Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 vasario 23d. 10:23

Melagienas apie koronavirusą skleidžiantis veterinaras iš Bulgarijos: „skiepijasi tik gyvuliai“

Plamenas Paskovas
„Facebook“ nuotr. / Plamenas Paskovas

Socialiniuose tinkluose žaibiškai plinta vaizdo įrašas, kuriame simpatijų Stalino režimui neslepiančios internetinės televizijos „Stalingrad“ žurnalistai kalbina esą politologu prisistatantį veterinarą iš Bulgarijos. Nesėkmingai politiko karjeros kelis kartus siekęs gyvūnų daktaras pastaruoju metu itin populiarus tarp skiepų priešininkų. Jis – vienas dažniausių užsienio „ekspertų“ Aliaksandrą Lukašenką palaikančioje valstybinėje Baltarusijos televizijoje.

Įrašu lietuviškojoje „Facebook“ erdvėje pasidalinta jau daugiau nei 730 kartų, jo peržiūros artėja prie 15 tūkstančių – tokio populiarumo abejotinas ekspertas sulaukė, nes filmukas buvo įgarsintas lietuviškai.

Simpatijos Stalinui

688 tūkstančius prenumeratorių turinti interneto televizija „Stalingrad“ vadina žurnalistus „tovariščiais“ ir net neslepia ideologiniu požiūriu simpatizuojanti SSRS.

„Stalingrad“ televizija sukurta bendraminčių grupės, kuri nepripažįsta po SSRS žlugimo Rusijos peršamo liberaliojo kapitalizmo“, – rašoma televizijos aprašyme.

„Youtube“ socialinio tinklo ekrano nuotrauka /„Stalingrad“ laidos fragmentas
„Youtube“ socialinio tinklo ekrano nuotrauka /„Stalingrad“ laidos fragmentas

Televizijos kūrėjai taip pat skundžiasi, kad juos blokuoja „Youtube“ valdžia ir dėl to esą televizijos gali nebelikti bet kurią akimirką.

Profesionaliai lietuviškai įgarsintame vaizdo įraše apie privalomus skiepus postringauja veterinaru iš Bulgarijos pristatomas Plamenas Paskovas.

Tiesa, įvairios rusiškos televizijos laidos šį visų galų ekspertą vadina politologu. O marginalioje Lietuvos žiniasklaidoje jis jau pristatomas mediku.

Visus, planuojančius vakcinuotis nuo COVID-19, vadinamasis veterinaras vadina gyvuliais.

„Priverstinė medicina, kaip ir priverstinė vakcinacija. Būtinoji medicina, kaip ir būtinoji vakcinacija. Tai – veterinarijos terminas“, – ugningoje kalboje pažymi bulgaras.

Tikslas – pasėti sumaištį

P.Paskovo tikslas – kalbėti apie vakcinaciją nuo COVID-19 taip, tarsi ji būtų privaloma

P.Paskovo tikslas – kalbėti apie vakcinaciją nuo COVID-19 taip, tarsi ji būtų privaloma

ir taip sėti nepasitikėjimą, įaudrinti visuomenę. Tačiau šiuo metu nė viena demokratinė šalis nėra paskelbusi, kad skiepai bus privalomi ar prievartiniai.

Kad skiepai būtų privalomi, nekalbėjo nei ankstesnė Lietuvos valdžia, nei naujoji Vyriausybė. Kol kas tai net teoriškai nebūtų įmanoma.

Pradėjus masinę Lietuvos pedagogų vakcinaciją, atsiranda vis daugiau atsisakančių skiepų mokytojų.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) vasario pradžioje pranešė, kad skiepai pedagogams nėra privalomi, atsisakiusieji skiepytis tokiu pagrindu negali būti atleidžiami iš darbo. Taip pat nėra privalomas ir profilaktinis testavimas.

Negaili investicijų

Vilniaus politikos analizės instituto analitikas, politologas, žurnalistas Marius Laurinavičius atkreipia dėmesį, kad profesionaliai įgarsinti vaizdo klipą kainuoja nemažai pinigų.

„Tai, kad lietuviškuose socialiniuose tinkluose pasirodo tokie profesionaliai įgarsinti filmai, be kita ko, reiškia dar ir tai, kad dezinformacijos kampanijoms metamos vis didesnės pinigų sumos. Dezinformacijąi socialiniuose tinkluose skleisti metami nemaži pinigai“, – atkreipė dėmesį analitikas.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Marius Laurinavičius
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Marius Laurinavičius

M.Laurinavičius pabrėžė, kad kiekvienais metais žmonių, mokančių rusų kalbą, Lietuvoje vis mažėja.

Tad norintys pasiekti kuo platesnę lietuvių auditoriją, dezinformacijos kampanijų rengėjai priversti prisitaikyti – versti ir garsinti melagienas.

Analitikas atkreipė dėmesį, kad dezinformacijai skleisti pasirenkami „ekspertai“ turi atitikti kelis reikalavimus, ir profilinis aukštasis išsilavinimas nėra vienas jų.

„Reikia, kad tai būtų Vakarų veikėjas. Šiuo atveju Bulgarijos, tai reiškia Europos Sąjungos. Tuos marginalus ir sąmokslo teorijų skleidėjus surenka iš įvairiausių pakampių. Dezinformacijos rengėjai turi didžiulį tinklą žmonių, kurie techniškai yra Vakaruose, bet iš esmės skleidžia tą pačią dezinformaciją, kuria maitinami žiūrovai Rusijoje“, – pasakojo M.Laurinavičius.

Jo teigimu, tarp Rusijos propagandininkų yra sudaryta tam tikra kartoteka tokio plauko „ekspertų“, kaip P.Paskovas.

„Jei pasižiūrėtume „Russia Today“, ten taip pat pamatytume, kad kalbinama visa galybė užsienio ekspertų. Tik vėliau, atidžiau pasidomėjus jų biografijomis, paaiškėja, kad tai arba apsišaukėliai, arba tik sau įdomūs marginalai“, – paaiškino politologas.

Pasak M.Laurinavičiaus, tokia dezinformacija skirta ne Rusijos vidaus rinkai, o ganėtinai aiškiai nukreipta siekiant destabilizuoti padėtį kitose šalyse, sėti paniką nepasitikėjimą ir baimę.

Žinomas svetur

P.Paskovo skleidžiamos melagienos ne kartą yra paneigtos nepriklausomų faktų tikrintojų Ukrainoje.

Veterinaras, dalindamas interviu ne kartą skleidė tiesos neatitinkančią informaciją apie pasaulinės vyriausybės sąmokslą prieš žmoniją, tai, kad kartu su vakcinomis pasaulio žmonės bus čipuojami, taip pat apie COVID-19 ligos kilmę.

Nors įvairios prorusiškų televizijos P.Paskovą vadina „garsiu Bulgarijos politologu“ jo kelias šalies politikoje nepažymėtas įspūdingų pergalių.

2015 metais jis, kartu su prorusiška partija „Ataka“ siekė mero posto gimtajame Dimitrovgrade, tačiau nieko nepešė.

Vėliau – 2016 metais – buvo užsimojęs tapti Bulgarijos prezidentu, tačiau truškinančiai pralaimėjo rinkimus, surinkęs vos 0,26 procentus balsų.

2019 metais veterinaras siekė Europpos Parlamento nario mandato, tačiau jo atstovaujama partija „Vozraždenije“ surinko tik kiek daugiau nei procentą bulgarų balsų.

Pastaruoju metu jį ganėtinai dažnai galima pastebėti Baltarusijos provalstybinių televizijų eteriuose palaikant Aliaksandro Lukašenkos režimą.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Temos: 1 Dezinformacija

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

19:56
13:58
00:46

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min