15min be reklamos
2016 08 06, 18:48

Ministras T.Žilinskas ragina nedramatizuoti situacijos dėl Lietuvą palikusių pabėgėlių

Vidaus reikalų ministras Tomas Žilinskas ragina nedramatizuoti situacijos dėl Lietuvoje prieglobstį gavusių pabėgėlių, kurie jau daugiau kaip mėnesį negrįžta iš Švedijos.
Irakiečių šeima atvyko į Lietuvą
Irakiečių šeima Lietuvoje neužsibuvo / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Pasak ministro, irakiečių šeima turi teisę laisvai keliauti po Europos Sąjungą ir kol kas jokių taisyklių nepažeidžia.

„Manau, kad nereikia dramatizuoti situacijos, nes irakiečių šeima gavo leidimą gyventi Lietuvoje laikinai ir gali laisvai keliauti po visą Europos Sąjungą. Kiek man yra žinoma, šeima nuvažiavo aplankyti savo giminaičių ar draugų. Kol kas jie nieko nepažeidžia, jie gali būti kitoje valstybėje“, – BNS sakė T.Žilinskas.

Jeigu irakiečiai vis dėlto į Lietuvą negrįžtų, būtų sprendžiamas klausimas dėl jiems suteikto statuso, leidžiančio gyventi Lietuvoje.

Pasak jo, kol kas anksti teigti, kad išvykę irakiečiai į Lietuvą nebegrįš. Jie, kaip ir Lietuvos piliečiai, užsienyje gyventi gali ne ilgiau kaip tris mėnesius per pusmetį arba šešis mėnesius per vienus metus.

Jeigu irakiečiai vis dėlto į Lietuvą negrįžtų, būtų sprendžiamas klausimas dėl jiems suteikto statuso, leidžiančio gyventi Lietuvoje. T.Žilinsko teigimu, išsiuntimas atgal į Iraką pabėgėliams negrėstų.

„Atgal tikrai nebūtų tie žmonės išsiųsti, nes jų šalyje vyksta persekiojimas. Tad išsiuntimas, mano supratimu, yra negalimas, nes jie nepadarė jokios nusikalstamos veikos, nieko, kas būtų šiurkščiai pažeidę įstatymus. Tiesiog galėtų būti peržiūrimas jų statuso klausimas ir sprendžiama, ar jis galėtų būti toliau suteiktas, ar nebe“, – kalbėjo ministras.

Irakiečiai buvo gavę laikiną teisinę apsaugą Lietuvoje, per teismą jie siekė pabėgėlių statuso, bet pralaimėjo bylą.

Sprendimas dėl laikinos apsaugos Migracijos departamente buvo priimtas pernai gruodžio 15-ąją, tą pačią dieną, kai keturių asmenų irakiečių šeima iš Graikijos atvyko į Lietuvą.

Šeima skundėsi, kad už Lietuvos suteiktas išmokas neįmanoma išgyventi. Lietuvoje šią šeimą savo vasarnamyje Juodšiliuose, Vilniaus rajone buvo apgyvendinęs europarlamentaras liberalas Petras Auštrevičius. Pasak politiko, namuose liko nemažai irakiečių asmeninių daiktų.

„Atsiuntė SMS, kad viskas gerai, kad greitai pasimatysime. Bet kaip bus, nežinau, nenoriu spekuliuoti“, – teigė P.Auštrevičius.

T.Žilinskas sako nemanantis, kad irakiečių sprendimui įtakos galėjo turėti nepakankamai geros sąlygos ir neefektyviai vykdoma integracija.

„Tai turi būti abiejų pusių interesas – tiek valstybės integruoti ir kad žmonės įsilietų į Lietuvos gyvenimą, tiek pačių migrantų, atvykusių žmonių turi būti stiprus interesas pritapti, adaptuoti, įsilieti į tos valstybės visuomenę. Tad pagal vieną šeimą aš tikrai nenorėčiau spręsti apie visus ir tikiu, kad kiti atvykę migrantai prisidės prie mūsų valstybės gerovės kūrimo“, – kalbėjo ministras.

Kadangi pabėgėliai Lietuvoje nebuvo ilgiau nei mėnesį, jie praras ir valstybės mokamas išmokas.

Lietuva yra įsipareigojusi per dvejus metus priimti 1 105 asmenis, kurie bėga nuo smurto Sirijoje, Irake ir Eritrėjoje. Pabėgėliai perkeliami iš Italijos ir Graikijos, kurios susidūrė su didžiausiu migrantų antplūdžiu.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min