TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos ir viso pasaulio maltiečiai: visų mūsų pareiga – padėti pabėgėliams

Maltietė su pabėgeliais iš Sirijos
„Maltos ordino“ nuotr. / Maltietė su pabėgeliais iš Sirijos
Šaltinis: 15min
0
A A

Birželio 20 dieną jau dešimtąjį kartą minima JTO Generalinės asamblėjos įsteigta Pasaulio Pabėgėlių diena. Šiais metais pabėgėlių problema pasaulyje yra kaip niekada aktuali ir aštri – susiduriama su dar neregėto masto pabėgėlių krize, kuri yra didžiausia nuo Antrojo pasaulinio karo laikų. Šiuo metu daugiau nei 60 milijonų žmonių pasaulyje bėga nuo katastrofų, karų ir bado.

Liūdinanti statistika

Pasaulyje apie 17 milijonų žmonių yra pabėgėliai, priversti iš savo šalių bėgti į kitas, tik apie 1,5 milijono jų oficialiai prašo prieglobsčio kitose šalyse.  2014 m. apie 866 tūkst. pabėgėlių prašė prieglobsčio išsivysčiusiose Europos šalyse, dauguma šių pabėgėlių – Sirijos ir Irako gyventojai. Likę milijonai žmonių yra perkeltieji asmenys, priversti palikti savo namus, tačiau pasiliekantys savo gimtose konfliktų, karo ir bado apimtose šalyse. Vienas liūdniausių faktų yra tai, kad pusę pabėgėlių ir perkeltųjų asmenų skaičiaus sudaro vaikai.

Maltiečiai negali likti abejingi

Maltos ordinas yra viena seniausių labdaros organizacijų pasaulyje, kurios savanoriai teikia humanitarinę pagalbą tiems, kuriems jos labiausiai reikia. Šiuo metu tai yra pabėgėliai.  

Šiandien Maltos ordinas yra viena aktyviausių pabėgėliams ir perkeltiesiems asmenimis padedančių organizacijų pasaulyje. Maltiečiai padeda pabėgėliams tiek jų gimtosiose šalyse, įtrauktose į karinius konfliktus, tiek ir pabėgėlių atvykimo šalyse Vakarų Europoje. Minint tarptautinę pabėgėlių dieną, 120 šalių veikiantis Maltos ordinas vykdo informacinę kampaniją, kuria siekia papildomai atkreipti žmonių dėmesį į šią pasaulinę milijonų žmonių dramą.

Pasak maltiečių atstovų, didžiulis pabėgėlių skaičius atspindi ne tik daugybės pasaulyje kilusių katastrofų ir karų pasekmes, bet taip pat senų, vis dar negęstančių, anksčiau įvykusių krizių rezultatus. „Dalykas, kuriuo kiekvienas žmogus gali prisidėti prie pabėgėlių atskirties mažinimo – visai nesudėtingas. Tereikia jų neatstumti ir padėti. Pabėgėlių drama pasaulyje yra didžiulė ir ji tikrai nebus išspręsta per sekančius dešimtmečius, – sako Maltos ordino Didysis Kancleris baronas Albrechtas von Boeselageris. – Nėra jokios prasmės dabar pasaulyje statyti naujas sienas ir barjerus, stengiantis atsitverti nuo šių viską praradusių žmonių. Turime jiems veiksmingai padėti, tačiau tai – didžiulis iššūkis visai pasaulio visuomenei. Priimdami jį, šiuo metu turime rasti naujas humanitarinės pagalbos schemas, naujas kooperacijos formas, glaudžiai bendradarbiaudami tiek su pabėgėlių gimtosiomis, tiek su juos priimančiomis šalimis. Reikia taip pat atsiminti ir naują mūsų laikmečio ypatybę – karuose dalyvaujančias, jokioms šalims neatstovaujančias, teroristines struktūras, kurios nepaiso jokių pasaulyje priimtų normų.“

Lietuvos maltiečiai nuo pat savo įsikūrimo aktyviai gelbsti pabėgėliams. Pirmaisiais nepriklausomybės metais jie suteikė ženklią pagalbą Pabradėje įkurtam Pabėgėlių centrui, vėliau aktyviai dalyvavo maltiečių įvairių šalių pabėgėliams skirtose programose, kurių paskutinė – pagalba Ukrainai.

Lietuvos maltiečiai nuo pat savo įsikūrimo aktyviai gelbsti pabėgėliams. Pirmaisiais nepriklausomybės metais jie suteikė ženklią pagalbą Pabradėje įkurtam Pabėgėlių centrui, vėliau aktyviai dalyvavo maltiečių įvairių šalių pabėgėliams skirtose programose, kurių paskutinė – pagalba Ukrainai. Maltos ordinas yra katalikiška organizacija, tačiau pagalba socialiniuose centruose yra teikiama visų tikėjimų, tautų ir rasių pabėgėliams, o savanoriai taip pat priklauso įvairioms tautoms, rasėms ir tikėjimams, – sako Maltos ordino pagalbos tarnybos generalinis sekretorius Eitvydas Bingelis. – Pabėgėliai – tai žmonės, patiriantys didžiulius gyvenimo išbandymus. Tai taikūs žmonės, kurie priversti bėgti iš savo šalyse įsiplieskusių konfliktų zonų, dažnai jie sužeisti, emociškai traumuoti, praradę savo namus, artimuosius, neretai net neturintys maisto. Jiems padėti – mūsų visų žmogiška pareiga.“

Maltiečių pagalba pabėgėliams – visame pasaulyje

Siekdamas padėti pabėgėliams, Maltos ordinas vykdo daugybę projektų įvairiose pasaulio šalyse. Maltiečiai steigia medicinos centrus didžiausiose karo zonose: Sirijoje bei Irake įsteigti medicinos centrai, mobilios klinikos, chirurgijos centrai ir pan. Afrikoje Maltos ordinas jau porą dešimtmečių vykdo daugybę medicininių ir socialinės pagalbos programų. Blogėjant humanitarinei situacijai Pietų Sudane, maltiečiai nutarė išplėsti vykdomas programas, siekiant padėti iš konflikto zonos bėgantiems perkeltiesiems asmenims. Per 2014 m. savanoriai suteikė humanitarinę ir medicininę pagalbą daugiau nei 10 tūkst. žmonių. Maltos ordinas savo pagalbos projektus plečia ir į šalia esančią Ugandą, į kurią dabar plūsta pabėgėliai iš Pietų Sudano.

Azijoje Maltos ordinas yra įsikūręs jau nuo 2003 m.  Viena iš svarbiausių dabar ten vykdomų programų – pagalba Mianmare įsikūrusiai musulmonų Rohingya mažumai, kuri šioje šalyje patiria didelę diskriminaciją. Vien tik per pirmuosius 2015 metų mėnesius mažiausiai 25 tūkst. šios tautybės žmonių dėl sparčiai blogėjančios padėties bandė iš Mianmaro bėgti į kitas Pietryčių Azijos šalis, tokias kaip Tailandas ir Malaizija. Maltiečiai ten esančiose pabėgėlių stovyklose dalina medicinos ir higienos  priemones, moskitų apsaugos tinklelius ir maistą.

Maltos ordino nariai, savanoriai ir specializuotos gelbėjimo komandos šiuo metu deda visas pastangas, stengdamiesi padėti pabėgėliams iš Artimųjų Rytų ir Afrikos šalių, bandantiems pasiekti išsvajotą Europą. Šie bandymai paskutiniais metais Viduržemio jūrą pavertė didžiulėmis kapinėmis –  joje nuo 1998 m. žuvo daugiau nei 21 tūkst. migrantų.

Maltiečiai skubiai veikia ir atsitikus pasaulinėms gamtos katastrofoms. Po žemės drebėjimo Nepale 2015 metų balandžio 25 dieną „Malteser International” nedelsdama nusiuntė pagalbos komandas pagelbėti dešimtims tūkstančių nukentėjusių. Šiuo metu skubi pagalba Nepalo nukentėjusiems yra pakeičiama maltiečių institucine pagalba ten esančioms medicinos įstaigoms ir pabėgėlių stovykloms.

Daugiau informacijos apie maltiečių veiklą, galimybę ją paremti ar tapti savanoriu galima rasti internetinėje svetainėje www.maltieciai.lt. Kiekvienas geros valios žmogus, norintis paremti pabėgėlius ir taip prisidėti prie maltiečių misijos, gali skirti lėšų per el. bankininkystę. Daugiau informacijos apie paramą: http://maltieciai.lt/aukoti/.

VIDEO: SAR OPERATION_LAMPEDUSA THE DOOR TO THE FUTURE

Šiuo metu viena svarbiausių Italijos maltiečių veiklų – pagalba Viduržemio jūra iš Artimųjų Rytų ir Afrikos šalių bėgantiems žmonėms. Vaizdo klipe – ištrauka iš pabėgėlių gelbėjimo operacijos.

 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min