Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 08 11, 09:03

„Siuntinėja nuo kabineto prie kabineto“: valdžiai – lietuvių kilmės ukrainiečių skundai

Per septynis šių metų mėnesius Migracijos departamentas gavo 19 prašymų suteikti Lietuvos pilietybę Ukrainos piliečiams supaprastinta tvarka. Tačiau jeigu šiems ukrainiečiai ir pavyks, procesas nėra trumpas – per šiuos metus nė vienam ta pilietybė dar nebuvo suteikta. Tuo metu lietuvių kilmės ukrainiečiai piktinasi esą pertekliniais reikalavimais, kuriuos įvykdyti dėl karo Ukrainoje nėra lengva.
Lietuvos pilietybė
Lietuvos pilietybė / 15min nuotr.

Piktinasi sudėtinga tvarka

Į 15min redakciją kreipėsi Viktorija, pasakodama, kad tiek ji, tiek jos šeima apimti nevilties. Esą teta – lietuvių kilmės Ukrainos pilietė – nori atkurti Lietuvos pilietybę. Tačiau padaryti tai nėra lengva.

„Mus siuntinėja nuo kabineto prie kabineto. Vienai specialistei reikia vienų dokumentų, kitai kitų. Tada jau ir kyla klausimas, kodėl Ukrainos piliečiams čia visos teisės, bet štai lietuvių kilmės žmogui iš Ukrainos jokios pagalbos.

Kaip gauti santuokos liudijimą, kai ten vyksta karas? Reikia skambinti į Ukrainos ambasadą, bet ten niekas nesikalba, raginama kreiptis internetu. O tada migracijos specialistas duoda lapelį su žmogaus telefono numeriu, kuris esą už 1000 grivinų gali sutvarkyti apie teistumo nebuvimą. Bet tai nėra normalu...

Žmogus bėga nuo karo, nori gyventi Lietuvoje kaip pilietis, jo tėvai ir seneliai buvo lietuviai. Tai kur kreiptis, ką daryti“, – piktinosi Viktorija.

Vis dėlto daugiau detalių moteris apie savo giminaitę atskleisti nepanoro, paprašius patikslinti, ar iš viso ji turinti kokių nors įrodymų ir dokumentų, kurių reikia norint gauti Lietuvos pilietybę, neatsakė.

Gauta 19 prašymų

Migracijos departamentas pateikė informaciją, kad nuo šių metų sausio 1-osios iki liepos 31-osios yra gauta 19 ukrainiečių prašymų suteikti Lietuvos Respublikos pilietybę supaprastinta tvarka.

„Šiuo metu dar tik nagrinėjami prašymai. Migracijos departamentas per 3 mėnesius turi perduoti prašymą Pilietybės reikalų komisijai nagrinėti, Pilietybės reikalų komisija nagrinėja iki 6 mėnesių.

Tarp minėtų 19-os prašymus pateikusių žmonių nėra kol kas nė vieno, kuriam jau būtų suteikta Lietuvos Respublikos pilietybė“, – informavo Migracijos departamentas.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Migracijos departamentas
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Migracijos departamentas

Pagal Pilietybės įstatymą, lietuvių kilmės asmenys, niekada neturėję Lietuvos pilietybės, gali ją įgyti supaprastinta tvarka, neatsižvelgiant į tai, kokioje valstybėje – Lietuvoje ar ne – jie nuolat gyvena.

Reikia atsisakyti turimos pilietybės

„Pažymime, kad Lietuvos Respublikos pilietybę supaprastina tvarka gali įgyti asmenys, kurie yra atsisakę kitos turimos valstybės pilietybės.

Lietuvių kilmės asmuo – asmuo, kurio tėvai ar seneliai arba vienas iš tėvų ar senelių yra ar buvo lietuviai ir kuris pats laiko save lietuviu ir deklaruoja tai rašytiniu pareiškimu.

Lietuvos Respublikos pilietybę supaprastina tvarka gali įgyti asmenys, kurie yra atsisakę kitos turimos valstybės pilietybės.

Lietuvių kilmę patvirtina dokumentai, kuriuose nurodyta, kad asmens tėvai ar seneliai arba vienas iš tėvų ar senelių yra ar buvo lietuviai (tautybė), taip pat asmens rašytinis pareiškimas, kuriuo jis deklaruoja, kad laiko save lietuviu. Svarbu paminėti, jog lietuvių kilmei patvirtinti reikia daugiau nei vieno dokumento (paprastai gimimo liudijimo vien neužtenka), todėl yra prašoma pateikti daugiau duomenų apie asmens, kurio tautybė lietuvis, tėvus / senelius, jų gyvenimą Lietuvoje ar ryšį su Lietuvą“, – aiškino departamentas.

Prie prašymo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo supaprastinta tvarka asmuo turi pridėti:

  1. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;
  2. lietuvių kilmę patvirtinantį dokumentą;
  3. vardo ar pavardės keitimą patvirtinantį dokumentą, jeigu šie asmens duomenys buvo keisti;
  4. pažymą dėl (ne)teistumo (tai yra užsienio valstybių, kuriose iki atvykimo į Lietuvą gyvenote, institucijos, patvirtinančios, kad iki atvykimo gyventi į Lietuvos Respubliką kitoje valstybėje nebuvo baustas laisvės atėmimo bausme už tyčinį nusikaltimą, kuris pagal Lietuvos Respublikos įstatymus laikomas labai sunkiu nusikaltimu, arba Lietuvos Respublikoje nebuvo baustas už labai sunkų nusikaltimą, nesvarbu, ar išnyko teistumas už šiuos nusikaltimus, ar neišnyko);
  5. dokumentą, patvirtinantį, kad asmuo nėra kitos valstybės pilietis. Tais atvejais, kai kitos valstybės teisėje nenustatyta pilietybės atsisakymo ar netekimo įgijus kitos valstybės pilietybę procedūrų arba šios procedūros neatitinka protingumo kriterijų, pridedamas notaro patvirtintas asmens, kuris prašo suteikti Lietuvos Respublikos pilietybę supaprastinta tvarka, pareiškimas, kad jis atsisako kitos valstybės pilietybės.

Prašymus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo preliminariai nagrinėja Pilietybės reikalų komisija ir teikia prezidentui siūlymus šiais klausimais. Sprendimą suteikti ar nesuteikti Lietuvos Respublikos pilietybę priima prezidentas.

Lietuvos piliečio priesaika/Gretos Skaraitienės nuotr.
Lietuvos piliečio priesaika/Gretos Skaraitienės nuotr.

Galioja terminai, būtina atvykti

Už prašymo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo supaprastinta tvarka nagrinėjimą imama Vyriausybės nustatyto dydžio valstybės rinkliava – 60 eurų.

„Asmuo, užpildęs prašymą dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo supaprastinta tvarka privalo per 4 mėnesius nuo šio prašymo užpildymo per Lietuvos migracijos informacinę sistemą (MIGRIS) dienos, o tuo atveju, jeigu pildydamas prašymą dėl pilietybės suteikimo supaprastinta tvarka nurodė, kad minėtas prašymas bus teikiamas konsulinei įstaigai – per 4 mėnesius nuo Migracijos departamento pranešimo išsiuntimo dienos turi asmeniškai atvykti į Migracijos departamentą ar konsulinę įstaigą pateikti dokumentų, kurių skaitmenines kopijas pridėjo, pildydamas prašymą dėl pilietybės suteikimo supaprastinta tvarka, originalus arba dokumentų originalų notarine ar jai prilyginta tvarka patvirtintas kopijas.

Sprendimą suteikti ar nesuteikti Lietuvos Respublikos pilietybę priima prezidentas.

Jeigu asmuo, pildydamas minėtus prašymus, nurodė, kad atvyks į konsulinę įstaigą pateikti dokumentų originalus arba dokumentų originalų notarine ar jai prilyginta tvarka patvirtintas kopijas, tuomet Migracijos departamentas per vieną mėnesį nuo šio prašymo užpildymo per MIGRIS dienos įvertins, ar asmens pateikti dokumentai atitinka Lietuvos Respublikos pilietybės įstatyme ir (ar) apraše nustatytus reikalavimus.

Tuo atveju, jeigu Migracijos departamentas atlikdamas vertinimą nustatys, kad pateikti dokumentai neatitinka Pilietybės įstatymo ir (ar) aprašo reikalavimų, tuomet išsiųs asmeniui pranešimą per MIGRIS, kuriame bus nurodyti užpildyto prašymo trūkumai.

Asmuo, gavęs per MIGRIS pranešimą dėl trūkumų šalinimo, per vieną mėnesį nuo šio pranešimo gavimo dienos privalo pašalinti nurodytus trūkumus. Nepašalinus trūkumų per nustatytą terminą, prašymas dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo supaprastinta tvarka nebus priimtas“, – tvarką aiškino Migracijos departamentas.

Išimčių lietuvių kilmės Ukrainos piliečiams, norintiems gauti Lietuvos pilietybę, nėra numatyta.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min