-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2015 09 06

Lietuviška cigarečių kontrabanda Anglijoje: ir internetu, ir „iš po stalo“

Daugybė lietuvių, keliaudami į Jungtinę Karalystę, vežasi blokus cigarečių. Net patys dūmo netraukiantys tautiečiai dešimtimis pakelių gabena rūkalus į užsienį dėl paprastos priežasties – „kad kelionė atsipirktų“. Ir tikrai atsiperka, mat Jungtinėje Karalystėje cigaretės keletą kartų brangesnės, nei Lietuvoje.
Cigarečių kontrabanda Anglijos lietuviams gali kainuoti laisvę.
Cigarečių kontrabanda Anglijos lietuviams gali kainuoti laisvę.

Tabako gaminių lietuviai siūlo ir jų ieško skelbimų portaluose bei socialinių tinklų grupėse. Populiariausios cigaretės Anglijos lietuvių tarpe – „Marlboro Gold“, kurių blokas, perkant iš privačių asmenų, kainuoja 40 svarų sterlingų (54,51 euro). Blokas tų pačių rūkalų britų prekybos vietose atsieina 91 svarą sterlingą (124,01 euro).

Tad pirkėjas, iškeitęs angliškas cigaretes į atvežtas iš Lietuvos ar Lenkijos, moka perpus pigiau. O tabako gaminius iš Lietuvos gabenantys prekeiviai uždirba daugiau nei 20 eurų už bloką.

Lietuviškos cigaretės parduotuvėse – ne visiems

Nelegaliai įsigyti cigarečių galima ir lietuviškų prekių parduotuvėse „iš po stalo“. Jose kaina kiek didesnė, mat ir savininkai siekia užsidirbti, tad už bloką populiariausių cigarečių prašo 50 svarų sterlingų (68,07 euro).

Tiesa, parduotuvėse be licencijos parduodamų rūkalų esama ne kiekvienam pirkėjui. Baimindamosi pareigūnų pinklių ir patikrinimų, pardavėjos atidžiai renkasi, kam parduoti cigaretes. Jei pardavėja pirkėjo nepažįsta, kaip vietinio, rūkalų jam gauti sudėtinga. Jei pirkėjas pažįstamas, tačiau anksčiau parduotuvėje neprašė lietuviškų cigarečių, jų taip pat negaus.

Nelegalia veikla užsiimantys parduotuvių savininkai pardavėjas apmoko, kaip neįkliūti.

Vienoje rūkalių pamėgtoje Londono lietuviškų prekių parduotuvėje 15min.lt žurnalistei paprašius cigarečių, buvo patikinta, kad jomis neprekiaujama.

Pardavėjos nežinojo, kad bendrauja su žurnaliste, bet anksčiau čia cigarečių neieškodavau, tad sukėliau įtarimą. Tuo tarpu kitam pirkėjui, vyrui, kuris kas savaitę ten pat apsirūpina tabako gaminiais, cigarečių atsirado vos mirktelėjus. Paklausus pardavėjos, kodėl neparduoda rūkalų visiems, ši dar kartą patikino, kad cigarečių neturi.

„Aš tam vyrui cigarečių nepardaviau, iš kur jas ištraukėte? Juk sakiau, kad mes neprekiaujame. Licencijos neturime, be to dabar labai gaudo, o mūsų savininkas nenori rizikuoti“, – nelegaliai besipelnantį vadovą gynė pardavėja net pamačiusi pakelius, kuriuos prieš keletą minučių ištraukė iš po prekystalio ir padavė pirkėjui.

Per keletą pastarųjų metų importuotų cigarečių lietuvių parduotuvėse rasti vis sunkiau. Verslininkus medžioja pareigūnai, cigarečių kainos Lietuvoje sparčiai kyla, imigrantai dažniau renkasi privačius prekeivius, todėl rizikuoti tūkstantinėmis baudomis tampa vis mažiau naudinga.

Kitoje rytų Londone įsikūrusioje maisto prekių parduotuvėje cigaretes parduoda bene kiekvienam atėjusiam, tačiau jų įsigyti galima tik nustatytomis valandomis, o ir pardavėjos turimas kiekis – ribotas.

Paklausta, kodėl cigaretes parduoda tik nuo 17 val. vakaro, parduotuvės darbuotoja pasakė, kad tik tokiu metu jų atveža. Žurnalistei pasiteiravus, koks vežėjas toks punktualus, kad kasdien lygiai tokiu pat metu atgabena siuntą, pardavėja atskleidė tiesą: „Ne vežėjas. Na gi tie, kurie tikrina, dirba iki penkių valandų, tai kai jie baigia darbą, mes pradedam prekiauti, kad netyčia neužklystų“.

Tie, kurie tikrina, dirba iki penkių valandų, tai kai jie baigia darbą, mes pradedam prekiauti, kad netyčia neužklystų.

Kontrabandą gabena kaip išmano

Lietuvių parduodamos cigaretės iš tėvynės netruko sulaukti ir Jungtinės Karalystės pareigūnų dėmesio. Gegužės mėnesį trys lietuviai už rūkalų iš Lietuvos gabenimą į Jungtinę Karalystę nuteisti laisvės atėmimu. Vyrai daugiau nei 3 mln. cigarečių buvo išslapstę sunkvežimiu gabentuose oro kondicionieriuose.

Už kondicionieriuose paslėptus rūkalus trys lietuviai nubausti laisvės atėmimu.
Už kondicionieriuose paslėptus rūkalus trys lietuviai nubausti laisvės atėmimu.

Lietuvių trijulė šalies Vidaus reikalų ministerijos pavadinta nusikalstama grupuote. Vienas jos narių, Mantas Vasylius, nuteistas penkeriems metams. Atsižvelgta į tai, kad parduotuvei vadovaujantis lietuvis, greičiausiai planavo rūkalus parduoti savo verslo įstaigoje. Parduotuvėje dirbęs pagalbininkas ir nusikaltimo bendrininkas Arnoldas Gefel įkalintas trejiems metams ir keturiems mėnesiams. Trečiasis kontabandininkas, nedirbęs kartu su bendrininkais, Tomas Maziulis, nuteistas trejiems metams ir dviems mėnesiams.

Kiti sulaikyti tautiečiai cigaretes bandė gabenti lėktuvu. Specialias liemenes po drabužiais apsirengę vyrai prikišo į jas rūkalų ir bandė nepastebėti prasprukti pro pasieniečius.

Įtarimų tautiečiai sukėlė lėktuvo keleiviams, mat jų apranga priminė kostiumus, kuriais aprengiami aktoriai, norint sukurti stambaus žmogaus įvaizdį. Ant Lydso oro uoste sulaikytų vyrų kūnų rasta 3800 cigarečių. Jų lagaminai taip pat buvo prigrūsti rūkalų, kurių suskaičiuota 23700 vienetų.

Apsirengę šią liemenę lietuviai bandė prasmukti pro oro uosto pasieniečius.
Apsirengę šią liemenę lietuviai bandė prasmukti pro oro uosto pasieniečius.

Jei specialiai pasiūtos liemenės nebūtų atrodę įtartinai, lietuviai nebūtų patraukę pasieniečių dėmesio, tačiau muitinės pareigūnai išmokyti tikėtis neįtikėtinų dalykų, todėl jų akį patraukė keistai kabantys vyrų švarkai. Iš trijų kartu keliavusių vyrų sulaikyti du, apsirengę kontrabandininkų liemenėmis. Kadangi vyrai tebelaukia teismo nuosprendžio, jų pavardžių Vidaus reikalų ministerija neskelbia.

Nuobaudų nebijo

Nors rūkalų iš Lietuvos gabenimas ir prekyba jais laikoma nusikaltimu, tautiečiai vis dar randa būdų gauti nelegalių cigarečių. Nelegalia veikla užsiimantys parduotuvių savininkai pardavėjas apmoko, kaip neįkliūti.

Aš juk tik kelis blokus parsivežu, neprekiauju tonomis, nesu koks kontrabandininkas.

Už cigaretes parduotuvėse galima atsiskaityti tik grynaisiais pinigais, be to, jos pakuojamos išskirtinai atsargiai.

Išgirdusi prašymą parduoti lietuviškų rūkalų pardavėja palinksta po prekystaliu, ten įsuka norimą kiekį pakelių į neperšviečiamą plastikinį maišelį. Jį įdeda į dar du tokius pat maišelius ir tik tada išlenda iš po prekystalio. Apsižvalgiusi ar patalpoje nėra įtartinai atrodančių žmonių, sparčiai įbruka maišelį pirkėjui ir paprašo pasidėti, kad niekas nepamatytų.

Tuo tarpu internetu rūkalais prekiaujantys lietuviai visiškai nesibaimina. Prekeiviai visiems norintiems pasako savo namų adresą, į kuriuos atvykus nesislapstydami atneša blokus bei pasiima grynuosius. Taip elgdamiesi tautiečiai daro nusikaltimą, tačiau blogų pasekmių, regis, visiškai nesibaimina.

„Facebook“ tinkle cigaretėmis prekiaujantis Tomas, paklaustas, ar nesibaimina nepažįstamiems žmonėms nurodyti savo namų adreso arba būti sulaikytas už neteisėtus veiksmus, atsakė nieko nebijantis: „Aš juk tik kelis blokus parsivežu, neprekiauju tonomis, nesu koks kontrabandininkas. Manote, policininkai tokius seka? Kažin... O ir lietuviai, iš manęs pirkę cigarečių, gi negrįš naktį su laužtuvais ir neišplėš namų“, – pasitikėjimą nepažįstamais tautiečiais demonstravo jaunas vyras.

Prekyba atsivežtinėmis cigaretėmis laikoma kontrabanda, už kurią baudžiama iki 5 tūkst. svarų sterlingų (6806.66 euro) bauda.

Dalyje Jungtinės Karalystės (Anglijoje, Velse ir Šiaurės Airijoje) prekiauti tabako gaminiais be licencijos – legalu, tačiau privaloma turėti įrodymą, kad už prekę buvo sumokėti mokesčiai. Taip pat ant pakuotės turi būti pateikiama informacija apie rūkalų kilmės šalį.

Tuo tarpu pardavinėti iš užsienio atgabentus tabako gaminius – nelegalu. Prekyba atsivežtinėmis cigaretėmis laikoma kontrabanda, už kurią baudžiama iki 5 tūkst. svarų sterlingų (6806.66 euro) bauda. Nelegalūs prekeiviai dažniausiai neprašo pirkėjo pilnametystės įrodymo, o už tabako gaminių pardavimą nepilnamečiui Didžiojoje Britanijoje baudžiama laisvės atėmimu.

Jungtinės Karalystės įstatymai suteikia teisę iš Europos Sąjungos šalių gabenti bet kokį kiekį tabako gaminių. Tačiau oficialiame Vyriausybės tinklalapyje nurodomi kiekiai, kuriuos viršijus muitinės pareigūnai gali pradėti klausinėti. Iš Lietuvos į Didžiąją Britaniją gabenant daugiau nei 800 vienetų cigarečių, tai yra, keturis blokus, gali tekti įrodyti, kad rūkalai skirti ne pardavimui.

Tautiečiai nelegalius rūkalus į Didžiąją Britaniją gabena įvairias būdais.
Tautiečiai nelegalius rūkalus į Didžiąją Britaniją gabena įvairias būdais.

Net vežant leidžiamą kiekį rūkalų, būtina turėti įrodymą, jog pirkimo šalyje už juos buvo sumokėti mokesčiai. Kilus įtarimų dėl gabenamų tabako gaminių, pareigūnai teiraujasi konkretaus rūkalų kiekio bei rūšies.

Kadangi atsivežti galima tik savo reikmėms arba dovanoms skirtų cigarečių, domimasi, kiek cigarečių per dieną surūko keleivis. Taip pat teiraujamasi, kokiu būdu buvo sumokėta už prekes, kodėl jos įsigytos užsienio rinkoje ir kaip dažnai imigrantas kerta sieną. Šiais, dažniausiai pasitaikančiais klausimais, bandoma išsiaiškinti, ar imigrantas nesiverčia rūkalų kontrabanda.

Cigaretes socialiniuose tinkluose pardavinėjantys tautiečiai patys nerūko, tad jiems kartais tenka pasiteisinti muitinės pareigūnams. Interneto forumuose lietuviai teiraujasi ne tik, kiek cigarečių galima įsivežti į šalį, bet ir ką sakyti pasieniečiams. Taip pat draugiškai dalinasi patarimais, kaip pažeisti įstatymą. Oro uosto ir muitinių pareigūnai rūkalių nuo nerūkančio atskiria nesunkiai. Tad neretam reikia aiškintis, kokiam tikslui jo bagaže prigrūsta rūkalų.

Vienas iš populiariausių tautiečių patariamų atsakymų – „vežu merginai/vaikinui“. Toks krovinys gali būti laikomas pirkiniu savo reikmėms, mat poros pajamos ir išlaidos Jungtinėje Karalystėje laikomos bendromis.

Kitas populiarus pasiteisinimas – atsidėkojimas draugams už paslaugą/šmaikšti dovana rūkančiajam/lauktuvė kaimynams. Šie teiginiai pritaikomi įstatyme numatytam punktui rūkalus vežti dovanoms.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius