Dabar populiaru
Publikuota: 2015 vasario 28d. 11:17 , atnaujinta: 2015 vasario 28d. 15:38

Lietuvius, pažinojusius Borisą Nemcovą, sukrėtė šaltakraujiška žmogžudystė Maskvoje

Vilniaus Katedros aikštėje pagerbtas nužudyto Boriso Nemcovo atminimas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Vilniaus Katedros aikštėje pagerbtas nužudyto Boriso Nemcovo atminimas

Šaltakraujiškos Rusijos opozicijos lyderio Boriso Nemcovo žmogžudystės pačiame Maskvos centre, netoli Kremliaus, atgarsiai pasiekė ir Lietuvą. Kovotoją su Vladimiro Putino režimu asmeniškai pažinoję politikai šokiruoti tokio įvykių posūkio Maskvoje.

Puikiai Borisą Nemcovą pažinoję Seimo narys, Nepriklausomos Lietuvos atkūrimo akto signataras Emanuelis Zingeris skausmingai reagavo į tragišką žinią iš Maskvos.

„Žinote, visą naktį negalėjau užmigti, nes, prisipažinsiu, verkiau. Dar prieš dvi dienas kalbėjau su juo, jo šeima. Lietuvos atkūrimo 25-mečiui paminėti organizavau demokratų forumą ... Jis turėjo atidaryti jį, sakyti pagrindinę kalbą ... Tai baisu. Tikra tragedija“, – neslėpė jausmų E.Zingeris.

„Su šviesaus atminimo B.Nemcovo nužudymu iš Maskvos veido pranyksta paskutiniai žmogiškumo ženklai. Žūsta paskutinės viltys, kad Maskva kada nors dar galės pasukti ne imperiniu, bet demokratijos keliu ... B. Nemcovas be kompromisų priešinosi Rusijos karui prieš Gruziją ir prieš Ukrainą, priešinosi milžiniškai propagandinei karo mašinai ruošusiai Rusiją revanšizmui postsovietinėje erdvėje ...“, – pridūrė jis.

ES ambasadorius Rusijoje Vygaudas Ušackas teigia, kad B.Nemcovo idėjos nebus pamirštos. „Aš šokiruotas ir vis dar negaliu patikėti, kad tai įvyko. Mano mintys šiuo metu yra su Boriso šeima, artimaisiais ir draugais. Kaltieji privalo būti surasti ir nuteisti. Tikiuosi, kad Rusijos teisėsauga veiks greitai. Borisas Nemcovas paliko didelį politinį palikimą, kuriam jo draugai Rusijoje ir kitose šalyse neleis pranykti, puoselės jį“, – tikino diplomatas.

Buvęs europarlamentaras, profesorius Leonidas Donskis teigė, kad B.Nemcovo nužudymą galima laikyti įbauginimo akcija.

„Nužudytas žmogus, kurį Vakarai žinojo net geriau negu Rusija. Nemcovas nebuvo populiarus Rusijoje. Jis buvo perspektyvus jaunas politikas, kurį Borisas Jelcinas buvo paskyręs vicepremjeru. Jis galėjo tapti posto paveldėtoju, bet juo, deja, tapo Vladimiras Putinas“, – kalbėjo L.Donskis.

Pasak profesoriaus, ši šaltakraujiška žmogžudystė – lūžio taškas, kai daugeliui turėtų atsiverti akys, ją galima lyginti su Anos Politkovskajos nužudymu. „Daugeliui opozicijos žmonių Rusijoje Borisas Nemcovas buvo autoritetas, tad jie šito Kremliui neatleis“, – sakė jis.

„Kremlius neturėtų būti laimingas. Sveikas protas sako, kad Nemcovas nebuvo pavojingas Vladimirui Putinui, nebent jis turėjo kažkokios informacijos, kurią artimiausiu metu ketino paviešinti. Čia panašiau į Kremliaus buriamų neapykantos grupių, tų juodašimtininkų saviveiklą. Tai gali būti keltos antimaidano isterijos pasekmė“, – darė išvadą L.Donskis.

„Jei Putinas užsakė šią niekšybę, tai jis peržengė ribą, po kurios sugrįžti nebus įmanoma. Dedukcija kužda, kad Aleksejus Navalnas jam žymiai labiau pavojingesnis nei buvo Borisas Nemcovas, bet galbūt Borisas pastojo kelią Novorosijos gaujai ... Tai visai įmanoma. Kontora ta pati“, – pridūrė jis.

Europos parlamento narys Petras Auštrevčius socialiniame tinkle „Facebook“ rašė: „Teko bendrauti ir pažinti Borisą Nemcovą. Jis mėgo gyvenimą, bendravo emocingai, gyvai ir kalbėjo atvirai. Kremlius jo nemėgo, spaudė ir šmeižė. Tikiu, kad ateis diena, kada Boriso žmogžudystės užsakovai ir vykdytojai stovės teismo salėje. Užuojauta Boriso Nemcovo artimiesiems ir draugams, ir ne Putino rusams“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Borisas Nemcovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Borisas Nemcovas

Buvęs užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis pasidalino asmeniniais prisiminimais iš paskutinio susitikimo su B.Nemcovu: „Paskutinius kartus su a.a. Borisu Nemcovu teko bendrauti praėjusių metų spalio mėnesį tradicinėje Visbio (Gotlando sala) konferencijoje bei šių metų sausio mėnesio Sniego susitikime Vilniuje, kuriame jis dalyvavo su būriu kitų demokratinių Rusijos visuomenės veikėjų. Pamenu, Švedijos Modaraterna (konservatorių) partijos kartu su Karlu Bildtu organizuotame Visbio susitikime Borisas su buvusiu Rusijos premjeru M. Kasjanovu buvo pagrindiniai pranešėjai.

Ir nors Boriso pateiktos įžvalgos nebuvo labai optimistinės, pagarbą kėlė jo asmeninis pasiryžimas veikti, nesitikint kažkokių greitų esminių politinių dividendų. Pasiryžimas eiti iki galo. Tiesiog jis nenorėjo ir negalėjo „stovėti šalia“ , kai jo Tėvynėje vyksta negeri dalykai. Tikiu, kad jo gyvenimas ir žūtis nėra beprasmiai. Boriso Nemcovo vardas bus įrašytas į ilgą ilgą Rusijos kankinių sąrašą, kuris yrą visos rusų tautos laisvės ir demokratijos siekių nemarus įkvėpėjas, atrama sunkiausiomis represijų minutėmis. Amžiną atilsį, Borisai ...“.

D. Tarasenko nuotr./Конференция российской оппозиции «Отдельно от Европы? Рубеж демократии в России: взгляд изнутри и взгляд соседей» в Вильнюсе
D. Tarasenko nuotr./Konferencijos Vilniuje akimirka.

Popiet Dalios Grybauskaitės spaudos tarnyba išplatino pranešimą, kuriame prezidentė smerkia B.Nemcovo nužudymą ir vadina jį brutaliu. Šiuo metu prezidentė su darbo vizitu vieši Čilėje.
 

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Dalia Grybauskaitė
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Dalia Grybauskaitė

„Žinia apie Rusijos patrioto, aktyvaus kovotojo  uz demokratiją ir žmogaus teises  nužudymą pribloškė visus. Tai sukrečianti akimirka – lūžio taškas, nuo kurio Rusija  tampa grėsminga savo pačios žmonėms“, – pabrėžė prezidentė. 
 
Pasak šalies vadovės, šis  ciniškas  nusikaltimas – dar vienas  ženklas pasauliui, kad  iš Rusijos kylančios grėsmės  neturi jokių ribų. 

Prezidentė pareiškė nuoširdžią užuojautą Boriso Nemcovo artimiesiems ir visiems Rusijos žmonėms.

Upload Music - Upload Audio - 2015-02-28 Prezidentės kome...
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vytenis Povilas Andriukaitis
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vytenis Povilas Andriukaitis

Pranešimą žiniasklaidai dėl B.Nemcovo nužudymo išplatino ir eurokomisaro Vytenio Povilo Andriukaičio atstovas. Pranešime teigiama, kad šūviai į Borisą Nemcovą – tai šūviai į Rusijos demokratiją.

„Strovoitova, Politkovskaja, dabar Nemcovas – šios mirtys turi bendrą gilią prasmę – Rusijos demokratijos niekam nepvyks sušaudyti. 1988-1992 metų demokratinė Rusija, nuvertusi totalitarinį TSKP režimą, prisidėjusi prie demokratijų Baltijos valstybėse ir kitose respublikose atkūrimo, atsigaus ir įveiks dabartines autoritarines tendencijas šalyje. Nacionalizmas, šovinizmas, totalitarizmas Rusijoje yra pasmerkti žūti. Jokie šūviai į demokratiją to nesustabdys“, – cituojamas V.P.Andriukaitis.

Vilniaus Katedros aikštėje pagerbtas B.Nemcovo atminimas

Kraupti Rusijos opozijos lyderio Boriso Nemcovo žmogžudystė Kremliaus pašonėje sujaudino ir Lietuvos gyventojus. Šeštadienį popiet jo atminimą pagerbė vilniečiai, susirinkę į Katedros aikštę.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min