligatvio
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Lauko kavinių staliukai ant Vokiečių gatvės šaligatvio

Privalo palikti 1,5 metro

Ar kavinės turi teisę užimti vos ne visą šaligatvį šalia itin judrios Senamiesčio gatvės, kur automobiliai važiuoja abiem kryptimis, kitąpus dar yra stovėjimo vietos, į kurias kažkas įsuka ar išsuka. Todėl eiti šia gatve, kad ir tik prasilenkiant, nėra nei saugu, nei patogu.

Jolita Bernatavičienė, Vilniaus savivaldybės Miesto plėtros departamento Plėtros planavimo skyriaus vedėja, tvirtina, kad savivaldybė turi tikslius nurodymus, kaip gali būti įrengtos lauko kavinės. Joms, be abejo, reikalingas ir savivaldybės leidimas.

Dėl situacijos Vokiečių gatvėje skundų savivaldybė yra gavusi, tad žada, kad Viešosios tvarkos skyrius čia atliks patikrinimą. „Miesto plėtros departamento suderintuose Vokiečių gatvės lauko kavinių (nelyginių pastatų Nr. pusėje) projektuose yra numatyta mažiausiai 1,5 m pločio laisva šaligatvio dalis pėstiesiems praeiti. Šiuo metu svarstoma galimybė pagal suderintus lauko kavinių projektus ženklinti lauko kavinių teritorijų ribas, siekiant užkirsti kelią piktnaudžiavimui“, – komentare 15min teigia J.Bernatavičienė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Lauko kavinių staliukai ant Vilniaus gatvės šaligatvio
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Lauko kavinių staliukai ant Vilniaus gatvės šaligatvio

Tikrins, ar laikosi taisyklių

Anot Plėtros planavimo skyriaus vedėjos, norint viešoje vietoje įrengti lauko kavinę ir joje prekiauti būtina gauti savivaldybės administracijos išduotą leidimą. „Leidimas prekiauti lauko kavinėje išduodamas tik turint parengtą ir patvirtintą savivaldybės administracijos lauko kavinės įrengimo projektą. Prekybos viešosiose vietose taisyklėse numatyta, kad lauko kavinės turi būti įrengiamos pagal išduotą projektą.

Tad asmenims, kurie įrengia lauko kavines neturėdami išduoto leidimo prekiauti viešoje vietoje arba, nors ir turi leidimą, tačiau lauko kavines įrengia ne pagal patvirtintą projektą, Viešosios tvarkos skyriaus pareigūnai taiko administracinę atsakomybę dėl prekybos viešosiose vietose taisyklių pažeidimo. Kartu, be abejo, įpareigoja laikytis lauko kavinės įrengimo projekto sąlygų. Savivaldybės interneto svetainėje galima naudotis viešosiose vietose esančių lauko kavinių, kuriose prekiauti išduoti leidimai, interaktyviu žemėlapiu“, – sakė J.Bernatavičienė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Lauko kavinių staliukai ant Vilniaus gatvės šaligatvio
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Lauko kavinių staliukai ant Vilniaus gatvės šaligatvio

Vilniaus savivaldybė žada artimiausiu metu patikrinti, ar tinkamai įrengtos ne tik tos lauko kavinės, dėl kurių sulaukiama skundų, bet ir kitos, esančios Senamiestyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria
Parašykite atsiliepimą apie 15min