Dabar populiaru
Publikuota: 2020 kovo 10d. 06:03 , Atnaujinta: 2020 kovo 10d. 08:41

NSGK bandys įsiprašyti į svečius pas VSD, aiškinsis, kaip tvarkoma informacija

Darius Jauniškis
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr. / Darius Jauniškis

Antradienį ryte į uždarą posėdį Seime rinksis Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai, kuriems Valstybės saugumo departamento (VSD) atstovai pateiks informaciją dėl savo veiklos metodų. NSGK pirmininkas Dainius Gaižauskas reiškia viltį, kad VSD papasakos, kokia informacija tikrinama ar renkama rinkimų laikotarpiu, taip pat – kad VSD įsileis į savo patalpas.

„NSGK aiškinsis, ką VSD daro rinkimų laikotarpiais, kaip tikrina [informaciją], kokiais pagrindais ką daro, kodėl taip daro. Kad būtų visiems viskas aišku. Ir reaguojant į tą informaciją, kuri yra pasirodžiusi viešojoje erdvėje, [aiškinsimės], ar buvo tos pavardės tikrintos“, – pirmadienį 15min komentavo D.Gaižauskas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Dainius Gaižauskas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Dainius Gaižauskas

Praėjusią savaitę naujienų agentūra BNS paviešino aukšto rango žvalgybos pareigūno pernai tuometiniam NSGK pirmininkui Vytautui Bakui bei teisėsaugos institucijoms pateiktą informaciją.

Pagal ją, žvalgyba, VSD nurodymu, 2018–2019 metais rinko informaciją apie diplomatą Vygaudą Ušacką, tuomet svarsčiusį kandidatuoti į prezidentus ir dalyvavusį pirminiuose Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos rinkimuose.

Taip pat – tuometinio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinkos žmones, įskaitant dabartinius jo komandos narius.

Pranešėjas teigė manantis, kad šiais veiksmais žvalgybos vadovai galėjo pažeisti teisėtumo ir politinio neutralumo principus. V.Bako vertinimu, pateikti duomenys rodo, kad VSD galėjo kištis į politinius procesus.

NSGK nariai, anot jo pirmininko D.Gaižausko, pranešėjo pateiktą informaciją sieks patvirtinti ar paneigti apsilankydami VSD patalpose.

„Norėsim tai pamatyti savo akimis – jeigu įsileidžia, kad patvirtintume arba paneigtume faktines aplinkybes, pasižiūrėti duomenų bazes [...]. Nes šiaip jau Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ir Generalinė prokuratūra patikrino, bet vis tiek eskalavimas išvystytas iki aukščiausio lygmens“, – komentavo politikas.

Generalinė prokuratūra ir STT, anot jo, pranešėjo pateiktą informaciją tikrino apie dešimt mėnesių, tačiau pažeidimų dėl netinkamo informacijos apdorojimo esą nenustatė.

Klausiamas, ar VSD įsileis NSGK narius į savo patalpas, D.Gaižauskas atsakė: „Mes dabar derinam susitikimus. Ir tai, ką komunikuoja VSD vadovas, panašu, kad taip.“

Ateityje, anot Seimo nario, taip pat laukia NSGK susitikimas su pranešėju.

„Ir tada po pranešėjo susitikimo, susitiks komitetas“, – patikino jis, pridurdamas, kad po to komitetas turėtų išplatinti oficialų pranešimą apie susitikimo turinį.

Viešai paskelbęs apie galimai neteisėtą informacijos rinkimą ir dėl to kreipęsis į Seimo valdybą V.Bakas siūlė jai inicijuoti laikinąją tyrimo komisiją dėl galimo kišimosi į vidaus politikos procesus. Tačiau valdyba tuomet tokią galimybę atmetė.

Patys keliam klausimus, ką darytų ir komisija.

D.Gaižauskas teigė, kad situaciją gali aiškintis NSGK, o atskiros komisijos tam esą nė nereikia: „Pats komitetas atlieka parlamentinės kontrolės funkciją, patys keliam klausimus, ką darytų ir komisija. Kol kas aš asmeniškai nematau tam būtinybės (kurti laikinąją tyrimo komisiją – 15min). Nežinau, kaip nuspręs komitetas.“

G.Nausėda skeptiškai vertina parlamentinio tyrimo galimybę

Prezidentas G.Nausėda teigė skeptiškai vertinantis parlamentinio tyrimo galimybę dėl Valstybinio saugumo departamento (VSD) situacijos ir sakė pasitikintis teisėsaugos tyrimu bei išvadomis.

„Aš, tiesą sakant, skeptiškai žvelgiu į tokią perspektyvą, nes pirmiausia manau, kad tokie tyrimai turi prasidėti nuo tų tarnybų, kurios ir gali kvalifikuotai pateikti atsakymą, ar kažkas buvo negerai ir buvo nusižengta įstatymams, ar to nebuvo“, – interviu Žinių radijui antradienį sakė šalies vadovas.

„Tai tokias išvadas mes šiandien turime. Ar atsirado per tą laiką kažkokių papildomų veiksnių, informacijos, kuri verstų atnaujinti tą tyrimą, na, bent jau man žinomais duomenimis, tikrai ne“, – teigė jis.

Paklaustas, kaip vertina teisėsaugos tyrimą neapklausus paties VSD vadovo D.Jauniškio, G.Nausėda tikino pasitikintis tiek Specialiųjų tyrimų tarnyba, tiek Generaline prokuratūra.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Darius Jauniškis, Gitanas Nausėda
Luko Balandžio / 15min nuotr./Darius Jauniškis, Gitanas Nausėda

„Pirmiausia, jeigu tarnybos tiria tam tikrą situaciją arba tam tikrą istoriją, tai iš tikrųjų jos turi atlikti visus veiksmus ir aš nematau šiai dienai jokio pagrindo nepasitikėti Specialiųjų tyrimų tarnyba, kuri dėl vienokių ar kitokių priežasčių galbūt ne iki galo ištyrė. Nemanau, kad jie turi tokios motyvacijos ir kad apskritai jie gali dirbti, sakykime, kažkieno įtakojami“, – teigė šalies vadovas.

„Jie pateikė savo išvadas ir, kaip aš minėjau, pateikė abi institucijos ir dabar reikia tiesiog išsiaiškinti, ar tai VSD rutininis darbas, kuriuo jie, pavyzdžiui, tiria, ar aplinkinės šalys, ne visiškai Lietuvos nepriklausomybei palankios šalys, mėgina daryti įtaką ir prezidento ir kitų valdžios šakų rinkimus ir tą tikrai turbūt daryti yra jų prievolė – pagaliau, tą aš matau, nes VSD pateikia reguliariai tam tikras ataskaitas apie kitų šalių mėginimus daryti įtaką Lietuvos vidaus politinį gyvenimą, ar tai vis dėlto yra, kaip jūs sakote, kišimasis į politinius procesus, kuomet VSD yra aktyviu dalyviu“, – tvirtino prezidentas.

„Šiandien aš tikrai galiu atvirai pasakyti, kad VSD aktyvaus kišimosi į politinius procesus nėra, nebent būtų pateikta papildomos informacijos ir mes galėtume ją analizuot“, – sakė jis.

Prezidentas teigė rimtai vertinantis skirti dabartinį VSD vadovą D.Jauniškį antrai kadencijai.

„Dabar šitas mestas šešėlis, jis tikrai yra tik šešėlis ir mes negalime neatsižvelgti į tai, kad šitas žmogus Lietuvos nepriklausomybei davė labai daug. Aš labai vertinu be kitų kandidatų ir rimtai vertinu ir pono D.Jauniškio kandidatūrą šioms pareigoms užimti“, – interviu sakė G.Nausėda.

Klabėdamas apie jam keliamus klausimus dėl VSD galbūt rinktos informacijos apie G.Nausėdos aplinką, šalies vadovas tikino pasigendąs aiškumo, kodėl jam būtų reikėję neigiamos informacijos apie komandos narius.

„Jeigu jau vadovautis sąmokslo teorijomis, tai pirmiausia nevisai aišku, kodėl man reikėtų rinkti blogą informaciją apie savo komandos narius, o antra ir dar gerokai svarbesnė priežastis – sutikite, kada ten 2018 metų vasarą vyksta veiksmas, kas aš tuo metu buvau? Aš buvau SEB banko vyr. ekonomistas, o nuo rugsėjo septintos dienos bedarbis“, – svarstė šalies vadovas.

„Čia visiškos prielaidos ir visiškos fantazijos“, – pridūrė G.Nausėda, atsakydamas į klausimą, ar VSD vadovybė galėjo rinkti informaciją ir perduoti ją būtent jam.

VSD griežtai paneigė rinkusi informaciją apie G.Nausėdos aplinkos žmones, V.Ušacką. Tarnyba, anot jos atstovės Aurelijos Katkuvienės, prezidento rinkimų metu „turėjo užduotį ir stebėjo bei vertino užsienio šalių įtaką rinkimų procesui“.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./VSD spaudos konferencija
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./VSD spaudos konferencija

VSD direktorius Darius Jauniškis aiškino, kad tarnyba galėjo tikrinti informaciją, vykdydama pavedimą tirti galimą užsienio valstybių kišimąsi į rinkimus, taip pat, – kad „VSD nesilaiko selektyvaus požiūrio į jokias politines jėgas ar kandidatus“.

Pasak D.Jauniškio, „VSD buvo susitikęs su įvairių pretendentų ar kandidatų aplinkomis dėl skirtingų priežasčių“. Jis sakė, kad yra pasirengęs pateikti visą informaciją Seimo komitetui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Video

21:30
01:14
00:13

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min