Dabar populiaru
Publikuota: 2020 kovo 23d. 22:37 , Atnaujinta: 2020 kovo 24d. 00:35

A.Verygos įsakymas: grįžtančius iš užsienio – izoliuoti, visus nesunkiai sergančius – išvežti iš namų. R.Šimašius pareikalavo premjero atšaukti šį sprendimą

Kovai su koronaviruso plitimu vadovaujančio Aurelijaus Verygos Sveikatos apsaugos ministerija pirmadienį popiet paskelbė net kelis jo sprendimus – rekomendaciją viešose vietose dėvėti kaukes, sprendimą, kad bus testuojami visi medikai ir simptomus pajutę vyresni nei 65-erių metų, tačiau patį svarbiausią įsakymą nutylėjo ir paskelbė tik skiltyje tarp kitų sprendimų. A.Veryga pirmadienio vakarą įsakė visus iš užsienio grįžtančius šalies piliečius izoliuoti savivaldybių administracijų numatytose patalpose. Šis sprendimas sukėlė triukšmo, bet Vilniaus meras protestuoja prieš tai, kad pagal A.Verygos nurodymą iš namų į savivaldybių patalpas tektų išvežti visus, kurie serga, bet simptomai nėra sunkūs.

A.Verygos sprendime rašoma, kad nuo kovo 24 d. visiems iš užsienio grįžusiems asmenims savivaldybių numatytose patalpose privaloma skirti 14 dienų saviizoliaciją.

Tuo pačiu savivaldybių, kurių teritorijoje yra tarptautiniai sienos kirtimo punktai, administracijos įpareigojamos visą parą užtikrinti asmenų iš oro uostų, jūrų uosto ir kitų tarptautinių sienos kirtimo punktų pervežimą į savivaldybių patalpas, jų maitinimą ir laikymą ten tol, kol bus užtikrinamas jų pervežimas į tas savivaldybes, kuriuose nurodyta sugrįžusiųjų gyvenamoji vieta.

A.Verygos sprendime taip pat nurodoma, kad turi būti užtikrinta patalpų, kuriose bus izoliuojami iš užsienio grįžę asmenys, apsauga ir užtikrinta viešoji tvarka.

Nesunkiai sergančius – išvežti iš namų

Tame pačiame sprendime rašoma, kad savivaldybės bus informuotos apie COVID-19 liga sergančius asmenis, kurių simptomai nėra sunkūs. Jie turės būti apgyvendinami savivaldybių parinktose patalpose.

„Nurodyti visoms asmens sveikatos priežiūros įstaigoms informuoti atitinkamos savivaldybės administraciją apie asmenis, kuriems dėl nustatytos ligos (koronaviruso) pasireiškė lengvi simptomai ir jų sveikatos būklė leidžia juos gydyti ambulatoriškai, ir kurie turi būti pervežami į savivaldybės administracijos numatytas patalpas. Informaciją apie patvirtintus ir savivaldybės patalpose izoliuotus asmenis perduoti NVS centrui“, – rašoma įsakyme.

Šis pirmadienio vakarą paskelbtas sprendimas, atrodo, buvo suderintas ne su visais merais, kuriems jį teks vykdyti.

V.Grubliauskas: „Absurdas“

Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas savo paskyroje feisbuke pasipiktino.

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas

„Bet gerokai labiau glumina protu nesuvokiamas paskutinysis ministerio Verygos pasirašytas sprendimas. Po 3 valandų, nuo antradienio, 03.24 d. ĮSIGALIOS NAUJAS „dekretas“ apie iš užsienio valstybių parvykstančių piliečių „apgyvendinimą“. Gaila laiko ir jūsų dėmesio, bet jei keliais sakiniais: Keltais sugrįžusius keleivius Klaipėdos savivaldybė turės nuvežti (autobusais?) į apgyvendinimui numatytas vietas ir ten atlikti „išskirstymo“ misiją. Tikiuosi, kad kolegos palangiškiai pasirūpins į Palangos oro uostą sugrįžusiais keleiviais.

Vilniečius į Vilnių, kauniečius į Kauną, zarasiškius į Zarasus ir t.t., klaipėdiečius paliekant viešbutyje (?). Kol kitos savivaldybės susiorganizuos, atvažiuos, parsiveš, tol pagyvens pas mus, o tą laiką mes rūpinsimės ir jų maitinimu. Kilnu. Na, viską dar suprasčiau, bet kai visam tam įgyvendinti, organizuoti lieka tik kelios valandos, tai jau panašėja į absurdą... Jau nebeabejoju – tie, kas tuos įsakymus leidžia, neturi žalio supratimo, kad tuos įsakymus kažkam... reikia įgyvendinti. Ramios nakties jums, o tiems, kam teks tokius sprendimus įgyvendinti, ji, ko gero, bus bemiegė...“

Vilniaus mero patarėjas: raštas atėjo likus 2 valandoms iki įgyvendinimo

Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus patarėjas Karolis Žukauskas savo paskyroje feisbuke pirmadienio vakarą rašė, kad Vyriausybė pirmadienį kelis kartus keitė nuomonę, nuo kada izoliuoti visus grįžusius. Dieną buvo sprendimas, kad nuo antradienio, vėliau – kad nuo ketvirtadienio, galiausiai vakare Vyriausybė nutarė, kad izoliacija prasidės nuo antradienio.

„Raštas iš LRV neseniai atėjo, iki jo įgyvendinimo liko 2 val., dabar operacijų centro chatas karštas, su teisininkais bandoma išsiaiškint, kaip viskas turi vykti, kam galioja, kam ne. Neįsivaizduoju, kaip viskas bus sureguliuota jau nuo vidurnakčio, kiek logistikos problemų iškils, kaip tuos butus ar viešbučius išdalins, juk vienur šeimos, kitur po vieną. Dar visiems maitinimą užtikrinti, bus ir vegetarų, ir veganų, ir kūdikių“, – rašė K.Žukauskas.

Vilniaus meras: jau rytoj teks apgyvendinti 500

Vilniaus meras R.Šimašius, savo paskyroje feisbuke po 21 val. pranešęs, kad nuo rytojaus karantino priemonės sugrįžtantiems iš užsienio griežtės, šyptelėjo, kad dar nežinia, kaip, nes dokumento dar nematė.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Remigijus Šimašius
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Remigijus Šimašius

„Žinau, kad visus 500 keliautojų, kurie ryt leisis Vilniuje, kur jie nuolat begyventų, 7 ar 14 parų (dar nežinome!) apgyvendinti turėsime Vilniuje karantino sąlygomis.

Tikiuosi, kad bus galimybė vienai kitai išimčiai, nes žmogiškąja prasme situacijų gali būti labai įvairių. Nežinau, ar tikrai nebuvo galima leisti savo vietas turintiems arba savarankiškai viešbutyje vietas susiradusiems karantinuotis jiems patiems, bet kadangi toks Vyriausybės sprendimas – vykdome jau nuo ryt.

Pačių karantinavimo vietų Vilniuje artimiausiu metu užteks – iki šiandien jau turėjome tam pasirengę apie 1000 vietų, dienos pabaigoje šis skaičius dar didesnis. Ieškome naujų tam skirtų patalpų, viešbučių, nes netrukus mums jų reikės gerokai daugiau“, – rašė meras.

Papildyta 23.50 val.: Vilniaus meras protestuoja prieš sprendimą išvežti iš namų visus nesunkiai sergančius

Likus pusvalandžiui iki vidurnakčio R.Šimašius feisbuke pranešė parašęs laišką premjerui ir pareikalavęs šį sprendimą sustabdyti, nes jis padarys daug žalos.

„Ką tik Ministrui Pirmininkui Sauliui Skverneliui nusiunčiau laišką dėl šįvakar Sveikatos apsaugos ministro priimto sprendimo, kuris turi įsigalioti po 30 minučių. Manau, jūs turite žinoti Vilniaus miesto poziciją, nes jei sprendimas nebus atšauktas, tai palies mus visus ir labai apsunkins kovą su COVID-19.

Gerbiamas Ministre Pirmininke,

Noriu jus informuoti, kad Sveikatos ministras kovo 23-iosios pirmadienio vakarą padarė turbūt didžiausią klaidą dėl COVID-19 viruso užkardymo, savo pasekmėmis prilygsiančią pavėluotam apsirūpinimui viruso nustatymo testais bei gydytojų asmeninės apsaugos priemonėmis.

Ministro sprendime ne tik nustatyta, kad visi, grįžę iš užsienio be jokių išlygų (išskyrus, be jokio paaiškinimo apie išimties priežastį, diplomatus) 14 dienų turės būti karantinuojami savivaldybės paskirtose patalpose. Jo antras punktas nustato, kad ir visi, kurie serga COVID-19, ir nepatiria simptomų, turi būti apgyvendinti analogiškose savivaldybės paskirtose patalpose.

Drįstu priminti, kad pasaulyje gydytojų bendruomenės konsensusas yra toks, kad apie 60 procentų sergančių šiuo virusu gali ir turi gydytis namuose saviizoliacijoje, apie 30 procentų hospitalizuojami ir turi būti prižiūrimi gydytojų, o apie 10 procentų reikia intensyvios terapijos. Šios proporcijos yra pagrįstos ir logiškos. Vertimas visus sergančiuosius apgyvendinti centralizuotai proporciją de facto pakeičia į santykį 90/10, o tai reiškia, kad:

1) bus eikvojami administraciniai ir gydytojų ištekliai, kurių mažiau liks sunkiems ligoniams, o tai kainuos gyvybes;

2) bus eikvojami nežmoniški ekonominiai ištekliai be jokios naudos viruso suvaldymo tikslui pasiekti;

3) žmonės vengs atlikinėti COVID-19 testus, nes žinos, kad iš savo saugios aplinkos saviizoliacijoje, net nesant simptomų, bus perkeliami į nežinomą aplinką, kuri, esant tokiems kiekiams, tikrai negalės būti patogi. Tai gerokai apsunkins kovą su virusu;

4) tokios priemonės sukels rimtas pasekmes vaiko teisėms, nes suponuoja šeimų atskyrimą arba būtinųjų vaiko poreikio nepatenkinimą;

5) šių priemonių apskritai neįmanoma realizuoti, nes, didelės dalies epidemiologų teigimu, COVID-19 prasirgs apie ⅔ visos visuomenės narių, taigi, jei tai pasitvirtintų, teoriškai, beveik 2 milijonai Lietuvos gyventojų turėtų būti perkelti iš savo namų. Net jei prasirgtų dvigubai mažiau gyventojų, tai vis tiek sudarytų milijoną apgyvendinimų ne namuose.

Labai kviečiu Jus kuo greičiau pakeisti šį nelogišką ir netgi pavojingą sprendimą, ir imtis priemonių, kad sveikatos apsaugos ministras nebeturėtų galimybių daugiau priimti panašių mokslu ir gydytojų patirtimi neparemtų sprendimų.

Taip pat informuoju, kad esame numatę ir dirbame ties visa eile technologinių galimybių (panašių, kaip ką tik paskelbtų kaimyninėje Lenkijoje), kurios leistų užtikrinti ir padėti, kad karantinuoti asmenys realiai laikytųsi paskirto režimo ir tuo pačiu nebūtų izoliuoti ne savo namų aplinkoje.

Pabrėžiu, kad Vilniaus mieste esame pasiruošę savivaldybės paskirtose patalpose karantinuoti ne mažiau žmonių, nei numatoma artimiausiomis dienomis parskraidinti iš užsienio, taip pat tiek papildomai žmonių, kiek to reikalauja tikras poreikis.

P.S. Kadangi sprendimas surašytas ganėtinai nerangia teisine kalba, labai tikėčiausi, kad antrasis sprendimo punktas yra tiesiog klaida, ir ministras turėjo galvoje kitus dalykus. Tačiau tokiu atveju klaidą labai svarbu iš karto ištaisyti“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

06:47
17:02

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Video

22:58
25:27
15:09

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min