Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 5d. 12:59

Mirties stebėjimas – baisiausia slaugytojų darbo kasdienybė, prie kurios neįmanoma priprasti

 Vilniaus universitetinės ligoninės atnaujinto operacinio bloko atidarymas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Medikai darbe patiria didžiulį stresą, rodo moksliniai tyrimai.

„Metams bėgant mažiau reaguoji, bet, žinoma, mirtis paliečia kiekvieną žmogų. Kartais tenka matyti, kad slaugytojos verkia, gali net ir nemiegoti kelias naktis“, – sako 22 metus slaugytoja dirbanti Irina Zelenienė. Dideli ir ne visada pagrįsti artimųjų reikalavimai, didelis darbo krūvis, susidūrimas su mirtimi – tai tik keletas stresą šios profesijos atstovėms keliančių veiksnių. Slaugytojus Lietuvoje ruošia net aštuonios aukštosios mokyklos, tačiau jų vis stinga, nes dirbti šį sudėtingą darbą pasiryžta ne kiekvienas.

Šią savaitę Klaipėdoje vyko konferencija, į kurią susibūrė sveikatos įstaigų slaugytojos.

Klaipėdos valstybinės kolegijos direktoriaus pavaduotoja studijoms ir mokslui dr. Nijolė Galdikienė, viena iš sveikatos priežiūros reformos kūrėjų daugiau nei prieš 20 metų, Suomijoje apsigynė disertaciją, kurios pagrindu tapo Vakarų Lietuvoje esančių 18 pirminės sveikatos priežiūros įstaigų tyrimas. Dar 2009 metais moteris ėmėsi tirti kultūrą ir klimatą valstybinėse sveikatos priežiūros įstaigose, buvo vertinamas slaugytojų patiriamas stresas. Rezultatus mokslininkė pristatė konferencijoje.

Disertacijoje mokslininkė išskyrė devynias pagrindines slaugytojoms kylančias streso priežastis – tai susidūrimas su mirtimi, konfliktai su gydytojais, profesinio pasiruošimo darbui trūkumas, nesutarimai su kolegomis, vadovais, per didelis darbo krūvis, netikrumas dėl paciento gydymo ir slaugos, bendravimo su pacientais ir jų artimaisiais problemos, diskriminacija darbo vietoje.

„Pirmu numeriu yra susidūrimas su mirtimi ir mirties stebėjimas. Prie to niekada negalima priprasti“, – sako N.Galdikienė.

Tyrimas parodė, jog pirminės sveikatos priežiūros įstaigose slaugytojai neišskyrė didelio darbo krūvio kaip stresą sukeliančio faktoriaus, tačiau pati profesija sukelia itin gilių sukrėtimų ir emocijų. Pasak mokslininkės, sugrįžęs namo slaugytojas negali atsiriboti nuo paciento, prieš akis jam iškyla vaizdiniai ir visa esama situacija. Kai kurie mokslininkai slaugytojų darbą prilygina „emocinei labdarai“, be to, ir atlygis už jį Lietuvoje gana menkas. Etatinis slaugytojų atlyginimas 2017 metais šalyje siekė 723 Eur neatskaičius mokesčių.

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Nijolė Galdikienė
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Nijolė Galdikienė

Slaugytojų vis stinga

„Kodėl nėra slaugytojų pertekliaus, nors rengiame kasmet didelį skaičių. Juos rengia kelios aukštosios mokyklos, šešios kolegijos ir du universitetai, tačiau jų visą laiką trūksta visose šalyse. Todėl, kad tai labai sunkus darbas, psichologinė įtampa, didžiulė kaita.

Kodėl nėra slaugytojų pertekliaus, nors rengiame kasmet didelį skaičių. Juos rengia kelios aukštosios mokyklos, šešios kolegijos ir du universitetai, tačiau jų visą laiką trūksta visose šalyse. Todėl, kad tai labai sunkus darbas, psichologinė įtampa, didžiulė kaita, – sakė N.Galdikienė.

Tai daugiausia moteriška specialybė, moterys kuria šeimas, gimdo vaikus, bet tos, kurios mato, kad netenkina, keičia. Bet yra slaugytojų, kurios buvo mano pirmos studentės, daug metų dirba, tai briliantai“, – teigia N.Galdikienė.

Moters žiniomis, Pasaulio sveikatos organizacija prieš keletą metų buvo pateikusi duomenis apie emigravusių šių specialistų skaičių. N.Galdikienės teigimu, išvykusių iš Lietuvos slaugytojų nėra tiek jau daug, apie 13 proc.

Didesnė problema – slaugytojų senėjimas. Tarp gausybės mokslininkės apklaustų slaugytojų net 60 proc. yra vyresnės nei 50 metų amžiaus, ypač kaimiškose vietovėse.

Daugiausia streso – dirbant su vaikais

„Mane nustebino tai, kad pirminės sveikatos priežiūros įstaigose slaugytojos patiria stresą ir ypač vyresnio amžiaus slaugytojos bei tos, kurios dirba mažesniuose kolektyvuose, dirba ambulatorijose.

Kadangi slaugytojai atsakomybės suteikiama daug, o savarankiškumas nėra tolygus atsakomybei, ji negali priimti kai kurių sprendimų pati.

Švedijoje, kur esu daug metų dirbusi, slaugytojos, baigusios farmakologijos kursą, gali išrašyti vaistus, pavyzdžiui, jei skarlatina, skirti antibiotikus“, – pasakojo N.Galdikienė.

Mokslininkei įdomi detalė pasirodė ta, jog daugiausia streso slaugytojos patiria dirbdamos su vaikais. Pati 15 metų darbo patirtį turinti moteris, penkerius metus dirbusi vaikų apylinkės slaugytoja, teigia, jog, atėjus pas vaiką, dažnai šalia matant abu tėvus bei senelius, juntama itin didelė atsakomybė.

20 metų vienoje darbovietėje

Irina Zelenienė slaugytoja dirba jau 22 metus ir visus juos – Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. Moteris vadovaujasi įsitikinimu, jog bet kuris sąžiningai atliekamas darbas yra sunkus.

„Reikia mylėti savo profesiją. Yra tam tikri įgimti dalykai, kaip gailestingumas. Jei neturi įgimtų dalykų, sunku išsilaikyti tokį ilgą laikotarpį. Man patinka mano darbas: ir sąlygos, ir pati įstaiga, ir motyvuoja, ir tobulinamės“, – sakė I.Zelenienė, 15 metų dirbusi viename sudėtingiausių skyrių – reanimacijos ir intensyviosios terapijos, o dabar jau aštuntus metus slaugos administratorės pareigas eina Nefrologijos ir vidaus ligų skyriuje.

I.Zelenienė tikina, jog ją motyvuoja darbo rezultatas – pacientų šypsenos, pasitenkinimas paslaugomis, artimųjų šilti žodžiai, palaikymas ir bendradarbiavimas.

Moteris įsitikinusi, jog, sąžiningai atliekant savo darbą, lengva nėra niekur.

„Man visada kyla klausimas, kur nesunku? Čia priklauso nuo paties žmogaus. Turi darbą atlikti gerai, o jei supa geras, stiprus kolektyvas, kiti darbuotojai, slaugytojai, gydytojai, vadovai, tai nėra sudėtinga“, – mano moteris.

Iš širdies dirbanti I.Zelenienė, slaugymo subtilybių mokanti ir studentus, visuomet į savo darbą stengiasi pažvelgti paciento akimis. Klaipėdietė sako, jog niekada negali žinoti, kur nuves gyvenimas, vieną dieną ir pats gali tapti pacientu.

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Slaugytoja Irina Zelenienė
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Slaugytoja Irina Zelenienė

Streso daug mažiau

Ligoninėje slaugytoja dirbanti moteris tikina, jog pirmaisiais darbo metais streso darbe buvo gerokai daugiau nei dabar, prikaupus patirties, mat susiformavus įgūdžiams, įgijus praktikos, pasitikėjimas savimi gerokai didesnis.

Slaugytojos po kolegijos baigimo labai rimtai išgyvena, kartais tenka matyti, kad verkia, gali ir nemiegoti kelias naktis. Pamačius yra šokas. Susidaro laikui bėgant tam tikra imunitetas, bet nereaguoti negali, – sako slaugytoja.

„Man atrodo, kiekvienas žmogus individualiai suvokia, kas yra stresas. Vienai slaugytojai dešimt pacientų paguldo, ir ji sako, diena buvo nesunki, sutvarkėm, pagydėm, o kitai slaugytojai vieną paguldo, ir ji sako, kad labai daug darbo. Mes labai skirtingai suvokiam, kiti panikuoti pradeda labiau. Tai priklauso ir nuo charakterio, šeimos, išugdytų savybių, kaip priimame ir tvarkomės su stresu“, – sako slaugytoja.

I.Zelenienės teigimu, susitaikyti šiame darbe neįmanoma su vienu dalyku – žmogaus mirtimi.

„Kadangi dirbau viename iš sunkiausių skyrių, reanimacijos, tekdavo susidurti kasdien ir ne kartą su mirtimi. Net ir daug metų dirbdamas vis tiek reaguoji. Žinoma, mirtis paliečia kiekvieną žmogų, slaugytoją, gydytoją... Bet su metais ne taip stipriai reaguoji, suvoki save kaip specialistą, kad padarei viską, ką galėjai. Slaugytojos po kolegijos baigimo labai rimtai išgyvena, kartais tenka matyti, kad verkia, gali ir nemiegoti kelias naktis. Pamačius yra šokas. Laikui bėgant susidaro tam tikras imunitetas, bet nereaguoti negali“, – sako moteris.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus atvyko į Prezidentūrą, susitinka su D.Grybauskaite

Popiežiaus vizitas Aktualu

Kelionė su „Ganytoju“: kaip atrodo popiežiaus skrydžiai į užsienį?

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus jau Lietuvoje – oficiali pasitikimo ceremonija įvyko

Popiežiaus vizitas Aktualu

Svarbios maldos vietos Lietuvoje

Aktualu

Dandolke nužudytos lietuvės vaikams teikiama psichologo pagalba: spręs dėl perdavimo į globėjų rankas

Susitikimų su popiežiumi vietos ir programa

Popiežiaus vizitas 15min iš Romos Aktualu

Prieš 5 metus – 15min klausimas popiežiui Pranciškui. Apie krepšinį

24sek

LKL reitingas: Šaro efektas, „Ryto“ viltys ir „kubilo“ komandos ambicijos

Pasaulis kišenėje

Nauja verta aplankyti vieta Egipte: turistams atvertas 4 tūkst. senumo kapas

Aktualu

Popiežius Pranciškus: biografija ir įdomūs faktai

Vardai

Po sužadėtuvių Nomeda Marčėnaitė su mylimuoju po vienu stogu kraustytis neskuba: „Nenorime pokyčių“

Aktualu

Prezidentu gyventojai mato Gitaną Nausėdą ir Saulių Skvernelį

Vardai

Kourtney Kardashian santykių viražai: trijų vaikų mama susitikinėja su 20-mečiu jaunuoliu

Gazas

Priešpaskutinė diena Balkanų ralyje: kraujuojančios lietuvių žaizdos

Sportas

Įspūdingai laimėjęs I.Barysas gavo pylos nuo trenerių: „Taip rizikuoti negalima“

Gyvenimas

Ką galime sodinti rudenį: renkantis sodinukus, svarbu neapsirikti

Vardai

Amalia Damonte – moteris, kurią popiežius Pranciškus norėjo vesti: atstumtas atsigręžė į Dievą

Popiežiaus vizitas 15min iš Romos Aktualu

Pranciškaus kelionių puošmenos? Dieviški netikėtumai

Žurnalistai laukia Prezidentės ir Popiežiaus susitikimo

Maistas

Savaitgalio pietums – lietuvių mėgstami balandėliai: 9 klasikiniai ir egzotiškesni receptai

Naujienos

Aktualu

Paryžiuje surengtas protestas prieš E.Macrono politiką

24sek

Fantastiškas Jono Mačiulio šou – sužaidė vienas geriausių karjeros rungtynių

15min žurnalistui – prestižinis žurnalistikos apdovanojimas Dovydas PancerovasTyrimų skyriaus žurnalistas
Man tai didžiausias profesinis įvertinimas. Vytautas Gedgaudas buvo žurnalistikos novatorius ir išskirtinio stiliaus autorius, tad turiu iš ko mokytis ir ko siekti! Ačiū Lietuvos žurnalistų sąjungai, ačiū 15min redakcijai ir ačiū skaitytojams.
 
Verslas

„Adidas“ siūlo drabužius su užrašu „USSR“ – Lietuvos diplomatai stebisi

24sek

„Žalgiris“ vos neprisižaidė Pasvalyje – LKL reguliarusis sezonas laimėtas

Aktualu

15min žurnalistui Dovydui Pancerovui – prestižinis žurnalistikos apdovanojimas

Vardai

Žinomi žmonės su vaikais griliumi mėgavosi tiesiog mieste

Sportas

Sensacija „Premier“ lygoje – autsaideriai nugalėjo „Tottenham“

Vardai

Rimantė Kulvinskytė – apie motinystę: „Mamos niekada nesiguos, kaip iš tiesų sunku nepamesti savęs“

Gyvenimas

30 dienų su kauke: veido mankštų trenerė siūlo 4 savaičių atostogas odai

Mokslas.IT

NASA į Marsą paleido milijardo vertės zondą „InSight“

Aktualu

Kodėl marą ir cholerą žmonės įsivaizdavo kaip moteris

Sportas

M.Mizgaitį į MMA narvą atvedęs treneris lenkia galvą prieš imtynių žvaigždę: „Jis – karys. Bet kurį naujoką tai būtų sustabdę“

Vardai

Gigi Hadid ant naujo „Vogue“ viršelio – visai nepanaši į save: kam tiek fotošopo?

Pasaulis kišenėje

Senosios bitininkystės paslaptys: bitės Dzūkijoje gyvena ne tik aviliuose

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: viščiukas lauže australietiškai

2018 metų baikerių sezono atidarymas

„Atsarginiai“: „Raptors“ kompleksai, C.Anthony principai ir pradingęs kandidatas į „Metų naujoko“ titulą

Aktualu

Vilniaus pakraštyje esanti nuotekų valykla gąsdina atvirais šuliniais – kažkas juos atidengia tyčia

24sek

Fantastiškas Jono Mačiulio šou – sužaidė vienas geriausių karjeros rungtynių

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min