Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2018 sausio 19d. 09:54

Liberalų sąjūdis papasakojo, ko griebsis traukdamas partiją iš krizės

Liberalų sąjūdis renka naują pirmininką
Aliaus Koroliovo/15min nuotr. / Liberalų sąjūdis renka naują pirmininką

Du buvę varžovai dėl Liberalų sąjūdžio (LS) pirmininko posto – Eugenijus Gentvilas ir Vitalijus Gailius – tikina radę bendrą kalbą ir nusistatę uždavinius, kaip ištraukti partiją iš krizės. Portalui LRT.lt E.Gentvilas išvardijo ir žingsnius, kurių partija ketina imtis pirmiausia. Politologas Algis Krupavičius sako, kad LS susigrąžinti gerus reitingus galėtų tik tuo atveju, jei teismo procesai turės daugiau mažiau teigiamas baigtis.

Besibaigiant 2017-iesiems LS savo pirmininku išsirinko E.Gentvilą, vieno balso persvara įveikusį V.Gailių.

Per partijos vadovo rinkimus V.Gailius, kreipdamasis į partiečius, kalbėjo apie partijai pareikštus įtarimus korupcijos byloje. Jis teigė, kad partija tinkamai nereagavo į korupcijos skandalą, todėl ištikusi krizė tęsiasi iki šiol, o norint ją išspręsti būtina imtis pokyčių.

„Šiandien esame lemtingoje situacijoje, visų mūsų politinę ateitį apspręsiančioje pasirinkimo kryžkelėje. Dėl šių priežasčių nusprendžiau nebebūti stebėtoju ir imtis atsakomybės. (...) Esu pasiruošęs nuosekliai skatinti ir demonstruoti kitokią lyderystės kultūrą partijoje ir Lietuvos politinėje sistemoje“, – teigė V.Gailius.

E.Gentvilas tuomet pabrėžė nesąs susijęs su korupcijos byla. Kalbėdamas apie liberalų ateitį, jis akcentavo laisvo pasirinkimo visuomenėje svarbą, daug kur didėjant suvaržymams ir kontrolei. LS senbuvis tikino esąs bendramintis ir bendražygis su V.Gailiumi ir teigė neleisiąs partijai skaidytis į stovyklas.

Kokia situacija LS yra šiuo metu ir kaip sekasi kartu dirbti šiems dviem politikams, kurie per rinkimus sulaukė po lygiai balsų ir daugelis tai pavadino partijos skilimu?

Aliaus Koroliovo/15min nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielssen, Vitalijus Gailius, Eugenijus Gentvilas
Aliaus Koroliovo/15min nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielssen, Vitalijus Gailius, Eugenijus Gentvilas

E.Gentvilas: balsavusieji už V.Gailių nėra mano priešai

Pats E.Gentvilas, kalbėdamas su LRT.lt, teigė norintis paneigti spėliojimus, kad dviejų žmonių kandidatavimas, pasibaigęs vieno balso persvara, yra partijos skilimas: „Kodėl pernai, kai kandidatavome trise, nesakėte, kad tai skilimas į tris dalis? Ne, tie, kurie balsavo už V.Gailių, nėra mano ar partijos priešai. Tie, kurie balsavo už mane, nėra partijos ar V.Gailiaus priešai. Skilimui nėra jokio pagrindo.“

Pasak E.Gentvilo, LS laukia pavasario, kai bus grąžintos biudžeto dotacijos ir situacija palengvės.

Politikas, be kita ko, teigė, jog dabar jam tenka dirbti didžiulį administracinį darbą: „[Reikia] sekretoriatą atleisti, patalpų atsisakyti, daiktus iškraustyti, perduodi funkcijas visuomeniniais pagrindais. Kalbant apie finansinę dalį, dėl pačių finansų striuka. Nors su banku sutvarkėme einamąjį atsiskaitymą (LS derėjosi su banku dėl paskolos grąžinimo), kažkokių projektų vykdyti negalime.

Be to, prasideda teisiniai reikalai – advokatai pradeda susipažinimą su byla. Neatskleisiu jums advokatų tikslių honorarų, tačiau jei advokatas pasidarbuoja visą dieną, mums tai kainuoja apie tūkstantį eurų. Mes norime, kad advokatai kibtų į darbą, nenorime tempti gumos ir turime galvoti apie lėšų naudojimą.“

Pasak E.Gentvilo, LS laukia pavasario, kai bus grąžintos biudžeto dotacijos ir situacija palengvės.

Prieš kelias dienas Kaune susirinkusi LS valdyba susitarė dėl partijos pirmininko pavaduotojų funkcijų, diskutavo apie savivaldybių tarybų rinkimus, partijos įstatų reformą ir kandidatų į prezidentus bei Europos Parlamentą atrankos tvarką.

Kaip LRT.lt pasakojo V.Gailius, Kaune buvo svarstomi strateginiai reikalai iki artimiausių rinkimų: „Susitarta, kad pagrindinis uždavinys yra gerai pasiruošti savivaldos rinkimams. Tiek mano, tiek E.Gentvilo programoje yra skyrių veiklos tobulinimas, aiškios karjeros principai LS. Mes buvome pamiršę skyrius kaip pagrindinį LS turtą. Ta krizė jų neišvaikė ir šiandien mes į juos atsisukame. Taip pat nutarta prezidento rinkimuose kelti savo kandidatą, nes pastaruosiuose rinkimuose mes nedalyvaudavome, o kažką remdavome. Galvoju, kad tai yra klaida.“

LS partijos pirmininkas E.Gentvilas atvirai išdėstė, ko partija tikisi savivaldybių tarybų rinkimuose. „Šiuose rinkimuose matau galimybę turėti ne blogesnį rezultatą, kaip ir ankstesniuose, – 226 mandatai Lietuvos savivaldybėse, 11 merų. Kodėl turiu tokios vilties? O kažkokių žvaigždžių atsirado? Socdemai, kurie buvo labai stiprūs savivaldybėse, suskilo. Jei kam nors [LS situacija] šiandien atrodo beviltiška, primenu, kad 2016 m. rugsėjį paskutinė apklausa mums rodė 2,7 proc. palaikymą, o gavome 9,06 proc. balsų“, – tęsė E.Gentvilas.

Politikas tikina su savo buvusiu varžovu LS pirmininko rinkimuose V.Gailiumi visada radęs bendrą kalbą. „Nesklandumus, per didelį išlaidavimą tarprinkiminiais metais mes kartu kėlėme. Gal buvo atsiradęs šaltukas, vis dėlto konkurentai prieš rinkimus buvome, bet per šią Seimo sesiją nekilo jokių problemų. V.Gailius niekada nekėlė klausimų dėl mano pergalės vienu balsu. Tie, kurie „Facebooke“ kėlė klausimus, pasirodo, patys parašiukų nepadėjo“, – aiškino E.Gentvilas.

Petras Auštrevičius siūlė palikti šią partiją numirti, – E.Gentvilas

V.Gailius taip pat teigia, kad su E.Gentvilu konkuravo atsakingai ir be priekaištų vienas kitam. „Nuo pirmos minutės sakiau: nebūčiau likęs nė dienos politinėje partijoje, jei būtume pasirinkę tokį patį kelią, kaip kitos partijos, – neigimo ir teisėsaugos kaltinimo. Mes pasirinkome bendradarbiavimo kelią ir aš siūlau tą kelią tęsti“,– dėstė politikas.

Savo ruožtu E.Gentvilas aiškina, kad tarp jo ir V.Gailiaus nebuvo jokio ideologinio skirtumo, nors kai kas esą bandė tai pabrėžti. „Petras Auštrevičius siūlė palikti šią partiją numirti. Nežinau, kaip tada suktis su banku. Bankų vagimis aš tapti tikrai negaliu leisti. Petras siūlė kurti naują partiją – sulaukė savo ir dar vieno kolegos balso, o 100 balsavo prieš. Mano ir V.Gailiaus nuostatos nesiskyrė nei prieš rinkimus, nei dar anksčiau. Su juo susitikinėjame ir viską aptariame“, – tikino E.Gentvilas.

Aliaus Koroliovo/15min nuotr./Eugenijus Gentvilas ir Petras Auštrevičius
Aliaus Koroliovo/15min nuotr./Eugenijus Gentvilas ir Petras Auštrevičius

Kalbėdamas su LRT.lt LS pirmininkas išvardino konkrečius žingsnius, ko dabar imsis liberalai.

„Visų pirma – partijos administracinis sutvarkymas, ką daugiausia man tenka daryti su paleidžiamu sekretoriatu. Antras dalykas – ideologinis, kurį aptarėme sekmadienį partijos valdyboje Kaune. Trečias dalykas – nauji organizaciniai veiksmai, pavyzdžiui, esame numatę dar vieną suvažiavimą. Jį numatėme partijos įstatų reformai. Partijos valdyba, kurią išrinkome gruodį, lieka, tačiau didelę dalį funkcijų perima skyriai, regionų koordinacinės tarybos, atitinkamai ir finansus jiems perleidžiant, ypač artėjant savivaldos rinkimams“, – dėstė E.Gentvilas.

Kaip susigrąžinti galimus rinkėjus

E.Gentvilas tikino, kad iš partijos žmonės nebėga, tačiau pripažįsta, kad yra išsigandusių ir nusivylusių partiečių.

„Pripažinkime – mūsų partija dabar linksniuojama vos ne kaip viena korumpuočiausių. Vos ne Darbo partijos lygį pasiekėme... Turiu sakyti – aukščiau nosį! Padaryta klaidų, būta neatsargumo... Tai tampa bėda, bet ryškūs mūsų skyrių veidai tikrai nenusivilia partija. Bet taip, dalis žmonių tikrai nebesumokėjo nario mokesčio, kuris mokamas skyriuose nuolat. Yra nubyrėjimas, būtų keista, jei nebūtų. Bet tai nėra dramatiška, nė vieno skyriaus tai nesuardo. Norėtųsi, kad partija gausėtų, beje, yra ir į ją stojančių žmonių“, – sakė E.Gentvilas.

Pasak V.Gailiaus, visų pirma LS svarbiausia išsaugoti esamus narius, o tada kalbėti apie naujų narių prisijungimą prie partijos. „Masiško išėjimo tikrai nejutome. Mūsų rinkėjas intelektualus ir jis supranta, kad keleto žmonių neapgalvoti veiksmai neturėtų mesti šešėlio aštuoniems tūkstančiams narių“, – pridūrė V.Gailius.

LRT.lt primena, kad praėjusią Seimo kadenciją buvo smarkiai pakitęs TS-LKD ir LS populiarumo santykis. Apklausos tuomet liudijo, kad liberalai tapo stipriausia centro dešinės partija Lietuvoje. Tačiau viską nubraukė įvykiai, susiję su E.Masiuliu. Ar liberalai turi šansų susigrąžinti prarastą populiarumą?

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Eligijus Masiulis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Eligijus Masiulis

Pats E.Gentvilas tikina, kad LS tų rinkėjų „nebuvo užkariavęs“. „Manau, kad jiems iki tol patiko nuoseklus, ideologija paremtas darbas, jiems patiko jaunų žmonių komanda. Bet, kaip aš sakau, savo rinkėją turi, jei jis mažiausiai dvejus rinkimus balsavo už tavo partiją. Čia daugelis būtų balsavę už liberalus turbūt pirmą kartą. Mes jų nebuvome užkariavę, todėl žodis „atsikovoti“ netinka.

Ar tie balsai nuėjo pas konservatorius? Nežinau, nes jie per praėjusius Seimo rinkimus pasiekė tiek pat mandatų kaip ir 2012 m. Gal tie rinkėjai apskritai nebalsavo. Mes išsaugojome savo kritinę rinkėjų masę. Prarasti galime ir juos, bet, tikiuosi, nepadarysime tokių klaidų, kokias kažkas padarė. Ilgas darbas... Stebuklų nesitikiu“, – LRT.lt teigė LS vadovas.

Kaip susigrąžinti tuos žmones? Reikia laiko, darbo, sprendimų ir greitesnio aiškumo teismuose, – V.Gailius

Ar partijai gali ateiti dar sunkesni laikai? Pasak E.Gentvilo, jam nežinoma, kas ką prišnekėjo per visus didžiuosius įvykius, susijusius su partija. „Prokurorai pasakė, kad tai galutiniai įtarimai partijai. Reiškia, turbūt naujų asmenų nebus, bet lieka reputacijos dalykai, ką, pavyzdžiui, prišnekėjo E.Masiulis. Gali atsirasti reputacijos problemų. Nežinau, ar tie dalykai galėtų mus reabilituoti, ar reputacine prasme dar labiau skandinti“, – sakė E.Gentvilas.

V.Gailius taip pat svarsto, ar tiek žmonių, kiek apklausos rodė iki LS krizės, išties būtų balsavę už liberalus. „Kaip susigrąžinti tuos žmones? Reikia laiko, darbo, sprendimų ir greitesnio aiškumo teismuose“, – pridūrė V.Gailius.

Politologas: partijoje neturi likti žmonių, susijusių su skandalu

Vytauto Didžiojo universiteto profesorius politologas Algis Krupavičius sako, kad LS susigrąžinti gerus reitingus galėtų tik tuo atveju, jei teismo procesai turės daugiau mažiau teigiamas baigtis.

„Tačiau tie reitingai tikrai nebus tokie, kokie buvo iki skandalo, susijusio su Eligijumi Masiuliu. Tuomet LS išties pretendavo tapti pagrindine centro dešinės partija Lietuvoje. Dabar ji yra antra centro dešinės partija, kuri vienaip ar kitaip turėtų peržengti 5 proc. barjerą proporcinėje rinkimų dalyje ir būti konkurencinga savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose. Gal kiek mažiau merų, bet savivaldybių tarybų rinkimuose jie tikrai bus konkurencingi, ypač miestuose“, – teigė politologas.

Jo manymu, jei partija nori greičiau įveikti krizę, joje turėtų nelikti žmonių, susijusių su skandalu: „Be to, LS buvo valdžioje ir kai kurie jo nariai net užėmė ministrų postus. Deja, ne visada jų darbas buvo vertinamas gerai. Reikia, kad partija atsinaujintų. Partijoje yra daug jaunų žmonių, reikia, kad jaunimas žengtų į pagrindines pozicijas ir formuotų atsinaujinusios partijos veidą.

Vienas iš faktų – Aušrinė Armonaitė 2016 m. Seimo rinkimuose iš 19 pozicijos pakilo į 6 ir tapo Seimo nare. Partijoje yra ir daugiau jaunų žmonių, kurie galėtų būti aktyvesni, labiau matomi, formuoti naują LS įvaizdį ir pozicijas“, – patarė A.Krupavičius.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Aušrinė Armonaitė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Aušrinė Armonaitė

Be to, pasak VDU profesoriaus, E.Gentvilas ir V.Gailius partijoje turėtų rasti bendrą kalbą. „V. Gailius partijoje yra santykinai naujas politikas. 2016 m. rinkimai rodė, kad LS rinkėjai nėra itin linkę jo remti, jis gavo daugiau nei dvigubai mažiau balsų nei E.Gentvilas, bet situacija pasikeitė – tą parodė ir pirmininko rinkimai, kai konkurencija buvo iki paskutinio balso. Neatmestina, kad ateityje V.Gailius gali būti vienas iš tų, kuris rimtai pretenduos į partijos vadovus. Bet jis – ne vienintelis pasirinkimas“, – LRT.lt kalbėjo A.Krupavičius.

Naujienų portalo DELFI užsakymu gruodžio 11–19 dienomis visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa rodo, kad jie būtų pirmieji už brūkšnio, kurie neperžengia 5 proc. barjero patekti į Seimą. Jų reitingas per mėnesį pasikeitė nuo 5,3 proc. iki 4,9 proc.

Tuo metu naujienų agentūros BNS užsakymu rinkos tyrimų kompanijos RAIT panašiu metu atlikta apklausa rodo, kad penkių procentų slenkstį LS peržengtų – už juos balsuotų 6 proc. rinkėjų.

Lrt.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

VRK nusprendė: iš DPI mokymų naudos turėjo jo dalininkas konservatorius M.Adomėnas, bet partija niekuo nenusižengė

Verslas

S.Skvernelis neabejoja, kad Žemės ūkio ministerija atsidurs Kaune, dėl Aplinkos ministerijos – neaišku

Aktualu

Avarija geležinkelyje: italų prokuroras pareiškė įtarimus lietuviui vairuotojui, vyksta jo apklausa

Aktualu

Seimas ėmėsi idėjos suteikti valstybinį pripažinimą R.Karbauskio puoselėjamai senovės baltų religijai, opozicija tai vadina naisizacija

Verslas

Lietuvos ašaros Briuselio nesuminkštino: ES nusprendė nebausti „Gazprom“ už aukštas dujų kainas

15min iš Romos Aktualu

Naujas Italijos politikos automobilis: vairuoja naujokas, gazą spaudžia populistai

Paryžiuje Sena prašvilpė virš vandens skriejantis upės taksi „SeaBubble“

Aktualu

Šiaurės Korėja pranešė visiškai likvidavusi branduolinių bandymų poligoną

Aktualu

Alisa Miniotaitė: 4-oji pramonės revoliucija. Jie ateis mūsų pasiimti

Verslas

Skundo dėl „Gazprom“ kainų autorius Arvydas Sekmokas: tai Lietuvos pralaimėjimas

Vardai

„Pikaso“ narys Rokas Laureckis susituokė su čiuožimo trenere Aida Rybalko

Aktualu

Tyrėjai: MH17 lėktuvas buvo numuštas virš Ukrainos rusų kariškių raketa

Gazas

„Formula Junior“ atvyksta į Kauną: 10 įdomių faktų

Lukiškių aikštėje atidaryta skaitykla po atviru dangumi „Vilnius skaito“

Vardai

Kur dingo Victorios Beckham šypsena per karališkas vestuves?

Kultūra

Skaitykloje po atviru dangumi – žymių vilniečių mėgstamos knygos

Vardai

Advokatas neigia, kad Oksanos Pikul paviešintas žinutes rašė Simas Jasaitis

Verslas

Lietuvoje pirmą kartą surengta išskirtinio formato konferencija vadovams

Ryškiems įvarčiams

Aktualu

Teismas į pareigas grąžina dėl piktnaudžiavimo išteisintą VLK vadovą A.Sasnauską

Naujienos

Aktualu

VRK nusprendė: iš DPI mokymų naudos turėjo jo dalininkas konservatorius M.Adomėnas, bet partija niekuo nenusižengė

Verslas

S.Skvernelis neabejoja, kad Žemės ūkio ministerija atsidurs Kaune, dėl Aplinkos ministerijos – neaišku

Aktualu

Avarija geležinkelyje: italų prokuroras pareiškė įtarimus lietuviui vairuotojui, vyksta jo apklausa

Aktualu

Seimas ėmėsi idėjos suteikti valstybinį pripažinimą R.Karbauskio puoselėjamai senovės baltų religijai, opozicija tai vadina naisizacija

Verslas

Lietuvos ašaros Briuselio nesuminkštino: ES nusprendė nebausti „Gazprom“ už aukštas dujų kainas

15min iš Romos Aktualu

Naujas Italijos politikos automobilis: vairuoja naujokas, gazą spaudžia populistai

Paryžiuje Sena prašvilpė virš vandens skriejantis upės taksi „SeaBubble“

Aktualu

Šiaurės Korėja pranešė visiškai likvidavusi branduolinių bandymų poligoną

Aktualu

Alisa Miniotaitė: 4-oji pramonės revoliucija. Jie ateis mūsų pasiimti

Verslas

Skundo dėl „Gazprom“ kainų autorius Arvydas Sekmokas: tai Lietuvos pralaimėjimas

Vardai

„Pikaso“ narys Rokas Laureckis susituokė su čiuožimo trenere Aida Rybalko

Aktualu

Tyrėjai: MH17 lėktuvas buvo numuštas virš Ukrainos rusų kariškių raketa

Gazas

„Formula Junior“ atvyksta į Kauną: 10 įdomių faktų

Lukiškių aikštėje atidaryta skaitykla po atviru dangumi „Vilnius skaito“

Vardai

Kur dingo Victorios Beckham šypsena per karališkas vestuves?

Kultūra

Skaitykloje po atviru dangumi – žymių vilniečių mėgstamos knygos

Vardai

Advokatas neigia, kad Oksanos Pikul paviešintas žinutes rašė Simas Jasaitis

Verslas

Lietuvoje pirmą kartą surengta išskirtinio formato konferencija vadovams

Ryškiems įvarčiams

Aktualu

Teismas į pareigas grąžina dėl piktnaudžiavimo išteisintą VLK vadovą A.Sasnauską

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min