Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 23d. 11:48

Nauja liberalų partija: kol kas niekam nepavyko, bet viltis miršta paskutinė

Antanas Guoga, Markas Paura ir Darius Udrys
Antanas Guoga, Markas Paura ir Darius Udrys

Pernai rudenį garsiai skelbę, kad jau šių metų pradžioje sukurs naują liberalų partiją jos kūrėjai susipyko tarpusavyje ir nieko nesukūrė. Vienas iš jų – Vilniaus universiteto dėstytojas Markas Paura sako, kad vilčių dar yra, o jo buvęs bendražygis Darius Udrys tikina, kad pats naujos politinės organizacijos nekurs, nebent prisidės prie kieno nors kito sukurtos. Kol kas naujos liberalios politinės organizacijos nekuria ir kitas tokių minčių turėjęs Liberalų sąjūdžio atskalūnas europarlamentaras Antanas Guoga.

Dar prieš Liberalų sąjūdį supurtant korupcijos skandalui, A.Guoga buvo prasitaręs, kad kurs, jei ne atskirą partiją, tai „Klestinčios Lietuvos“ frakciją Liberalų sąjūdyje.

Dabar šis epizodas tapo kaltinimų buvusiam Liberalų sąjūdžio pirmininkui Eligijui Masiuliui dalimi.

Prokuratūra skelbia, kad E.Masiulio prašymu buvęs koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas R.Kurlianskis, 2015 m. lapkritį susitikęs su tuometiniu Liberalų sąjūdžio pirmininko pirmuoju pavaduotoju, dabartiniu Europos Parlamento nariu A.Guoga, panaudojo žiniasklaidos priemones kontroliuojančio vadovo įtaką bei pareikalavo jo atsisakyti E.Masiuliui nepalankaus, galinčio padaryti politinės žalos politinio sprendimo Liberalų sąjūdžio partijoje kurti partijos politinę įtaką ir galimybę laimėti 2016 m. rinkimus į Seimą galėjusią sumenkinti „Klestinčios Lietuvos“ frakciją.

Nenoriu jokios intrigos ar dviprasmybių. Atsakingai pareiškiu, kad šiuo ir artimiausiu metu neturiu planų kurti jokios politinės partijos ar judėjimo, – sako A.Guoga.

A.Guoga nurodo, kad domenas „klestintilietuva.lt“ iki dabar priklauso jo vardo paramos fondui, tačiau jis netvarkomas, nes nuspręsta visą informaciją apie politinę darbotvarkę viešinti socialiniuose tinkluose.

Taip pat jis tvirtina kol kas neturintis planų kurti partiją, nors pripažįsta, kad apie tai yra nuolat klausinėjamas.

„Šių klausimų pastaruoju metu sulaukiu vis dažniau. Įdomu, kad ne tik iš paprastų žmonių, bet ir iš aktyvių politikų. Nenoriu jokios intrigos ar dviprasmybių. Atsakingai pareiškiu, kad šiuo ir artimiausiu metu neturiu planų kurti jokios politinės partijos ar judėjimo“, – 15min nurodo A.Guoga.

Anot jo, žmonių nusivylimas politika ir taip didelis, o partijų turimas elektoratas daugiau mažiau stabilus.

„Kurti partiją arba judėjimą yra būdas rinkti protesto balsus arba burti nusivylusius. Man atrodo, tai neperspektyvu. Aš už vieningą Lietuvą. Kai veikiam kartu, padarom kur kas daugiau“, – aiškino A.Guoga.

N.Puteikis nori ne A.Guogos, bet jo pinigų?

Neoficialiomis 15min žiniomis, vienas iš A.Guogą kalbinančių veikti kartu yra apie kandidatavimą prezidento rinkimuose paskelbęs Seimo narys, Centro partijos pirmininkas Naglis Puteikis.

Tačiau jis pats tikina, kad iš A.Guogos nori tik pinigų.

„Išsiunčiau savo telefone esantiems 2000 žmonių prašymą paremti partiją 1 proc. GPM. Padvejojęs išsiunčiau tokią žinutę ir A.Guogai. Bet ten dar kokie 50 turtingų žmonių tarp mano adresatų“, – aiškino N.Puteikis.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Naglis Puteikis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Naglis Puteikis

Jis pripažino į partiją kvietęs kitą europarlamentarą Valentiną Mazuronį. Jam esą buvo siūloma tapti Centro partijos kandidatu Vilniaus miesto mero rinkimuose. Tačiau V.Mazuronis nesutiko ir nutarė su N.Puteikiu susirungti kovoje dėl prezidento posto.

Dviese besikuriančioje partijoje netilpo

Tačiau grįžkime prie liberalų. Ar gali būti, kad iki kitų Seimo rinkimų, vyksiančių 2020-aisiais, susikurs nauja liberalų partija?

Liberalų partijos pavadinimą Registrų centre užregistravęs Vilniaus universiteto dėstytojas Markas Paura sako, kad taip.

Jis pasakoja, kad Liberalų partiją įkurti buvo sugalvojęs kartu su keliais bendražygiais, tarp kurių buvęs „Go Vilnius“ vadovas, politologas Darius Udrys.

Minties kurti partiją neatsisakau, tik jau be Dariaus Udrio, – sako M.Paura.

„Mes tikrai buvome nutarę kurti partiją, kai išėjome iš Liberalų sąjūdžio ir nenorėjome užsiimti ardomąja veikla. Kurį laiką bandėme organizuoti steigimąsi, tačiau mūsų nuomonės išsiskyrė dėl ideologinių, ekonominių reikalų – ypač mokesčių. Aš labiau pasisakiau už socialinės gerovės modelį – švedišką, skandinavišką, o Darius labiau už amerikietišką. Kadangi pamatėme, kad nepavyks susitarti, tai aš praėjusių metų pabaigoje su juo tiesiog atsisveikinau, nes iniciatorius esu aš, o bendradarbiauti nepavyko. Truputėlį po to ir priblėsome, tačiau minties kurti partiją neatsisakau, tik jau be Dariaus Udrio“, – 15min aiškino M.Paura.

D.Udrys kolegos žodžius patvirtino. Jis sako, po ideologinių skyrybų su M.Paura praradęs viltis sukurti naują politinę jėgą, bet buvusiam bendražygiui linki sėkmės.

„Aš visados esu pasiruošęs jungtis prie liberalios pakraipos žmonių, kurie nori toms idėjoms deramai atstovauti Lietuvos politikoje, bet kol kas konkrečių planų jungtis į politinę veiklą neturiu. Markas toliau stengiasi partiją kurti ir gal dar jam pavyks“, – vylėsi D.Udrys.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Darius Udrys
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Darius Udrys

Vilties sukurti Liberalų partiją neprarado

M.Paura sako dabar partiją kuriantis su dar dviem bendražygiais – verslo konsultantu ir Vilniaus savivaldybės darbuotoja.

„Branduoliuke esame trise“, – pripažino jis.

Nė vienas iš partijos kūrėjų nėra gerai žinomas visuomenėje. Tai, pasak M.Pauros, dar viena kliūtis partiją sukurti greitai. Nepaisant to, jokių perbėgėlių naujieji liberalai nelaukia.

„Socialdarbiečiams buvo lengviau, nes jie steigėsi iš buvusių partijų likučių. Mums irgi sakė, kad daug lengviau būtų įsteigti partiją, jei joje būtų iš kitų partijų perėję, pažinčių turintys žmonės, o ne visiškai nauji politikoje asmenys. Tačiau mes norėjome kokybiškai naujo judėjimo su naujais žmonėmis, šviežiomis idėjomis, šviežia kryptimi. Norėjome atsiriboti nuo bet kokių sąsajų su perbėgėliais, su teismais, su skandalais, korupcija susijusiais asmenimis. Tačiau tas mažesnis žinomumas mums pakišo koją. Naujų žmonių nespėjome surinkti“, – pripažino jis.

Šiuo metu partijos statybos vyksta socialiniuose tinkluose. M.Paura feisbuke įkūrė grupę ir puslapį, kur bando kalbinti žmones, skleisti savo pažiūras. Grupėje „Pažangi valstybė“ dabar yra 1095 nariai, o puslapyje registravosi apie 200 žmonių.

Tačiau nėra jokios garantijos, kad šie žmonės taptų naujos partijos steigėjais, pripažįsta M.Paura.

Tikslas yra partija. Tačiau, jei nepavyks, tai „planas B“ gali būti asociacija, – sako M.Paura.

„Aš įsivaizduoju, kad dabar yra zondavimosi, stebėjimo, domėjimosi etapas“, – sakė jis.

M.Paura neatmeta galimybės, kad vietoj partijos kūrimo gali pasirinkti lengvesnį kelią – įsteigti asociaciją. Tačiau į kitų metų rinkimus, pasak jo, vis tiek jau pavėluota.

„Įsteigti asociaciją įmanoma – vilties ir tokios minties neprarandu ir susidomėjimas, tikiu, išaugs. Dar neaišku, kuo čia tos bylos baigsis. Tikslas yra partija. Tačiau, jei nepavyks, tai „planas B“ gali būti asociacija“, – sakė jis.

Kol kas M.Paura sako partijos kūrimui pinigų neišleidžiantis, tačiau besistengiantis dalyvauti visuomeniniuose renginiuose, mitinguose, remiantis medikų sąjūdį.

Pasak M.Pauros, ne pinigų trūkumas yra kliūtis – sunkiausia išjudinti žmones.

„Finansai yra antrame plane. Įtikinti žmones veikti, išsijudinti yra daug sunkiau. Ypač kai nesi žinomas, kai judėjimas yra naujas, tai daug sunkiau bent jau pradžioje pritraukti žmones“, – sakė jis.

M.Pauros nuomone, dėl to vertėtų galvoti apie įstatymų keitimą ir mažinti būtiną steigėjų skaičių. Jis pats siūlytų palikti labai mažą – 141 steigėjo ribą, bet nustatyti privalomus 5 tūkst. narių cenzą toms partijoms, kurios nori dalyvauti rinkimuose.

Kad partiją sukurti Lietuvoje taikomas per didelis steigėjų skaičiaus reikalavimas, mano ir buvęs M.Pauros bendražygis D.Udrys. Dėl to, pasak jo, kaip grybai po lietaus šalyje randasi politiniai judėjimai.

„Kaip matome iš politinio lauko, judėjimai steigiasi lengviau. Jie kartais virsta partijomis, bet, matyt, iš karto vienu mostu partiją sukurti per sudėtinga. Būtų paprasčiau, jei būtų viena taisyklė, galiojanti visiems ir kad ji nebūtų tokia sudėtinga, kad žmonės negalėtų burtis į politines organizacijas. Čia reliatyvus klausimas, kiek partijų turėtų būti. Šiaip, mano galva, rinkimai yra geriausias filtras partijoms atsisijoti“, – dėstė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Vilkaviškietis senoviniu „Moskvičiumi“ įveikia tūkstančius kilometrų

Aktualu

Gerasis nacis: Vilniuje šimtus žydų išgelbėjęs vokietis tapo filmo herojumi

Gazas

Palangos lenktynėse pergalę išplėšė „Porsche“ vairavusi „Palanga Spa Hotel by EMG Motorsport“ komanda

Vardai

Princui George'ui suėjo penkeri: mielas būsimo karaliaus albumas ir nauja, nuginkluojanti šypsena

Tik 15min Pasaulis kišenėje

Kitokia Kolumbija. Rytų Andų pabėgėliai

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 liepos 15 – 21 d.)

Vardai

Palangoje – vienintelis solinis Jazzu koncertas: gerbėjų antplūdis ir „kietos moterys“ scenoje

Verslas

Pabėgimas į gamtą: Baltijos saloje suartėjo skandinaviškos ir japoniškos tradicijos

Gyvenimas

Ką daryti, kai vaikas užsimano šuniuko ar kačiuko

Mokslas.IT

Vienišiausias žmogus Žemėje: Amazonės džiunglėse nufilmuotas 22-ejus metus čia gyvenantis vyras

Vardai

Kodėl Meghan Markle ir Kate Middleton negali avėti batų su platforma šalia karalienės

Gyvenimas

„Frida“ įkūrėja D.Baranauskė apie smurto šeimoje mastą: vyrai naudojasi moterų meile

Vardai

Palangos lenktynėse – variklių gausmui neabejingos garsenybės: tarp jų – Eglė ir Jonas Valančiūnai

24sek

LaVaras Ballas išdėstė savo požiūrį išsilavinimo svarbą: „Sportininkui jis visiškai nereikalingas“

Aktualu

Išgelbėk draugą: jaunieji medikai pajūryje poilsiautojus moko pirminio gaivinimo 

Kultūra

Septynios Dano Browno knygos – nuo geriausios iki blogiausios

Gyvenimas

Lietuvių šeimoje – kaip seriale: pagimdė vieną, o namo iškeliavo su trim kūdikiais

Aktualu

Lietuva – vienintelė ES šalis, neleidžianti dirbti prieglobsčio prašytojams

15min iš Argentinos Pasaulis kišenėje

Užrašai iš Lietuvos Argentinoje (II): transliacija iš pasaulio krašto, perspėjimas dėl lenkų ir karas dėl Kavarsko

Vardai

Klaipėdą sudrebino įspūdingas Donato Montvydo cirko šou

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Vilkaviškietis senoviniu „Moskvičiumi“ įveikia tūkstančius kilometrų

Aktualu

Gerasis nacis: Vilniuje šimtus žydų išgelbėjęs vokietis tapo filmo herojumi

Gazas

Palangos lenktynėse pergalę išplėšė „Porsche“ vairavusi „Palanga Spa Hotel by EMG Motorsport“ komanda

Vardai

Princui George'ui suėjo penkeri: mielas būsimo karaliaus albumas ir nauja, nuginkluojanti šypsena

Tik 15min Pasaulis kišenėje

Kitokia Kolumbija. Rytų Andų pabėgėliai

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 liepos 15 – 21 d.)

Vardai

Palangoje – vienintelis solinis Jazzu koncertas: gerbėjų antplūdis ir „kietos moterys“ scenoje

Verslas

Pabėgimas į gamtą: Baltijos saloje suartėjo skandinaviškos ir japoniškos tradicijos

Gyvenimas

Ką daryti, kai vaikas užsimano šuniuko ar kačiuko

Mokslas.IT

Vienišiausias žmogus Žemėje: Amazonės džiunglėse nufilmuotas 22-ejus metus čia gyvenantis vyras

Vardai

Kodėl Meghan Markle ir Kate Middleton negali avėti batų su platforma šalia karalienės

Gyvenimas

„Frida“ įkūrėja D.Baranauskė apie smurto šeimoje mastą: vyrai naudojasi moterų meile

Vardai

Palangos lenktynėse – variklių gausmui neabejingos garsenybės: tarp jų – Eglė ir Jonas Valančiūnai

24sek

LaVaras Ballas išdėstė savo požiūrį išsilavinimo svarbą: „Sportininkui jis visiškai nereikalingas“

Aktualu

Išgelbėk draugą: jaunieji medikai pajūryje poilsiautojus moko pirminio gaivinimo 

Kultūra

Septynios Dano Browno knygos – nuo geriausios iki blogiausios

Gyvenimas

Lietuvių šeimoje – kaip seriale: pagimdė vieną, o namo iškeliavo su trim kūdikiais

Aktualu

Lietuva – vienintelė ES šalis, neleidžianti dirbti prieglobsčio prašytojams

15min iš Argentinos Pasaulis kišenėje

Užrašai iš Lietuvos Argentinoje (II): transliacija iš pasaulio krašto, perspėjimas dėl lenkų ir karas dėl Kavarsko

Vardai

Klaipėdą sudrebino įspūdingas Donato Montvydo cirko šou

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie 15min