Dabar populiaru
Publikuota: 2020 vasario 14d. 16:43 , Atnaujinta: 2020 vasario 14d. 17:40

Nacionalinių premijų įteikimo iškilmėse neatsirado vietos Lietuvos kūrybinių sąjungų nariams

Saulius Šaltenis
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Saulius Šaltenis

Penktadienį Lietuvos rašytojų sąjunga paskelbė, kad atskiri jos nariai negalėjo pasveikinti Nacionalinę kultūros ir meno premiją gavusio rašytojo Sauliaus Šaltenio – sąjungos nariams buvo atsakyta, kad prezidentūroje nėra vietos. Anot Rašytojų sąjungos pirmininkės Birutos Augustinienės, kūrybinių sąjungų pirmininkai bei nariai jau antrus metus negali patekti į ceremoniją, nors anksčiau šią galimybę turėjo.

„Širdingai sveikiname rašytoją Saulių Šaltenį, kuriam vasario 13 d. įteikta Nacionalinė kultūros ir meno premija, bei apgailestaujame, kad to negalėjome padaryti asmeniškai, šventės metu. Mums buvo pranešta, kad teikimų ceremonijoje „nėra vietos“, ne tik rašytojams, bet ir kitų kūrybinių sąjungų atstovams“, – penktadienį sąjungos feisbuke rašė sąjunga.

Rašytojų sąjungos pirmininkė Biruta Augustinienė 15min teigė, jog kūrybinių sąjungų pirmininkai bei nariai jau antrus metai neturi galimybės pasveikinti laureatų, jei premija įteikiama jų kolegai – sąjungos nariui.

„Šiemet parašiau į Kultūros ministeriją mandagų užklausimą, kodėl ta galimybė, kuri anksčiau būdavo, dingo. Ir netgi anksčiau paskambindavo ir paklausdavo, kiek kolegų norėtų ateiti, kokias pavardes įrašyti į sąrašą – kas norėtų ateiti laureato pasveikinti? Man buvo atsakyta, kad salė prezidentūroje labai maža ir nei Seimo nariai, nei kūrybinių sąjungų atstovai nebus įrašyti į sąrašą ir jiems kvietimų nėra.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Birutė Jonuškaitė-Augustinienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Birutė Jonuškaitė-Augustinienė

Bet kaip dėl pernai metų? Juk salė Operos ir baleto teatre [pernai ten vyko Nacionalinių premijų teikimo ceremonija – aut. past.] tikrai buvo pakankamai didelė, o sprendimas buvo toks pats. Ir ne visai supratau, kodėl esame prilyginami prie Seimo narių, mes juk einame kolegų sveikinti, o ko eina Seimo nariai į tokias šventes aš nelabai žinau“, – sakė B.Augustinienė.

Jos teigimu, nei kūrybinių sąjungų pirmininkai, nei menininkai nenori veržtis į ceremoniją savęs parodyti – jie nori pasveikinti kolegą ir pasidžiaugti su juo, tačiau apmaudu, jog šios galimybės nebeturi.

Kaip 15min teigė Kultūros ministerijos Viešųjų ryšių ir strateginės komunikacijos skyriaus vedėja Jana Mikulevič, prezidentūra buvo nurodžiusi, jog skiria 120 vietų: „Prioritetas suteikiamas laureatams, jų artimiesiems, praėjusių metų laureatams. Tas sąrašas užsipildė ir tokia yra situacija.“

Pasiteiravus dėl praėjusių metų – kodėl kūrybinių sąjungų atstovai nebuvo kviečiami ir pernai, kai ceremonija vyko gerokai didesnėje salėje, ji teigė, kad tai taip pat buvo nurodymas iš prezidentūros.

Prezidento komunikacijos grupė 15min nurodė, kad svečių sąrašui įtakos turėjo tik tiek, kad nurodė, kiek vietų yra salėje.

„Kultūros ministerija organizavo Nacionalinių kultūros ir meno premijų įteikimo ceremoniją, sudarė svečių sąrašus ir priėmė su tuo susijusius sprendimus. Prezidentūra informavo ministeriją apie standartinį Baltosios salės vietų skaičių“, – raštu pateiktame atsakyme informavo prezidentūra.

Buvęs kultūros ministras Lietuvos dailės muziejaus direktorius Arūnas Gelūnas 15min sakė taip pat nebuvo pakviestas į ceremoniją pirmą kartą po penkerių metų, todėl jam klausimų sukėlė ir visas svečių sąrašas.

Ketvirtadienį prezidentūroje iškilmingos ceremonijos metu buvo įteiktos Nacionalinės kultūros ir meno premijos, tačiau tarp jų premijos laureatės, aktorės Viktorijos Kuodytės nebuvo, nes ji nebuvo įleista į prezidentūrą. Kilus skandalui, atsiprašymais prapliupo ne tik Kultūros ministerija, bet ir prezidentūra.

Komentarai: 5

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min