-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2014 01 01

Lietuvai – vėl atsakingos pareigos, šįkart – Jungtinėse Tautose

Vos baigusi pirmininkauti Europos Sąjungos Tarybai, nuo sausio Lietuva perima kitas svarbias pareigas – tampa Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos (JT ST) nare ir dar pradeda jai pirmininkauti. Į šią vienos svarbiausių pasaulinių organizacijų struktūrą mūsų šalis buvo išrinkta pernai rudenį, per balsavimą Generalinėje Asamblėjoje surinkusi net 187 balsus.
Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdis
Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdis / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Lietuva pirmoji iš Baltijos valstybių bus viena iš 10 nenuolatinių ST narių dvejus metus. Nuolatinės jos narės, turinčios veto teisę, yra Didžioji Britanija, JAV, Kinija, Prancūzija ir Rusija.

Tapti ST nare Lietuva siekė bemaž du dešimtmečius, o pareiga organizuoti visų 15 jos narių darbą teko atsitiktinai – pagal abėcėlę.

Narystė svarbiausioje tarptautinėje saugumo struktūroje turėtų padidinti mūsų šalies matomumą. Jį diplomatai tikisi išnaudoti plečiant ekonominius ir kultūrinius ryšius.
Kaip anksčiau yra sakiusi prezidentė Dalia Grybauskaitė, po pirmininkavimo ES Tarybai tai bus naujas garbingas iššūkis ir įsipareigojimas visai tarptautinei bendruomenei.

Tapusi ST nare, Lietuva dalyvaus svarbiausių sprendimų, susijusių su globaliu saugumu, priėmime.

„Tapusi ST nare, Lietuva dalyvaus svarbiausių sprendimų, susijusių su globaliu saugumu, priėmime“, – pažymėjo ji.

Nenuolatine ST nare mūsų šalis, vienintelė pretendavusi Rytų Europos grupėje, buvo išrinkta spalio viduryje. Kartu buvo išrinktos Čilė, Saudo Arabija, Čadas ir Nigerija. Pernai buvo išrinktos Argentina, Australija, Liuksemburgas, Pietų Korėja ir Ruanda. Iš viso Jungtinėms Tautoms priklauso 193 valstybės.

Lietuva keičia iki šiol Rytų Europai atstovavusį Azerbaidžaną. Siekį tapti nenuolatine ST nare mūsų šalis pirmą kartą pareiškė dar 1996-aisiais, bet 2001 m. dėl stojimo į ES buvo nuspręsta kandidatavimą atidėti.

Nuolat veikiantis vienas iš šešių svarbiausių JT padalinių yra atsakingas už tarptautinės taikos ir saugumo palaikymą, draugiškų santykių plėtojimą, pagarbos žmogaus teisėms skatinimą.

ST turi didžiulius įgaliojimus – tvirtina sankcijas, reikalui esant – jėgos panaudojimą, sankcionuoja operacijas, svarsto kitus krizinius klausimus. Tai yra vienintelė institucija, galinti sankcionuoti karinės jėgos panaudojimą. Sprendimai priimami devynių balsų dauguma. ST sprendimai privalomi visoms šalims.

Pirmas ST susirinkimas įvyko 1946 m. Londone. Nuo to laiko ST, keletą kartų pakeitusi posėdžių vietas, o dabar posėdžiaujanti JT būstinėje Niujorke, dirba be pertraukų ir, reikalui esant, renkasi bet kada. ST pirmininkauja viena iš narių, jos keičiasi kas mėnesį pagal lotynišką abėcėlę.

Nuolatinėmis ST narėmis buvo pripažintos valstybės, nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos turinčios galingiausias ginkluotąsias pajėgas, kartu karinėms reikmėms skiriančios apie 60 proc. visų pasaulio karinių išlaidų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius