Dabar populiaru
Publikuota: 2020 kovo 14d. 10:34

Melas feisbuke: dažnai geriamas vanduo nuo viruso nesaugo

Socialiniuose tinkluose apstu klaidingų savigydos patarimų
15min.lt koliažas / Feisbuke platinami neaiškios kilmės savigydos patarimai

Nežinomybę dėl COVID-19 lydi aibė savigydos patarimų feisbuke. Pasiūlymus gydytis karštomis voniomis, maistine soda ar dažnai geriamu vandeniu neva dalija medikai, tačiau tai viso labo nenustatytų asmenų fantazija.

15min polapyje – visos naujienos apie koronavirusą

Feisbuke skelbiamas patarimų kovoti su COVID-19 rinkinys, kurį esą savo darbuotojams paskelbė JAV Stanfordo ligoninės valdyba. Aptikome, kad „patarimu“ dalijasi bent kelios feisbuko anketos, tačiau tikėtina, kad informacija pasklidusi kur kas plačiau.

15min nuotr./Klaidinanti informacija socialiniame tinkle
15min nuotr./Klaidinanti informacija socialiniame tinkle

Su redakciją susisiekė skaitytojai dalinasi panašia pranešimo versija, kurioje teigiama, kad žinią skelbia Kanados vyriausybė. Įrašas taip pat melagingas.

Įrašu socialiniame tinkle patariama kas ketvirtį valandos gerti vandenį. Teigiama, kad tai padės sustabdyti viruso plitimą, jei šis patektų į burną.

Klaidingai skelbiama, kad virusas žūsta 26-27 laipsnių temperatūroje. Apie tai, kad nėra aišku, kokia temperatūra virusui išties mirtina jau rašėme.

Informacija apie patarimus dėl COVID-19 iš Stanfordo ligoninės valdybos nėra susiję su mūsų ligoninę ir skleidžia netikslią informaciją.

Pateikiama ir kitų neaiškios kilmės patarimų, tačiau jie – melagingi.

Informacija pirmiausia pradėjo plisti Jungtinėse Valstijose. Žinoma Stanfordo ligoninė yra įsikūrusi JAV Kalifornijos valstijoje, greta San Francisko ir San Chosė miestų.

Su ligoninės atstovais susisiekę theverge.com žurnalistai sužinojo, kad socialiniuose tinkluose skelbiama informacija ne tik nėra iš Stanfordo ligoninės, bet ir yra klaidinanti.

15min skaitytojo nuotr./Klaidinanti žinutė
15min skaitytojo nuotr./Klaidinanti žinutė

„Plačiai pasklidusi informacija apie patarimus dėl COVID-19 iš Stanfordo ligoninės valdybos nėra susiję su mūsų ligoninę ir skleidžia netikslią informaciją“, – JAV žurnalistams sakė Stanfordo ligoninės atstovė spaudai Lisa Kim.

Vengti savigydos

SAM pastebi, kad geriausias būdas apsisaugoti nuo ligų – dažnai ir atidžiai plauti rankas vandeniu su muilu. Nesant galimybės pasiekti vandens, rekomenduojama naudoti rankas dezinfekuojančius skysčius.

Feisbuke platinamas laiškas – melagingas. Laiško autoriai nėra nurodomi, dalis patiekiamos informacijos yra klaidinanti.

Rekomenduojama vengti informacijos apie savigydą ir naudotis oficialiuose šaltiniuose pateikiama informacija. Kitu atveju galima nukentėti.

Patarimų, kaip kovoti su COVID-19 būta itin spalvingų. Pavyzdžiui virusui siaučiant Azijoje, vietiniuose socialiniuose tinkluose buvo pasirodę siūlymų virusą gydyti sveikatai pavojingomis medžiagomis, pavyzdžiui balikliu ar narkotikais.

Oficialią informaciją galima rasti Vyriausybės, SAM ir Užsienio reikalų ministerijos tinklalapiuose bei kreiptis į visą parą veikiančią oficialią karštąją liniją telefonu +370 618 79984.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

06:47
17:02

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Video

22:58
25:27
15:09

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min