Dabar populiaru
Publikuota: 2020 vasario 9d. 11:01

5G ryšys – žudikas? Naujausia sąmokslo teorijų mada skinasi kelią Lietuvoje

Mobiliojo ryšio bokštas
„Scanpix“ nuotr. / Mobiliojo ryšio bokštas

Technologinį progresą visuomet lydi skepticizmas. Pagrįstos abejonės padeda išvengti nelaimingų atsitikimų, bet grasinimai apokaliptiniais scenarijais bereikalingai klaidina atsakymų ieškančią visuomenę.

„Garsus biochemijos profesorius perspėja: 5G yra kvailiausias sumanymas pasaulio istorijoje“, – skelbia tinklalapio firmusmedicus.lt antraštė. Nors tekstas pasirodė praėjusių metų kovą, feisbuke juo aktyviai dalytis pradėta šių metų sausio pabaigoje.

15min nuotr./Klaidinančios publikacijos antraštė
15min nuotr./Klaidinančios publikacijos antraštė

15min prieinami socialinio tinklo analizės įrankiai leidžia nesunkiai išsiaiškinti kodėl – nuo sausio 30 d. iki vasario 5 d. publikacija penkis kartus skelbta feisbuko grupėse „5G – Faktai ir Žinios“ bei „STOP 5G Lithuania“. Tekstu dalijosi šimtai socialinio tinklo vartotojų.

Minčių kontrolės įrankis?

Publikacijos pavadinime įvardijamas „garsus profesorius“ – Martinas Pallas. Biochemijos mokslų ir medicinos mokslo pagrindų garbės profesorius dėstė Vašingtono valstijos universitete, karjerą baigė 2008 m.

Akademikas žinomas būtent dėl to, kad yra vienas garsiausių elektromagnetinės spinduliuotės taršos kritikų. Vyras nevengia viešumo, dažnai lankosi Rusijos kontroliuojamo televizijos kanalo RT laidose apie 5G ryšio žalą. „The New York Times“ vertinimu, Rusija aktyviai siekia diskredituoti 5G plėtrą Vakarų valstybėse.

15min nuotr./Publikacijos sklaida socialiniame tinkle
15min nuotr./Publikacijos sklaida socialiniame tinkle

Feisbuke skelbiamoje publikacijoje pateikiama M.Pallo surinkta tyrimų kompiliacija, papildyta paties garbės profesoriaus komentarais, bei pozicija dėl galimos 5G ryšio žalos. Kompiliaciją M.Pallas publikavo savarankiškai, be akademinių periodinių leidinių įsikišimo.

Firmusmedicus.lt pateikia nuorodą į M.Pallo studiją. Ši nuveda į įtartinos kokybės tinklaraštį, pavadinimu peaceinspace.blogs.com. Išverstas į lietuvių kalbą tinklaraščio pavadinimas reikštų „taika kosmose“. Greta M.Pallo studijos pateikta informacija ir apie tai, kad 5G technologija iki 2025 m. nužudys 227 mln. JAV gyventojų, o 5G ryšio tikslas – minčių kontrolė.

Tinklaraščio, kurio informacija naudojamasi firmusmedicus.lt publikacijoje, kūrėjas – Alfredas Webre'as, dešimtmečius siekiantis įrodyti, kad kartu su žmonėmis žemėje gyvena ateiviai, JAV Centrinė žvalgybos agentūra (CŽA) keliauja laiku, o Marso planetoje yra veikianti pramoninė zona.

15min nuotr./Firmusmedicus.lt šaltinis
15min nuotr./Firmusmedicus.lt šaltinis

Visi meluoja

Feisbuke skelbiamoje publikacijoje pateikiamos keturios M.Pallo kompiliacijoje nurodytos priežastys, kodėl 5G technologija yra ypač pavojinga. Publikacijos autoriui teisingai išversti į lietuvių kalbą pavyko dvi. Visos keturios priežastys vienaip ar kitaip susijusios su 5G ryšio spinduliuote.

5G ryšiui naudojamos aukšto dažnio elektromagnetinės bangos, kuriomis iš ryšio antenos į išmanųjį telefoną ar kitą įrenginį yra perduodama informacija. Tokiu pat būdu, tačiau žemesnėmis bangomis veikia ir 4G ryšys. 5G privalumas – kone iki 20 kartų didesnis informacijos perdavimo greitis.

Tačiau kuo aukštesnis bangų dažnis, tuo joms sunkiau sklisti miestuose. Aukšto dažnio bangoms sudėtinga įveikti kliūtis, pavyzdžiui, gyvenamųjų namų sienas, todėl nenutrūkstamam ryšiui užtikrinti reikalingas didesnis antenų skaičius, nei eksploatuojama šiuo metu.

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad neviršijus leidžiamų ribinių verčių nejonizuojančioji spinduliuotė nesukelia vėžinių susirgimų.

Nors 5G ryšiui naudojamos aukštesnio dažnio bangos, jos vis dar patenka į nejonizuojančių kategoriją. Tai reiškia, kad tokio tipo bangos neturi pakankamai energijos, kad galėtų pažeisti ląsteles.

Pavyzdžiui, žmogaus akimi matoma šviesa sklinda dar aukštesnio dažnio elektromagnetinėmis bangomis. Kartu su saulės šviesa keliaujančios ultravioletinės bangos – balansuoja ties jonizuojančios spinduliuotės riba.

Publikacijoje pavojumi įvardytas „neįprastai aukštas pulsacijos lygis“, nors Europos Sąjungos (ES), Pasaulio sveikatos organizacijos ir JAV priežiūros kontrolės institucijos žalingo poveikio neaptiko. M.Pallas teigia, kad tūkstančiai mokslininkų dešimtyse šalių tyčia publikuoja nesąžiningus rezultatus.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Ryšio antenos
AFP/„Scanpix“ nuotr./Ryšio antenos

Dešimtmečių senumo tyrimai

Tūkstančius kartų pasidalintoje publikacijoje įvardijami 8 šalutiniai „naujos technologijos“ poveikiai žmogaus sveikatai. Siekiant neigiamų poveikių apžvalgai suteikti patikimumo įvaizdį, kiekvieną priežastį lydi išnaša su nuoroda į akademinius šaltinius.

Viena publikacija paskelbta elektrinių variklių priežiūros ir remonto paslaugas teikiančios įmonės tinklalapyje, kita – neveikianti. Iš 18 prieinamų studijų 6 atliktos šiame amžiuje, 6 – senesnės nei 20 metų, dar 6 – senesnės nei 30 metų.

Nors pateiktuose darbuose kalbama apie radijo bangų ir elektromagnetinės spinduliuotės poveikį, tai nėra moksliniai darbai, kuriuose tiriamas būtent 5G ryšys.

Pasak Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NSVL) sveikatos rizikos veiksnių vertinimo skyriaus vadovo Mariaus Urbono, tyrimų, kurie įrodytų tiesioginę 5G tinklo žalą žmogaus sveikatai, jam matyti neteko. To paties nebūtų galima pasakyti apie pseudomokslinius tyrimus.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./5G ryšio maršrutizatorius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./5G ryšio maršrutizatorius

Pašnekovas pastebi, kad elektromagnetinių bangų įtaka žmonių sveikatai iš esmės yra ištirta, tačiau kiekvienais metais ES ir kitų šalių priežiūros institucijos atlieka papildomus tyrimus. Bendrijoje tuo užsiima Europos Komisijos (EK) Atsirandančių ir nustatomų naujų pavojų sveikatai mokslinis komitetas (SCENIHR). Šį sudaro 14 mokslininkų iš tiek pat ES valstybių.

Alkoholis – pavojingiau

Pasak M.Urbono, iš mobiliųjų telefonų žmonės gauna vidutiniškai 1 tūkst. kartų daugiau spinduliuotės nei iš bet kokios bazinės ryšio stoties, todėl neigiamą poveikį kelti gali ne, pavyzdžiui, didelis antenų skaičius, o kišenėje besiglaudžiantys telefonai.

„Moksliniais tyrimais įrodyta, kad neviršijus leidžiamų ribinių verčių nejonizuojančioji spinduliuotė nesukelia vėžinių susirgimų, širdies ir kraujotakos sistemos ligų, nervų sistemos susirgimų, nesukelia vyrų nevaisingumo, vaikų vystymosi pokyčių“, – 15min paaiškino M.Urbonas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Moteris kalba telefonu
AFP/„Scanpix“ nuotr./Moteris kalba telefonu

Vėžinių susirgimų baimė mobiliųjų telefonų raidą lydėjo kone nuo technologijos naudojimo pradžios, buvo baiminamasi, kad spinduliuotė gali sukelti vėžį. Praėjusio amžiaus pabaigoje technologija buvo naudojama per trumpai, kad būtų galima išmatuoti jos neigiamą poveikį.

Dėl to PSO 1996 m. pradėjo Tarptautinį elektromagnetinio lauko projektą, tiriantį spinduliuotės sukeliamą žalą. Iki 2014 m. mobiliųjų telefonų skleidžiamos spinduliuotės žalos žmonių sveikatai nebuvo nustatyta. Tačiau PSO, kartu su Tarptautine vėžio tyrimų agentūra (IARC) radijo signalų spinduliuotę, į kurią patenka ir telefonų skleidžiama spinduliuotė, priskyrė „galimai kancerogeninis“ kategorijai.

Motyvuota tuo, kad yra riboto patikimumo įrodymų apie galimą spinduliuotės įtaką vėžiniams susirgimams. Toje pačioje 2B saugumo kategorijoje yra ir, pavyzdžiui, alijošiaus lapų ekstraktas, konservuotos daržovės ir svaigusis pipiras.

Vida Press nuotr./Konservuotos daržo gėrybės
Vida Press nuotr./Konservuotos daržo gėrybės

Tuo metu alkoholis, miestų oro užterštumas, perdirbtos mėsos gaminiai ar sūdyta žuvis priskiriami aukštesnei rizikos grupei nei mobiliųjų telefonų spinduliuotė.

Kai kurie mokslininkai yra išreiškę rūpestį dėl nenuspėjamos 5G tinklo plėtros poveikio žmonių sveikatai. Pavyzdžiui, Kalifornijos Berklio universiteto tyrėjas Joelis Moskowitzas klausimą dėl saugumo iškėlė žurnalo „Scientific American“ tinklaraštyje.

Mokslininkas polemizavo su tame pačiame žurnale publikuotu Pensilvanijos universiteto bioinžinerijos garbės profesoriaus Kenetho R. Fosterio komentaru apie 5G tinklo plėtrą.

Daugiau informacijos apie 5G tinklo plėtros poveikį – čia.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min