Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti
2017 01 03 /16:30

Lietuva patvirtina, kad šalyje dislokuoti JAV specialiųjų operacijų pajėgų kariai

Dėl Rusijos veiksmų pablogėjus saugumo situacijai, Lietuvoje dislokuoti Jungtinių Valstijų specialiųjų operacijų pajėgų kariai, antradienį patvirtino Krašto apsaugos ministerija.
JAV karys
JAV karys / KAM/Ievos Budzeikaitės nuotr.

„Pablogėjus saugumo situacijai regione po Krymo aneksijos, JAV buvo pirmoji, kuri skyrė papildomas saugumo patikinimo priemones Baltijos šalims. JAV Specialiųjų operacijų pajėgų karių buvimas Lietuvoje yra viena iš atgrasymo priemonių ir ilgalaikio glaudaus bendradarbiavimo su JAV pajėgomis formų. Atvykę į regioną mūsų kvietimu, jie bus tiek, kiek reikalus saugumo situacija regione“, – BNS informavo ministerijos atstovė Asta Galdikaitė.

Apie JAV specialiųjų operacijų karių atvykimą į Baltijos šalis sekmadienį pranešė JAV dienraštis „The New York Times“. Anot laikraščio, kelios dešimtys karių atvyko pastaraisiais mėnesiais.

Pasak ministerijos, JAV ir Lietuvos specialiųjų operacijų pajėgų kariai dalyvauja įvairiuose dvišaliuose ir daugiašaliuose kariniuose renginiuose bei pratybose visoje Lietuvoje ir regione, tai padeda „gerinti tarpusavio sąveikumą, stiprinti gynybinius gebėjimus ir rodo tvirtus JAV įsipareigojimus mūsų regionui“.

Ministerija sakė negalinti pateikti detalių komentarų apie specialiųjų operacijų pajėgų karių skaičių, jų veiklą ir buvimą.

Lietuvos ir JAV specialiųjų operacijų pajėgos bendradarbiavo vykdydamos misiją Afganistano pietuose iki 2015 metų.

Valstybės saugumo departamento vadovas, buvęs specialiųjų operacijų pajėgų vadas Darius Jauniškis žurnalistams Seime antradienį sakė, jog „dislokavimas yra griežtas atsakas Rusijai, kad NATO ir kitos šalys nesitaikstys su Rusijos agresija šitame regione“.

„Pagrindinis tikslas tokių pajėgų dislokavimo ir buvimo čia yra sąveika su Lietuvos specialiosiomis pajėgomis – treniravimasis ir rengimasis gynybiniams veiksmams. O dėl jų paslapčių, kalbėkite su jais“, – sakė D.Jauniškis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Darius Jauniškis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Darius Jauniškis

JAV ambasada Vilniuje taip pat nurodė negalinti komentuoti specifinių detalių.

„Jungtinių Valstijų ir Lietuvos karinės pajėgos vykdo glaudų bendradarbiavimą, dalyvaujant tradicinių sausumos pajėgų, nacionalinės gvardijos dalinių ir specialiųjų operacijų pajėgų elementams. Negalime komentuoti specifinių dislokavimo detalių“, – BNS sakė ambasados atstovė spaudai Heather E. Steil.

Rusijai aneksavus Ukrainos Krymo regioną, nuo 2014 metų Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Lenkijoje yra dislokuota po kuopą JAV karių, kitąmet JAV į Rytų Europą žada atsiųsti dar vieną brigadą.

Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpasrinkimų kampanijos metu sukėlė nerimą Europoje, kai pareiškė, kad sprendimą dėl sąjungininkų gynybos priimtų tik įvertinęs, ar jie vykdo savo įsipareigojimas. Lietuva ir JAV tikisi pasirašyti sutartį dėl karių statuso iki D.Trumpo inauguracijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Būsto draudimas Lietuvoje: pokytis iš „nerūpi“ į „būtina“
Reklama
Kartu su VDU studentais, studijas pradeda ir gausus būrys Lietuvos moksleivių
Reklama
„Inbank“ tapo „pigu.lt“ finansavimo partneriu
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Užsisakykite 15min naujienlaiškius