Dabar populiaru
Publikuota: 2013 spalio 17d. 18:21 , Atnaujinta: 2013 spalio 17d. 19:11

Pirmą kartą į Jungtinių Tautų Saugumo Tarybą išrinkta Lietuva dar ir pirmininkaus jai nuo sausio 1-osios

Balsavimas Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Balsavimas Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje

Lietuva ketvirtadienį išrinkta į Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybą, kuriai pagal tarptautinę teisę tenka pagrindinė atsakomybė už tarptautinės taikos ir saugumo palaikymą pasaulyje.

Lietuva, kuri buvo vienintelė pretendentė Rytų Europos grupėje, per balsavimą Generalinėje Asamblėjoje surinko 187 balsus. Iš viso Jungtinėms Tautoms priklauso 193 valstybės.

Lietuva bus viena iš 10 nenuolatinių narių 2014 ir 2015 metais. Saugumo Taryboje Jungtinės Valstijos, Kinija, Rusija, Prancūzija ir Didžioji Britanija yra nuolatinės narės, jos turi veto teisę.

Naujas garbingas iššūkis

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad po pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai tai bus „naujas garbingas iššūkis ir įsipareigojimas visai tarptautinei bendruomenei“.

„Tapusi JT Saugumo Tarybos nare, Lietuva dalyvaus svarbiausių sprendimų, susijusiu su globaliu saugumu, priėmime. Po pirmininkavimo ES Tarybai tai naujas garbingas iššūkis ir įsipareigojimas visai tarptautinei bendruomenei“, – teigė D.Grybauskaitė. Jos komentarą BNS perdavė prezidentės spaudos tarnyba.

„Džiaugiuosi, kad šį reikšmingą siekį Lietuvos užsienio politikoje vainikavo sėkmė – tai mūsų šalies diplomatų ilgo darbo rezultatas. Dabar Lietuvos uždavinys – sėkmingai įgyvendinti įsipareigojimus, kurie mums patikėti, tapus JT Saugumo Tarybos nenuolatine nare: stiprinti tarptautinį saugumą“, – sakė premjeras Algirdas Butkevičius.

Premjeras teigia, kad Lietuva sieks stiprinti mažų valstybių įtaką Saugumo Taryboje, Tarybos skaidrumą ir atvirumą.

Patekome į pasaulinę politikos lygą. To siekia daugelis valstybių, – sakė Linas Linkevičius.

Narystės svarbiausiame globalios politikos forume Lietuva siekė nuo 1996 m., kai pirmą kartą oficialiai pateikė paraišką užimti Rytų Europos šalių valstybių grupei skiriamą vietą.

Perdavusi ES vairą, Lietuva iškart pradės pirmininkauti JT Saugumo Tarybai

Vos perdavusi ES Tarybos vairą, Lietuva nuo kitų metų sausio 1 dienos pradės pirmininkauti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai.

Į svarbiausią tarptautinę saugumo struktūrą dvejiems metams ketvirtadienį išrinktai Lietuvai 15 valstybių narių darbo organizavimo pareiga tenka pagal abėcėlę, BNS sakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Ne tik tapome nariais dvejiems metams, bet nuo kitų metų sausio 1 dienos mėnesį laiko pirmininkausime Saugumo Tarybai – ši pareiga tenka pagal abėcėlę. Taigi jau kitą dieną, kai baigsis pirmininkavimas ES Tarybai, prasidės pirmininkavimas JT Saugumo Tarybai“, – BNS telefonu iš Niujorko sakė ministras.

„Patekome į pasaulinę politikos lygą. To siekia daugelis valstybių“, – po balsavimo BNS sakė L.Linkevičius.

Ministras pabrėžė, kad narystė Saugumo Taryboje padidins Lietuvos matomumą, kurį bus galima išnaudoti plėsti ekonominius ir kultūrinius ryšius, tačiau kartu teigė, jog pareigoms būtina atsakingai ruoštis.

„Privalome labai stipriai ruoštis. Saugumo Tarybos įgaliojimai yra didžiuliai, jos sprendimai privalomi visoms šalims, Saugumo Taryba patvirtina sankcijas, jėgos panaudojimą, jeigu to reikia, sankcionuoja operacijas, svarsto krizinius kilusius klausimus“, – teigė jis.

Saugumo Tarybos pokyčiai

Į Saugumo Tarybą ketvirtadienį taip pat išrinktos Čilė, Saudo Arabija, Čadas ir Nigerija. Rinkimuose intrigos nebuvo, visos šios valstybės buvo deleguotos savo regioninių grupių iš anksto ir surinko daugiau nei po 170 balsų. Savo vietas prie Saugumo Tarybos stalo naujosios narės užims 2014 metų sausio 1-ąją.

Saugumo Tarybą sudaro penkiolika Jungtinių Tautų narių. Tai yra vienintelė institucija, kuri pagal tarptautinę teisę gali sankcionuoti karinės jėgos panaudojimą. Sprendimai priimami devynių balsų dauguma.

Pernai nenuolatinėmis Saugumo Tarybos narėmis dvejiems metams buvo išrinktos Argentina, Australija, Liuksemburgas, Pietų Korėja ir Ruanda. Jos netrukus įpusės savo kadenciją. Ketvirtadienį išrinktos penkios naujos valstybės pakeis kadenciją baigiančius Maroką, Togą, Pakistaną, Azerbaidžaną ir Gvatemalą.

Taryboje pastaruoju metu buvo priimti svarbūs sprendimai dėl Sirijos cheminio ginklo ar karinės jėgos panaudojimo Libijoje.

Lietuva yra pirmoji Baltijos valstybė, išrinkta į Saugumo Tarybą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria
Parašykite atsiliepimą apie 15min