Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mažyliams darželių durys užvertos

Kaune veikia tik keli valstybiniai darželiai, kuriuos gali lankyti vaikai nuo 1 metų. Vietų juose nėra.
Evaldo Šemiotos nuotr. / Kaune veikia tik keli valstybiniai darželiai, kuriuos gali lankyti vaikai nuo 1-erių metų. Vietų juose nėra.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Šią vasarą įsigalioję Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimai turėtų skatinti jaunas mamas namuose vaikus auginti tik iki vienerių metų, o antraisiais – tęsti karjerą. Tačiau realybėje skambios idėjos sunkiai įgyvendinamos. Pirmiausia dėl to, kad jaunesnių nei 1,5 metų mažylių miesto darželiuose nelaukiama.

Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) patvirtintoje tvarkoje aiškiai nurodyta, kad valstybiniai darželiai, kuriuose veikia lopšelio grupės, privalo priimti vaikus nuo 1-erių metų. Tačiau Kaune veikia vos keli darželiai, kuriuos lanko tokie mažyliai. Vieno jų, lopšelio-darželio „Pagrandukas“ direktoriaus pavaduotojos Kristinos Šapaitienės teigimu, susidomėjimas mažylių grupėmis didžiulis. Registruoti savo atžalas tėvai pradeda šiems vos gimus. Tačiau patekti į darželį daugumai pavyksta, kai vaikui būna 1,5–1,8 metų.

„Jauniausias vaikiukas, kurį globojome, buvo 11 mėnesių mergaitė. Tačiau paprastai pas mus vaikai patenka ne anksčiau nei 1-2 metų, įveikę eilę, į kurią buvo užrašyti iš anksto“, – pasakojo darželio atstovė.

Viena mama labai tiksliai išreiškė savo būseną: „Visi į mane žiūri taip, tarsi aš vaiką prie konteinerio palikčiau“. Sakė A.Landsbergienė.

Pasak Kauno miesto savivaldybės Švietimo ir ugdymo skyriaus Neformaliojo ugdymo poskyrio vyriausiosios specialistės Audronės Bukmanaitės, vietų lopšelinukams mieste katastrofiškai trūksta jau daug metų: „Ministerijai išplėtus į darželius priimamų vaikų amžiaus ribas, ši problema tik paaštrėjo.“

Gelbėti situaciją savivaldybė bandė pertvarkydama darželius–mokyklas ir maksimaliai užpildydama jau esamas grupes. Tai padėjo tik iš dalies: šiuo metu Kaune nebetrūksta vietų vadinamiesiems „paruošiamukams“ – į pirmąją klasę besiruošiantiems vaikams. Tačiau patiems mažiausiems kauniečiams darželių durys tebėra užvertos.

Brangios grupės

Anot A.Bukmanaitės, mažyliams skirtos grupės – prabanga, nes joms keliami itin griežti reikalavimai. Pavyzdžiui, tokioje grupėje neturi būti daugiau nei 10 vaikų, reikia vystymo stalų ir kito specialaus inventoriaus. Tačiau didžiausia Kauno problema – patalpos.

„Senuose darželiuose nebėra kur plėstis: visos erdvės maksimaliai užpildytos. O naujų lopšelių įsteigti miestas neturi galimybių. Pedagogų, galinčių dirbti su mažyliais, ir metodologinės medžiagos mes turime. Trūksta tik patalpų, kuriose būtų galima dirbti“, – pabrėžė valdininkė.

ŠMM klerkų nuomone, išgelbėti galėtų privatūs darželiai. Tačiau jų savininkai taip pat nėra suinteresuoti steigti mažylių grupes. Be to, Kaune nevalstybinių darželių nėra itin daug – šiuo metu oficialiai veikia vos vienas.

Privačių darželių Vilniuje ir Kaune įkūrėja, edukologijos mokslų daktarė Austėja Landsbergienė pasakojo, kad tėvų, norinčių, kad jų atžalos lankytų mažylių grupę, netrūksta, bet juos drasko abejonės.

„Viena mama labai tiksliai išreiškė savo būseną: „Visi į mane žiūri taip, tarsi aš vaiką prie konteinerio palikčiau.“ Žinoma, tokio amžiaus vaikus priimančioms įstaigoms galioja specifiniai reikalavimai. Visų pirma, reikia samdyti daugiau auklėtojų. Pagalvokite: metinukų grupėje santykis yra 1:5, o jau vyresnių nei treji – 1:12. Taigi darbdaviui (kalbu apie privačius darželius) reikia samdyti daugiau pedagogų. O juk vien dėl to, kad su mažyliais dirbs du, o ne vienas pedagogas, nemokėsite jiems tik po pusę to atlyginimo, kurį mokėsite žmogui, dirbančiam su vyresniais vaikais. Būtinas ir patalpų pritaikymas. Mažyliams reikia pirkti vartelius, vystymo stalus. Taigi žmonės, kuriantys privačius darželius, skaičiuoja ir supranta, kad neapsimoka turėti mažylių grupių“, – pasakojo dr. A.Landsbergienė.

Neigiamas požiūris

Tačiau investicijos – tik vienas iš iššūkių. Ikimokyklinio ugdymo specialistai atkreipia dėmesį ir į tai, kad jaunesnių nei 2 metų vaikų tėvai jautresni nei vyresniųjų. Jie jautriau reaguoja į vaikų adaptaciją, ligas, kurių paprastai būna daugiau nei vyresniųjų grupėse, nes mažylių imunitetas dar nėra susiformavęs.

Užsienyje su šeima gyvenusi A.Landsbergienė priminė, kad Lietuvoje susiduriama ir su kita problema – darbo vietų trūkumu. „Tačiau aš dažnai pagalvoju: ar vietų nėra, nes Lietuvoje vyrauja neigiamas požiūris į ankstyvą ugdymą, ar tas neigiamas požiūris susiformavo, nes nebuvo vietų? Bet kuriuo atveju, palyginti su kitomis ES valstybėmis, mes nesame pasiruošę taip, kaip galėtume, kad ugdytumėm vaikus nuo vienerių metų. Galvokime labai paprastai: kiek 2010 metais Vilniuje gimė mažylių? Jeigu bent trečdalis mamų norėtų grįžti į darbą po metų, ar būtų Vilniaus darželiuose tiek vietų metinukams? Utopija, ne kitaip“, – pastebėjo dr. A.Landsbergienė.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min