Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuviškos salotos – ir su degalų aromatu

Salotos
BFL/Sigito Skinkio nuotr. / Salotos
Šaltinis: 15min
0
A A

Europą kausto baimė dėl mirtina bacila užkrėstų daržovių. O vilniečiai lyg niekur nieko kerta ridikėlius, svogūnus ir pomidorus, užaugintus šalia judrių gatvių, magistralių ir netgi degalinių.

Ką suvalgo vilnietis, savaitgalį apsilankęs turgavietėje ir iš pensininkės nusipirkęs svogūnų laiškų, krapų, ridikėlių? Apie tai rašo šeštadienio „Lietuvos rytas“.

Kas uždera žemės sklypeliuose, kuriuose šimtai sostinės gyventojų mano užsiauginantys sveikų daržovių? Įtariai žvelgiame į agurkus prekybos centruose, baiminamės E.coli bakterijos, bet valgome salotas, užaugintas prie judriausių sostinės gatvių.

Įtariai žvelgiame į atvežtinius pomidorus parduotuvėse, bet triauškiame ridikėlius iš daržų pakelėse.

Geležinio Vilko gatvė – antra pagal ilgį Vilniuje

Kai kur jšioje gatvėje leistinas greitis – didžiausias sostinėje. Jis siekia 80 kilometrų per valandą.

Per piko valandą šioje gatvėje užfiksuotas didžiausias automobilių skaičius – nuo 5600 iki 6746 abiem kryptimis.

Aldonai Kasperavičienei statistika – nė motais. Pensininkė nuo 1962-ųjų kasa, ravi ir laisto savo 6 arų sklypą prie pat Geležinio Vilko gatvės. Ji yra sodininkų bendrijos, sovietmečiu vadintos „Žemės ūkio technika”, senbuvė. Anksčiau šalia gatvės augo medžiai, krūmai. Jie sulaikydavo teršalus.

Bet prie gatvės ėmus statyti namus želdynai išnaikinti. A.Kasperavičienė viliasi, kad iškilus namams užaugs ir medžiai.

Jie vėl saugos daržą nuo automobilių išmetamųjų dujų. Namų sienos taip pat sulaikys teršalus. Gal ir apsauginė sienelė kada nors bus pastatyta. Nebijo A.Kasperavičienė, kad valgo chemija pagardintas daržoves. Ji bent jau žino, ką užsiaugino. Moteris tvirtino, kad ant jos stalo – chemikalais nepurkštos salotos.

Lysves laistyti vis sunkiau

Auginti daržoves šalia Geležinio Vilko gatvės – tikras vargas. Vandentiekis, kadaise įrengtas sodininkų bendrijoje, senokai nebeveikia.

Mat nuolatiniai gyventojai naujakuriai pareikalavo, kad visi vandens naudotojai įsirengtų skaitiklius. O kur darže tokį prietaisą įtaisysi?

Tad palaistyti daržą A.Kasperavičienei – tikra kankynė. Gerai, kad namą pasistatę kaimynai žmoniški. Permeta per tvorą žarną ir prisiekusi daržininkė palaisto lysves. Bet už vandenį jai tenka susimokėti.

Parduoda Kalvarijų turguje

Ne tik automobilių išmetamosios dujos, bet ir benzino garai paskanina Žirmūnuose, Sporto gatvėje, šalia degalinės „Statoil”, augančias daržoves.

Bala nematė, jeigu dešimt metrų nuo degalinės augusius svogūnus ir pomidorus kimštų pats daržovių augintojas. Tačiau kaimynai, bulvių prekeiviai, ne kartą matė, kaip užaugintas daržoves pensininkas neša parduoti į Kalvarijų turgavietę.

„O mes dar pakakojame tarp lysvių, kad skanesnės būtų”, – ėmė juoktis aikštelėje šalia degalinės „Statoil” bulves pardavinėjanti prekeivė.

Kad šalia degalinės krapštosi prisiekęs daržininkas, nesunku nuspėti. Varteliai užrakinti dviem spynomis. Tvora – iš seno, bet dar tvirto vielos tinklo. Virš jo lyg koncentracijos stovykloje – spygliuota viela.

Daržas kruopščiai nuravėtas, matyti, kad netrukus sunoks braškės. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min