Dabar populiaru
Publikuota: 2015 rugpjūčio 12d. 08:16

Lietuvos ypatingajame archyve saugoma Algirdo Brazausko byla – su įdomiomis detalėmis

Socialdemokratų pasipiktinimo dėl kartu su KGB vadais viename stende demonstruoto buvusio Lietuvos komunistų partijos vedlio Algirdo Brazausko portreto sulaukęs Lietuvos ypatingasis archyvas 15min.lt pageidavimu atvertė garsaus Lietuvos politiko bylą. Iš jos aiškėja, kad nuo pat pirmųjų dienų partijoje A.Brazauskas buvo laikomas itin patikimu žmogumi, mat dar septintajame dešimtmetyje jam buvo leista darbo ir poilsio tikslais palikti sovietų imperiją.

Aplankė Indiją, Italiją, Kubą, Kolumbiją

Daug keliavo A.Brazauskas ir vėliau. Aštuntame praėjusio amžiaus dešimtmetyje jis darbo reikalais buvo komandiruotėse Indijoje, Čekoslovakijos, Rumunijos socialistinėse respublikoje, Vengrijos liaudies respublikoje, Jugoslavijos socialistinėje federacinėje respublikoje, Lenkijos liaudies respublikoje, Vokietijos demokratinėje respublikoje.

1978 m. A.Brazauskas atostogas praleido Rumunijoje.

Kiekviena komandiruotė – tai ne tik reikalų tvarkymas, bet ir kultūrinė programa. Buvo susipažįstama su tolimų ar artimesnių regionų, tautų gyvenimu, papročiais, kultūra, – rašė pats A.Brazauskas.

Tiesa, asmens byloje nurodyta, kad, paties A.Brazausko teigimu, 1974 m. Lenkijos liaudies respubliką jis aplankė vieną, o ne du kartus, ir nevyko į Vokietijos demokratinę respubliką, todėl šie įrašai pasirašius archyvarui 1981 m. byloje buvo išbraukti.

Devintajame dešimtmetyje A.Brazauskas vėl darbo reikalų turėjo Rumunijos socialistinėje respublikoje, Lenkijos liaudies respublikoje ir Vokietijos demokratinėje respublikoje. Su delegacija iš Lietuvos 1988 m. lankėsi Kolumbijoje.

Ilsėjosi devintajame dešimtmetyje A.Brazauskas prabangiai – 1981 m. vyko į Italiją, o 1984 m. – į Kubą.

Plėtė ryšius

Pats A.Brazauskas savo 75-mečiui skirtuose memuaruose „Ir tuomet dirbome Lietuvai“ apie sovietmečiu vykusias komandiruotes yra rašęs taip: „Kiekviena komandiruotė – tai ne tik reikalų tvarkymas, bet ir kultūrinė programa. Buvo susipažįstama su tolimų ar artimesnių regionų, tautų gyvenimu, papročiais, kultūra. Tai buvo daroma su tų pačių dalykinių partnerių, šiuo atveju šeimininkų, pagalba. Tokie ryšiai padėdavo spręsti dažniausiai abiem pusėms naudingus klausimus. Ar nusivežta kokia nors dovanėlė jau traktuotina kaip kyšis ir papirkimas?

Žinoma, į Lietuvą atvykusius aukšto rango svečius buvo stengiamasi kuo svetingiau priimti ir pragmatiškais tikslais. Jie buvo ir pavaišinami, ir į sauną nuvedami. Kitokių pramogų skurdžiame tarybinės tikrovės peizaže nesimatė, netgi į pirtis Rusijos sričių partijos komitetuose buvo žiūrima kaip į buržuazinį pramaną“.

Lietuvos ypatingasis archyvas pirmadienį sulaukė Lietuvos socialdemokratų partijos kritikos, neva parodos stende A.Brazausko portretą sudėjus kartu su kitų LKP pirmininkų Antano Sniečkaus ir Mykolo Burokevičiaus, o šalia dar išvardinus buvusius KGB vadus, buvo paniekintas A.Brazausko atminimas. Lietuvos ypatingasis archyvas paaiškino parodoje tik norėjęs pademonstruoti, kokius dokumentus ir apie ką saugantis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

00:52
08:29
03:24

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min