Dabar populiaru
Publikuota: 2014 lapkričio 12d. 14:28

Lietuvos bankų asociacija siūlo šalies interneto vartotojams įvesti rusišką cenzūrą

Interneto tinklalapius blokuoti įmanoma, tačiau būtų brangu, be to, labiau patyrusiems vartotojams blokavimus būtų nesunku „apeiti“.
BFL, Scanpix nuotr. / Interneto tinklalapius blokuoti įmanoma, tačiau būtų brangu.

Lietuvos bankų asociacija trečiadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui į Kibernetinio saugumo įstatymą pasiūlė įtraukti nuostatą, pagal kurią Lietuvos institucijos įgytų teisę riboti Lietuvos piliečių galimybes pasiekti užsienyje esančius interneto tinklalapius. Bankų asociacija aiškina, kad to reikia kovai prieš fiktyvius bankų puslapius kuriančius sukčius, tačiau politikai ir informacinių technologijų verslo specialistai pabūgo, kad tokiu būdu Lietuva taptų autoritarine valstybe ir įteisintų rusišką cenzūrą. Pastaruoju metu tai jau ne pirmas bandymas cenzūruoti internetą ar sekti jo vartotojus.

Ryšių reguliavimo tarnyba jau atsitraukė

Pastaruoju metu tai jau ne pirmas bandymas cenzūruoti internetą ar sekti jo vartotojus. Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) iš interneto paslaugų teikėjų pareikalavo ne vėliau kaip šių metų gruodį pradėti teikti duomenis apie vartotojų elgseną tinkle. Informacinių technologijų specialistai teigia, kad toks prašymas reiškia visuotinį interneto vartotojų sekimą. Pasak jų, valstybė rinktų ir saugotų duomenis apie tai, kokiose svetainėse jūs lankotės ir kokius duomenis siunčiatės. Šis reikalavimas sukėlė audringą politikų reakciją. Jie pareikalavo, kad RRT šio sumanymo tuoj pat atsisakytų.

RRT trečiadienį pranešė neprašysianti interneto paslaugų teikėjų informacijos apie vartotojų elgseną internete.

Tarnyba, pasak BNS, informavo, kad šiuo metu konsultuojasi su Valstybine duomenų apsaugos inspekcija dėl galimų alternatyvų, kurios leistų tarnybai efektyviau tirti incidentus kibernetinėje erdvėje nesukeliant abejonių visuomenei dėl asmens privatumo.

RRT nurodo rugsėjo 12 dieną raštu interneto paslaugų teikėjų paprašiusi ne vėliau kaip per tris mėnesius pradėti tarnybai teikti interneto vartotojų duomenis: siuntėjo ir gavėjo IP adresus, IP protokolus ir tipą, loginio prievado numerį ir kitus.

Bankai rūpinasi ir savimi, ir valstybe?

„Mes siūlome, kad kompetentinga valstybės institucija, mūsų siūlymu – Kibernetinio saugumo centras, turėtų įgaliojimą teikti privalomus nurodymus interneto paslaugų tiekėjams apriboti tokių duomenų srautą iš Lietuvos, kai stengiamasi išvilioti klientų duomenis“, – siūlymą NSGK nariams pristatė Lietuvos bankų asociacijos viceprezidentas Aidas Budrys.

Pasak jo, šiuo metu – prieš euro įvedimą – grėsmės finansiniam sektoriui smarkiai didėja. Vien spalį buvo surengtos trys atakos prieš bankus ir prieš Valstybinę mokesčių inspekciją.

Jei kalbėsime apie nacionalinę grėsmę, taikinys gali būti elektroninės valdžios vartai ar rinkimų internetu sistemos, – aiškino A.Budrys.

„Artėjant euro įvedimui tikrai galime susidurti su grėsmėmis. Galbūt gali pasitaikyti ir tokių atvejų, kai būtų susiduriama su užsienio šalies nenoru uždaryti kokį serverį ar svetainę, kuri vilioja duomenis iš finansų institucijų. Dar daugiau, jei kalbėsime apie nacionalinę grėsmę, taikinys gali būti elektroninės valdžios vartai ar rinkimų internetu sistemos“, – gąsdino A.Budrys.

Lietuvos bankų asociacijos aiškinimu, šiuolaikinės priemonės leidžia užkirsti kelią klientui pasiekti konkretų serverį – tuomet vartotojas nepasiektų ir kitų jame laikomų tinklalapių, arba, įsigijus dar brangesnę įrangą, net konkrečios svetainės.

Tokius apribojimus taiko tik nedemokratinės valstybės

Asociacijai „Infobalt“ komiteto posėdyje atstovavęs bendrovės „Teo LT“ Korporatyvinės komunikacijos skyriaus direktorius Antanas Bubnelis pareiškė, kad net ir pigesnė įranga kainuoja ne mažiau kaip 50 mln. litų. Tokios įrangos kol kas Lietuvoje niekas neturi.

„Tai iš principo yra interneto valymas arba cenzūra, arba filtravimas. Čia išvis Lietuvos apsisprendimas, ar ji filtruos internetą ir skirs tam pinigų. Filtruoja Rusija, Kinija, Baltarusija ir dažniausiai dėl politinių priežasčių, tačiau demokratinės šalys to nedaro“, – pažymėjo „Infobalt“ atstovas.

Čia išvis Lietuvos apsisprendimas, ar ji filtruos internetą ir skirs tam pinigų. Filtruoja Rusija, Kinija, Baltarusija ir dažniausiai dėl politinių priežasčių, – atkreipė dėmesį „Infobalt“ atstovas.

Be to, per mobiliuosius telefonus VPN ryšiu srauto filtruoti vis tiek nepavyksta. Tokiu būdu net Kinijoje galima pasiekti ribojamą „Facebook“ ir kitus tinklalapius.

Ministerijų atstovai taip pat suabejojo, ar dėl kibernetinio saugumo Lietuva turėtų aukoti žmogaus teises, nes bankų siūloma priemonė yra nedemokratinė.

Todėl visi Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariai, išskyrus socialdemokratą Eduardą Šablinską, nepritarė šiam pasiūlymui.

Įtaria planuojant nusikaltimą – 48 val. lieki be interneto

Tuo tarpu kitam, taip pat su žmogaus teisėmis galinčiam kirstis siūlymui, trečiadienį Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas pritarė ir įtraukė į Kibernetinio saugumo įstatymą nuostatą, kad policija, įtardama planuojamą nusikaltimą elektroninėje erdvėje, galės tam vartotojui be teismo sankcijos 48 val. atkirsti interneto ryšį su pasauliu.

Policijos departamento atstovų tvirtinimu šiuo metu policija neturi svertų skubiai užkirsti kelio elektroniniams nusikaltimams, todėl įstatyme būtina nurodyti, kad įtariant planuojamą nusikaltimą elektroninėje erdvėje tam vartotojui internetas 48 val. galėtų būti stabdomas net be teismo sankcijos.

Jei taikysime visiems elektroniniams nusikaltimams, tai turėsime tūkstančius išjungtų klientų, paskui krūvą skundų, – sako A.Bubnelis.

Šis siūlymas taip pat sulaukė „Infobalt“ atstovo kritikos. A.Bubnelis tvirtino, kad pagal pasiūlytą formuluotę neaišku, kokiais atvejais policija galės tokių griežtų priemonių imtis: ar interneto ryšys bus nutraukiamas tiems, kurie planuoja rimtas kibernetines atakas prieš kritinės reikšmės infrastruktūrą.

„Jei taikysime visiems elektroniniams nusikaltimams, tai turėsime tūkstančius išjungtų klientų, paskui krūvą skundų“, – įspėjo jis.

Policijos atstovai ramino, kad asmenims, nelegaliai besisiunčiančius filmus ar pornografiją iš interneto, tokių griežtų priemonių netaikys, ir tikino, kad siaurinti reikšmės negalima tik todėl, kad, kol nusikaltimas nepadarytas ir neištirtas, sunku tiksliai pasakyti, kiek rimtas jis yra, todėl geriau turėti laisvas rankas prieš bet kokius nusikaltėlius.

Toks paaiškinimas Seimo narius įtikino ir jie Policijos departamento siūlymui pritarė.

Trečiadienį Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas pritarė ir visam Kibernetinio saugumo įstatymo projektui, todėl toliau jis jau galės būti svarstomas viso Seimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

P.Urbšys apie išteisinamąjį nuosprendį M.Balčiūnui: „Tai daro žalą pasitikėjimui valstybe“

Tiesiogiai 24sek

Intriguojantis naujokas debiutuoja Vilniuje: „Rytas“ – „Skyliners“

Aktualu

Sprogimas ir šūviai: Kryme mažiausiai 19 žmonių pražudė įtariamo „vienišo vilko“ išpuolis

Aktualu

Liberalai pasirengę R.Šimašiui kelti ultimatumą: arba komitetas, arba partija

Verslas

Su Vyriausybe dėl SGD terminalo išlaikymo derėjęsi „Achemos grupės“ vadovai – atleisti

Vardai

D.Didžiūnaitytės mirtis paragino netylėti ir žinomas moteris: „Oksikas“ niekam nebuvo paslaptis“

Vardai

Kriptomilijonieriaus P.Aršausko byla dėl „Lamborghini“: teismas pasigailėjo, bet teises atėmė

Vardai

Aktorės Kristinos Savickytės naujos knygos pristatyme – ir žinomos mamos su vaikais

Kultūra

Kino ekranuose – dokumentinė juosta apie pirmųjų tarpukario Lietuvos ponių gyvenimą

Kultūra

Pepetto Di Bucchianico: „Dizainas visiems“ – tai, kas mes kasdien

Vardai

Princo Harry ir Meghan Markle kūdikis negaus princo ar princesės titulo: kodėl?

Vardai

Mirė „Eurovizijoje“ dalyvavusio dueto „Walters & Kazha“ narys: jauno vyro gyvybę pasiglemžė vėžys

24sek

„Žalgirio“ varžovų žvaigždė kentėjo nuo reto sutrikimo

Maistas

3 receptai su vėl madingais šaltalankiais: arbata, džemas ir čatnis

Pasaulis kišenėje

Tobulas pasiūlymas rudens savaitgaliui Panevėžio apylinkėse: 11 vertų objektų

15min iš Stambulo 24sek

„Žalgirio“ varžovas: už turkų tirono – didžiulės ambicijos ir „įspūdingi žaidėjai“

Aktualu

Klaipėdos rajono mokykloje dalinti sąsiuviniai su P.Gražulio atvaizdu šokiravo moksleivės motiną

Aktualu

TATENA: Baltarusija turi patikimų priemonių reaguoti į galimas avarijas Astravo AE

Aktualu

JAV pirmosios ponios lėktuvas dėl salone pasirodžiusių dūmų sugrįžo į karinę bazę

Aktualu

Seimo TTK vadovė sako, kad kito komiteto padaryta pertrauka išvadų dėl LRT nesustabdys

Naujienos

Gyvenimas

Jos mus saugo. Žemės iššūkis pareigūnėms: pelkė, kliūčių ruožas, medinis „žmogus“ ir gyvatės

Tiesiogiai 24sek

Intriguojantis naujokas debiutuoja Vilniuje: „Rytas“ – „Skyliners“

Aktualu

Švedų diplomatas apie buvusią premjerę K.Prunskienę: „Niekada nebuvo įdomu su ja kalbėtis“

Aktualu

Garsaus vegetaro sūnus sukritikavo Kauno klinikų naująjį meniu: vien varškė

Aktualu

Sprogimas ir šūviai: Kryme mažiausiai 19 žmonių pražudė įtariamo „vienišo vilko“ išpuolis

Aktualu

P.Urbšys apie išteisinamąjį nuosprendį M.Balčiūnui: „Tai daro žalą pasitikėjimui valstybe“

24sek

Bandymas atsigauti po niuksų: „Anadolu Efes“ – „Žalgiris“

Aktualu

Liberalai pasirengę R.Šimašiui kelti ultimatumą: arba komitetas, arba partija

Gazas

Vaidotas Žala apdaužė ralio automobilį: „Tokiomis akimirkomis tampi tik keleiviu“

Vardai

D.Didžiūnaitytės mirtis paragino netylėti ir žinomas moteris: „Oksikas“ niekam nebuvo paslaptis“

Kultūra

Kino ekranuose – dokumentinė juosta apie pirmųjų tarpukario Lietuvos ponių gyvenimą

Vardai

Aktorės Kristinos Savickytės naujos knygos pristatyme – ir žinomos mamos su vaikais

Kultūra

Pepetto Di Bucchianico: „Dizainas visiems“ – tai, kas mes kasdien

24sek

„Žalgirio“ varžovų žvaigždė kentėjo nuo reto sutrikimo

Vardai

Princo Harry ir Meghan Markle kūdikis negaus princo ar princesės titulo: kodėl?

Vardai

Mirė „Eurovizijoje“ dalyvavusio dueto „Walters & Kazha“ narys: jauno vyro gyvybę pasiglemžė vėžys

Maistas

3 receptai su vėl madingais šaltalankiais: arbata, džemas ir čatnis

Aktualu

TATENA: Baltarusija turi patikimų priemonių reaguoti į galimas avarijas Astravo AE

15min iš Stambulo 24sek

„Žalgirio“ varžovas: už turkų tirono – didžiulės ambicijos ir „įspūdingi žaidėjai“

Verslas

Su Vyriausybe dėl SGD terminalo išlaikymo derėjęsi „Achemos grupės“ vadovai – atleisti

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min