15min be reklamos
2016 01 25, 16:02

Liko mažiau nei savaitė: kaip veiks taromatai?

Vienkartinių gėrimų pakuočių sistemos startas – jau vasario 1 d. Viena didžiausių gyventojų laukiančių naujovių ­– parduotuvėse įrengiami taromatai, į kuriuos bus galima moderniai priduoti užstato ženklu pažymėtas pakuotes. Tokių įrenginių šalyje VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ kartu su pirmaujančia taromatų gamintoja „Tomra Group“ įrengė jau beveik pusę tūkstančio.
Taromatas
Taromatas

Gyventojams taromatais naudotis bus labai paprasta – tereikės įmesti užstato ženklu pažymėtas metalines, stiklines ir plastikines pakuotes į įrenginį ir pasiimti išspausdintą kvitą. Šį kvitą kasoje bus galima išsikeisti į pinigus arba panaudoti atsiskaitant už prekes, perkamas toje parduotuvėje. Užstato vertė – 10 ct. už vieną pakuotę.

Į taromatus pirkėjai galės grąžinti ir daugkartinėje sistemoje dalyvaujančias pakuotes – stiklinius alaus ir giros butelius.

Į taromatus pirkėjai galės grąžinti ir daugkartinėje sistemoje dalyvaujančias pakuotes – stiklinius alaus ir giros butelius.

Kad gyventojams būtų dar patogiau, kai kuriose didesnėse prekybos vietose taromatai įrengiami ne parduotuvės viduje, o jos prieigose, specialiuose kioskuose, kurie šalia parduotuvių. Įstatymuose numatyta, kad tiek parduotuvės viduje, tiek jos prieigose įrengti taromatai dirbs tokiu pačiu darbo laiku, kaip ir ta parduotuvė.

Taromatas
Taromatas

Gintaro Varno, VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ vadovo teigimu, taromatai yra svarbūs ne tik vartotojams, bet ir visai sistemai apskritai, kadangi jie pakuotes supresuoja ir ženkliai sumažėja gabenimo kaštai. Taupoma ir darbo jėga parduotuvėse, kadangi darbuotojams nebereikės rankomis surinkti taros, skaičiuoti, dėti butelių į dėžes.

Į taromatą įmestą pakuotę įrenginys apsuka, ieškodamas brūkšninio kodo, pagal kurį atpažįsta, ar pakuotė dalyvauja sistemoje, ar ne.

„Į taromatą įmestą pakuotę įrenginys apsuka, ieškodamas brūkšninio kodo, pagal kurį atpažįsta, ar pakuotė dalyvauja sistemoje, ar ne. Toliau taromato viduje tara automatiškai išrūšiuojama, patenka į skirtingus maišus, taromatai supresuoja metalines skardines ir plastikinius butelius. Tokiu būdu galime surinkti daugiau pakuočių, mažėja logistikos kaštai“, – taromatų veikimo principus pristato G. Varnas.

Pakuotės svoris, forma ir brūkšninis kodas – tai pagrindiniai kriterijai, pagal kuriuos taromatai atpažins užstato sistemoje dalyvaujančias pakuotes. Todėl grąžinant tarą gyventojams reikės ne tik atkreipti dėmesį, ar tara pažymėta užstato sistemos ženklu, bet ir priduoti tuščias, nesuglamžytas pakuotes, kurių etiketės turės būti nepažeistos.

Taromatas
Taromatas

Šalies parduotuvėse šiuo metu įdiegti jau 478 taromatai, dar maždaug tiek pat bus įrengta iki balandžio pabaigos.

„Sparčiai plečiame taromatų tinklą, parduotuvėse stovinčių įrenginių skaičius auga kasdien. Įrengti taromatą yra sudėtingiau nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio – reikia paruošti jam skirtą vietą, atvesti elektrą, internetą, kartais – signalizaciją, apmokyti parduotuvės darbuotojus, kaip juo naudotis.

Taromatas
Taromatas

Pirmuosius taromatus įrengėme dar spalio mėnesį, o pabaigti darbus planuojame balandžio pabaigoje. Iš viso šalyje bus įrengta apie 1000 taromatų“, – pasakoja Gintaras Varnas, VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ vadovas.

Pagal galiojančią tvarką užstato sistemoje privalo dalyvauti visos parduotuvės, kurių prekybinis plotas didesnis nei 300 kv. metrų, bei kaimo parduotuvės. Prekybos vietose, kuriose taromato nebus, nors parduotuvė sistemoje dalyvaus, tara bus surenkama rankiniu būdu. Surinktos pakuotės keliaus į skaičiavimo centrą, kuriame bus suskaičiuojamos ir paruošiamos perdirbimui. Visą informaciją, kur nuo vasario 1 d. bus galima grąžinti užstato ženklu pažymėtas pakuotes, gyventojai galės rasti svetainėje www.grazintiverta.lt.

Grąžinti verta 1
 
Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min