Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugpjūčio 25d. 18:24

Nuteistieji aplinką Alytaus rajone tvarkys už „ačiū“: trūksta dirbančių už paramą

Zujūnų miškas
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Asociatyvi nuotrauka: šiukšlės

Alytaus rajono savivaldybė praėjusią savaitę paskelbė, kad Alytaus pataisos namų nuteistieji padės tvarkyti rajono aplinką. Vienas iš sprendimo argumentų – sumažėjo gyventojų, kurie prisidėdavo prie tvarkos darbų už paramą. Savivaldybės atstovai paaiškino, kad nuteistieji dirbs ne kasdien, o prieš didžiuosius renginius, šventes, o likę nepanaudoti pinigai bus išleisti socialinėms reikmėms. Tokia nuteistųjų veikla, anot Kalėjimų departamento, padeda juos integruoti į visuomenę.

„Sumažėjus socialinės piniginės paramos gavėjų, kurie už paramą atlikdavo visuomenei naudingus darbus, trūksta žmonių seniūnijų teritorijoms tvarkyti. Be to, šiemet sumažėjo ir Užimtumo didinimo programai skirtų lėšų, todėl bus įdarbinta mažiau žmonių laikiniems, dažniausiai seniūnijų aplinkos tvarkymo, darbams“, – priežastis, kodėl bendradarbiaus su pataisos namais, išplatintame pranešime vardino Alytaus rajono savivaldybė.

Nuteistieji aplinką Alytaus rajone tvarkytų ne pirmą kartą. Be to, teigiama, kad nuteistųjų veikla seniūnijos buvo patenkintos.

Dirbs be sargybos ar palydos, bet bus tikrinami

Alytaus pataisos namų nuteistieji aplinką tvarkytų savanoriškai. Įstaiga atsiųstame atsakyme nurodo, kad pataisos namuose yra 91 nuteistasis, kuriam suteikta teisė išvykti be sargybos arba be palydos. 79 nuteistieji, atliekantys bausmę laisvės atėmimo įstaigoje, turi galimybę dirbti Nuteistųjų ūkio brigadoje. Be to, daugelį metų Alytaus pataisos namų nuteistieji dirba nekvalifikuotus darbus privačiose įmonėse. Kuo naudingas nuteistiesiems savanoriškas darbas?

„Svarstant klausimą dėl bausmės sąlygų švelninimo, t.y. lygtinio paleidimo, perkėlimo atlikti bausmę į pusiaukelės namus ar perkėlimo į atvirąją koloniją, yra atsižvelgiama į nuteistojo darbinę motyvaciją, darbo patirtį. Pagrindinis privalumas – nuteistųjų integracija į darbo rinką ir socialinio ryšio užmezgimas su laisvėje esančiais ir dirbančiais asmenimis“, – atsakė Alytaus pataisos namai.

Kalėjimų departamento nuotr./Alytaus pataisos namai
Kalėjimų departamento nuotr./Alytaus pataisos namai

Nuteistiesiems, kurie dirba Nuteistųjų ūkio brigadoje ir privačiose įmonėse, yra apmokama įstatymų nustatyta tvarka.

Įkalinimo įstaiga taip pat pridūrė, kad pusiaukelės namuose gyvenantys asmenys ir nuteistieji, kuriems suteikta teisė išvykti be sargybos arba palydos, jau daugelį metų savanoriškai padeda organizuoti pasiruošimą mieste vyksiantiems renginiams, įrengti sporto aikštynus, padeda priešmokyklinio ugdymo įstaigų darbuose, tvarkant kapines.

Nuteistuosius, dirbančius laisvėje veikiančiose įmonėse, įstaigos pareigūnai periodiškai tikrina darbo vietose. O tie, kurie pažeidžia taisykles ar pabėga, praranda teisę ateityje būti išleisti be sargybos arba be palydos, gali kilti drausminė ir baudžiamoji atsakomybė.

Daugelį metų Alytaus pataisos namų nuteistieji dirba nekvalifikuotus darbus privačiose įmonėse.

Ne kiekvieną dieną prisidės

Alytaus rajono savivaldybės mero pavaduotoja Dalia Kitavičienė 15min atsakė, kad su nuteistaisiais nebus darbinių santykių. Jie nebus įdarbinti ir atlyginimo už tai negaus.

„Su Alytaus pataisos namais Alytaus rajono savivaldybė pasirašys bendradarbiavimo sutartį, kuri padės kaliniams neatitrūkti nuo visuomeninio-socialinio gyvenimo, bet savanoriška veikla prisidėti prie aplinkos gražinimo, tvarkymo, formuoti jų socialinius įgūdžius. Tuo pačiu siekiama keisti ir visuomenės požiūrį į nuteistuosius“, –atsiųstame atsakyme rašė D.Kitavičienė.

Ji taip pat pažymi, kad nuteistųjų darbas nebus kasdienis. Nuteistuosius savivaldybė kvies tvarkyti aplinką prieš didžiuosius renginius, šventes, pavyzdžiui, Visų Šventųjų dieną, ar atlikti kitus darbus.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Alytaus rajono savivaldybė
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Alytaus rajono savivaldybė

„Kiek nuteistųjų prisidės savanoriška veikla – kol kas nežinome. Po sutarties pasirašymo bus skaičiuojamas poreikis. Kalbant dėl priežiūros – ją turės užtikrinti Alytaus pataisos namai, be to, kaliniai bus kruopščiai atrenkami, motyvuoti. Nėra kalbos apie sunkius nusikaltimus padariusius kalinius“, – dėstė Alytaus rajono mero pavaduotoja.

Pinigai keliauja socialiniams darbuotojams, pašalpoms

Lėšos, kurios anksčiau buvo mokamos socialinės paramos gavėjams už aplinkos tvarkymą, bus panaudotos mažas pajamas turintiems gyventojams socialinei pašalpai ir būsto šildymo išlaidų, geriamojo vandens išlaidų ir karšto vandens išlaidų kompensacijoms mokėti. Taip atsakė Alytaus rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Dalia Burlinskienė.

„Savivaldybė, teikdama minėtą piniginę socialinę paramą, paramos gavėjus turi teisę pasitelkti visuomenei naudingai veiklai atlikti. Savivaldybė, siekdama skatinti gyventojus aktyviai prisidėti prie bendruomenės gerovės kūrimo, jų iniciatyvą ir darbinę motyvaciją, pasitelkia paramos gavėjus tvarkyti aplinką, pagalbai teikiant socialines paslaugas ir kitoms nesudėtingoms veikloms“, – aiškino D.Burlinskienė.

Pasak jos, sumažėjus piniginės socialinės paramos gavėjų skaičiui, išmokama mažiau socialinių išmokų ir kompensacijų. Nepanaudotas lėšas, skirtas piniginei socialinei paramai, savivaldybė naudoja kitoms socialinėms reikmėms, pavyzdžiui, socialinių darbuotojų darbo sąlygoms gerinti (buvo nupirkti automobiliai), finansinei paramai, skirtai skurdui bei socialinei atskirčiai mažinti (vienkartinei, tikslinei, periodinei pašalpai mokėti), vaikų globėjų rėmimui ir kt.

„Nepanaudotos lėšos bus naudojamos ir svarbiems socialiniams projektams, kuriuos savivaldybė numato pradėti įgyvendinti 2019 metais ir kuriems reikalingos didelės investicijos. Vienas iš tokių projektų – vaikų dienos centrų tinklo plėtra Alytaus rajone“, – pridūrė Alytaus rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja.

Kiek nuteistųjų prisidės savanoriška veikla – kol kas nežinome, – teigė D.Kitavičienė.

Savanoriška veikla – kad integruotųsi į visuomenę

Kalėjimų departamento atstovė žiniasklaidai Simona Banėnienė nurodė, kad Lietuvos Respublikos Bausmių vykdymo kodekso 111 straipsnio 1 dalyje reglamentuojamos nuteistųjų, kuriems paskirtas laisvės atėmimas, pataisos priemonės: laisvės atėmimo režimas, nuteistųjų darbas, socialinė reabilitacija, bendrasis ugdymas ir profesinis mokymas.

„Tai reiškia, kad pataisos įstaigoje minėtos priemonės yra orientuojamos į tinkamą pasirengimą gyvenimui laisvėje ir yra sietinos su nuteistųjų dalyvavimu švietimo sistemoje, darbo rinkoje, o taip pat ir jiems teikiama pagalba sprendžiant asmenines ir socialines problemas, ugdant gyvenimo įgūdžius ir pan. Šios priemonės yra organizuojamos ne tik pataisos įstaigose, bet ir už pataisos įstaigos ribų“, – 15min atsiųstame atsakyme teigė S.Banėnienė.

Pasak jos, dažniausiai tokios trumpalaikės veiklos apima miestų, miestelių aplinkos tvarkymą. Kaip pavyzdžiai išvardinami kapų tvarkymo akcijos miestuose, pavasarį vykstanti aplinkos tvarkymo talka „Darom“, inkilų bei lesyklėlių gaminimo ir dovanojimo akcija darželiams, mokykloms.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kalėjimų departamentas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kalėjimų departamentas

Meninių gabumų turintys nuteistieji savanoriškai gamina medinius žaislus daugiavaikėms šeimoms, vaikų namuose esantiems vaikams, koplytstulpius, kryžius, net miestelių pavadinimus (iš medžio) viešoms erdvėms.

Bausmių vykdymo kodekse taip pat nurodoma, kad pataisos įstaigos direktorius turi teisę leisti nuteistiesiems mokslininkams, menininkams bei retų specialybių arba profesijų asmenims, taip pat aukštos kvalifikacijos specialistams, išskyrus pataisos įstaigose drausmės grupės sąlygomis laikomus nuteistuosius, užsiimti moksline, menine ir kitokia veikla darbo pataisos įstaigoje.

Kalėjimo departamento birželio 1 d. duomenimis, per pusmetį daugiau nei 100 nuteistųjų buvo išvykę be sargybos arba be palydos už pataisos įstaigos ribų. Tokių nuteistųjų priežiūrą vykdo pataiso įstaigos pareigūnai teisės aktų nustatyta tvarka.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min