Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 5d. 12:59

Mirties stebėjimas – baisiausia slaugytojų darbo kasdienybė, prie kurios neįmanoma priprasti

 Vilniaus universitetinės ligoninės atnaujinto operacinio bloko atidarymas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Medikai darbe patiria didžiulį stresą, rodo moksliniai tyrimai.

„Metams bėgant mažiau reaguoji, bet, žinoma, mirtis paliečia kiekvieną žmogų. Kartais tenka matyti, kad slaugytojos verkia, gali net ir nemiegoti kelias naktis“, – sako 22 metus slaugytoja dirbanti Irina Zelenienė. Dideli ir ne visada pagrįsti artimųjų reikalavimai, didelis darbo krūvis, susidūrimas su mirtimi – tai tik keletas stresą šios profesijos atstovėms keliančių veiksnių. Slaugytojus Lietuvoje ruošia net aštuonios aukštosios mokyklos, tačiau jų vis stinga, nes dirbti šį sudėtingą darbą pasiryžta ne kiekvienas.

Šią savaitę Klaipėdoje vyko konferencija, į kurią susibūrė sveikatos įstaigų slaugytojos.

Klaipėdos valstybinės kolegijos direktoriaus pavaduotoja studijoms ir mokslui dr. Nijolė Galdikienė, viena iš sveikatos priežiūros reformos kūrėjų daugiau nei prieš 20 metų, Suomijoje apsigynė disertaciją, kurios pagrindu tapo Vakarų Lietuvoje esančių 18 pirminės sveikatos priežiūros įstaigų tyrimas. Dar 2009 metais moteris ėmėsi tirti kultūrą ir klimatą valstybinėse sveikatos priežiūros įstaigose, buvo vertinamas slaugytojų patiriamas stresas. Rezultatus mokslininkė pristatė konferencijoje.

Disertacijoje mokslininkė išskyrė devynias pagrindines slaugytojoms kylančias streso priežastis – tai susidūrimas su mirtimi, konfliktai su gydytojais, profesinio pasiruošimo darbui trūkumas, nesutarimai su kolegomis, vadovais, per didelis darbo krūvis, netikrumas dėl paciento gydymo ir slaugos, bendravimo su pacientais ir jų artimaisiais problemos, diskriminacija darbo vietoje.

„Pirmu numeriu yra susidūrimas su mirtimi ir mirties stebėjimas. Prie to niekada negalima priprasti“, – sako N.Galdikienė.

Tyrimas parodė, jog pirminės sveikatos priežiūros įstaigose slaugytojai neišskyrė didelio darbo krūvio kaip stresą sukeliančio faktoriaus, tačiau pati profesija sukelia itin gilių sukrėtimų ir emocijų. Pasak mokslininkės, sugrįžęs namo slaugytojas negali atsiriboti nuo paciento, prieš akis jam iškyla vaizdiniai ir visa esama situacija. Kai kurie mokslininkai slaugytojų darbą prilygina „emocinei labdarai“, be to, ir atlygis už jį Lietuvoje gana menkas. Etatinis slaugytojų atlyginimas 2017 metais šalyje siekė 723 Eur neatskaičius mokesčių.

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Nijolė Galdikienė
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Nijolė Galdikienė

Slaugytojų vis stinga

„Kodėl nėra slaugytojų pertekliaus, nors rengiame kasmet didelį skaičių. Juos rengia kelios aukštosios mokyklos, šešios kolegijos ir du universitetai, tačiau jų visą laiką trūksta visose šalyse. Todėl, kad tai labai sunkus darbas, psichologinė įtampa, didžiulė kaita.

Kodėl nėra slaugytojų pertekliaus, nors rengiame kasmet didelį skaičių. Juos rengia kelios aukštosios mokyklos, šešios kolegijos ir du universitetai, tačiau jų visą laiką trūksta visose šalyse. Todėl, kad tai labai sunkus darbas, psichologinė įtampa, didžiulė kaita, – sakė N.Galdikienė.

Tai daugiausia moteriška specialybė, moterys kuria šeimas, gimdo vaikus, bet tos, kurios mato, kad netenkina, keičia. Bet yra slaugytojų, kurios buvo mano pirmos studentės, daug metų dirba, tai briliantai“, – teigia N.Galdikienė.

Moters žiniomis, Pasaulio sveikatos organizacija prieš keletą metų buvo pateikusi duomenis apie emigravusių šių specialistų skaičių. N.Galdikienės teigimu, išvykusių iš Lietuvos slaugytojų nėra tiek jau daug, apie 13 proc.

Didesnė problema – slaugytojų senėjimas. Tarp gausybės mokslininkės apklaustų slaugytojų net 60 proc. yra vyresnės nei 50 metų amžiaus, ypač kaimiškose vietovėse.

Daugiausia streso – dirbant su vaikais

„Mane nustebino tai, kad pirminės sveikatos priežiūros įstaigose slaugytojos patiria stresą ir ypač vyresnio amžiaus slaugytojos bei tos, kurios dirba mažesniuose kolektyvuose, dirba ambulatorijose.

Kadangi slaugytojai atsakomybės suteikiama daug, o savarankiškumas nėra tolygus atsakomybei, ji negali priimti kai kurių sprendimų pati.

Švedijoje, kur esu daug metų dirbusi, slaugytojos, baigusios farmakologijos kursą, gali išrašyti vaistus, pavyzdžiui, jei skarlatina, skirti antibiotikus“, – pasakojo N.Galdikienė.

Mokslininkei įdomi detalė pasirodė ta, jog daugiausia streso slaugytojos patiria dirbdamos su vaikais. Pati 15 metų darbo patirtį turinti moteris, penkerius metus dirbusi vaikų apylinkės slaugytoja, teigia, jog, atėjus pas vaiką, dažnai šalia matant abu tėvus bei senelius, juntama itin didelė atsakomybė.

20 metų vienoje darbovietėje

Irina Zelenienė slaugytoja dirba jau 22 metus ir visus juos – Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. Moteris vadovaujasi įsitikinimu, jog bet kuris sąžiningai atliekamas darbas yra sunkus.

„Reikia mylėti savo profesiją. Yra tam tikri įgimti dalykai, kaip gailestingumas. Jei neturi įgimtų dalykų, sunku išsilaikyti tokį ilgą laikotarpį. Man patinka mano darbas: ir sąlygos, ir pati įstaiga, ir motyvuoja, ir tobulinamės“, – sakė I.Zelenienė, 15 metų dirbusi viename sudėtingiausių skyrių – reanimacijos ir intensyviosios terapijos, o dabar jau aštuntus metus slaugos administratorės pareigas eina Nefrologijos ir vidaus ligų skyriuje.

I.Zelenienė tikina, jog ją motyvuoja darbo rezultatas – pacientų šypsenos, pasitenkinimas paslaugomis, artimųjų šilti žodžiai, palaikymas ir bendradarbiavimas.

Moteris įsitikinusi, jog, sąžiningai atliekant savo darbą, lengva nėra niekur.

„Man visada kyla klausimas, kur nesunku? Čia priklauso nuo paties žmogaus. Turi darbą atlikti gerai, o jei supa geras, stiprus kolektyvas, kiti darbuotojai, slaugytojai, gydytojai, vadovai, tai nėra sudėtinga“, – mano moteris.

Iš širdies dirbanti I.Zelenienė, slaugymo subtilybių mokanti ir studentus, visuomet į savo darbą stengiasi pažvelgti paciento akimis. Klaipėdietė sako, jog niekada negali žinoti, kur nuves gyvenimas, vieną dieną ir pats gali tapti pacientu.

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Slaugytoja Irina Zelenienė
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Slaugytoja Irina Zelenienė

Streso daug mažiau

Ligoninėje slaugytoja dirbanti moteris tikina, jog pirmaisiais darbo metais streso darbe buvo gerokai daugiau nei dabar, prikaupus patirties, mat susiformavus įgūdžiams, įgijus praktikos, pasitikėjimas savimi gerokai didesnis.

Slaugytojos po kolegijos baigimo labai rimtai išgyvena, kartais tenka matyti, kad verkia, gali ir nemiegoti kelias naktis. Pamačius yra šokas. Susidaro laikui bėgant tam tikra imunitetas, bet nereaguoti negali, – sako slaugytoja.

„Man atrodo, kiekvienas žmogus individualiai suvokia, kas yra stresas. Vienai slaugytojai dešimt pacientų paguldo, ir ji sako, diena buvo nesunki, sutvarkėm, pagydėm, o kitai slaugytojai vieną paguldo, ir ji sako, kad labai daug darbo. Mes labai skirtingai suvokiam, kiti panikuoti pradeda labiau. Tai priklauso ir nuo charakterio, šeimos, išugdytų savybių, kaip priimame ir tvarkomės su stresu“, – sako slaugytoja.

I.Zelenienės teigimu, susitaikyti šiame darbe neįmanoma su vienu dalyku – žmogaus mirtimi.

„Kadangi dirbau viename iš sunkiausių skyrių, reanimacijos, tekdavo susidurti kasdien ir ne kartą su mirtimi. Net ir daug metų dirbdamas vis tiek reaguoji. Žinoma, mirtis paliečia kiekvieną žmogų, slaugytoją, gydytoją... Bet su metais ne taip stipriai reaguoji, suvoki save kaip specialistą, kad padarei viską, ką galėjai. Slaugytojos po kolegijos baigimo labai rimtai išgyvena, kartais tenka matyti, kad verkia, gali ir nemiegoti kelias naktis. Pamačius yra šokas. Laikui bėgant susidaro tam tikras imunitetas, bet nereaguoti negali“, – sako moteris.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

G.Nausėda prakalbo apie santykius su Rusija: jie įmanomi, nors aplinkybės ir sunkios

Gyvenimas

Medikai Benitai žadėjo neįgaliojo vežimėlį, o dabar moteris jaučiasi apgavusi senatvę – sukūrė neįprastą mankštą

Vardai

Advokato A.Bandžiaus naujos sužadėtinės gyvenime irgi netrūko dramų: su dukra teko bėgti iš Švedijos

Verslas

Ūkio ministerija siūlo uždrausti nuolaidas parduotuvėse, jei dėl jų susitarta žodžiu

„Ginčas“: Lietuvos rinktinės sąrašo dilema – paskutinis šansas D.Motiejūnui?

Aktualu

15min paaiškina: kas bus kandidatai į Lietuvos Respublikos prezidentus?

Interviu 24sek

Grupės lyderį pasitinkantis D.Adomaitis savo vyrų prašo kantrybės

Pasaulis kišenėje

Portugalijoje po gąsdinančio skrydžio nusileido „nekontroliuojamas lėktuvas“

24sek

„Ryto“ puolėjas nepasikuklino: „Europoje niekas negali manęs uždengti“

Sportas

Keistenybė Airijoje – po pergalingų rungtynių žaidėjai žiauriai sumušė teisėją

24sek

Kauno „Žalgiris“ į rungtynes Alytuje išvyko be dviejų lyderių

Vardai

Už melagingus parodymus Žilvinui Žvaguliui skirta 2,6 tūkst. eurų bauda

Vardai

Savo kumščio kietumą neįgaliam vyrui parodęs boksininkas Evaldas Petrauskas pripažintas kaltu

Mokslas.IT

Ekspertai ragina apmokestinti mėsą: leis sutaupyti milijardus sveikatos apsaugai

Maistas

auGalingas pirmadienis: moliūgų sriuba ir skrebučiai su avokadais ir moliūgų sėklomis

Gazas

Prietaisų skydelyje degantys indikatoriai: atvejai, kada važiuoti nerekomenduojama

Vardai

Alkoholio nevartojanti Gabija Vitkevičiūtė apie savo vaikystę: „Kai geria mama, tau sugriūna pasaulis“

Aktualu

LNK atstovas Tomas Bartininkas: apie nuolaidą Darbo partijos reklamai žinau iš spaudos

Verslas

Valdžia laukia didelių permainų, bet „Iki“ kontrolę perėmusi „Rewe“ svarbių pokyčių nežada

Verslas

Lenkijos „Small Planet Airlines“ gyvavimą baigė paskutiniu skrydžiu į Gran Kanariją

Naujienos

Aktualu

Paryžiuje surengtas protestas prieš E.Macrono politiką

24sek

Fantastiškas Jono Mačiulio šou – sužaidė vienas geriausių karjeros rungtynių

15min žurnalistui – prestižinis žurnalistikos apdovanojimas Dovydas PancerovasTyrimų skyriaus žurnalistas
Man tai didžiausias profesinis įvertinimas. Vytautas Gedgaudas buvo žurnalistikos novatorius ir išskirtinio stiliaus autorius, tad turiu iš ko mokytis ir ko siekti! Ačiū Lietuvos žurnalistų sąjungai, ačiū 15min redakcijai ir ačiū skaitytojams.
 
Verslas

„Adidas“ siūlo drabužius su užrašu „USSR“ – Lietuvos diplomatai stebisi

24sek

„Žalgiris“ vos neprisižaidė Pasvalyje – LKL reguliarusis sezonas laimėtas

Aktualu

15min žurnalistui Dovydui Pancerovui – prestižinis žurnalistikos apdovanojimas

Vardai

Žinomi žmonės su vaikais griliumi mėgavosi tiesiog mieste

Sportas

Sensacija „Premier“ lygoje – autsaideriai nugalėjo „Tottenham“

Vardai

Rimantė Kulvinskytė – apie motinystę: „Mamos niekada nesiguos, kaip iš tiesų sunku nepamesti savęs“

Gyvenimas

30 dienų su kauke: veido mankštų trenerė siūlo 4 savaičių atostogas odai

Mokslas.IT

NASA į Marsą paleido milijardo vertės zondą „InSight“

Aktualu

Kodėl marą ir cholerą žmonės įsivaizdavo kaip moteris

Sportas

M.Mizgaitį į MMA narvą atvedęs treneris lenkia galvą prieš imtynių žvaigždę: „Jis – karys. Bet kurį naujoką tai būtų sustabdę“

Vardai

Gigi Hadid ant naujo „Vogue“ viršelio – visai nepanaši į save: kam tiek fotošopo?

Pasaulis kišenėje

Senosios bitininkystės paslaptys: bitės Dzūkijoje gyvena ne tik aviliuose

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: viščiukas lauže australietiškai

2018 metų baikerių sezono atidarymas

„Atsarginiai“: „Raptors“ kompleksai, C.Anthony principai ir pradingęs kandidatas į „Metų naujoko“ titulą

Aktualu

Vilniaus pakraštyje esanti nuotekų valykla gąsdina atvirais šuliniais – kažkas juos atidengia tyčia

24sek

Fantastiškas Jono Mačiulio šou – sužaidė vienas geriausių karjeros rungtynių

Vardai

Ypatingos

09:17
05:49

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Mamos prieš meningokoką

Parašykite atsiliepimą apie 15min