15min be reklamos
2018 09 25, 05:50

Nauji požeminiai konteineriai Vilniuje: bus patogu ar drums gyventojų ramybę?

Vilniuje liepą pristatyti pirmieji įrengti pusiau požeminiai atliekų konteineriai. Per artimiausius metus tokių aikštelių sostinėje žadama 755. Tačiau jų išdėstymo planas, kuris su gyventojais nederintas, o sudarytas laikantis tam tikrų taisyklių, kelia dalies vilniečių nepritarimą. Vieniems iki konteinerių bus toli, kitiems jie įrengiami per arti langų, užimant automobilių stovėjimo vietas.
Pristatyta pirmoji požeminių atliekų konteinerių aikštelė
Pristatyta pirmoji požeminių atliekų konteinerių aikštelė Karoliniškėse / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Pirmadienį Antakalnio rajono gyventojus prižadino statybininkų technikos riaumojimas. Vilniečiai per lietų tekini išbėgo į lauką ir visomis priemonėmis protestavo prieš naujos buitinių atliekų konteinerių aikštelės statybas po jų langais. Į susirėmimą įsikišti ir aistras malšinti teko policijai. Gyventojai fiziškai priešinosi naujų konteinerių įrengimui.

Dvarčionyse esančios Keramikų gatvės gyventojai taip pat neliko sužavėti sužinoję, kur ketinama įrengti pusiau požeminius atliekų konteinerius. Bent jau dalis jų, gyvenantys šios gatvės 18 ir 36 namuose, pasirašė po raštu Vilniaus merui Remigijui Šimašiui, jo pavaduotojui Linui Kvedaravičiui bei savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojui Juliui Morkūnui.

Paprašė persvarstyti vietą

„Prašome Jūsų persvarstyti klausimą dėl atliekų konteinerių įrengimo lokacijos vietos prie Keramikų g. 36 daugiabučio. Dėl konteinerių vietos parinkimo su visuomene derinta nebuvo, gyventojai pastatyti prieš faktą. Šiuo metu konteinerius numatoma pastatyti gyventojams po langais ties Keramikų g. 36 ir 16 daugiabučiais bei šalia vaikų žaidimų aikštelės. Tai nėra gatvė, nėra aikštelė, o tiesiog ilgas įvažiavimas į kiemą (jį susitvarkėme prisidėjus gyventojams savo lėšomis), kuriame žiemą ir taip apsunkintas įvažiavimas net lengviesiems automobiliams“, – rašoma rašte.

Dvarčionių gyventojos nuotr./Vaizdas Dvarčionyse, Keramikų g.
Dvarčionių gyventojos nuotr./Vaizdas Dvarčionyse, Keramikų g.

Anot gyventojų, įvažiuoti ir apsisukti atliekas išvežantiems sunkvežimiams čia tikrai nėra ir nebus patogu. Ir iki šiol žiemą gyventojai nustumdavo konteinerius prie įvažiavimo į kiemą, kad atliekų vežėjai nevargtų ir netyčia neapgadintų kitų automobilių. Gyventojai pasiūlė perkelti aikštelę į kitą vietą, kur esą niekam konteineriai netrukdytų.

Šį raštą pasirašė beveik 60 šių namų gyventojų, kurie tikisi būti išgirsti. Kaip 15min pasakojo viename iš šių namų gyvenanti Arūna Kaminskienė, iš anksto gyventojai apie būsimą atliekų aikštelę informuoti nebuvo, jie tik grįžę po darbų vieną vakarą rado aptvertą plotą su užrašais, kuriais informuojama, kad šioje teritorijoje bus vykdomi komunalinių atliekų konteinerių aikštelių statybos darbai, todėl prašoma nestatyti transporto priemonių.

Ši žinia privertė sunerimti, kadangi aikštelė visiškai arti namų, yra ir kitų nepatogumų, be to, svarstoma, ar pavyks ją išlaikyti švarią, kadangi dabar aplink konteinerius neretai mėtosi krūvos į juos netilpusių šiukšlių.

Dvarčionių gyventojos nuotr./Vaizdas Dvarčionyse, Keramikų g.
Dvarčionių gyventojos nuotr./Vaizdas Dvarčionyse, Keramikų g.

Skundų yra įvairių

Šis skundas iš Dvarčionių – ne vienintelis. Pilaitėje pasigirdo skundų, kad aikštelės suplanuotos labai toli nuo kai kurių namų laiptinių, tad išnešti šiukšles bus nepatogu. Peržiūrėjus žemėlapį, kuriame sužymėtos įrengiamos ar suplanuotos aikštelės (o tai galima padaryti čia https://maps.vilnius.lt/miesto-tvarkymas: Sluoksniai (ekrano viršuje kairėje) → Atliekų tvarkymas (pažymėti varneles prie „Suplanuotos atliekų konteinerių aikštelės“; „Aikštelės aptarnaujami pastatai“, „Atliekų išvežimo aptarnavimo zonos“), krinta į akis tai, kad dalis aikštelių suplanuotos tarp daugiabučių, tad atvažiavusių sunkvežimių garsas žadins ir kiečiausiai miegančius.

Be to, Vilniaus kiemai ir taip perpildyti automobilių, o šios aikštelės iš gyventojų atims dar bent po kelias stovėjimo vietas. Ir įrengiamos jos neretai prie vaikų žaidimų aikštelių.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Pristatyta pirmoji požeminių atliekų konteinerių aikštelė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Pristatyta pirmoji požeminių atliekų konteinerių aikštelė

Pristatant pirmąją tokią aikštelę Karoliniškėse teigta, kad Vilniaus valdžia per dvejus metus daugiau nei už 10 mln. eurų ketina įrengti maždaug 3 tūkst. naujų požeminių arba pusiau požeminių buitinių atliekų konteinerių. Vilniaus vicemeras Linas Kvedaravičius tuomet sakė, kad požeminiai konteineriai bus statomi Senamiestyje, o pusiau požeminiai – kituose rajonuose.

Vietų nederino

Vilniaus savivaldybė pripažįsta, kad būsimųjų aikštelių vietos su gyventojais derinamos iš anksto nebuvo, tačiau esą žemėlapis sudarytas laikantis nustatytų taisyklių, kuriose reglamentuota ir tai, kiek metrų nuo langų konteineriai gali stovėti ar kiek gyventojams iki jų teks eiti.

„Požeminių konteinerių vietas parinko SĮ „Vilniaus planas“ atsižvelgdamas į Vyriausybės Valstybinio atliekų tvarkymo 2014–2020 metų plano reikalavimus ir Aplinkos ministro įsakymą. Dokumentuose sakoma, kad visų miestų gyvenamuosiuose daugiabučių namų rajonuose vidutinis atstumas iki antrinių žaliavų surinkimo konteinerių aikštelių būtų ne didesnis kaip 100 metrų, aikštelė turi būti įrengta ne mažesniu kaip 10 m atstumu nuo pastato langų ir (ar) durų.

Šios aikštelės įrengimo atstumas gali būti mažinamas, bet ne arčiau kaip iki 5 m nuo pastato langų ir (ar) durų tik gavus visų nekilnojamojo turto objekto savininkų ar jų įgaliotų asmenų, kuriems, įrengus komunalinių atliekų konteinerių aikštelę, atstumas bus mažesnis kaip 10 m nuo pastato langų ir durų, sutikimą“, – 15min teigė Valdas Juodis, Vilniaus savivaldybės Atliekų tvarkymo programos įgyvendinimo skyriaus vedėjas.

Vidutinis atstumas iki antrinių žaliavų surinkimo konteinerių aikštelių būtų ne didesnis kaip 100 metrų, aikštelė turi būti įrengta ne mažesniu kaip 10 m atstumu nuo pastato langų.

Šių požeminių ir pusiau požeminių aikštelių įrengimas susijęs ir su daugeliui gyventojų nerimą keliančia pertvarka, kai daugiabučiuose gali nebelikti vadinamųjų šachtų – šiukšlių šalinimo sistemų.

Ragina naikinti šachtas

„Vilniaus miesto savivaldybė nuolat ragina daugiabučių namų administratorius, kurių prižiūrimuose namuose yra šiukšlių šalinimo sistemos, jas panaikinti. Daugiabučiame name panaikinus šiukšlių šalinimo sistemą, rūšiuojant mišrias komunalines atliekas, jų susidarytų mažiau ir tai galėtų sumažinti mokestį už komunalinių atliekų tvarkymą, vidutiniškai sutaupytų 0,036 euro už kv.m per mėnesį (tyrimai atlikti prieš 5 metus). Be to, statant požeminius konteinerius ir palaipsniui atsisakant jau pasenusios šiukšlių šalinimo sistemos, miestas kasdien tampa švaresnis ir gražesnis“, – tikino V.Juodis.

Sauliaus Žiūros nuotr./Atliekų konteineriai
Sauliaus Žiūros nuotr./Atliekų konteineriai

Jis taip pat užtikrino, kad visuomet stengiamasi atsižvelgti į motyvuotus gyventojų argumentus ir ieško visoms šalims priimtinų sprendimų: „Daugiabučio namo šiukšlių šalinimo sistema yra namo butų ir kitų patalpų savininkų bendroji nuosavybė, bendroji pastato inžinerinė sistema, kurią bendraturčiai privalo prižiūrėt, išlaikyti ir išsaugoti, mokėti su priežiūra susijusius mokesčius. Sprendimus dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo ir naudojimo, taip pat dėl naujų bendrojo naudojimo objektų sukūrimo ir disponavimo jais klausimų, gali priimti tik butų ir kitų patalpų savininkai.

Savivaldybė negali daryti įtakos priimant tokius sprendimus kaip šiukšlių šalinimo sistemos uždarymas name. Savivaldybė, norėdama išsiaiškinti, kiek ir kurie daugiabučiai namai su šiukšlių šalinimo sistema jau yra uždarę šias sistemas ir naudojasi konteineriais ne pastate, bei informuoti apie prievolę rūšiuoti komunalines atliekas ir galimybę atsisakyti šiukšlių šalinimo sistemos name, liepą kreipėsi į daugiabučių namų valdytojus, prašydama organizuoti butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimus ar balsavimus raštu dėl šiukšlių šalinimo sistemos name uždarymo ir apie priimtus sprendimus informuoti savivaldybę.“

Sauliaus Žiūros nuotr./Atliekų konteineriai
Sauliaus Žiūros nuotr./Atliekų konteineriai

Iki 2019 metų pabaigos planuojama įrengti 755 požemines ar pusiau požemines konteinerių aikšteles. Šiuo metu jau įrengtos 27 pusiau požeminės aikštelės: 9 Vilkpėdės, 6 Justiniškių, 5 Šeškinės, po 2 Karoliniškių ir Naujosios Vilnios ir po 1 Antakalnio, Verkių ir Viršuliškių seniūnijose. Taip pat yra suderinti 134 projektai, kurie artimiausiu metu bus įgyvendinti.

Anot V.Juodžio, dėl netvarkos šalia jau įrengtų požeminių konteinerių aikštelių skundų savivaldybė nėra gavusi. O Dvarčionių gyventojai gali džiaugtis bent šiokia tokia pergale – bendruomenės vadovo Kęstučio Galdiko žiniomis, toje vietoje šalia Keramikų g. 36 ir 18 konteinerių nebus, nuspręsta suprojektuoti konteinerių aikštelę prie gatvės, tik nežinoma, kada tai bus padaryta.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min