Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ministras Dainius Pavalkis smerkia Lietuvos vaikų vežiojimą į sukarintas Rusijos stovyklas

Dainius Pavalkis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Dainius Pavalkis
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Politikai turėjo informacijos, kad Vilniaus moksleiviai yra vežami į sukarintas stovyklas Rusijoje. Ketvirtadienį švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis patvirtino portalo 15min.lt turimą informaciją, kad prieš mėnesį jie buvo gavę pranešimą apie Vasilijaus Kačalovo gimnazijos moksleivių „stovyklavimą“. Teigiama, kad nepilnamečių verbavimo tinklas veikia ne tik sostinės mokyklose.

„Mes nepalaikėme, nepalaikome ir nepalaikysime renginių, kurie yra daromi Nepriklausomų valstybių sandraugos ir Baltijos šalių rėmuose, tokio labai įdomaus formato“, – sakė ministras D.Pavalkis, kuris ketvirtadienį Seime aiškinosi dėl situacijos, kurią paviešino portalas 15min.lt.

Situaciją jis pavadino skandalinga ir tvirtino, kad tai yra nepriimtina.

Politikas pripažino, kad prieš mėnesį Švietimo ir mokslo ministerija buvo gavusi informaciją dėl Vasilijaus Kačalovo gimnazijos mokinių, kurie taip pat dalyvavo sukarintose stovyklose „Sojuz“.

Politikas pripažino, kad prieš mėnesį Švietimo ir mokslo ministerija buvo gavusi informaciją dėl Vasilijaus Kačalovo gimnazijos mokinių, kurie taip pat dalyvavo sukarintose stovyklose „Sojuz“.

„Mes pradėjome savarankišką tyrimą. Mokytojas, kuris vežė ten mokinius, yra Lietuvos pilietis, puikiai kalba lietuviškai, jis yra trečia karta, gyvenanti Lietuvoje. Kokios yra tokio jo elgesio paskatos – atsakyti negaliu“, – kalbėjo D.Pavalkis.

Regis, ministras turėjo galvoje gimnazistus auklėjantį Romaną Abramovą, kuris vežė mokinius į „Sojuz“ stovyklą.

D.Pavalkis sakė, kad ministerija gavo Vasilijaus Kačalovo gimnazijos direktorės Rozos Dimentovos pareiškimą, kuriame ji tikino, kad nėra atsakinga už tai, ką moksleiviai veikia per vasaros atostogas bei laisvu nuo pamokų metu. 

Apie tai, kad sukarintose stovyklose dalyvauja Vilniaus Sofijos Kovalevskajos vidurinės mokyklos auklėtiniai, ministerija sužinojo iš 15min.lt tyrimo.

Šitos mokyklos matematikos mokytojo Vitalijaus Kuzborskio, kuris ir vežė vaikus į stovyklas Rusijoje, veiksmus ministras pavadino naudojimusi tarnybine padėtimi.

„Bet ką mes galime padaryti? Mokyklos nėra pavaldžios Švietimo ir mokslo ministerijai, tai yra Vilniaus miesto savivaldybės atsakomybė. Todėl šiandien aš kreipiausi į merą Artūrą Zuoką ir Valstybės saugumo departamentą. Manau, kad saugumiečiai portalus skaito ir sureaguos tinkamai“, – pasakojo ministras.

D.Pavalkis tikino, kad kitą savaitę susitinka su VSD atstovais.

Tinkle – ne tik Vilniaus mokyklos?

Į sukarintas stovyklas Rusijoje ir kitokius Kremliaus finansuojamus renginius yra vežami ne tik Vilniaus, bet ir kitų miestų mokiniai. Apie tai kalbėjo buvęs švietimo ir mokslo ministras, dabar Seimo narys Gintaras Steponavičius.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Gintaras Steponavičius
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Gintaras Steponavičius

„Įvairios Rusijos finansuojamos organizacijos jau ne vienerius metus dirba su mokyklomis Lietuvoje. Tokie dalyvavimai sukarintose stovyklose nėra naujas dalykas, tačiau Rusijos agresijos akivaizdoje tai atrodo visiškai kitaip“, – sakė G.Steponavičius.

Politikas spėja, kad atlikus tyrimą, greičiausiai, pasimatytų, kad tokių pedagogų yra daugiau.

„Galėčiau patvirtinti, kad tai nėra pavienis atvejis. Tai yra kompleksinė problema. Atskirų mokyklų pedagogai jau ne vienerius metus dalyvauja vadinamojoje Tėvynainių programoje“, – sakė buvęs švietimo ir mokslo ministras.

„Galėčiau patvirtinti, kad tai nėra pavienis atvejis. Tai yra kompleksinė problema. Atskirų mokyklų pedagogai jau ne vienerius dalyvauja vadinamojoje Tėvynainių programoje“, – sakė buvęs švietimo ir mokslo ministras.

Pasitaiko net tokių atvejų, kai lietuviškų mokyklų mokytojai bando plauti vaikams smegenis, skleisdami antilietuvišką propagandą.

„Mes turėtume ieškoti nuoširdaus dialogo su rusų švietimo įstaigomis. Šita situacija yra patvirtinimas, kad ta kryptimi pastaraisiais metais buvo dirbama per mažai“, – kalbėjo G.Steponavičius.

Lietuvos vaikai – Rusijos karinėse stovyklose

Trečiadienį 15min.lt aprašė, kaip Vilniaus Sofijos Kovalevskajos vidurinės mokyklos mokiniai buvo kasmet vežiojami į Rusijos sukarintas stovyklas „Sojuz“. Šitie renginiai yra  finansuojami Rusijos gynybos ministerijos ir FSB tinklui priklausančių organizacijų. 

„Facebook“ nuotr./Lietuvos moksleiviai Rusijos karinėje stovykloje „Sojuz“.
„Facebook“ nuotr./Lietuvos moksleiviai Rusijos karinėje stovykloje „Sojuz“.

„Sojuz“ prižiūri Rusijos kariuomenės, GRU ir FSB atstovai, kurie ieško talentingų jaunuolių, galinčių tarnauti specialiosios paskirties padaliniuose ir žvalgyboje.

Sukarintose stovyklose „Sojuz“ paaugliai yra mokomi šaudyti, atlaikyti psichologinius išbandymus ir vykdyti psichologines operacijas.

Nepilnamečius vilniečius į Rusijos stovyklas veža Vilniaus Sofijos Kovalevskajos vidurinės mokyklos matematikos mokytojas Vitalijus Kuzborskis.

Nepilnamečius vilniečius į Rusijos stovyklas veždavo Vilniaus Sofijos Kovalevskajos vidurinės mokyklos matematikos mokytojas Vitalijus Kuzborskis.

Mokyklos direktorė Jevdokija Vasiljeva apie šį faktą žinojo – praėjusiais metais moksleiviai į Rusiją buvo vežami jau prasidėjus mokslo metams.

15min.lt pavyko išsiaiškinti, kad buvęs Vilniaus Sofijos Kovalevskajos vidurinės mokyklos auklėtinis Maksimas Smechovas mokosi Rusijos Riazanės aukštosios oro desanto vadų mokykloje. Tai prestižinė karinė mokykla, kurioje ruošiami desantininkai.

Be to, Vilniaus miesto savivaldybė gavo piliečio skundą, kuriame teigiama, kad sostinės Vasilijaus Kačalovo gimnazijos mokiniai taip pat dalyvavo sukarintoje stovykloje „Sojuz 2014“. 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min