15min be reklamos
2022 12 08, 13:18

LGGRTC: Purviškių miške suniokoti paminklai žuvusiems partizanams atminti

Valstybinių miškų urėdijos Jurbarko regioninio padalinio Globių girininkijos teritorijoje Purviškių miške rasti suniokoti du atminimo ženklai, skirti žuvusių Kęstučio apygardos partizanų atminimui, pranešė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Kęstučio apygardos Butigeidžio rinktinės partizanai. Iš kairės: 1. Pranas Undraitis-Paganinis (pažymėtas Nr. 1), 2. Marija Šimkienė-Drebulė (pažymėta Nr. 3), 3. Antanas Šimkus-Jazminas (pažymėtas Nr. 2). Ne vėliau kaip 1950 m. Fotonuotrauka.
Kęstučio apygardos Butigeidžio rinktinės partizanai. Iš kairės: 1. Pranas Undraitis-Paganinis (pažymėtas Nr. 1), 2. Marija Šimkienė-Drebulė (pažymėta Nr. 3), 3. Antanas Šimkus-Jazminas (pažymėtas Nr. 2). Ne vėliau kaip 1950 m. Fotonuotrauka. / Lietuvos ypatingojo archyvo nuotr.

Vienas šių ženklų pastatytas 2007 m. ir skirtas 1948 m. rugsėjo 15 d. šiame miške kautynėse su MGB Tauragės vls. poskyrio stribais ir MGB vidaus kariuomenės 273-iojo šaulių pulko kareiviais žuvusių Kęstučio apygardos Aukuro rinktinės štabo viršininko Juozo Stanevičiaus-Gedimino, rinktinės štabo pareigūnų Mečislovo Dargužo-Aro, Simo Gavėnios-Drąsučio, Broniaus Kačiušio-Jūros, Simo Macaičio-Sakalo, Vlado Narušonio-Šilo, Naro, Alekso Valančiaus-Žydrūno ir Jono Stoškaus-Eimučio būrio partizanų Juozo Dailidaičio-Valiaus, Boleslovo Jurkausko-Santvaro, Dominyko Mišeikio-Arūno, Vlado Pečkausko-Saturno, Juozo Remeikio-Pilėno, Prano Strainio-Pranciškaus atminimui.

Kitas, pastatytas 2002 m., skirtas 1950 m. gruodžio 12 d. šioje vietoje įrengtame bunkeryje kautynėse su 14 MGB Jurbarko r. skyriaus stribų ir 40 MGB vidaus kariuomenės 273-iojo šaulių pulko kareiviais žuvusių Kęstučio apygardos Butigeidžio rinktinės štabo Visvydo tėvūnijos partizanų Marijos Šimkienės-Drebulės, Antano Šimkaus-Jazmino ir Prano Undraičio-Paganinio atminimui. Ši vieta, kaip Lietuvos partizanų žūties vieta, įrašyta į Kultūros vertybių registą.

Abu paminklai pastatyti buvusių partizanų bendražygių prašymu atlikus minėtų vietų archyvinius istorinius tyrimus ir gavus tuometinės Jurbarko miškų urėdijos sutikimą. Lėšos ženklo pagaminimui ir statybai buvo skirtos vykdant LR Vyriausybės patvirtintą valstybinę „Atminimo ženklų, simbolių ir paminklų genocido aukoms ir asmenims, represuotiems už pasipriešinimą okupaciniams režimams, programą“.

Suniokotas informacinis stendas įrengtas 2018 m. prie kelio Pažėrai–Kazlų Rūda (Kazlų Rūdos seniūnija, Kazlų Rūdos sav.) ir skirtas pažintinio maršruto „Paskutinis Julijono Būtėno žygis“ aprašymui. Šis pažintinis maršrutas atkartoja žymaus rezistento ir žurnalisto Julijono Būtėno istorinį žygį, prasidėjusį 1951 m. balandžio 19 d. nuo nusileidimo parašiutu vietos Kazlų Rūdos miške, tarp Papilvio ir Kajackų kaimų, iki bunkerio Rūdšilio girioje (Lekėčių seniūnija, Šakių r. sav.), kuriame jis gegužės 22 d. didvyriškai žuvo.

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Iliuzionistas Rokas Bernatonis priima iššūkį: degalų taupymo magija
Parašykite atsiliepimą apie 15min