Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 09, 13:04

Lietuvos Seimas Rusijos veiksmus Ukrainoje sieks paskelbti genocidu

Seimo nariai iš įvairių frakcijų parengė rezoliuciją dėl Rusijos veiksmų Ukrainoje pripažinimo genocidu ir Specialiojo Tarptautinio Baudžiamojo Tribunolo įsteigimo Rusijos agresijos nusikaltimui ištirti. Seimas dokumentą ketina svarstyti antradienį posėdyje.
Rusijos karių nužudyti žmonės Ukrainos Bučos mieste
Rusijos karių nužudyti žmonės Ukrainos Bučos mieste / Nuotr. iš M.Podoliako „Telegram“ kanalo

Parlamentarų parengta rezoliucija siekiama pripažinti Rusijos ginkluotųjų pajėgų ir jos politinės bei karinės vadovybės vykdomą ginkluotą pilno masto agresiją – karą – prieš Ukrainą, prasidėjusią vasario 24-ąją, ukrainiečių tautos genocidu.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Seimo posėdis
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Seimo posėdis

Dokumentu taip pat siekiama paraginti Jungtines Tautas, Europos Parlamentą, Europos Tarybos Parlamentinę Asamblėją, ESBO Parlamentinę Asamblėją, NATO Parlamentinę Asamblėją, užsienio šalių parlamentus ir vyriausybes pripažinti Rusijos Federacijos vykdomą Ukrainos tautos genocidą, karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui bei siekti atsakomybės už šiuos nusikaltimus.

Taip pat – pasisakyti už tai, kad suvienytomis tarptautinės bendruomenės pastangomis ir remiantis istorijoje žinomais precedentais būtų įsteigtas Specialusis Tarptautinis Baudžiamasis Tribunolas (Specialusis Tribunolas) Rusijos agresijos nusikaltimui prieš suverenią Ukrainą ištyrimui ir įvertinimui bei kaltųjų patraukimui atsakomybėn.

Siekiama pareikšti, kad Lietuva neapsiribos šių metų vasario 28-ąją pateiktu ieškiniu Tarptautiniam Baudžiamajam Teismui ir aktyviai dalyvaus Specialiojo Tribunolo steigimo procese, remdama Ukrainos pastangas kartu su tarptautinėmis organizacijomis ir kitomis valstybėmis įsteigti legitimų ir platų aukščiausio lygio politinį pritarimą turintį tribunolą.

Taip pat – laikytis nuomonės, kad teisingumas bus įvykdytas tik tada, kai atsakomybėn bus patraukti Rusijos valstybės vadovai ir kiti aukščiausiojo rango nusikaltimų vykdytojai bei tiesioginiai vykdytojai.

Rezoliucija išreiškiamas pritarimas, kad Specialusis Tribunolas turėtų turėti galią išduoti tarptautinius arešto orderius ir nebūtų apribotas valstybės imuniteto arba valstybių ir vyriausybių vadovų bei kitų valstybės pareigūnų imuniteto.

Dokumentu taip pat kreipiamasi į kitas valstybes, kad jos pasinaudotų universaliosios jurisdikcijos principu, tiriant ir patraukiant baudžiamojon atsakomybėn už nusikaltimus žmoniškumui, genocido ar karo nusikaltimus, padarytus už jų teritorijos ribų, konstatuojama, kad Rusija, kurios karinės pajėgos sąmoningai ir sistemingai renkasi bombardavimo taikiniais civilinius objektus, yra terorizmą remianti ir vykdanti valstybė.

15min žiniomis, šią rezoliuciją Seimui planuojama pateikti antradienį per Seimo posėdį po to, kai jame pasisakys Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininko pavaduotoja Olena Kondratiuk.

Dokumentą pasirašė Seimo vicepirmininkas Paulius Saudargas, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, premjerė Ingrida Šimonytė, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, Seimo vicepirmininkas Andrius Mazuronis.

Taip pat – parlamentarai Laima Liucija Andrikienė, Laurynas Kasčiūnas, Ieva Pakarklytė, Stasys Šedbaras, Eugenijus Jovaiša, Giedrius Surplys, Saulius Skvernelis, Eugenijus Gentvilas, Audronius Ažubalis, Marius Matijošaitis, Žygimantas Pavilionis, Arvydas Pocius, Dovilė Šakalienė ir Vilija Aleknaitė-Abramikienė.

Latvijos ir Estijos parlamentai jau anksčiau vienbalsiai pasisakė už tai, kad civilių gyventojų žudynės Rusijos pajėgų okupuotose Ukrainos teritorijose būtų pripažintos genocidu.

Lietuvos parlamentas balandžio 12-ąją vienbalsiai priimtoje rezoliucijoje pasiūlė „deramai įvertinus teisines aplinkybes, Rusijos Federacijos vykdomus karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui kvalifikuoti kaip ukrainiečių tautos genocidą“.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min