Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ministru tapęs Saulius Skvernelis kol kas nenori dirbti su buvusiu STT vadu Žimantu Pacevičiumi

Seime prisiekė naujasis vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Seime prisiekė naujasis vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis
Šaltinis: 15min
0
A A

Vidaus reikalų ministru antradienį tapęs buvęs policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis pirmą kartą į ministerijos pastatą Šventaragio gatvėje antradienį įžengė kaip vadovas. Pasižiūrėti į S.Skvernelį sugužėjo pilna salė darbuotojų, padainuoti buvo pakviestas choras, kuris atliko neoficialų policijos himną – dainą „Žalioj stotelėje“.

S.Skvernelio veido išraiška po tokių išilmingų sutiktuvių akivaizdžiai rodė, kad jam tai neįprasta ir truputį juokinga. Ministras pripažino, kad šiek tiek keistai jaučiasi po daugybės metų vietoj uniformos dėvėdamas paprastą tamsų kostiumą. Surengęs pirmą savo, kaip ministro, spaudos konferenciją S.Skvernelis žadėjo būti atviras ir nuoširdus, bet prašė leisti jam apšilti kojas.

„Nežinau, ar aš turiu tą šimto dienų indulgenciją nuo kritikos. Ko gero, ne“, – pareiškė jis.

– Koks pirmas įspūdis atvykus į ministeriją kaip vadovui?

– Anksčiau būdavo, kad atvažiavęs čia ir kažkokio klausimo neišsprendi, lieki nepatenkintas. Dabar jau reikia galvoti ir žiūrėti kitaip. Susirinkęs buvo puikus kolektyvas, daugelį žmonių aš pažįstu. Pasakiau jiems, kad nebūtų baimių. Ateinu aš tikrai kurti.

Maksimumas, žinoma, yra dveji metai, o kiek pavyks, ne mes sprendžiame.

Ambicingus tikslus keliu kiekvienoje darbovietėje. Manau, kad darbuotojai pajėgūs, jei tik jiems suteiki galimybę. Paprašiau, kad mane priimtų į savo tarpą ir kartu, kiek leis darbuotis, dirbtume. Maksimumas, žinoma, yra dveji metai, o kiek pavyks, ne mes sprendžiame.

– Koks didžiausias iššūkis jums bus šiame darbe?

– Pajuokausiu, paskui ir parašysite. Poste išsilaikyti (juokiasi). Iš tikrųjų manau, kad susidėlioti reikia po dvi-tris kryptis kiekvienoje tarnyboje, kiekviename departamente. Liko dveji metai. Jei pradėsime po 25 darbus daryti, tai nepadarysime nieko. Aišku, rutininiai darbai bus. Norisi, kad jie nebūtų triukšmingi, skandalingi, bet norisi turėti konkrečias kryptis. Šiandien esu pilnas optimizmo, manau, toks ir liksiu.

– Visą gyvenimą buvote statutinis pareigūnas, ar netrūks kompetentecijos toms nestatutinėms kryptims, kurias apima Vidaus reikalų ministerija?

– Galima kitaip paklausti. Kai ateidavo politikas inžinierius ar mechanikas, tai tokių klausimų nekildavo. Aš esu teisininkas, mano specializacija buvo administracinė teisė, o, jei ko nemoku, išmoksiu.

– Kokie bus prioritetai spręstinų problemų? Policininkai, ugniagesiai jau reikalauja didesnių algų. Kurių problemas spręsite pirmiausia?

Nesu tas žmogus, kuris yra paspaudžiamas. Jei man tai bus nepriimtina, tai nebus daroma.

– Aš manau, kad – statutinė tarnyba vienareikšmiškai, nes visuomenės saugumas yra ypatingos svarbos sritis. Ne veltui, matyt, ir buvau paskirtas į šias pareigas, nes statutinė tarnyba yra didžioji ministerijos dalis. Taip pat svarbu atskirties mažinimas tarp regionų. Naujas iššūkis yra kibernetinis saugumas, dėl ko įstatymas naujas Seime svarstomas jau. Prioritetinė sritis yra ir valstybės tarnybos sutvarkymas. Sričių yra pakankamai daug. Prezidentė kai kurias kryptis taip pat, matyt, nustatys šiandien.

– Dabar esate politinio pasitikėjimo žmogus. Nebijote, kad jus delegavusi „Tvarkos ir teisingumo“ partija vers priimti sprendimus, kurie gal jums visai nepatinka?

– Negalima apie save kalbėti vien teigiamai, bet ten, kur dirbau, o ypač generalinio komisaro pareigose, tai nesu tas žmogus, kuris yra paspaudžiamas. Jei man tai bus nepriimtina, tai nebus daroma. Jei bus galima prieiti kompromiso, tai aš esu linkęs į protingus kompromisus ir diplomatiją, tačiau jie neturi prasilenkti su įstatymais ir mano sąžine. Viskas bus gerai tada.

Esu deleguotas „Tvarkos ir teisingumo“. Būtų nemandagu, neetiška ir nekultūringa, jei aš priimčiau sprendimus, neinformuodamas partijos pirmininko ar frakcijos Seime. Esu pasirengęs bendrauti su visomis politinėmis jėgomis.

Manau, kad mano situacija yra unikali tuo, kad aš pasistengsiu gauti tą paramą iš visų politinių partijų – tiek pozicijos, tiek opozicijos.

Matyt, po ilgos pertraukos unikali situacija šioje ministerijoje, nes paskutinis iš policijos atėjęs ministras buvo Česlovas Kazimieras Blažys (VRM vadovavo 1999-2000 m., – red.past.), o po to tik partiniai. Jiems turbūt buvo sunkiau, nes reikėjo derintis su partija. Kita vertus, jie turi užnugarį, kuris itin padeda gauti paramą biudžetiniais klausimais. Manau, kad mano situacija yra unikali tuo, kad aš pasistengsiu gauti tą paramą iš visų politinių partijų – tiek pozicijos, tiek opozicijos.

– Kaip vertinate teisėsaugos pradėtą tyrimą dėl Vidaus reikalų minsiterijos viešųjų pirkimų, po kurio teko trauktis buvusiam ministrui Dailiui Alfonsui Barakauskui?

– Tyrimas tikrai sudavė didžiulį smūgį pasitikėjimui visa vidaus reikalų sistema, ne tik pačia ministerija. Juo labiau, kad nei jūs, nei aš nežinau visų tyrimo krypčių ir apimčių. Kol kas žinau tiek, kiek jūs parašėte. Tkrai nelįsiu ir nesikišiu į patį tyrimą. Kiek manys esant reikalinga, mane informuos Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovas. Galiu tik palinkėti, kad jis baigtųsi kuo greičiau ir būtų atsakyta į visus klausimus, nes tokioje situacijoje iš tikrųjų ateiti čia buvo nelengvas žingsnis. Dėmė yra didelė.

– Kurie viceministrai liks dirbti? Dabar juos skiria koalicijos partneriai pagal susitarimą, o jūs sakėte, kad norėtumėte komandą rinktis pats.

– Vienam viceministrui pasiūliau, paprašiau, kad tęstų darbą. Tai Elvinui Jankevičiui (socialdemokratų atstovas, – red. past.). Jis sutiko.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Saulius Skvernelis, Žimantas Pacevičius ir Dailis Alfonsas Barakauskas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Saulius Skvernelis, Žimantas Pacevičius ir Dailis Alfonsas Barakauskas

– O Žimantui Pacevičiui?

Galėčiau dabar, kaip politikas, pažadėti daug visko, ir nieko nedaryti.

– Kol kas kitų viceministrų nėra.

– Ar atsivesite ką nors iš Policijos departamento?

– Matyt, bus tokių žmonių, nes ten tikrai visus pažįstu. Tačiau, jei ateis, tai tik civiliai, ne pareigūnai.

– Opi problema yra policininkų algos. Kaip ją spręsite?

– Galėčiau dabar, kaip politikas, pažadėti daug visko, ir nieko nedaryti. Šiandien tie skaičiai, kurie yra, nėra pakankami. Tikiuosi, kad didėjimą tam tikrą galima pasiekti. Konkrečių skaičių neminėsiu, nes tai pavojinga.

Mes turime susitvarkyti su funkcijų dubliavimu, su struktūromis, nes tiek turėti įvairių tarnybų tokia apimtimi, mes, matyt, niekada neišgalėsime ir turėsime žiūrėti, kad galbūt geriau mažiau, bet daugiau apmokamų profesionalesnių pareigūnų.

Dar biudžetas nėra priimtas, surėmę pečius visi bandysime pasiekti pokyčių, nors suvokiame, kad dabar svarstymas jau finišo tiesiojoje ir pakeisti ką nors bus labai sunku.

– Svarstote kokias nors tarnybas sujungti, mažinti darbuotojų ir likusiems didinti algas?

– Nenoriu tų detalių. Pavyzdys yra Estija, kuri, faktas, nuo sausio 1 dienos Policijos ir valstybės sienos apsaugos departamente padarė minimalią algą tūkstantį eurų. Tai padarė be papildomo finansavimo iš išorės, o persitvarkydami. Pagalvokite, kas būtų, jei ir mes tai galėtume pasiekti. Kokia konkurencija tada būtų į tarnybą. Turime tai padaryti. Manau, tai kelias, kuriuo turime eiti užuot daugelį metų žadėję.

Daugiausia dabar turiu dvejus metus čia, ministerijoje. Jei per tą laiką būtų galima sukurti teisinę aplinką ir padėti tvirtus pamatus, pradėti įgyvendinti strategiją, tai taip pat, kaip išeidamas policijoje sakiau, taip ir čia, galėčiau pasakyti, kad tarnybai atidaviau visą širdį ir padariau, ką galėjau.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min