Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 07 07, 05:53

Nuomos kainoms tuštinant pinigines – signalas Vyriausybei: turi svertų pažaboti rinkos apetitą

Lietuvoje drastiškai augant kainoms, taip pat – ir būsto nuomos, kai kurie politikai mano, kad valstybė turėtų imtis priemonių tramdyti šį esą nevaržomą procesą. Dėl smarkiai padidėjusių kaštų, daliai žmonių tampa vis sunkiau įkandama nuomotis būstą didmiesčiuose, todėl Vyriausybei siūloma pasvarstyti nustatyti nuomos mokesčio lubas. Tačiau tai neatrodo panacėja kitiems, tarkime, liberalų atstovams.
Karantinas Vilniaus gatvėse Tik prenumeratoriams
Fabijoniškės / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Skaičiuojama, kad būsto nuomos kainos Vilniuje per pusmetį augo 30 proc.

Per metus gyvenamųjų patalpų nuoma brango ir kituose didmiesčiuose.

Dėl būsto nuomos kainų augimo opozicinė Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcija kreipėsi į parlamento pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen ir premjerę Ingridą Šimonytę.

„Gyvenamųjų patalpų nuomos rinka patiria didžiulį spaudimą dėl nuolatinio ir vis spartesnio nuomos mokesčio augimo, kuris yra sąlygojamas didelės infliacijos, pasiūlos ir paklausos atotrūkio didėjimo, dėl Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos lietuviams reemigruojant į Lietuvą, dėl pandemijos ir dėl pabėgėlių iš Baltarusijos ir Ukrainos didėjimo, pernelyg mažo socialinio būsto skaičiaus ir kt.

Dėl to mažas ir vidutines pajamas gaunantiems gyventojams vis sunkiau išsinuomoti gyvenamąjį būstą, o kai kurie net negali to padaryti. Todėl svarstytina, ar nėra reikalinga kokia nors valstybės intervencija į šią rinką. Tam įstatyminių svertų, kuriais dar nėra pasinaudota, mūsų nuomone, jau yra ir dabar“, – aiškino Seimo LSDP frakcijos atstovai.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Didlaukio gatvė Vilniuje
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Didlaukio gatvė Vilniuje

Pavyzdžiui, anot jų, Civilinis kodeksas numato, kad gyvenamųjų patalpų nuomos mokesčio dydis nustatomas šalių susitarimu, tačiau jis negali būti didesnis už Vyriausybės nustatyta tvarka patvirtintą maksimalų nuomos mokestį.

Tačiau toks dydis Lietuvoje nėra nustatytas.

Seimo LSDP frakcijos seniūno Gintauto Palucko pasirašytame dokumente prašoma, kad V.Čmilytė-Nielsen ir I.Šimonytė pateiktų informaciją apie tai, ar Vyriausybė ketina imtis kokių nors priemonių dėl gyvenamųjų patalpų nuomos mokesčio augimo sustabdymo.

Pavyzdžiui, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovas Andrius Bagdonas tokiam socdemų siūlymui nepritartų.

Jo manymu, tai būtų perteklinis įsikišimas į rinką.

Kai kuriose Europos Sąjungos šalyse nacionaliniu ar regioniniu lygiu būsto nuomos kainos yra reguliuojamos.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen ir Ingrida Šimonytė
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen ir Ingrida Šimonytė

2021 metų Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) studija apie nuomos rinkos reguliavimą parodė, jog tam tikros būsto nuomos viršutinių ribų reguliavimo taisyklės egzistuoja 13 organizacijos valstybių.

Kita vertus, daugiau nei dvidešimtyje EBPO valstybių yra teisiškai įtvirtintas ir reguliaraus nuomos kainos kėlimo mechanizmas.

Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento Tyrimų skyrius parengė gyvenamojo būsto nuomos kainos viršutinių ribų reguliavimo Europos Sąjungos valstybėse apžvalgą.

Labai rimta problema

G.Paluckas sakė, kad didmiesčių nekilnojamojo turto nuomos rinka yra iššluota ir situacija negerės.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min