Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 25d. 11:19

Nauji draudimai rūkaliams kels ginčų Seime

Rūkalai
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Rūkalai

Sveikatos apsaugos ministerijos planai dar labiau suvaržyti rūkalų prieinamumą turėtų sulaukti palaikymo Seime. Daugelis BNS kalbintų parlamentarų sakė esantys linkę paremti didžiąją dalį numatomų draudimų. Aršiausių diskusijų laukiama dėl rūkymo daugiabučių balkonuose, nes abejojama, ar pavyktų draudimą sukontroliuoti. Diskusijų kils ir dėl ketinimų įvesti vienodą rūkalų pakuotę – tam aktyviai priešinsis verslo atstovai.

Tuo metu planai išguiti rūkalius iš paplūdimių, cigarečių pakelius paslėpti nuo pirkėjų akių arba parduotuvėse įrengti atskirus jų prekybos skyrius parlamentarams abejonių nekelia.

Dėl vienodos pakuotės abejojama

Seimo Sveikatos reikalų komitete penktą kadenciją dirbantis ir daug pataisų dėl alkoholio ir rūkalų prieinamumo ribojimo pateikęs konservatorius Antanas Matulas iš esmės pritaria naujiems draudimams. Tačiau jis abejoja, ar planuojamos vienodos cigarečių pakuotės retins rūkalių gretas.

„Jau kurį laiką pakuotės yra su grėsmingais užrašais ir paveikslėliais, bet matome, kad kažkokio ypatingo sumažėjimo tendencijų nėra, nemaža dalis rūkorių pereina prie elektroninių cigarečių, dėl kurių kenksmingumo organizmui pasirodo vis daugiau informacijos“, – BNS sakė A.Matulas, pabrėžęs, kad „pasaulis eina“ prie vienodų rūkalų pakuočių.

Dar neseniai iki 20 cigarečių per dieną surūkydavusi Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė dviprasmiškai vertina pasiūlymą įvesti vienodą pakuotę.

Parlamentarė abejoja, ar apsimoka keisti dabartines rūkalų pakuotes su kraupiais paveikslėliais, atbaidžiusiais nuo rūkymo dalį nepilnamečių, taip pat paskatinusiais mesti rūkyti dalį vyresnių žmonių. Parlamentarė iškėlė versiją, kad keičiant pakuotę bandoma apriboti kitose šalyse pagamintų rūkalų įvežimą į Lietuvą.

„Jeigu mes pakeičiame pakuotę, tos įmonės, kurios importuoja rūkalus, turėtų prisitaikyti prie Lietuvos reikalavimų dėl pakuotės. Ne kiekvienas gamintojas to norės“, – svarstė R.Šalaševičiūtė.

Idėja nerodyti cigarečių – gera

A.Matulas pritaria idėjai uždrausti demonstruoti tabaką parduotuvėse, taip pat remia siūlymą jais prekiauti specialiose vietose, kur jų nematytų nepilnamečiai ir nerūkantys asmenys.

„Kodėl visi turi matyti cigaretes virš kasų, net ir tie, kurie nerūko?“, – klausė A.Matulas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Antanas Matulas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Antanas Matulas

Jo teigimu, toks reikalavimas būtų nesunkiai įgyvendinamas prekybos centruose, tačiau problemų iškiltų mažesnėms parduotuvėms, kur alkoholiui ir tabakui tenka apie trečdalis apyvartos.

R.Šalaševičiūtė abejoja, ar draudimas demonstruoti rūkalus paskatins žmones mesti rūkyti.

Draudimas rūkyti lauko kavinėse patinka ne visiems

A.Matulas atsargiai vertino siūlymą drausti rūkyti lauko kavinėse. Anot jo, jį būtų sunku įgyvendinti, draudimo rūkyti lauko kavinėse nesuprastų užsienio turistai.

„Žmogus peržengs lauko kavinės ribą, rūkys prie kitų pastatų, po kitais langais. Be to, lauko kavinių ribos nėra nustatomos“, – sakė parlamentaras.

Valdančiosios koalicijos atstovas socialdarbietis Gediminas Kirkilas, turintis pypkių kolekciją ir pats dažnai užtraukiantis pypkę, tikina lauko kavinėse pypkės neišsitraukiantis, taip pat nepastebėjęs, kad jose būtų daug rūkančių.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Seime
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Seime

„Pas mus tas gero oro sezonas labai trumpas, gal tik šie metai išskirtiniai. Bet nepastebėjau, kad pas mus plačiai rūkytų. Pietų Europoje yra kitaip, be to, ten einama link suvaržymų atlaisvinimo“, – BNS sakė G.Kirkilas.

Nerūkanti Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja „valstietė“ Rima Baškienė teigiamai vertino ketinimus uždrausti rūkyti lauko kavinėse.

„Gerai, jeigu visi būtų kaip Kirkilas – su kvepiančia pypke, gal būtų daugiau egzotikos, nekeltų nepasitenkinimo. Iš tikrųjų yra nemalonu, kai lauko kavinėje į tave vėjas pučia dūmus nuo kito stalelio“, – kalbėjo R.Baškienė.

R.Šalaševičiūtė sakė pritarianti draudimui rūkyti paplūdimiuose, tačiau norėtų, kad ten būtų įrengtos specialios vietos rūkaliams. Tuo metu draudimas rūkyti lauko kavinėse jai kelia abejonių.

„Tokiose viešose vietose beveik nebematau rūkančiųjų. Nebėra taip ypač populiaru. Ten, kur sėdima su vaikais lauko kavinėje, vienetai galėtų atsisėsti šalia ir rūkyti. Visuomenė tai jau suvokia – prie vaikų nerūkoma“, – aiškino R.Šalaševičiūtė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Rimantė Šalaševičiūtė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Rimantė Šalaševičiūtė

Dėl balkonų gali kilti daug diskusijų

A.Matulas prognozavo, kad daugiausia diskusijų kils dėl draudimo rūkyti daugiabučių balkonuose.

„Gal nereikėtų drausti, bet leisti rūkyti tik tada, jeigu kaimynai neprieštarauja, sutinka“, – svarstė A.Matulas.

Tuo metu R. Šalaševičiūtė tokį siūlymą vadina neįgyvendinamu, nes bus neįmanoma užtikrinti kontrolės ir atsakomybės.

Anot G.Kirkilo, dėl rūkymo balkonuose turėtų apsispręsti namų bendrijos, tačiau pritaria draudimui rūkyti paplūdimiuose.

G.Kirkilas pripažįsta, kad nauji draudimai nesuvaržytų jo pomėgio papypkiauti – ir jis rastų vietų, kur galėtų tai padaryti.

2008 metais, kai jau galiojo draudimas rūkyti maitinimo įstaigose, būdamas premjeru G.Kirkilas užtraukė pypkę viešbučio „Klaipėda“ bare, kuriame kavą gurkšnojo su pirmojo vizito į Lietuvą atvykusiu Latvijos vyriausybės vadovu. Valstybinė tabako ir alkoholio kontrolės tarnyba barui tada skyrė beveik 300 eurų baudą barui, ją už barą sumokėjo G.Kirkilas.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Darbininkas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Darbininkas

Siūlo šviesti žmones

„Tvarkietis“ Remigijus Žemaitaitis prognozuoja, kad žmonės sugalvos, kaip apeiti draudimus rūkyti, todėl mažinti rūkančiųjų skaičių jis siūlo didinant gyventojų sąmoningumą. Be to, anot jo, nauji draudimai dar labiau paskatins rūkalų kontrabandą.

„Tokiais pasiūlymais yra veikiama išimtinai kontrabandininkų interesams, jų pelnai tik didės“, – tvirtino Seimo Sveikatos reikalų komitetui priklausantis R.Žemaitaitis.

Liberalas Eugenijus Gentvilas įsitikinęs, kad nauji draudimai atsirado dėl „mentaliteto skylių valstiečių galvosenoje“ ir nieko neduos – bus tik „daug judesių, bet mažai pasiekimų“. Be to, pasak parlamentaro, bus varžomos pirkėjų teisės.

„Manau, kad vartotojai turi teisę matyti produktą, atskirti jį. Atims vartotojams galimybes įsigyti tą produktą, kurį jie nori. Manau, turėtų pagalvoti ir apie žmonių pasirinkimo teisę“, – BNS teigė E.Gentvilas.

R.Baškienė taip pat įsitikinusi, kad žmones reiškia šviesti apie rūkalų žalą. Pasak politikės, kuri prisipažino studijų metais bandžiusi parūkyti mėtinę cigaretę, prie draudimų reikia eiti „nuosekliai ir palengva“.

„Visų pirma noriu, kad būtų galvojama apie švietimą ir aiškinimą, kaip tas dūmas kenkia. Tai yra prioritetas, o tokie drastiški draudimai turėtų būti jau antrame plane, prieš tai atlikus šviečiamąjį darbą. (...) Tėvai turi pagalvoti, kad šalia esantys vaikai iš jų mokosi. Nesužiūrėsime, ar namuose jie šalia vaikų rūko, bet viešojoje aplinkoje – būtinai“, – BNS sakė R.Baškienė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? V.Uspaskichas: Vilniuje, kaip Telšiuose, bus nemokamas viešasis transportas, tai kainuos 15 mln. eurų

Aktualu

Rinkimai: vieni skelbia savo programas, kitas – ieško programos idėjų provincijoje

Interviu Aktualu

Buvusi Vyriausybės kanclerė M.Dargužaitė: „Jei įrašai ištrinami, tai atrodo, kad kažkas slepiama nuo visuomenės“

Aktualu

Iš Oslo į Donbasą: kodėl Ukrainos kariuomenė išspyrė su radikalais susibičiuliavusį norvegą?

Aktualu

Orai.lt: didžiausi išbandymai teks Žemaitijai

Gazas

F-1 etapas JAV: K.Raikkoneno pergalė išgelbėjo S.Vettelio garbę

Aktualu

Politologas: G.Nausėda ir V.Ušackas – labiau aristokratiški, S.Skvernelis – iš liaudies

Gyvenimas

Projekto „Pasimatuok jūrą“ įkūrėja J.Zinkevičiūtė: kodėl aklas karjeros siekimas prieštarauja moters prigimčiai

Gazas

„Fast Lap“ organizatoriai deda tašką: „Uždarome projektą“

Aktualu

P.Auštrevičius: už R.Šimašiaus dalyvavimą rinkimuose ne su partija balsavo 10 proc. Vilniaus liberalų

Vardai

Viešumo vengusi Monika Šalčiūtė – apie sunkią ligą, dėl kurios nenorėjo išeiti iš namų

Gyvenimas

Ypatinga Ievos istorija: Italijoje ištekėjusi už gruzino kuria laimę Kaune ir augina kitokią dukrą

Gazas

Įdomioji istorija: kuriuose Lietuvos miestuose tarpukariu vyko motociklų treko lenktynės

24sek

Geliantis Virginijaus Šeškaus klausimas: „Gal kitą kartą be lanko žaisime?“

N-18 Aktualu

Januliškio gyventojus sukrėtė beširdžių žiaurumas: kažkas nušovė du šeimos augintinius

24sek

„Žalgirį“ baudęs Tyleris Ennisas patyrė itin šiurpią traumą

Vardai

Apie oficialias skyrybas pranešęs Sigitas Martinavičius jau planuoja kitas vestuves – tuoksis Balyje

Gyvenimas

Pusės savo svorio atsikratė pakeitusi vieną įprotį

Pasaulis kišenėje

Diuseldorfas: ilgiausias pasaulyje baras

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. Apie pozavimą hipertikrovėje

Naujienos

Sportas

A lyga: „Stumbras“ įveikė „Atlantą“ ir grįžo į trečią vietą

Vardai

Justino Bieberio sužadėtinė Hailey Baldwin ant „Vogue“ viršelio pademonstravo milžinišką žiedą

Aktualu

Teisėjas E.Kūris: neapsimeskime, kad slapto kalėjimo Lietuvoje nebuvo

Aktualu

Jūrų krovinių kompanijoje rūksta dūmai – ugniagesiai išskubėjo tramdyti gaisro

24sek

Buvęs „Žalgirio“ gynėjas Ty Lawsonas bando sugrįžti į NBA

Verslas

Vilniečių įmonė turės sunaikinti „Maša ir lokys“ saldainių klastotes

Maistas

Pikantiški ir originalūs receptai mėgėjams konservuoti: net 20 pasiūlymų

Sportas

E.Stanionis toliau šluoja pergales profesionaliame bokse – septynios iš septynių

Aktualu

Boriso Nemcovo dukra Žana Vilniuje: „Mano tėvas turėjo viziją“

Aktualu

Nuo Panevėžio policijos spruko trylikametes drauges vežiojęs beteisis vairuotojas

Aktualu

Autostradoje ties Raseiniais nuo kelio nuvažiavo sunkvežimis

Vardai

Holivudo žvaigždė Vincent'as Casselis vedė manekenę Tiną Kunakey

Aktualu

Vokietija atvėrė duris V.Putino sąjungininkui V.Jakuninui – Vakarų sankcijos nesutrukdė

Vardai

Erotinio modelio Katie Price apvogta Elvyra Monginienė pagalbos kreipėsi į populiarų Anglijos šou

Aktualu

Klaipėdoje pas jauną vyrą rasti 83 maišeliai su kanapėmis

Verslas

Kodėl Jūrmaloje apleisti namai netoli jūros nevirsta viešbučiais?

Aktualu

Orai.lt: lietus ir vėsa

Aktualu

Po škvalo elektros neturi apie 500 vartotojų

Gazas

„Mazda CX-3“ atnaujintas visureigis Lietuvą pasieks jau šį rudenį

Aktualu

Prie Platelių, apvirtus traktoriui, žuvo nepilnametis

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min