Dabar populiaru
Publikuota: 2020 vasario 28d. 11:12 , Atnaujinta: 2020 vasario 28d. 12:46

Po pirmo Lietuvoje koronaviruso atvejo – patarimas į SAM atvykusiems medikams: likime ramūs

Patvirtinus pirmąjį koronaviruso atvejį Lietuvoje, Sveikatos apsaugos ministerijoje susirinko šalies savivaldybių ir gydymo įstaigų atstovai aptarti, kaip elgtis infekcijos įtarimo atveju. Tuo metu šalies ligoninės atnaujina informaciją apie savo darbą. Santaros klinikose jau kelias dienas ribojama planinė pacientų hospitalizacija, neįleidžiami lankytojai. Apie pokyčius skelbia ir kitos Lietuvos ligoninės.

Penktadienio popietę į SAM susirinko savivaldos politikai, dalis jų – vietos Ekstremalių situacijų komisijų vadovai, ir gydytojai susistyguoti darbą koronaviruso akivaizdoje. Iš viso susitikime dalyvavo per šimtą žmonių.

Pasak ministerijos laikinosios kanclerės Odetos Vitkūnienės, susirinkimas nebuvo sušauktas skubiai, jis planuotas dar nuo praėjusius savaitės. Ministerijos atstovės teigimu, asmenys buvo sušaukti priminti jų pareigas ir teises ekstremalių situacijų parengties metu.

„Posėdyje priminta gydytojų teisinė bazė, susitarta, kad pirmas kontaktas turi būti su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru, Savivaldybių asociacija. Kai neišsprendžiami rūpimi klausimai dėl koronaviruso valdymo, tada kreipiamasi į SAM“, – sakė ji.

Anot O.Vitkūnienės, darsyk buvo pristatyti veiksmai, kurių turi imtis šeimų gydytojai bei pacientai.

„Reikia įnešti ramybės ir susitarti kaip situaciją dėl koronaviruso valdyti“, – sakė laikinoji kanclerė.

Sveikatos apsaugos ministerija/SAM rekomendacijos kaip elgtis dėl koronaviruso
Sveikatos apsaugos ministerija/SAM rekomendacijos kaip elgtis dėl koronaviruso

Tyrimus galėtų atlikti visos 5 didžiosios ligoninės

SAM atstovės teigimu, šiuo metu jau yra užsakyti papildomi regentai ruošiantis tyrimų apimčių padidėjimui. O.Vitkūnienės tikinimu, svarstoma, kad mėginius tirti galėtų ne tik Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, tačiau ir visos didžiosios šalies ligoninės.

„Yra paruoštos dvi papildomos ligoninės, kurios galėtų tą daryti. Tai yra Santaros klinikos ir Kauno klinikinė ligoninė. (...) Jeigu bus toks poreikis, galėtų daryti visos tos A lygio ligoninės“, – sakė ji.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Odeta Vitkūnienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Odeta Vitkūnienė

Kaip 15min jau skelbė, Respublikinėje Šiaulių ligoninėje gydoma 39 metų moteris, kuriai pirmajai Lietuvoje nustatytas koronavirusas. Moteris užsikrėtė Veronoje, Italijoje, į Lietuvą vasario 24 dieną grįžo per Kauną. Pacientė yra izoliuota ligoninėje, keturi jos šeimos nariai – stebimi. Moters vyrui atliktas koronaviruso tyrimas. Jo rezultatų laukiama penktadienį.

Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Respublikinė Šiaulių ligoninė
Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Respublikinė Šiaulių ligoninė

Infekuotieji koronavirusu bus telkiami penkiose Lietuvos didžiųjų miestų ligoninėse, penktadienį pranešė sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis. „Turime 782 lovas, kur jau šiandien galėtume hospitalizuoti“, – sakė jis.

Lankytojai – nepateks

Vilniaus miesto klinikinės ligoninės direktorius Narimantas Markevičius 15min sakė, kad bus stabdomas pacientų lankymas, atšaukiamos planinės operacijos.

„Stacionare pilnai stabdysime pacientų lankymą. Planinės operacijos automatiškai stoja, nes tie žmonės, kurie planinėms operacijoms eina į ligoninę kaip lankytojai. Tai iš principo planinės bent jau laikinai stabdysime“, – sakė N.Markevičius.

Stacionare pilnai stabdysime pacientų lankymą.

Pašnekovo teigimu, nevykstant operacijoms atsilaisvina 50 laisvų lovų, kurios galėtų būti skirtos sergantiems koronavirusu, jei toks poreikis iškiltų.

Ligoninės vadovas pastebėjo, kad viskas daroma, kaip ir bet kokios kitos infekcijos atveju, laikomasi nustatytų kriterijų.

„Bet kurios epidemijos, pandemijos ar globalios infekcijos atveju yra labai aiškūs kriterijai, kaip turi elgtis ligoninė: planinė pagalba yra stabdoma, atliekama tik būtinoji pagalba, ribojamas pacientų lankymas, kad nebūtų viruso sklaidos. Ir mes tas priemones ir taikysime“, – sakė N.Markevičius.

Sauliaus Žiūros nuotr./Vilniaus miesto klinikinė ligoninė
Sauliaus Žiūros nuotr./Vilniaus miesto klinikinė ligoninė

Panevėžys – nekomentuoja

Respublikinės Šiaulių ligoninės atstovė spaudai Zita Katkienė 15min aiškino, kad informacijos apie atidedamas planinės operacijas nėra, tačiau ligoninėje – karantinas.

„Tai yra ir dėl gripo viruso ir dėl koronaviruso atvejo. Į ligoninę negali patekti jokie lankytojai. Planinės operacijos nėra atšauktos“, – sakė pašnekovė.

Ligoninėje ruošiamasi esant poreikiui priimti daugiau sergančiųjų COVIS-19. Pasak Respublikinės Šiaulių ligoninės atstovės, penkios palatos galėtų būti skirtos infekcinių ligų skyriuje.

Tai yra ir dėl gripo viruso ir dėl koronaviruso atvejo. Į ligoninę negali patekti jokie lankytojai.

Tuo metu Respublikinės Panevėžio ligoninės atstovas spaudai Vytautas Riaubiškis komentuoti situaciją 15min atsisakė ir nurodė dėl informacijos apie Panevėžį kreiptis į Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM).

Neužima lovų

Santaros klinikos dar trečiadienį paskelbė, kad ligoninėje taikomos ekstremalios situacijos valdymo priemonės. Todėl ribojama planinė pacientų hospitalizacija ir planinės chirurginės operacijos visuose ligoninės padaliniuose, išskyrus atvejus, kai pacientui gyvybiškai būtinas tęstinis stacionarinis gydymas, kai planuotos paslaugos nesuteikimo atveju prognozuojamas gyvybei pavojingas sveikatos būklės pablogėjimas. Taip pat tęsiamas ir reabilitacinis gydymas.

Ligoninės atstovai pažadėjo, kad kiekvienas pacientas bus informuotas dėl suplanuotos procedūros atlikimo laiko. „Draudžiamas hospitalizuotų pacientų lankymas visuose ligoninių padaliniuose. Atšaukiamos planuotos sveikatos priežiūros specialistų konferencijos, kvalifikacijos kėlimo kursai ir kiti masiniai renginiai ligoninės patalpose. Primename, kaip pagalba pacientams, kuriems įtariamas koronavirusas, teikiama Santaros klinikose“, – rašoma Santaros klinikų informaciniame pranešime.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Santaros klinikų infekcinių ligų ligoninė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Santaros klinikų infekcinių ligų ligoninė

Pacientai, kuriems įtariamas koronavirusas COVID-19, į Santaros klinikų Infekcinių ligų centro Priėmimo-skubios pagalbos skyrių atvykti turi greitosios medicinos pagalbos automobiliais, lydimi sveikatos priežiūros specialistų, arba atvyksta patys.

Dar pirmadienį pranešta, kad „plečiantis susirgusiųjų koronavirusu geografijai ir galvojant apie Lietuvos piliečių sveikatą bei saugumą, Santaros klinikų administracija pirmadienio vakarą priėmė sprendimą laikinai pristabdyti Tuberkuliozės skyriaus perkėlimą į naująjį Infekcinių ligų korpusą ir šias patalpas panaudoti koronaviruso sukeltai situacijai valdyti“.

Santaros klinikose ribojama planinė pacientų hospitalizacija ir planinės chirurginės operacijos visuose ligoninės padaliniuose.

Šiame skyriuje yra 100 lovų, 4 reanimacijos–intensyviosios priežiūros lovos, visa būtina įranga, mobilus rentgeno aparatas. Skyriuje įrengta visus reikalavimus atitinkanti vėdinimo sistema, kuri apsaugo nuo viruso plitimo patalpose.

Vaikai, atvežti į Santaros klinikas dėl įtariamų infekcijų pakliūva į Vaikų ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos poskyrį.

„[...] kiek galima ribojamos planinės operacijos, bet labai svarbu pastebėti – niekas nestabdo tokių operacijų, kurios yra gyvybės gelbėjimo. Kaip ir visos ligoninės normaliai reaguojame ir nepaisant to, kad yra vienas atvejis (koronaviruso – aut. past.), kvėpuojame ramiai“, – 15min sakė Santaro klinikų atstovė Jurgita Juozaitytė.

Planinių operacijų neatšaukia

Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė irgi skelbia apie ribojimus pacientams ir lankytojams. Šioje ligoninėje draudžiamas nuo penktadienio gulinčių pacientų lankymas visuose ligoninės padaliniuose.

Nepaisant to, kad yra vienas atvejis (koronaviruso – aut. past.), kvėpuojame ramiai.

„Planinės pacientų hospitalizacijos, chirurginės operacijos ir planinės konsultacijos šiuo metu NEATŠAUKIAMOS, jos vyksta įprastine tvarka“, – teigiama pranešime.

Taip pat primenama, kad pagalba pacientams, kuriems įtariamas koronavirusas COVID-19, teikiama Santaros klinikose.

Pacientus „rūšiuos“

Visų būtinų prevencinių priemonių skelbia besiėmusios ir Kauno klinikos

„Siekiant užtikrinti pacientų ir darbuotojų saugumą, pacientai, atvykę į Kauno klinikas skubios pagalbos, bus rūšiuojami specialiai tam pritaikytoje palapinėje prie Traumų ir skubios pagalbos centro durų. Tiek suaugę, tiek vaikai įleidžiami per vienas duris – Suaugusių priėmimą“, – teigiama ligoninės pranešime.

Kauno klinikų nuotr./Palapinė šalia Kauno klinikų
Kauno klinikų nuotr./Palapinė šalia Kauno klinikų

Kaip teigiama, atvykusius pacientus pasitikę specialistai pateiks kontrolinius klausimus, susijusius su koronaviruso prevencija. Atsakę į juos, žmonės

  1. a) bus įleisti į Skubios pagalbos skyrius įprasta tvarka;
  2. b) jeigu specialistai pastebės riziką dėl galimo užsikrėtimo koronaviruso infekcija, pacientas bus izoliuotas atskirose patalpose, kol atvyks GMP automobilis ir perveš į Kauno klinikinės ligoninės Infekcinių ligų kliniką.

Naujausiais duomenimis, iš viso Lietuvoje atlikti 70 tyrimai, vienas pasitvirtino, penktadienį atliekami 6 tyrimai, visi – iš Šiaulių, pranešama, kad jie neigiami. NVSC turi duomenis apie 3303 keliavusius į Kiniją ir Šiaurės Italiją, jų sveikatos būklė stebima.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

01:28
15:57

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min