Dabar populiaru
Publikuota: 2015 sausio 3d. 22:10

„Metų įvykis 2014“: rožinės Vilniaus svajonės ir didžiausios investicijos

A.Goštauto g. estakada gruodžio pradžioje
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / A.Goštauto g. estakada gruodžio pradžioje

2014-aisiais Vilniaus mieste sklandė augančios skolos ir gresiančio bankroto šmėkla. Kritikos strėlės smigo į dabartinius miesto vadovus, labiausiai – į merą Artūrą Zuoką, kuris savo ruožtu kaltino pirmtakus ir Vyriausybę, ypač buvusiąją, kuriai vadovavo konservatorius Andrius Kubilius. Vis dėlto sostinėje nepristigo ir naujovių, rožinių ateities svajonių ir jau įgyvendintų projektų.

Iki Kalėdų likus vos kelioms savaitėms ant apsnigto Liepkalnio pristatytas didelis, pasaulinio garso architekto Danieliaus Libeskindo sukurtas projektas – būsimasis Liepkalnio sporto ir sveikatingumo centras. Slidinėjimo trasos išsiplės, o pats kalnas virs patrauklia vieta lankytojams tiek žiemą, tiek vasarą. Investicijos, kaip žada miesto vadovai, numatomos nedidelės – 2-2,5 mln. eurų. Miestas žada sutvarkyti viešąją infrastruktūrą, o „Trade State“, turinti teisę 20 m. valdyti kalną, ir „Start Vilnius“ investuos į naująjį turtą. Centre žadama sporto, meno erdvių, restoranų, ketinama lankytojams pritaikyti ir šalia esantį Ribiškių kraštovaizdžio draustinį.

„Daniel Libeskind“ nuotr./Liepkalnio slidinėjimo centro projekto vizualizacija
„Daniel Libeskind“ nuotr./Liepkalnio slidinėjimo centro projekto vizualizacija

Tai ne vienintelė rožinė Vilniaus svajonė. Šiame sąraše rikiuojasi ir Nacionalinis stadionas, kurio griaučiai jau ne vieną dešimtmetį riogso ant Šeškinės kalno. Atgaivinti šį sovietmečiu pradėtą statinį panoro Juozas Imbrasas, Vilniui vadovavęs 2007-2009 metais. Bet lėšų tam sostinei nepakako, stadionas net nebuvo užkonservuotas ir tebestovi laukdamas geresnių laikų. Šį rudenį prabilta, kad vietoj Nacionalinio stadiono galima pastatyti daugiafunkcį Sveikatingumo, švietimo ir užimtumo kompleksą, tam gavus ES finansavimą. Tokiu būdu Vilnius laidoja Žalgirio stadioną – konkursas dėl jo renovacijos nutrauktas.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Nacionalinis stadionas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Nacionalinis stadionas

Dar viena idėja ateičiai – atgauti Profsąjungų rūmus ir vietoj jų pastatyti Tautos namus. Tiesa, pirmiausia juos reikia išpirkti iš dabartinių savininkų – bendrovės „VIPC Vilnius“. Apgriuvę, degę, mažai benaudojami rūmai įvertinti įspūdinga suma – per 12 mln. eurų (41,9 mln. Lt). Vilniaus savivaldybė ketina sumokėti 5,3 mln. eurų (18,3 mln. Lt) ir dar pridėti nemažai nekilnojamojo turto Vilniuje ir Palangoje. Sostinės taryba tokį projektą svarstė dar liepos pabaigoje, tačiau iki šiol nėra pranešta, ar rūmai išpirkti.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Apleisti Vilniaus Profsąjungų rūmai.
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Apleisti Vilniaus Profsąjungų rūmai.

Itin patraukliai atrodo projektas, numatytas įgyvendinti Antakalnio g. 17, kur šiuo metu Sapiegos parke yra slaugos ligoninė. Pastaroji bus iškraustyta į modernizuotą buvusią vaikų polikliniką Klinikų gatvėje, o jos vietoje įsikurs Vilniaus technologijų ir meno centras. Planuojamos investicijos – 2,89 mln. eurų (10 mln. Lt), įsikurs 35 įmonės ir bus sukurta daugiau kaip 350 naujų darbo vietų.

Vilniaus sav. vizualizacija/Taip ateityje turėtų atrodyti Sapiegos ligoninės teritorija
Vilniaus sav. vizualizacija/Taip ateityje turėtų atrodyti Sapiegos ligoninės teritorija

Žvelgiant į ateitį ambicingai atrodo ir noras rekonstruoti mokyklų stadionus. Neturėdama tam lėšų Vilnius savivaldybė ketina pritraukti privačius investuotojus ir tokiu būdu atnaujinti aštuonis mokyklų stadionus. Investicija į vieną iš jų nemaža – 800 tūkst. eurų (per 2,7 mln. Lt). Aikštynas būtų išnuomojamas 20 metų, bet mokykla juo galės nemokamai naudotis kiekvieną mokslo metų dieną iki 48 val. per savaitę pagal iš anksto suderintą ir kasmet atnaujinamą grafiką.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Taip atrodė tvarkomas Vilniaus Vladislavo Sirokomlės vidurinė mokyklos stadionas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Taip atrodė tvarkomas Vilniaus Vladislavo Sirokomlės vidurinė mokyklos stadionas

Visa tai – ateities planai, kurie ne visiems net atrodo realūs. Kur kas realiau, kad vietoj „Skaiteks“ gamyklos išdygs gyvenamasis kvartalas „Paupys“, tiesa, tik po dešimtmečio. Kol kas čia griaunami seni pastatai, bus valomas gruntas ir tik tada Vilniaus senamiesčio pašonėje, tarp Aukštaičių gatvės ir Vilnios upės vingio, ketinama pastatyti apie 700 butų, komercinių patalpų. Investicija – apie 100 mln. eurų (340 mln. Lt), tai privačios lėšos.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./„Skaiteks“ gamykla pradėta griauti
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./„Skaiteks“ gamykla pradėta griauti

45 mln. eurų investuoti numatyta ir į teritoriją šalia IKEA, kur kyla prekybos slėniu „Nordika“ vadinamas objektas. Pastate, kurio pirmojo etapo statybos darbus numatoma baigti kitų metų rudenį, įsikurs namų apyvokos, buitinės technikos ir elektronikos, sporto prekių, vaikiškų prekių, maisto ir kt. parduotuvės. Investicijos į šį objektą sieks beveik 50 mln. eurų (172,6 mln. Lt).

Prekybos slėnis „Nordika“
Prekybos slėnis „Nordika“

Investicija, kuria Vilnius jau naudojasi, nors nemažai vairuotojų ir abejoja jos nauda, yra naujasis viadukas iš Geležinio Vilko į A.Goštauto gatvę. Kainavęs 10,1 mln. eurų (35 mln. Lt) viadukas yra siauras – vos vienos juostos. O jo apačioje, įsiliejus į A.Goštauto g., jau įvyko ne viena eismo nelaimė. Aplamdomi automobiliai, nes jų vairuotojai vis dar neperpranta gana painios eismo reguliavimo sistemos šioje vietoje.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Naujoji Vilniaus estakada
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Naujoji Vilniaus estakada

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis
Skanumėlis

Video

02:54
00:57
26:35

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min