Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 11 11 /19:02

Po gaisro Alytuje užterštas vanduo bus išpumpuojamas į rezervuarą

„Gavom vandens tyrimų rezultatus [...] Jei turite kur, prisėskite. Sakau nuoširdžiai“, – taip feisbuke rašo Alytaus meras Nerijus Cesiulis apie ištirtą gaisro gesinimui naudotą vandenį, kuris dabar liko padangų perdirbimo gamyklos „Ekologistika“ rūsiuose. Pasak mero, vandenyje kai kurių pavojingų medžiagų norma viršyta kelis šimtus kartų. Pirmadienį vandenį, naudotą gesinant padangų gaisrą Alytuje, nuspręsta išpumpuoti į atskirą rezervuarą.
Gaisravietė iš oro
Gaisravietė Alytuje iš oro / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

„Šiandien komisija priėmė sprendimą iš rūsių vandenį išpumpuoti į vieną rezervuarą, kurį mes randame. Kad bent iš tų rūsių nesismelktų į žemę vanduo“, – BNS pirmadienį sakė Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis.

Jis taip pat sakė, kad yra gauti pirmieji rezultatai apie gaisrui naudoto vandens kokybę.

„Tyrimai rodo, kad ne tik tai cinko yra daug, bet ir kitų visų dalykų yra labai daug“, – BNS teigė meras.

Feisbuke meras rašė, kad vandens tyrimus „Dzūkijos vandenų“ užsakymu atliko chemijos laboratorija Žirmūnuose.

„Jei leisime į gamtą, antracenas normas viršija 645 KARTUS, naftalenas 74 K., benzo(b)fluorantenas 336 K., benzo(a)pirenas 93,4 K., fluorantenas 134 K. Ir daug kitų keiksmažodžių, kuriuos supras chemikai. Aš sakau, palaukit, man tai nieko nesako, tik skamba baisiai. Pasirodo, baisiau nei baisu. Šitie cheminiai junginiai sukelia vėžinius susirgimus.

Sakau, atleiskit, ponai, juk aplinkosaugininkai – visi kaip maldą kartojo – vanduo geras, truputį cinko daugiau, bet čia nieko tokio, leidžiam Nemunan. Pasirodo, jie tyrė tik mažą dalį. Rado tik tiek, kiek norėjo surasti. Dabar turim pilnesnį vaizdelį“, – dėsto N.Cesiulis.

Šitie cheminiai junginiai sukelia vėžinius susirgimus.

Pasak Alytaus miesto mero, nuolat pasiekdavo rekomendacijos iš Aplinkos ministerijos ir joms pavaldžių įstaigų, kad juodą vandenį per valymo įrenginius reikia leisti į Nemuną.

Apie tai praėjusią savaitę rašė 15min: Aplinkos ministerija likusį nuodingą vandenį „Ekologistikoje“ rekomenduoja dozuotai leisti į miesto nuotekas.

„Dar penktadienį gavome raštą su pasiūlymu leisti nuo 50 iki 100 kubų per dieną. Jeigu ten yra 50 tūkst. kubų užteršto vandens, tai reiškia, kad jį leistume 1000 dienų, t.y. 3 metus. Genialus planas, gamtos mylėtojai“, – kandžiai rašo N.Cesiulis.

Jis toliau rašo, kad „Dzūkijos vandenys“ kratė galvas, kartojo, kad bus blogai, kad tai bus didelė klaida, nes tas užterštas vanduo užmuša visus mikroorganizmus valymo įrengimuose. Taigi į Nemuną bet kuriuo atveju tekėtų nevalytas.

„Negana to, pusę metų ir nevalytos miesto nuotekos keliautų Nemunan. Neseniai su manimi susisiekė Vilniaus universiteto Chemijos fakultetas. Jie nemokamai ateina mums padėti – žada rasti būdą, kaip tą vandenį išvalyti. Jei sugalvos, jų foto – ant sienos vienareikšmiškai garbingiausioj vietoj“, – teigė Alytaus meras.

N.Cesiulis pridūrė, kad pirmadienį pasirodė ir „Ekologistikos“ savininkas Juozas Cicėnas.

„Jis pareiškė, kad viską susitvarkys. 27 paros po gaisro – atsikėlė žmogus ir atsiuntė raštą – susitvarkys PATS. Daugiau nesakau nieko. Nes noriu tik keiktis. Bet kas iš to – juk dzūkų žemė toliau tą vandenuką sėkmingai geria“, – rašė N.Cesiulis.

Aplinkos ministerija: vandens mėginiai imti iš skirtingų vietų

Aplinkos viceministrė Justina Grigaravičienė komentuodama situaciją atsakė, kad mėginius ėmė iš rūsio, o Alytaus miesto užsakytieji buvo imti iš nuotekų šulinio.

„Šiuo metu mūsų specialistai bando sulyginti skirtingų tyrimų rezultatus. Antra vertus, vandenį iš rūsio iškelti į rezervuarą – ką šiuo metu planuoja pradėti Alytaus ekstremalių situacijų komisija – vienas iš ministerijos siūlymų, kuris buvo pateiktas penktadienį“, – teigia viceministrė.

Taip pat Aplinkos ministerija su 15min pasidalino praėjusią savaitę teiktomis rekomendacijomis. Vienas iš siūlymų buvo vandens pervežimas į Alytaus nuotekų valyklos talpas, o tokių nesant, ministerijos teigimu rezervuare vietos galėtų atlaisvinti „Dzūkijos vandenys“.

„Nenaudojamame aerotanke dabar esančių nuotekų mėginiai šiuo metu tiriami Aplinkos apsaugos agentūros laboratorijoje ir tyrimų rezultatai artimiausiu metu bus pateikti UAB „Dzūkijos vandenys“. Esant laisvai talpai, į ją pervežti gaisravietėje, rūsyje, esantį vandenį naudojant asenizacinį transportą. Vėliau sukauptos nuotekos galėtų būti valomos reagentais, papildomai tiriamos ir, atsižvelgiant į rezultatus, palaipsniui išleidžiamos į biologinio valymo proceso pradžią“, – rašoma ministerijos rekomendacijose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius