Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2018 kovo 19d. 17:44

Mėnesis po STT apsilankymo Santaros klinikose: darbuotojai jaučia įtampą, tačiau rūpinasi, kad darbas nesustotų

Gimtadienį švenčiančio Vilniaus vaizdai
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Santaros klinikos

Vasarį Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) pradėjus tyrimą dėl korupcijos Santaros klinikose, sukrėstų ligoninės darbuotojų netikrumą keičia susitelkimas ir tikėjimas, kad ši krizė juos tik sustiprins. Žiniasklaidai išplatintame pranešime rašoma, kad ligoninės darbuotojams sunku patikėti mestais įtarimais, jiems kyla daug neaiškumų, tačiau viliasi, kad nuveiktų darbų tai nenubrauks.

Santaros klinikų direktorės medicinai ir slaugai prof. Danguolės Jankauskienės teigimu, darbo atmosfera vis dar tebėra įtempta, tačiau vyrauja susitelkimas.

Pasak D.Jankauskienės, darbuotojai nuolat gauna informacijos apie tai, kas vyksta, palaiko vieni kitus, o įstaigos veikla nesutriko. Ji neneigė, kad iš pradžių kolegos išgyveno sukrėtimą ir netikrumą, tačiau tai netruko ilgai, o situacija buvo labai greitai suvaldyta.

„Viena vertus, reikia palaikyti gydymo įstaigą, kad nesutriktų visas darbas, kad neigiamų įvykio pasekmių nejaustų nei darbuotojai, nei pacientai, o iš kitos pusės – labai neramu. Tačiau mūsų kolektyvas šiomis dienomis yra kaip niekada susitelkęs, mes esame labai susirūpinę įstaigos reputacija ir tuo, kad iki šiol nuveikti darbai nebūtų pamiršti ir padėti užmarštin“, – aiškino D.Jankauskienė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Danguolė Jankauskienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Danguolė Jankauskienė

Priminė pokario laikus

Santaros klinikų II reanimacijos-intensyviosios terapijos skyriaus vedėja Donata Ringaitienė papasakojo, ką išgyveno jos vadovaujamo skyriaus darbuotojai.

„Ne tik aš, bet ir daugelis kolegų esame sukrėsti. Situaciją galime palyginti su senais laikais, kuomet grįžus namo neberandi tėvų, nes jie ištremti į Sibirą. Tai man atrodo, kad dabar yra panašiai – nežinai nei kas, nei dėl ko, nei už ką. Kol kas mums sunku patikėti mestais įtarimais.

Suprantame, kad ši situacija yra laikina. Todėl dirbame toliau ir tikimės palankios tyrimo baigties. Labiausiai mus nuliūdino tai, kad, nesant įrodymų ir neatlikus tyrimo, anksčiau laiko nuteisiami žmonės, kyla grėsmė ne tik jų bet ir įstaigos, pripažintos ir vertinamos tarptautiniu mastu, geram vardui“, – sakė skyriaus vedėja.

Kaltinimai žeidžia ir darbuotojus

Santaros klinikos – stiprus ir lyderiaujantis Baltijos regione medicinos centras, kur teikiamos aukšto lygio paslaugos, kuriamos ir vykdomos biomedicinos inovacijas, diegiamos informacinės technologijos.

„Prie klinikų proveržio prisidėjo didžioji dalis darbuotojų, kurie neskaičiavo nei savo darbo laiko, nei dažnu atveju nepakankamo atlygio. Jau kurį laiką eskaluojami kaltinimai korupcija žeidžia ne tik vadovą, bet ir visiems atsidavusiems, daugelį metų dirbantiems kolegoms“, – kalba ligoninės darbuotojai.

Dauguma įstaigos gydytojų susirūpinę, nes jiems ne tas pats, kokį prestižą turi ligoninė, dėl kurios gerų rezultatų jie taip stengėsi, ir ypač dėl to, kad sąžiningu darbu ir atsidavimu, bendromis jėgomis jiems pavyko pasiekti tų puikių rezultatų.

„Sutepti vardą galima labai gretai, kur kas sunkiau tą vardą susikurti. Kiek laiko turės praeiti, kol tas geras vardas bus atstatytas?“, – klausė gydytojai.

Gydytojai taip pat teigia nesulaukę tinkamo dėmesio, iniciatyvios komunikacijos ir iš klinikų dalininkų – Sveikatos apsaugos ministerijos bei Vilniaus universiteto.

Lieka daug neaiškumų

Medikams taip pat tebėra neaišku, kodėl ligoninės vadovas buvo nušalintas nesulaukus iš teisėsaugos jokio generaliniam direktoriui išsakytus kaltinimus patvirtinančio dokumento. Daugelis labai išgyvena dėl pasikartojančių publikacijų ir laidų žiniasklaidoje, kurių pavadinime figūruoja žodis „korupcija“. Apie visa tai jie kalbasi savo rytinėse sueigose, nes yra netikri dėl to, kas bus rytoj.

Gydytojai taip pat teigia nesulaukę tinkamo dėmesio, iniciatyvios komunikacijos ir iš klinikų dalininkų – Sveikatos apsaugos ministerijos bei Vilniaus universiteto. Bendru jų sutarimu priimtas sprendimas dėl vadovo nušalinimo ir jo priežastys kolektyvui nebuvo paaiškinti. Kai toks sprendimas priimamas nelaukiant Generalinės prokuratūros išvadų, personalui esą kyla daug klausimų, jis pasijaučia nesaugus.

Nuveikti darbai parodo vykdomus tikslus

D.Jankauskienė taip pat įvardijo ir svarbiausius Santaros klinikų per pastaruosius 3–4 metus nuveiktus darbus, ypač vadybos ir inovacijų srityje.

„Vienas iš svarbių darbų yra parengtas ir patvirtintas strateginis medicininių paslaugų teikimo, mokslo ir inovacijų bei ekonomikos ir vadybos įstaigos planas iki 2025 metų, jame aiškiai nubrėžtos kryptys pagrindinėse trijose srityse, aiškiai numatytos priemonės, datos ir atsakingi asmenys. Tai patvirtina, jog mes turim aiškią ne tik ligoninės, bet ir viso Santaros slėnio bei medicinos miestelio viziją. Savo įstaigoje sukūrėme kokybės vadybos ir darbuotojų motyvacinę sistemas“, – pasakojo direktorė medicinai ir slaugai.

Ji priduria, kad atsižvelgiama į darbuotojų norus, gerovę bei trikdžius – pastaruosius stengiamasi šalinti nedelsiant. Taip pat pabrėžė įdirbį ugdant personalo asmenines savybes ir socialinius įgūdžius, organizacinę kultūrą. Darbuotojai raginami įsitraukti prie įstaigos tobulėjimo.

Gydytoja įsitikinusi, kad joks įvykis ar situacija visų šių nuveiktų darbų nubraukti negali: „Pastarosiomis dienomis gauname daug palaikymo iš kolektyvo ir tikimės, jog, pasibaigus šiai situacijai, visi išeisime dar labiau susitelkę.“

G.Adinavičiūtės/15min nuotr./Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos
G.Adinavičiūtės/15min nuotr./Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos

Nepelnytai užkliūna ne pirmą sykį

Kai kurie gydytojai vasario įvykius įvardija kaip galimai jau anksčiau pradėto scenarijaus tąsą. Esą pernai rudenį, svarstant kaulų čiulpų transplantacijos perspektyvas Vilniuje ir Kaune, buvo išsakyta nuomonė, kad Santaros klinikos lėšas iš ligonių kasų gauna ne tokiu būdu, kokiu priderėtų. Vėliau imta kalbėti apie Santaros klinikų neskaidriai vykdomą e-sveikatos projektą, nors iki tol ligoninė šioje srityje buvo inovatyvumo pavyzdys kitoms sveikatos įstaigoms.

Gydytojus ypač trikdo ir vienpusė žiniasklaidos pozicija, kai net nebandoma išklausyti kitos pusės nuomonės, objektyviai įvertinti, ką Santaros klinikoms pavyko pasiekti per pastaruosius ketverius metus. Įstaiga vykdo strateginį planą su aiškia vizija. Sėkmingai baigti įgyvendinti struktūriniai pertvarkymai, kurie truko beveik 2-jus metus. Tokiems pokyčiams būtinas buvo stiprus vadovo apsisprendimas, kuomet teko imtis nepopuliarių žingsnių, kurie ligoninei buvo labai naudingi.

Problemas įžvelgia pačioje sistemoje

Vasario 21–22 dienų įvykiai ir po jų susiklosčiusi padėtis ligoninėje jaudina ir Santaros klinikų rezidentą Augustą Beišą.

„Visoje sveikatos apsaugos sistemoje yra labai daug problemų. Rezidentu dirbu jau penktus metus, ir matau, kad situacija tampa vis sudėtingesnė. Apima jausmas, kad sistema greitai perdegs. Žmonės dirba daug, dideliais krūviais, paslaugų įkainiai neadekvatūs, nuolat juntamas gydytojų ir pacientų priešinimas. Na, o pastarųjų dienų įvykiai tą atmosferą tik dar labiau paaštrino“, – sakė A.Beiša.

Jis nesiima vertinti ir spėlioti, kuo baigsis teisėsaugos pradėta byla – spręsti ir nagrinėti šiuos klausimus yra teisėsaugos institucijų prerogatyva. Tačiau jis neabejoja, jog sveikatos apsaugos sistema toliau taip gyvuoti negali, pokyčiai tikrai reikalingi.

„Paties K.Strupo indėlis į Lietuvos medicinos sistemą ir gydytojų akademinį tobulėjimą bei bendradarbiavimą su užsienio partneriais yra neabejotinai didelis“, – įsitikinęs A.Beiša.

Anot jo, visos sudėtingos situacijos visuomet sutelkia žmones, tačiau jam norėtųsi tikėti, jog ateityje Santaros klinikų darbuotojus telks ne tokios sudėtingos situacijos, o pasitenkinimas ir džiaugsmas sistema, kurioje dirba medikai.

Teisėsauga įtaria stambaus masto korupciją

Apie galimą stambaus masto korupciją, kyšininkavimą ir papirkimą Santaros klinikose STT visuomenę informavo vasario 21-ąją. Pareigūnai įtarimus piktnaudžiavimu pareiškė šiuo metu nuo pareigų nušalintam klinikų generaliniam direktoriui K.Strupui, kyšininkavimu – klinikų Informatikos ir plėtros centro direktoriui Romualdui Kizlaičiui. Kitų įtariamųjų teisėsauga kol kas neįvardija.

Teisėsauga įtaria, kad Santaros klinikų darbuotojai iš juridinių asmenų reikalaudavo neteisėto finansinio atlygio už laimėtos viešųjų pirkimų konkursus. Jų vertė vien 2017 metais siekė beveik 2 mln. eurų.

Įtariama, kad juridinių asmenų kyšius Santaros klinikos įsisavindavo paramos forma.

Laikinai paskirtas generalinis direktorius J.Raistenskis Santaros klinikoms vadovaus iki kovo 23 dienos. Viena iš Santaros klinikų dalininkių Sveikatos apsaugos ministerija šiuo metu ieško, kas šias pareigas eis toliau.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Nepatenkintos klientės skundžia „Boutique guru“: kodėl grąžinus prekę pinigų tenka laukti mėnesius?

Pasaulis kišenėje

Atidėto „Small Planet Airlines“ skrydžio keleivis: nuplaukė viena atostogų para

Aktualu

70 populiariausių gatvių pavadinimų Lietuvoje: Vytautą Didįjį ir sodus mylime labiau už viską

Sportas

Futbolo sekmadienis: angliškas katės ir pelės žaidimas bei bekompromisė išlikimo kova H grupėje

Gyvenimas

Vasaros garderobas: A.Gilytė – apie didžiausias moterų ir vyrų klaidas

Vardai

Beyonce ir Jay-Z dukra išvydusi erotišką tėvų klipą nežinojo kur dėtis: jos reakcija tapo interneto hitu

Kultūra

Valdo Papievio „Brydė“: (Ne)išbrendantieji

„Vieni vartai“: Vokietijos stebuklas, žūtbutinis mūšis lenkams ir tornado grėsmė Panamai

Maistas

„Miško žvėrių“ receptas: saulėgrąžų rutulėliai su kokosu

Sportas

„Skrieja kamuolys“: vokiečiai išsigelbėjo, bet problemų žaidime – gausybė

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. birželio 18 – birželio 24 d.)

Sportas

Prie šlykščių įpročių grįžęs J.Lowas gyrė auklėtinius už išlaikytus šaltus nervus

Gyvenimas

Psichologai įrodė: laimingi laiko neskaičiuoja

Vardai

Po pusmečio draugystės Monika Marija kartu su mylimuoju išsitatuiravo dopaminą

Aktualu

Aiškėja gaisro Lazdijuose aplinkybės – žaisdami su degtukais padegė vaikai

Verslas

Į Klaipėdą atplaukia didžiausias uosto istorijoje konteinerių laivas

Vardai

55-ąjį gimtadienį netrukus švęsianti aktorė Brigitte Nielsen pagimdė penktą vaiką

Aktualu

Vokietijoje per sprogimą pastate sužeisti 25 žmonės

Vardai

Pirmagimės susilaukusi N.Zelandijos premjerė išsakė poziciją apie gimdančias valstybės lyderes

Aktualu

Baltųjų rūmų atstovė spaudai sako buvusi išprašyta iš Virdžinijos restorano

Naujienos

Verslas

Nepatenkintos klientės skundžia „Boutique guru“: kodėl grąžinus prekę pinigų tenka laukti mėnesius?

Verslas

Klaipėda planuoja, prancūzai jau stato: Kalė kyla išorinis uostas už 863 mln. eurų

Aktualu

Seimas ėmėsi naminukės legalizavimo, kontrolės departamentas pasigenda nuoseklumo

Pasaulis kišenėje

Atidėto „Small Planet Airlines“ skrydžio keleivis: nuplaukė viena atostogų para

Sportas

Futbolo sekmadienis: angliškas katės ir pelės žaidimas bei bekompromisė išlikimo kova H grupėje

24sek

Slovėnų vaikį sodina į D.Nowitzkio sostą: su L.Dončičiumi „Mavericks“ planuoja atgimimą

Aktualu

70 populiariausių gatvių pavadinimų Lietuvoje: Vytautą Didįjį ir sodus mylime labiau už viską

Gyvenimas

Vasaros garderobas: A.Gilytė – apie didžiausias moterų ir vyrų klaidas

Sportas

Agresyvi kritika: Kanados žurnalistas iškoneveikė „vidutinioką“ L.Messi

Sportas

„Skrieja kamuolys“: vokiečiai išsigelbėjo, bet problemų žaidime – gausybė

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. birželio 18 – birželio 24 d.)

Vardai

Beyonce ir Jay-Z dukra išvydusi erotišką tėvų klipą nežinojo kur dėtis: jos reakcija tapo interneto hitu

Maistas

„Miško žvėrių“ receptas: saulėgrąžų rutulėliai su kokosu

Sportas

Prie šlykščių įpročių grįžęs J.Lowas gyrė auklėtinius už išlaikytus šaltus nervus

Vardai

Po pusmečio draugystės Monika Marija kartu su mylimuoju išsitatuiravo dopaminą

Verslas

Į Klaipėdą atplaukia didžiausias uosto istorijoje konteinerių laivas

Vardai

55-ąjį gimtadienį netrukus švęsianti aktorė Brigitte Nielsen pagimdė penktą vaiką

„Vieni vartai“: Vokietijos stebuklas, žūtbutinis mūšis lenkams ir tornado grėsmė Panamai

Kultūra

Valdo Papievio „Brydė“: (Ne)išbrendantieji

Aktualu

Vokietijoje per sprogimą pastate sužeisti 25 žmonės

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Svajonių virtuvė

Parašykite atsiliepimą apie 15min