Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 19d. 08:00

Merų rinkimai Šiaurės Lietuvoje – ar maištininkai griaus kunigaikštystes?

Seimo rinkimai Šiauliuose
Alvydo Januševičiaus nuotr. / Seimo rinkimai Šiauliuose

Politikos žinovai dažnai kartoja, kad praėjusiuose Seimo rinkimuose balsuota ne už gerus, o prieš blogus buvusius politikus. Vargu ar tai taikoma mažoms savivaldybėms, kurios dažnai pelnytai ir nepelnytai pravardžiuojamos kunigaikštystėmis. Akivaizdu, kad dauguma dabartinių merų norės pratęsti savo viešpatavimą ir dalyvaus rinkimuose. 15min pradeda publikacijų ciklą apie artėjančius merų rinkimus.

Šiauliuose, tikėtina, apie darbų tęstinumo būtinybę kalbės dabartinis meras Artūras Visockas. Žinoma, jis „pasiaukos“ dėl minėto tęstinumo ir dalyvaus merų rinkimuose. Kad ir kaip aptakiai kalbėtų meras, ženklai viską išduoda.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Šiauliuose visuomenė bėgo kartu su meru
Alvydo Januševičiaus nuotr./Šiauliuose visuomenė bėgo kartu su meru

Tikėtina, kad jo rinkimų kampanija rimtai prasidės „Runway run 2018“ bėgime karinės bazės kilimo-tūpimo taku. Juk ne šiaip A.Visockas prie šios grandiozinės akcijos prijungė ir savo renginį „Bėk su Šiaulių meru“, anksčiau vykusį Salduvės parke. Bėgikams nuo to tik mažiau kilometrų ir daugiau politikos.

Tikėtina, kad jo rinkimų kampanija prasidės „Runway run 2018“ bėgime karinės bazės kilimo-tūpimo taku.

Dar iki starto meras susitikinėja su gimnazistais ir kartu žiūri kiną apie sportą.

Jau dabar žinoma, kad ne maratonuose, o bėgime link mero posto dabartiniam Šiaulių vadovui konkurenciją greičiausiai sudarys buvęs bendražygis vicemeras Domas Griškevičius.

Jis neseniai su pulkeliu bendraminčių paliko Šiaulių socialdemokratų skyrių ir įkūrė pi­lie­ti­nę aso­cia­ci­ją „Ci­vis ac­ti­vus“. Iki rudens įvairių judėjimų, tikėtina, Šiaulių apskrityje susikurs dar ne vienas.

D.Griškevičius savo plano dalyvauti mero rinkimuose dar neatskleidžia, bet jau kalba lyg tikras kandidatas. „Mūsų priimtas sprendimas – rengiame programą rinkimams, taip pat buriame žmones jos įgyvendinimui. Klausimas dėl kandidato i merus dar nėra priimtas,“ – sako jis.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Domas Griškevičius
Alvydo Januševičiaus nuotr./Domas Griškevičius

Taip pat dėl mero posto turėtų kovoti politikos senbuviai – su „valstiečiais“ iškovotą Seimo nario mandatą į mero kėdę pasiryžęs mainyti judėjimo „Už Šiaulius“ lyderis Valerijus Simulikas ir Šiaulių socialdemokratus ką tik palikęs Arvydas Mockus. Abu minėtieji – sąlyginai kairieji, nors puoselėja ir liberalų vertybes.

„Šiuo metu mes esame opozicinė jėga Šiauliuose. Socialdemokratai parsidavė – skelbia save opozicija, o turi postus valdžioje. Valdo, bet neneša atsakomybės. Aš tokių dalykų nesuprantu – jeigu tu valdančiojoje daugumoje, tai ir neši pilną atsakomybę“, – tvirtino nemažai partijų keitęs V.Simulikas.

Šis politikas teigia, kad neprivalo savo planų derinti su „valstiečiais“: „Turime koalicinį susitarimą, bet neturiu jų atsiklausti – nesu jų partijos narys. Jei laimėsiu – atsisakau mandato ir per pusę metų privalo įvykti rinkimai. Brangu? Demokratija – pati brangiausia valdymo forma.“

Dešiniajam politiniam sparnui atstovaus konservatorių lyderis Jonas Bartkus. Jis miesto politikoje yra kone nuo nepriklausomybės atgavimo, tačiau į merus dar niekada nesiveržė. Šįkart skyrius jį į merus pradėjo stumti dar sausį, pastarosiomis dienomis galutinai patvirtino oficialiai. Tuo pačiu TS-LKD frakcija oficialiai pasitraukė į opoziciją.

Konservatoriai išplatino ir kreipimąsi į visuomenę, kuriame paaiškino savo veiksmus: „Mes manome, jog valdžia negali būti be politinės atsakomybės, todėl siekdami padėti Šiaulių merui ir toliau teikėme savo siūlymus bendram darbui, tačiau mūsų politinė programa nesusilaukė reikiamo mero ir jo komandos dėmesio. Vėliau siūlėme frakcijoms susitarti dėl prioritetinių darbų, tačiau visi mūsų pasiūlymai buvo atmesti. Kadangi nėra koalicinės programos, miestiečiams svarbūs sprendimai priimami chaotiškai, be aiškių motyvų, o kartais be jokios logikos. Skuboti ir paviršutiniškai išnagrinėti klausimai konvejeriu sukami Šiaulių miesto Taryboje. Nesant aiškios atsakomybės, aiškiai trūkstant politinės lyderystės.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Jonas Bartkus. Šiaulių miesto tarybos nariai
Alvydo Januševičiaus nuotr./Jonas Bartkus. Šiaulių miesto tarybos nariai

Šiaulių miesto administracija 2017 m. nepanaudojo 16 mln. eurų, o Panevėžys – tokio pat dydžio miestas kaip Šiauliai – tik 1 mln. Tie nepanaudoti 16 mln. yra mokesčių mokėtojų lėšos, skirtos miestiečių gerovei kelti, todėl Panevėžyje vidutinis atlyginimas yra 10 procentų didesnis nei Šiauliuose, ir tai sudaro beveik 1000 eurų vienam darbuotojui per metus. Investicijos ir gerai mokamos darbo vietos turi būti vienas iš pagrindinių valdžios prioritetų, tačiau Šiauliuose, Tarptautinio Šiaulių oro uosto direktorius, kuris į miestą pritraukė investicijas, yra atleidžiamas iš darbo.“

Senojo sukirpimo „socdarbiečiai“ ir liberalai laukia rudens, kuomet prasidės tikra tiesioginė kova – nieku gyvu neišduoda kandidatų. Trumpesnis laikas – mažiau srutų bus išpilta ant kandidatų. Gal tuomet ir tikimybė laimėti padidės?

Panevėžyje – šalies lyderių spektaklis

Panevėžyje numatoma viena aršesnių kovų dėl mero posto visoje šiaurės Lietuvoje. Aplinkiniuose rajonuose lyderiai nesikeičia dešimtmečiais, o penktasis šalies miestas, tikėtina, patirs rimtą kovą dėl mero posto.

Svarstysiu. Džiaugiuosi, kad dabar kol kas svarbiau yra darbai, o ne rinkimai.

Dabartiniam merui – Ryčiui Mykolui Račkauskui – kalbos apie dar vieną kadenciją riečia nosį – esą dar reikia dirbti, o ne puikuotis. Pasigirdo kalbos, kad į Panevėžio merus kandidatuos to paties judėjimo „Kartu“ narys Povilas Urbšys. Ar tikrai?

P.Urbšys priminė, koks buvo tokio gando pradžios kontekstas: „Andrius Kubilius pasakė, kad atstatys demokratiją Lietuvoje. Rasa Juknevičienė kalbant dėl Panevėžio pasakė kovosianti iki paskutinio kraujo lašo. Aš tokį iššūkį priėmiau. Tai buvo politinis pingpongas.

O jei rimtai – dabar mes kalbame apie pradėtus darbus, tuo pačiu metu bandant išjudinti Panevėžio miestą iš konservatorių bei socialdemokratų sąstingio. Dabartinis meras tikrai galėtų pabaigti pradėtus darbus antroje kadencijoje. Nebent jo apsisprendimas būtų kitoks.“

P.Urbšio nuomone, gandai dėl Panevėžio suvienijo R.Karbauskį ir R.Juknevičienę: „Jei R.Juknevičienė iš tiesų sugalvotų dalyvauti rinkimuose, dabartinis meras laimėtų prieš ją.

Tuo tarpu R.Karbauskis mane kaltina, kad kritikuoju jo painiojamus asmeninius ir viešuosius interesus. Matau, kad jis susivienijo su R.Juknevičiene vertindami mane. Gal čia yra ženklai, kad Ramūnas su Rasa susitars dėl bendro kandidato Panevėžyje?

Beje, R.Karbauskis sako, kad mano reputacija žlugo. Aš sakau – tvarkoj, jeigu Greta Kildišienė yra viena iš jo stiprybių Panevėžio mieste, dar nevėlu tai įrodyti – lai iškelia ją į miesto merus. Gal šiuo atveju ją ir R.Juknevičienė parems?“

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Povilas Urbšys
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Povilas Urbšys

R.M.Račkauskas taip pat suabejojo, ar Seimo narys bandys tapti Panevėžio meru, o dėl savęs taip pat nėra tikras: „Svarstysiu. Džiaugiuosi, kad dabar kol kas svarbiau yra darbai, o ne rinkimai.“

Panevėžio socialdemokratai, berods, buvo gana aiškiai apsisprendę – merų rinkimuose turėjo dalyvauti skyriaus pirmininkas Egidijus Gaidamavičius. Tačiau jis balandžio viduryje dėl asmeninių priežasčių nusprendė pasitraukti iš partijos.

E.Gaidamavičius paminėjo, kad iš socialdemokratų dabar tinkamiausi kandidatai – iš Autobusų parko generalinio direktoriaus pareigų atleistas Rimantas Petukauskas ir verslininkas, buvęs Panevėžio savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Ramūnas Vyžintas.

Nuotr. iš asmeninio archyvo/Egidijus Gaidamavičius
Nuotr. iš asmeninio archyvo/Egidijus Gaidamavičius

Politikas negailėjo kritikos dabartinei valdžiai ir kaltino ją, kad architektūrinius projektus „kraunasi į kišenę“: „Realios fantazijos jie neturi. Šis judėjimas – ne stipriausias dalykas, ką turi Panevėžys.“

Paklaustas, ar greitai Panevėžys aplenks Šiaulius, E.Gaidamavičius šyptelėjo: „Ar yra tikslas aplenkti Šiaulius, kai galime tapti visos Lietuvos ūkine sostine. Turime „Rail Baltica“ ir „Via Baltica“. Belieka Pajuostėje išsikovoti strateginius lėktuvų reisus.“

Vitalijus Gailius – paskutinė Joniškio viltis?

Liberalų valdomas Joniškis kone visą šią kadenciją balansavo ant tiesioginio valdymo ribos, todėl yra mažai šansų, kad rinkimuose laimės dabartinis meras gražiai dainuojantis liberalas Gediminas Čepulis.

Tikėtina, kad valdantieji – liberalai su socialdemokratų priemaiša – atsikratys būsimų varžovų iš tikrosios opozicijos, apdaliję juos interpeliacijomis.

Nuo to, ar interpeliacijos pavyks, priklauso, ar „valstietė“ Rimantė Misiūnienė kovos dėl mero posto. Beje, įdomus sutapimas – Druskininkuose socialdemokratai panašiomis interpeliacijomis apdalijo liberalus.

Tikėtina, kad socialdemokratai į merus stums vicemerę Vaidą Aleknavičienę, kuriai nepavyko su rinkimais į Seimą. O ką pasiūlys liberalai? Pasigirdo gandų, kad jie gali ištraukti ir didžiausio kalibro ginklą – Vitalijų Gailių. Po prastai vertinamų kompromisų dėl Artūro Skardžiaus politiko sugrįžimas prie ištakų neatrodo neįmanomas.

Dalis dabartinės fiktyvios opozicijos jaučia norą atsiskleisti – stoja į Liberalų sąjūdį. Nežinia – iš tikėjimo ar baimės likti prie suskilusios geldos.

Pats V.Gailius teigia, kad gandų pagrindas galėtų būti tik vienas – jis yra joniškietis, išrinktas joniškio žmonių: „Su Joniškio žmonėmis bendrauju dažnai, o sprendimo dalyvauti merų rinkimuose nesu priėmęs. Šimto procentų aš niekada gyvenime neduodu. Manau, kad tinkamiausias kandidatas – dabartinis meras Gediminas Čepulis.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vitalijus Gailius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vitalijus Gailius

Gali būti, kad Joniškyje į merus planuoja atsargus socialdemokratas Mindaugas Balčiūnas, vadovaujantis Žagarės regioniniam parkui. Daugelis tikisi, kad kovos ir aršus socialdemokratas Liudas Jonaitis, Joniškio žemės ūkio mokyklos direktorius, amžinai liekantis antroje vietoje. Kaip bevartysi – politinis raugas Joniškyje išlieka toks pat – gerokai suplėkęs.

Kas nugalės – kunigaikščiai ar maištininkai?

Mažeikiuose, kur dirbama beveik be opozicijos, karaliauja socialdemokratai. Realiausias jų kandidatas – Jonas Jurkus. Prieš jį stos konservatorė ir arši dabartinių valdančiųjų kritikė Lina Rimkienė.

Neseniai ji nusprendė atsistatydinti iš Antikorupcijos komisijos pirmininkės pareigų, nes, jos manymu, ši komisija tapo valdančiųjų galimos korupcijos dangstymo įrankiu. „Aš tikrai dalyvauju. Mano minusas, kad aš konservatorė ir dar moteris. Bet laikas parodys,“ – sakė ji.

Lina Rimkienė
Lina Rimkienė

Tarp galimų kandidatų kai kurie mini ir „tvarkietį“ Kęstutį Bartkevičių bei „valstietį“ Apolinarą Stonkų. Beje, jei būtų išrinktas K.Bartkevičius, prireiktų rinkti naują žmogų į Seimą. O tai kainuotų.

Pats K.Bartkevičius neigė planuojantis tapti meru. Jis minėjo, jog skyriuje yra daug galimų kandidatų, tačiau nė vieno neįvardijo konkrečiai: „Manau, kad iki vasaros turėsime, o rudenį skelbsime. Dėl manęs – tik „pliotkai“ – esi Seimo narys, tai ir būk. Esame apkalbėję, kad buvo klaida iš Seimo pulti į merus ir Europarlamentą.“

Nepajudinamieji demonstruoja ramybę

Radviliškyje konservatorius Antanas Čepononis viešpatauja kone ilgiau už Vladimirą Putiną Rusijoje. Gal viešpataus ir toliau – tai būtų jo penktoji mero kadencija. Kitas realus kandidatas, kuris galėtų tapti Radviliškio meru – „valstietis“ Mindaugas Pauliukas. Jį giria net dabartinis meras.

Tiesa, A.Čepononis sako palaikantis visus kandidatus, tik dar jų labai mažai. „Puikiai pažįstu M.Pauliuką. Nuostabus žmogus. Jei burčiau komandą, norėčiau, kad jis būtų joje. Tai rimta kandidatūra. Jei manęs neišrinktų, o jis būtų antrame ture – visus agituočiau už jį“, – sako meras.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Antanas Čepononis
Alvydo Januševičiaus nuotr./Antanas Čepononis

Gegužės mėnesį paskutinė teismo instancija turėtų pasakyti, ar A.Čepononis yra išteisinamas ilgai trukusioje byloje. Ankstesnės jį išteisino. Jei nuteis? Meras sako, kad pripažins bet kokį teismo sprendimą. Jei reikės – trauksis iš politikos ir visų pareigų.

„Esu jau vyresnio amžiaus (58) ir esu realistas – visi kandidatai man jau yra stiprūs. Todėl nesiruošiu kovoti ar įrodinėti, kuris čia už mane silpnesnis – pateiksiu savo programą ir toliau rytais bėgiosiu krosą. Atėjau – pratęsiau darbus. Išeisiu – darbai bus tęsiami ir be manęs. Gal net geriau“, – svarstė A.Čepononis.

Taip pat tikėtina, kad Radviliškyje kandidatuos vienišas politikos vilkas, sau esantis ir rėmėju, ir žiniasklaida – verslininkas Gediminas Lipnevičius.

Kalbama, kad kavinių ir žiniasklaidos verslu užsiimantis tarybos narys planuoja burti visuomeninį judėjimą, kurį ves į rinkimus, o pats taikys į merus.

Dabartinis Pakruojo meras Saulius Gegieckas vos neatsisveikino su politika dėl taurelės, tačiau jau ilgą laiką – nė lašo. Žmonės vėl jį išrinko ir iš naujo pamilo. Didžiausia kliūtis vėl būti meru gali būti jo ryšiai su žmona.

Pastaroji dirba muzikos mokykloje, kurios vadovė išeina iš pareigų savo noru. Tik kažkodėl mažai kas tuo tiki. Dėl to meras pastaruoju metu gauna daug dėmesio. Aistros verda, bet lygiaverčio kandidato kol kas nesimato.

Taip pat kito kandidato neturi ir Akmenė, kurios meru ir toliau tikisi išlikti socialdemokratas Vitalijus Mitrofanovas. „Socdemas“ dažnai sugeba elgtis liberaliai ir investuotojus pervilioti net nuo Šiaulių. Taip pat sugeba lenkti konservatorius, tinkamai priimdamas karo ir politinius bėglius iš Ukrainos.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Vitalijus Mitrofanovas
Alvydo Januševičiaus nuotr./Vitalijus Mitrofanovas

V.Mitrofanovas tarp oponentų mato daugybę vertų mero kėdės ir sako, kad nesilaiko įsikibęs posto. Taip pat kratosi kunigaikščio etiketės: „Taip būtų, jei manęs nebūtų išrinkę žmonės.“

Kelmėje neabejotinai kandidatuos dabartinis meras socialdemokratas Vaclovas Andrulis. Nuo konservatorių tradiciškai į merus taikys Egidijus Ūksas. Kitoje politinių barikadų pusėje pajėgių kandidatų kol kas nematyti.

Kovoti su V.Andruliu planavo „valstiečių“ lyderis Vytautas Barkauskas, bet paaiškėjo, kad jis neturi aukštojo išsilavinimo. Ta proga, ko gero, į priekį bus užleistas Rolandas Venckus.

„Valstiečiams“ būtų pasitarnavęs partietis Juozas Rimkus, tačiau jis dabar dirba Seime. Jis pagarsėjo tuo, kad jau ne kartą laimėjo rinkimus į tarybą, tačiau postą vis užleisdavo kitam partiečiui. Gal kelmiškiai įkalbės jį tapti meru?

Alvydo Januševičiaus nuotr./Antanas Bezaras.
Alvydo Januševičiaus nuotr./Antanas Bezaras.

Šiaulių rajono meras „valstietis“ Antanas Bezaras baigia tik pirmąją savo kadenciją, tačiau jau yra laikomas rimtu favoritu kituose tiesioginiuose merų rinkimuose. Jo dažnai klausia, gal eis dar aukščiau?

Šiaulių rajono meras „valstietis“ Antanas Bezaras baigia tik pirmąją savo kadenciją, tačiau jau yra laikomas rimtu favoritu kituose tiesioginiuose merų rinkimuose. Jo dažnai klausia, gal eis dar aukščiau?

„Kur jau aukščiau – iki trečio aukšto savivaldybėje pakilau. Virš manęs tik stogas ir debesys. O jei dėl darbų – jei ne aš, tai kiti pabaigs – niekur nedings“, – juokauja Antanas Bezaras. Jis kol kas nežino, su kuo gali tekti susigrumti rinkimuose, tačiau sako pats labai nesiveržiantis.

Nors partijos slepia, tarp socialdemokratų tikėtini trys kandidatai – Rolandas Tamošaitis, Laisvūnas Neimanas ir partijos pirmininkas Jonas Kiriliauskas. Tradiciškai meru eina pirmininkas, tačiau nemažai oponentų sveikintų R.Tamošaitį – istorijos mokytoją ir intelektualą.

Pats R.Tamošaitis sako dar nenusprendęs: „Net nežinau, kaip atsakyti – kalbėjome, per rajono ataskaitinę konferenciją bus viskas konkretu ir aišku. Šiai dienai – nei taip, nei ne.“

Iš konservatorių tikėtinas kandidatas – Vaclovas Motiejūnas. Beje, A.Bezarui labiausiai koją gali pakišti būtent jo partiečiai. Ambicijų turi Bubių seniūnas Vytautas Slabys. Neatmetama, kad partija gali užsimanyti progreso ir iškelti jauną perspektyvų politiką Martyną Rusteiką.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria
Parašykite atsiliepimą apie 15min