Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti
2021 01 07

Ministras neleido iš COVID-19 vakcinos talpos imti daugiau kaip 5 dozių

Ketvirtadienį įsigaliojo sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio įsakymas, kuriame numatyta, kaip turi elgtis gydymo įstaigos, priimančios COVID-19 „ledo“ vakcinas. Įstaigos turi užtikrinti, kad skiepijimai jomis vyktų pagal vakcinos charakteristikų santrauką ir apraše nustatyta tvarka. Tai reiškia, jog gydytojai negali iš vienos talpos išskirti daugiau kaip 5 vakcinos dozių, nors tai greičiausiai būtų įmanoma.
Pacientų ir darbuotojų skiepijimas Kauno klinikose
Pacientų ir darbuotojų skiepijimas Kauno klinikose / Kauno klinikų nuotr.

Lietuva gyventojus kol kas skiepija tik kompanijų „BioNTech“ ir „Pfizer“ pagamintomis koronaviruso vakcinomis. Jos vadinamos „ledo“ vakcinomis, nes turi būti saugomos ypač žemos temperatūros sąlygomis.

Informaciniame lapelyje teigiama, jog praskiedus preparatą 1,8 ml natrio chlorido, viename 2,25 ml substancijos buteliuke yra 5 vakcinos dozės po 0,3 ml.

Tačiau medikai nurodo, jog viską atliekant teisingai ir kruopščiai, įmanoma išgauti ir šešias dozes – taip leista elgtis medikams Jungtinėje Karalystėje.

TAIP PAT SKAITYKITE: Susipažinkite: „Pfizer-BioNTech“ vakcinos informacinis lapelis pacientams

Pavyktų padidinti vakcinuojamų asmenų skaičių

Palankiai apie tokį sprendimą atsiliepė Vyriausybės suburtos ekspertų tarybos narys, Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro direktorius Laimonas Griškevičius.

„Reikia dėti visas pastangas, diskutavome ir su Sveikatos apsaugos ministerija, kad būtų leidžiama vakcinuoti daugiau negu 5 dozėmis iš flakonų. <...> Jeigu iš vieno flakono teisingai praskiedus jo turinį, galima gauti ne penkias, o šešias ar kartais septynias dozes, tai tikrai tą reikėtų daryti, ir tokiu atveju vakcinuojamų asmenų skaičių mes galėtume padidinti tikrai ženkliai“, – anksčiau per spaudos konferenciją kalbėjo jis.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Laimonas Griškevičius
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Laimonas Griškevičius

Kadenciją baigęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga aiškino, jog jo įpėdinis ministras Arūnas Dulkys nieko nelaukdamas turėtų leisti iš vienos talpos imti po šešias COVID-19 vakcinas.

„Manau, kad labai neatsakinga šitoje situacijoje, kada vakcinų kiekis yra labai nedidelis, patenkantis į šalį, išmesti beveik penktadalį vakcinų. Tai yra elementarus off-label naudojimo įteisinimas, išplėtimas ir ministras tokią teisę turi. <...> 8000 dozių į šiukšlių dėžę yra žiauriai neatsakinga, tikrai aš manau to niekas nesupras.

Juo labiau, kad naudojimas absoliučiai saugus, tai yra, tas kiekis, kuris atskiedus jau lieka, tai kam jį išpilt. Jeigu mes pasakėm, kad penkios dozės tuo skiedimu buvo geros, kodėl šešta pasidaro dėl kažkokios priežasties negera, ar kodėl ją reikia išmesti. Ministras turi visas galimybes tą padaryti ir aš siūlyčiau nieko nelaukti“, – trečiadienį Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje dėstė A.Veryga.

Būtų neteisėta

Tame pačiame posėdyje dalyvavusi sveikatos apsaugos viceministrė Živilė Simonaitytė tikino, jog ministras negali leisti gyventojų skiepyti savo nuožiūra.

„Aš suprantu norą, bet šiuo metu naudoti šeštą dozę būtų neteisėta, ir tada ministras turėtų prisiimti atsakomybę, ir turbūt ir baudžiamąją, ne tik administracinę“, – sakė ji ir pažymėjo, jog klausimą dėl šeštos vakcinos dozės naudojimo svarstys ekspertų taryba.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Živilė Simonaitytė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Živilė Simonaitytė

Prie Vyriausybės sudarytos ekspertų tarybos narė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Visuomenės sveikatos fakulteto dekanė Ramunė Kalėdienė 15min teigė, kad šeštos vakcinos dozės naudojimo klausimą taryba apsvarstė, tačiau jokio sprendimo kol kas nepriėmė.

„Svarstėme labai intensyviai, bet kol kas sprendimas yra nepriimtas. Manau, artimiausiu metu turėtų paaiškėti. Tai labai priklauso nuo bendrų Europos Sąjungos sprendimų ir teisinės bazės“, – sakė ji.

Laukiama Europos sprendimo

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos vadovas Gytis Andrulionis anksčiau nurodė, jog jei šeštą dozę leis naudoti Europos vaistų agentūra, tuomet tai iš karto taikys ir Lietuva.

Bet kol kas to daryti negalima.

Ketvirtadienį įsigaliojo ministro A.Dulkio pasirašytas įsakymas, pagal kurį vakcinas priimančios asmens sveikatos priežiūros įstaigos turi:

  • priimti perduodamas „ledo“ vakcinas;
  • „ledo“ vakcinas laikyti gamintojo nustatytomis sąlygomis;
  • užtikrinti, kad skiepijimai „ledo“ vakcinomis būtų atliekami vadovaujantis „ledo“ vakcinos charakteristikų santrauka ir apraše nustatyta tvarka.
  • paslaugas organizuojančioms ASPĮ ir vakcinas priimančioms ASPĮ vykdyti atitinkamai perduodamų ir gaunamų vakcinų apskaitą.

Lietuva su kompanijomis „BioNTech“ ir „Pfizer“, per Europos Komisijos pirkimą, yra sutarusi gauti daugiau kaip 2 mln. vakcinos dozių. Į Lietuvą tokių pristatyta jau daugiau nei 40 tūkst. dozių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Būsto draudimas Lietuvoje: pokytis iš „nerūpi“ į „būtina“
Reklama
Kartu su VDU studentais, studijas pradeda ir gausus būrys Lietuvos moksleivių
Reklama
„Inbank“ tapo „pigu.lt“ finansavimo partneriu
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Užsisakykite 15min naujienlaiškius