Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mylimiausią prezidentą kauniečiai rinko vadovaudamiesi senelių žiniomis (nuotraukos)

Rinkimuose sudalyvavo beveik 500 žmonių
Renatos Mikalajūnaitės/Istorinė Prezidentūra nuotr. / Rinkimuose sudalyvavo beveik 500 žmonių
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Valstybės atkūrimo dieną Kaune, Istorinėje prezidentūroje, surengtoje akcijoje „Mylimiausio Prezidento rinkimai“ paaiškėjo, kuris iš pirmųjų šalies vadovų geriausiai žinomas ir labiausiai mėgstamas šių dienų lietuvių. Juo pripažintas pirmasis Lietuvos prezidentas Antanas Smetona.

Muziejaus darbuotojai pastebėjo, kad nemaža dalis lietuvių mažai žino apie pirmuosius Lietuvos prezidentus ir jų veiklą. „Buvo tokių, kurie atėję ir sužinoję apie rinkimus, norėjo balsuoti už dabartinius vadovus. Paaiškinus, kad renkamasi tik iš pirmųjų trijų, kai kurie sakė nieko apie juos nežinantys. Tuomet mes jiems rekomendavome apžiūrėti Istorinėje prezidentūroje parengtas ekspozicijas. Jose yra visa informacija apie pirmuosius šalies vadovus ir jų veiklą“, – sakė Istorinės prezidentūros administratorė Renata Mikalajūnaitė. Būtent toks ir buvo „Mylimiausio Prezidento rinkimų“ tikslas – paskatinti žmones domėtis šalies istorija ir pirmaisiais valstybės vadovais.

Vertinimai subjektyvūs

Mylimiausią prezidentą rinkusių žmonių buvo prašoma nurodyti, kodėl pasirinko būtent šį šalies vadovą. Kai kurių balsuotojų atsakymai rinkimų organizatorius privertė šyptelėti.

„(A.Smetona) Labiausiai minimas vyresnių žmonių, kaip geras vadovas ir kaip tada gerai buvo“, „Geriausiai apie jį žinau“, „Močiutė pasakojo, kad viskas, kas gera Lietuvoje, siejama su juo“, – rašė savo simpatijas prezidentui A.Smetonai atidavę rinkėjai. Prezidentą K.Grinių palaikę balsuotojai įvertino ir jo žmogiškas savybes: „(Jis) gelbėjo Lietuvos himno autorių Vincą Kudirką, kai šis sirgo“, „(Jis) nepabėgo“, „Buvo padorus ir sąžiningas žmogus“. A.Stulginskio gerbėjai minėjo jo patriotiškumą, prisiminė metus, praleistus tremtyje.

Rinkimai – ne pirmieji

Išsiaiškinti, kurie iš Lietuvos prezidentų mėgstami lietuvių, o kurie ne, buvo bandoma ir anksčiau. 1933 metais laikraščio „Diena“ skaitytojai išrinko 10 žymiausių Lietuvos žmonių. Pirmoje vietoje atsidūrė prezidentas A.Smetona, prezidentas K.Grinius šioje apklausoje liko ketvirtas, A.Stulginskis net nepateko į šį žymiausių veikėjų dešimtuką.

1999 metais savaitraščio „Extra“ skaitytojai rinko įtakingiausių Lietuvos žmonių XX a. šimtuką. Šiuose rinkimuose A.Smetona liko antras, A.Stulginskis – aštuonioliktas, o K.Grinius – dvidešimt penktas. 2002-aisiais savaitraščio „Veidas“ užsakymu rinkos tyrimų kompanija „Spinter“ atliko apklausą „Kuris valdovas / prezidentas Lietuvos valstybę valdė geriausiai (per 750 metų)?“. Joje pirmoji vieta teko A.Smetonai, šeštoji – K.Griniui, o septintoji – A.Stulginskiui.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min