Dabar populiaru
Publikuota: 2016 rugsėjo 20d. 07:37

Maitinimo pirkimai Jonavos mokyklose: maisto gamyba gali kainuoti vos 0,01 Eur

Mokyklinukas
„Fotolia“ nuotr. / Mokyklinukas

Vienas eurocentas – tokią maisto gamybos kainą pasiūlė bendrovė, laimėjusi iš karto tris maitinimo paslaugų pirkimus Jonavos mokyklose už bendrą 289 tūkst. eurų vertę.

Visos pirkimų vykdytojos – Raimundo Samulevičiaus progimnazija, „Neries“ pagrindinė mokykla ir Jeronimo Ralio gimnazija – įpareigotos pirkimus nutraukti, Viešųjų pirkimų tarnybai (VPT) nustačius juose ne vieną pažeidimą, tarp kurių – neracionalus lėšų naudojimas bei konkurencijos ribojimas.

R.Samulevičiaus progimnazijos pirkimo vertė – 96 tūkst. eurų, „Neries“ pagrindinės mokyklos – 105 tūkst. eurų, J.Ralio gimnazijos – 88 tūkst. eurų su PVM. Visos vertės – didesnės, nei numatyta maitinimui skirtuose asignavimuose, be to, į jas nebuvo įtraukti maisto gamybos įkainiai – kriterijus, pagal kurį atsirinktas pirkimų laimėtojas. Visų pirkimų laimėtoja buvo pripažinta VšĮ „Kretingos maistas“, pasiūliusi vos 0,01 euro gamybos įkainį vaikui. Palyginimui, kiti dalyviai siūlėsi gaminti už 0,45 euro – mokiniams ir 0,29 euro – ikimokyklinio amžiaus vaikams.

Vargu ar galima užtikrinti visavertę ir sveiką mitybą mokyklose, kai patiekalo gamyba įkainojama vos vienu eurocentu, – sako VPT direktorė Diana Vilytė.

„Žemiausia kaina – blogas vertinimo kriterijus, kalbant apie maitinimo paslaugų pirkimą. Vargu ar galima užtikrinti visavertę ir sveiką mitybą mokyklose, kai patiekalo gamyba įkainojama vos vienu eurocentu – nerealiai žemą įkainį, kurį, tikėtina, bus bandoma kompensuoti įsigyjant pigesnius maisto produktus gamybai,“ – sako VPT direktorė Diana Vilytė.

Vertinant šiuos tris pirkimus VPT taip pat domino ir sutapimai: identiški dokumentai, identiškas dalyvių sąrašas, tas pats laimėtojas. Į visų pirkimų komisijas Jonavos rajono savivaldybė delegavo du tuos pačius savo darbuotojus.

Visuose trijuose pirkimuose konstatuoti pažeidimai, kaip ir jų sąlygos, protokolai, dalyvių pasiūlymai ir net pasikartojančios klaidos – identiški: blogai apskaičiuotos pirkimo vertės, į jas neįskaičiuotos gamybos išlaidos, neužtikrintas racionalus lėšų naudojimas, dirbtinai ribota tiekėjų konkurencija, netikslūs ir neaiškūs pirkimo dokumentai. Visuose trijuose pirkimuose iš tiekėjų reikalauta būti įsidiegus vadybos sistemas, pavyzdžiui, Darbuotojų saugos ir sveikatos, Maisto saugos, Kokybės ir Aplinkos apsaugos, kas, tarnybos nuomone, riboja tiekėjų, ypač smulkaus verslo, dalyvavimą šiuose pirkimuose. Pasak D.Vilytės, tokiu būdu šiuose pirkimuose buvo dirbtinai apribota galimybė dalyvauti smulkiems rinkos dalyviams ir eilinį kartą leista laimėti vienai iš trijų bendrovių, kurios laimi ir pasirašo didžiausios vertės sutartis.

Jonavos rajono tarybos sprendimu miesto mokyklos maitinimo paslaugas perka grupėmis, kurių kiekvienoje yra viena didesnė ir kelios mažesnės mokyklos. Tai reiškia, jog konkursą laimėjęs tiekėjas įgauna teisę tiekti maistą visoms tos grupės mokykloms. Taryba taip pat yra nustačiusi mokiniui skiriamo maisto įkainius, tad pirkimuose pasiūlymai vertinti tik pagal tai, už kiek maistą siūlo pagaminti tiekėjas.

Pirkimų vykdytojos apie nustatytus pažeidimus buvo informuotos rugsėjo 2 d. ir 6 d., tačiau iki šio pranešimo paskelbimo VPT neturėjo informacijos, jog įpareigojimai būtų vykdomi.

Analizuodama maisto produktų ir maitinimo paslaugų viešuosius pirkimus, VPT dar pernai konstatavo, kad 56 proc. rinkos dalijasi trys įmonės – UAB „Sanitex“ bei per akcininkus susijusios VšĮ „Kretingos maistas“ ir UAB „Pontem“. Tuo tarpu likusius 44 proc. rinkos sudaro 252 bendrovės.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min